Opeth

Τι εχετε να πειτε για την μπαντα??
Προσωπικες μου αδυναμιες τα BlackWater Park,Deliverance και το Damnation!Το Ghost Reveries τα εσπαγε!
Επισης απο τα παλια αν και λιγοτερο απο τα αλλα μου αρεσουν τα Orchid ,Morning Rise και Still Life το μονο που δεν εχω ακουσει σχεδον καθολου ειναι το My Arms, Your Hearse

αν και δε μου αρεσει ιδιαιτερα το συγκεκριμενο ειδος, αυτους τους βρισκω συμπαθητικους. εχουν και ωραιες μπαλαντες, και ο τραγουδιστης εχει ωραια φωνη. πως τον λενε κιολας;…

Τραγουδιστης ειναι ο Mikael Akerfeldt και κιθαριστας ταυτοχρονα…

Τρισμέγιστοι. Έχει χιλιοειπωθεί η αξία τους σε αυτο το forum. Απλά το καλύτερο death/progressive/atmospheric/ο,ti na’nai συγκρότημα της εποχής μας. Με έναν απο τους καλύτερους τραγουδιστές, με δίσκους διαμάντια, με…με…!

Προσωπικό κόλλημα το Morningrise.Τα πρώτα albums μου αρέσουν περισσότερο πάντως, αλλά και ο τωρινός τους ήχος γ@μεί.

Να δούμε τώρα μετα τις αποχωρήσεις/προσμίξεις τι θα γίνει.

Το Blackwater Park ειναι δισκος-αποκαλυψη! Ενα σκοτεινο επος…

Οι επομενοι δισκοι ηταν στο ιδιο επιπεδο απο πλευρας ποιοτητας αλλα το Blackwater ηταν αυτο που προκαλεσε το σοκ!

Δεν με συγκινούν. Κάποια τραγούδια μόνο.

Κακώς.

Καλή μπάντα αλλά όχι για πολύ.

ΥΓ: Η διασκευή στο Remember Tomorrow είναι γαμάτη.

Μέχρι και το “Blackwater Park” που έκαναν το μεγάλο βήμα μπροστά και δημιουργήθηκε το hype, οι Opeth είναι τεράστια μπάντα.Προσωπικό αγαπημένο το “Still Life” και ακολουθεί το “Morningrise”. Όχι ότι τα υπόλοιπα υστερούν, αλλά αυτά τα δύο παραείναι δισκάρες. Deliverance και Ghost Reveries οκ ωραία άλμπουμς, αλλά καμμία σχέση με τα προαναφερθέντα. Δεν έχουν ούτε την έμπνευση του Blackwater πχ, ούτε τις συνθέσεις για να χαρακτηριστούν αριστουργήματα. Το “Damnation” από την άλλη, είναι πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, αλλά μέχρι εκεί. Τώρα με τις αποχωρήσεις κτλ, μάλλον έχει χαθεί η μαγεία και το στοιχείο της ομαδικής συνδρομής για κάτι μεγάλο.

Ο ¶κερφελντ είναι μουσικάρα πάντως και γνώστης της προγκ σκηνής.
Επίσης έχει συμμετάσχει και στον πρώτο δίσκο των Bloodbath, καθώς και στο Brave Murder Day των Katatonia!

Αν και δεν ειμαι πολυ του “ειδους”, οι Opeth ειναι θρησκεια! Τους Λατρευω :bow: Ειμαι περιεργος να δω πως θα συνεχισουν απο δω και περα αν και ελπιζω ολα να πανε καλα…[-o<

Ναι!!

Μου αρέσουν πολύ και κυρίως το damnation…είναι τέεεεεεεεεεελειο!

Πιο πολύ και από Him?:lol: :stuck_out_tongue:

Ghost Reveries.:bow: :bow:
Τα πρωτα δεν τα χω ακουσει, αλλα θα φροντισω. Γενικα το ειδος δεν μ’αρεσει αλλα Opeth ακοω πολυ ευχαριστα.

Μια από τις καλύτερες μπάντες των τελευταίων ετών. Προσωπικά αγαπημένα τα Still Life και Blackwater Park. O Akerfeldt έχει απίστευτη φωνή και είναι τρομερός μουσικός. Κρίμα που εφύγε ο Lindgren. Πιστεύω θα συνεχίσουν ετσι για πολλά ακόμα χρόνια.

Τελεια μπαντα.

Ghost Reveries και Deliverance ειναι τα αγπημενα μου απο αυτους.

Ίσως η κορυφαία progressive μπάντα, με την ευρεία έννοια του όρου. Είναι από τα γκρουπ για τα οποία κόβω φλέβα. Μου αρέσουν τρελά όλοι οι δίσκοι τους, παλιοί και μεταγενέστεροι, με personal favourite το Ghost Reveries. H αποχώρηση του Lindgren ήταν χοντρό πλήγμα, αλλά ελπίζω ότι ο Αkerfeldt θα ξανακάνει τα μαγικά του. Απόλυτο respect, αυτό το χωνευτήρι prog/death/thrash.

Απιστευτη μπαντα,η αγαπημενη μου αμεσως μετα τους Εmpyrium.Δυστυχως εφυγε ο Lindgren,πραγμα πολυ λυπηρο αλλα τουλαχιστον προλαβα και τον ειδα live!:smiley: Αγαπημενος μου δισκος το Morningrise για την υπεροχη σκοτεινη του ατμοσφαιρα και τα τραγουδια Black rose immortal και To bid you farewell.Λιγο πιο κατω to Blackwater Park που οσες φορες και να τ ακουσω δεν το βαριεμαι με τιποτα.Οσο για το My armes,your hearse να τ ακουσεις,τα σπαει.

Φοβερη μπαντα.με δισκους διαμαντια.στον τελευταιο με απογοητευσανε καθως επαναλαμβανονται!ελπιζω με το νεο τους αλμπουμ να απεγκλωβιστουν απο το ειδος που φτιαξανε και παγιδευτηκανε σε αυτο.
ολοι οι δισκοι τους εχουν να προσφερουν κατι.
black rose immortal ειναι το απιστευτο επος τους.demon of the fall,godhead’s lament,the moor,serenity painted death,the drapery falls απιστευτες κομματαρες!!!

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Και να προσθέσω τα δυο αγαπημένα μου από Opeth που είναι τα Still Life και
Blackwater Park.Ποπό έβαλα Demon of the Fall τώρα που μου το θύμησες.Τι έπος!