Opeth

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ALBUM ΤΩΝ OPETH???

Μετά από μια άνιση μάχη μεταξύ Still Life και Βlackwater Park επικράτησε το δεύτερο…:smiley:

Sry που επεμβαινω αλλα στο τοπικ των Opeth στο Groups & Artist εχω βαλει και Poll με τον τους δισκους!

Sry επισης στους mods που παρεμβαινω στην δουλεια τους!

Το Deliverance τα σπαει.
CDαρα μεγαλη.

ολαααααααα γι αυτο και δεν ψηφίζω!!!:slight_smile:

Όλα είναι δισκάρες, personal favourite το Ghost Reveries.

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ??? ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ POLL???ΔΩΣΕ LINK ΑΝ ΕΧΕΙΣ POLL

Damnation

Το αγαπημενο μου με death υφος ειναι μαλλον το blackwater park…:thumbup:

To damnation ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΡΕΛΗ ΔΙΣΚΑΡΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ, ΦΟΒΕΡΟ, ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΟ αλλα λογω υφους το αποκλειω απο το πολλ. Αν οι οπεθ ειχαν 10 δισκους του υφους του και ενα του υφους blackwater park τοτε θα απεκλεια το τελευταιο…με αυτη την λογικη το εκανα

κανενα :!:

Ζητω συγνωμη!Νομιζα οτι ειχα βαλει!σρυ!

Προσωπικα το θεωρω απιστευτα μεγαλο αριστουργημα και απτα καλυτερα του ειδους στην εποχη μας…

Δεν πιστευω οτι καμια μπαντα εν ετη 2003 εβγαλε καλυτερο δισκο σε αυτο το ειδος…ευτυχως που βγαινουν κατι τετοιοι δισκοι και μας κανουν να αισιοδοξουμε για το μελλον :slight_smile:

και μονο που εχουν γραψει ενα κομματι σαν το deliverance…

πολυ μεγαλη μπαντα με τεραστια αρχιδια

ο ακερφελντ ειναι τρελο μυαλο

Βέβαια δεν έχει αναφερθεί πουθενά στο thread το όνομα Steven Wilson. Κακώς…

Πράγματι του χρώστανε πολλά,αλλά και πάλι δημιουργούσανε τρομερή μουσική και χωρίς αυτόν.

Α,μην ξεχάσω,καλύτερο άλμπουμ τους και μέσα στο ‘Top5 Metal albums ever’ βάζω το Still Life.Αξεπέραστο,όλα μα όλα τα κομμάτια ακούγονται σαν τη κόλαση την ίδια.Τρομερό artwork επίσης απ’ τον Travis Smith.Το Blackwater Park εμένα προσωπικός δεν μου πολυάρεσε,και από επόμενους δίσκους το αγαπημένο μου είναι το Damnation-δισκάρα-.Και το Ghost Reveries ήταν τρομερό,αλλάδυστηχώς χάνει σε σύγκριση με το Still Life,κατά τη γνώμη μου πάντα.

Τον Drummer τον Trivium?:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :tomato: :tomato:

συμφωνω απολυτα!!!:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: 8)
Πως τα καταφερνει ο ατιμος ο Αkerfeldt και θυμαται να παιζει τα δεκαδες πολυπλοκα ριφς και ταυτοχρονα να κανει αυτην την ιδιομορφη φωνητικη ερμηνεια???:-k :-k :-k :-k
Εχω μεγαλη περιεργεια να ακουσω το live που θα βγαλουν,ελιπζω να μην ειναι πολυ πειραγμενος ο ηχος…

Πώωωωωωωωως; Δεν έχω γράψει εγώ σ’αυτό το thread;!!

Opeth με Akerferdt, Lindgren, Mendez, Lopez (άντε και Wiberg στα Damnation και Ghost Reveries) έβγαλαν αριστουργήματα. Καταπληκτικό rhythm section (Mendez & Lopez), ανεπανάληπτες εμπνεύσεις απ’την μεγαλοφυία Akerferdt (γιατί μεγαλοφυία είναι ο τύπος), μεγάλη διάρκεια κομματιών στα οποία το death εναλλάσσεται συνεχώς με το progressive και αντίστροφα… Τι να πω… όσοι δεν τους έχουν ακούσει, πρέπει να το κάνουν!

Το Damnation, αν και πολύ χαλαρό album, περιείχε φοβερές συνθέσεις και ήταν απόδειξη ότι το progressive στοιχείο ρέει άφθονο στις φλέβες τους. Έργο τέχνης, όπως όλα τα albums τους.

Hatebreeder μάλλον δεν αναφέρεται στον Smith των Trivium (πολύ καλός drummer btw) :stuck_out_tongue: … Αυτός προτιμά να κάνει artwork στο δέρμα του…:lol:

Πάντως με τις αλλαγές στο lineup το μέλλον δεν φαίνεται τόσο ευοίωνο αλλά θα δείξει…

Το Blackwater Park ειναι ενα τεραστιο μνημειο του ακραιου ηχου και των 00’ς γενικοτερα…

Να αναφέρω πάντως σχετικά,όποιος είχε πάει στη τελευταία συναυλία τους εδώ,θα θυμάται το πρήξιμο που φάγαμε με τους μονολόγους του Akerfelt,ειλικρινά,μιλούσε λες και ήταν σε διάλεξη και είχε τον άπειρο χρόνο να πεί ότι του κατέβει.:frowning: Όχι ότι δεν έχει χιούμορ,αλλά δεν πήγαμε να ακούσουμε ανέκδοτα εκεί.
Παίξανε και λίγο-9 κομμάτια-,καλές επιλογές μεν,αλλά 90 κάπου λεπτά δεν νομίζω ότι ήταν αρκετά για 32 με 38 ευρώ που έδωσε ο καθένας.
Αυτά τα πράγματα εμένα μου χαλάσανε την εικόνα μου για τη μπάντα για ένα διάστημα,ευτηχώς η μουσική τα επουλώνει αυτά,αλλά εκείνη η συναυλία σίγουρα σε σύγκριση με το τι θα μπορούσε να είναι ήταν απαγοήτευση.