Opeth

Δεν υπάρχει κάτι που να μην έχει αναφερθεί. Αγαπημένα άλμπουμ Deliverance και Ghost Reveries

blackwater park

απιστευτος δισκος.

Να ρε φούστη γιατί γουστάρω τρελά αυτή τη μπάντα. Ο καθενας έχει αγαπημένα απο διαφορετική περίοδο. Εσύ λες τα τελευταία, εγώ τα 3 πρώτα, άλλοι τα ενδιάμεσα, κ.ο.κ.

Ρισπεκτ για μια φορά ακόμα.

Αντε να βγεί και το νέο που ετοιμάζει ο μιχαλης. κάτι δηλώσεις για πιο σκοτεινό δίσκο (κι άλλο?) μου έχουν ανάψει την περιέργια. λες να το γυρίσει στο πιο death ύφος του παρελθόντος? (μπααα…)

αναμένουμε λοιπον…

Eμενα να φανταστεις Πανο μου αρεσει πιο πολυ απο το αυθεντικο τον Maiden! :slight_smile:

Εμενα το αγαπημενο μου απο αυτους ειναι το Blackwatet Park,μπανταρα,θεοι κλπ αλλα δεν λεει κανεις οχι για τον Akerfelt σαν μουσικο (ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ!!!) αλλα σαν χαρακτηρα.Εμενα παντως δεν μου αρεσει αυτη η σνομπιλα και η υπεροψια που βγαζει προς τα εξω. [-X

Γενικά δεν πολυακούω το είδος αλλα οι Οpeth ειναι :respect:

To Damnation το λατρεύω.
Και ακούω πολύ ευχάριστα τα Ghost Reveries και Blackwater Park. Aυτά.

Απλά είναι φοβεροί!
Ότι κι αν φτιάξουν θα είναι απλά τέλειο…
Η μουσική τους είναι επιθετική και συναισθηματική ταυτόχρονα, συνδιάζουν άψογα το death metal με ακουστικά/atmospheric περάσματα και progressive επιροές.
Αγαπημένο μου άλμπουμ είναι το Morningrise και αμέσως μετά έρχεται το Blackwater Park.

ΘΕΟΙ! Και το μουγκρητο του Akerfeld ειναι απ τα καλυτερα που χω ακουσει στη ζωη μου!

Και εγω μετα τη συναυλια τους ξενερωσα αγιρως.Αν και ειχα ηδη ψιλοξενερωσεο με το ghost reveries…

Μου αρεσε η ερωτηση που εκανε ο δημοσιογραφος του Metalhammer στο τραγουδιστη στο τευχος Δεκεμβριου.

"Αναμφιβολα εχεις ενα απο τα καλυτερα γρυλισματα στο χωρο του death metal.Πως το καταφερνεις αυτο?Η φωνη βγαινει απο το στομαχι ή εχεις διαμορφωσει μια δικια συ τεχνικη?

Επρεπε να του δωσει απαντηση απο τον οισοφαγο.:lol: :lol:

:lol: :lol: “Γρυλλιζω ωραια επειδη καθε πρωι μαζι με τον καφε καταβροχθιζω νεογνα ιπταμενης αρκουδας”:twisted: Α ρε αθανατο Metal Hammer…#-o #-o

Όπως ανέφερθηκε και πιο πάνω,θεωρώ το Blackwater Park,ένα διαμαντι της Metal.Αριστούργημα!!Οι Opeth είναι μες τα 10 αγαπημένα μου γρουπ.Εκτος του αριστουργήματος,αγαπημένα μου είναι και τα Still Life,Deliverance.

Έχει καταλάβει κανείς πόσο αριστούργημα είναι το “The Twilight is My Robe” από το Οrchid;

Ω ναι,Ω ΝΑΙ!!!Twilight is my robe,τι λές τώρα,χρόνια περίμενα να ακούσω άνθρωπο να γουστάρειτ τούτο το κομμάτι!Ειδικά τα πιο ήρεμα σημεία του,και το σόλο στη κιθάρα,και τα καθαρά φωνητικά στο ρεφρέν…τι να λέμε τώρα,κομματάρα!Και όλο το Orchid είναι πολύ καλός δίσκος.Αυτό που σκέφτομαι όποτε το ακούω είναι ότι τα φωνιτικά του Akerfelt ακούγονται απίστευτα όταν είναι καθαρά και ότι του ταιριάζει πιο πολύ ο τρόπος που τα τραγουδούσε τότε.

Νταξ το Orchid σαν σύνολο δεν είναι και τόοοσο καλό, αλλά έχει την κομματάρα οπότε μας αποζημιώνει. 8)

Επίσης πολλά ρισπεκτ στο “blackmetal” Morningrise. Kατα τ’ άλλα, λατρεύω όλους τους δίσκους τους αν και τα Deliverance και Ghost Reveries έχουν κάποια βαρετά σημεία.

Ε,όχι δα,δλδ δεν νομίζω ότι κομμάτια σαν το In the mist she was standing(έτσι το λένε αν θυμάμαι) γράφοται έτσι εύκολα.Τεσπά,αυτό θέμα γούστου είναι,θεοί όπως και να έχει.

Θεοι :smiley:

Οι Opeth αδικούν τη συγκλονιστική μουσική που γράφουν με τα φωνητικά τους…
Θα μπορούσαν να είναι πραγματικά τεράστιοι αν τραγουδούσε κάποιος με κανονικά φωνητικά.

Και δεν ειναι οτι δεν μπορουν…ο Οκερφελτ εχει πολυ ωραια καθαρα φωνητικα…απλα ειναι επιλογη τους:wink:

νταξ σε πολλα σημεια σε blackwater park και σε ολοκληρο το damnation χρησιμοποιουν καθαρα φωνητικα. δεν ειμαι οπαδος των μπουταλ αλλα πιστευω πως τα συνδυαζουν πολυ ομορφα, οποτε χαλαλι 8)

Εμένα αυτός ο συνδυασμός brutal/καθαρού στα φωνητικά είναι ένα από τα στοιχεία τα οποία με κάνουν να τους λατρεύω…
Αλλά ΟΚ, καταλαβαίνω ότι δεν την παλεύουν όλοι με τέτοια φωνητικά…