Opeth

συμφωνω για τη διασκευη

δεν καταφεραν να το κανουν δικο τους

σε αντιθεση με τη διασκευη που καναν οι grave στο them bones

νταξ ειναι death metal
αλλα ειναι διασκευη!!!

το watershed ειναι αλλος ενας πολυ μεγαλος δισκος απο τους opeth.

μπραβο μιχαλακη,παλι το εκανες το θαυμα σου.

Ανάμεσα σε Still life και My arms your hearse, το πρώτο… Παίζει να είναι το πιο ολοκληρωμένο τους άλμπουμ από άποψη συνθέσεων και στίχου (λογικό αφού είναι concept).


Listening to: Opeth - Advent
via FoxyTunes

still life(ηταν το πρωτο τους που ακουσα και το the Moor αγαπημενο δικο μου αλλα και του Lindgren)
ghost reveries
blackwater park
deliverance και παει λεγοντας

υγ:Peteeeeeeeeeeeeeer!!! :cry:

blackwater park!!!

To Orchid

Ghost Reveries:!::!::!::!:

Εxactly! Με μικρη βεβαια διαφορα απο το Blackwater Park. Στη συνεχεια Delivence, Still Life και το αδικημενο Damnation.

Blackwater Park είναι το μόνο που αντέχω να ακούσω ολόκληρο. Κατά τα άλλα τους βαριέμαι μέχρι αηδίας :-s:roll:

#Ολα τα album τους ειναι απιστευτα :band:
#Αλλα για μενα με διαφορα παει το Deliverance στην κορυφη
#Ακολουθουν Blackwater Park, Watershed, Ghost reveries

Damnation…
Απλά υπέροχες συνθέσεις, που αναδεικνύουν τη φωνή του Mikael.

ολα ειναι εξαιρετικα…αλλα πρωτο βαζω το deliverance για τη καφριλα του, μετα το blackwater park και φυσικα το ghost reveries για την απιστευτη τεχνικη του.

απο το still life και μετα όλα κάνουν έρωτα και δέρνουν.

Χτεσινό setlist από Ελσίνκι:

[SPOILER] 1. Windowpane
2. The Lotus Eater
3. Reverie/Harlequin Forest
4. White Cluster
5. Deliverance
6. Hex Omega

Απ’ ό,τι διάβασα, το Reverie/Harlequin Forest και το White Cluster παίχτηκαν για πρώτη φορά ζωντανά! Ειδικά το πρώτο θα ήθελα πάρα πολύ να το ακούσω. Φαντάζομαι θα δημιούργησε καταπληκτική ατμόσφαιρα…[/SPOILER]

To White Cluster αν δεν κάνω λάθος το’χουν παίξει σε μία απ’τις επισκέψεις τους εδώ …

Για το άλλο κομμάτι δεν ξέρω, πάντως αυτό και το Baying of the Hounds είναι τα αγαπημένα μου απ’το Ghost Reveries.

Οντως παίχτηκε το 2006. Και γαμώ.:smiley:
Στο σετλιστ η αλήθεια βρίσκεται στο Ηex Omega.

Μεγάλη αγάπη οι Opeth :smiley: Blackwater Park, Ghost Reveries:respect:, Deliverance…το Still Life δε με είχε ενθουσίασει να πώ την αλήθεια…

ναι,το χαν παιξει το white cluster to 2006…αν και απο τα αγαπημενα μου απο still life περιμενα κανα moor ρε γμτ…γι’αυτο ειχα φτιαχτει. :frowning: Γενικα περιμενα πιο πιασαρικα κομματια και ειχαν πει οτι παιχτηκαν περισσοτερο ψαγμενα.Αντε να ξαναρθουν αλλα θελω και Πιτερ μαζι [-X και να παιξουν σοπωσδηποτε ghost of perdition και grand conjuration παλι 8)

Οχι τα βαρέθηκα αυτά τα 2.
από My Arms να παίξουν.

Οχι δεν είναι :stuck_out_tongue:
Ο προκάτοχός του είναι πολύ καλύτερο για μένα, γενικά ποτέ δεν με κέρδισε, το γουστάρω πολύ βέβαια αλλά δεν το έχω στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα (εξαιρείται το Orchid).

το still life παίζει να ναι το καλύτερό τους, μήπως να ξαναδοκιμάσεις…?