Opeth - Sorceress (2016)

Opeth - Sorceress (2016)

Tracklist

  1. “Persephone”
  2. “Sorceress”
  3. “The Wilde Flowers”
  4. “Will O The Wisp”
  5. “Chrysalis”
  6. “Sorceress 2”
  7. “The Seventh Sojourn”
  8. “Strange Brew”
  9. “A Fleeting Glance”
  10. “Era”

Και έχουμε εδώ και καιρό το πρώτο κομμάτι
https://www.youtube.com/watch?v=LhqijfqecvA
το οποίο με δύο τρεις ακροάσεις δεν με ενθουσίασε, αλλά ας βγει πρώτα και ο δίσκος και βλέπουμε.

καπως βαρετο και μονοτονο μου φανηκε…αλλα ας δουμε και τα υπολοιπα…

Το έχω πάρει απόφαση ότι η μπάντα που έβγαλε το deliverance έχει πεθάνει εδώ και χρόνια, το heritage μου άρεσε πολύ, αλλά αυτό είναι απλά αστείο.

Αρκετα ασυνδετο και με περιεργη παραγωγη. Το προηγουμενο αλμπουμ μου ειχε αρεσει ΠΑΡΑ πολυ οποτε…συγκρατημενη αισιοδοξια…

Σταθερα κορυφαιοι.Απροβλεπτοι και στον κοσμο τους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολύ μου άρεσε το καινούργιο Will O The Wisp.

Παίζει να ναι και από τα καλύτερα του δίσκου αυτό.

Τον έχεις ακούσει το δισκο;; Τι λέει;

Nαι αλλά ακόμη δεν έχω αποφασίσει να σου πω την αλήθεια. Όταν θα έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη θα τη μοιραστώ:wink:

Ωχ κατάλαβα :frowning:

Μετριο κομματι και αυτο. Καποιες ωραιες μελωδιες και μεχρι εκει. Δεν παμε και πολυ καλα μεχρι στιγμης…

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι όταν πάτησα το link σε ένα κομμάτι Opeth και άκουσα αυτό ( Sorceress ) ξενέρωσα λίγο γιατί δεν είναι Opeth αυτό το πράγμα. Όταν ξεπέρασα αυτό το στάδιο συνειδητοποίησα ότι για αρχή μου αρέσει η παραγωγή, σαπίλα που δεν είχα συνδέσει με opeth αλλά μέχρι εκεί, δεν άκουσα κάτι ικανό να με ενθουσιάσει. Το Will O The Wisp είναι πιο opeth :stuck_out_tongue: , μου άρεσε αλλά δεν με ενθουσίασε επίσης.

Δεν ειναι Οπεθ οπως το εννοεις εσυ ή οπως το εννοουν αυτοι;

Όπως το εννοούσα εγώ απ’ότι φαίνεται.
Απέχει παρά πολύ από τους Όπεθ που είχα και έχω στο κεφάλι μου.

Βγηκε…

Με μία ακρόαση και είμαι τρελά ενθουσιασμένος! Δεν το περίμενα να συμβεί με την πρώτη, ελπίζω να μη διαψευστώ. Κάτι Opeth περιμένουμε κάθε 2 χρόνια, βροχή στην έρημο! Πού τη βρίσκει την έμπνευση ο άτιμος…

Εχεις διαψευστει ποτε μεχρι τωρα απο τον συγκεκριμενο, για να διαψευστεις τωρα :);

Έλα ντε… :slight_smile: Απλώς μου κάνει εντύπωση πώς τα καταφέρνει, δεδομένου ότι κυκλοφορεί μουσική αρκετά συχνά.

Θα το ακούω συνεχώς τις επόμενες μέρες για να το χωνέψω. Περιμένω να διαβάσω κι άλλες εντυπώσεις.

εχμ storm corrosion;

Έλα ρε εντάξει… Το Storm Corrosion είναι εξαιρετικό! Αλλά και πάλι, αυτά είναι γούστα και καταλαβαίνω ότι κάποιος μπορεί να το βρει βαρετό.