Opeth

Σοφά λόγια. :wink: Για του λόγου το αληθές

+1 :smiley:

μου αρέσουν όλα τα albums από Opeth, απλά δε με είχε ενθουσιάσει όσα τα υπόλοιπα το Still Life, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το διαγράφω ή κάτι τέτοιο, γούστα είναι αυτά… είπαμε Opeth=respect!

Εκτος του οτι ειναι κορυφαιος δισκαρος και μοιρολατρικα να το δεις παλι λεει!Αυτο ακουσε ο Steven και χωθηκε
στo Blackwater Park και D&D

ενταξει, αυτο μπορεις να το πεις ευχη και καταρα ταυτοχρονα.
δισκαρες τα blackwater, damnation και deliverance, αλλα το still life και το ghost reveries, στα οποια δε συμμετεχει ο wilson τα θεωρω καλυτερα.
οποτε, υποθετω πως χωρις τη συμβολη του μπορει και να αγγιζαν αλλες κορυφες.
βεβαια, μπορει να λεω και μαλακιες, οποτε…:lol:

Δεν το 'χα σκεφτει ετσι αλλα δεν θα μαθουμε ποτε αν εχεις δικιο η οχι :stuck_out_tongue:
Τωρα το θεμα καλυτερος δισκος Opeth ειναι ενα θεμα που 5 thread ν ανοιξουν ακρη δεν θα βγαλουμε
π.χ εγω ορκιζομαι στο MAYH

Οι Opeth για μένα γράφουν πολύ ωραία μουσική κ γενικά είναι από τις μπάντες που μου αρέσουν και υποστηρίζω… Ένα πράγμα όμως δεν μπορώ με την πάρτη τους: τα brutal φωνητικά. [-X Δεν ξέρω αν ποτέ θα μπορέσουν η ακοή μου και η αισθητική μου να συμφιλιωθούν με αυτήν την τεχνικη…:stuck_out_tongue:

Δηλαδη σ’αρεσουν οι Opeth κατα το ημισυ ? Γιατι τα μισα φωνητικα της μπαντας
ειναι brutal…

Περισσότερα απ’τα μισά …

Δηλαδή, αν δεν σ’αρέσουν τα brutal φωνητικά στους Opeth, πώς γίνεται να σ’αρέσουν γενικά οι Opeth; Είναι λιγάκι οξύμωρο … :lol:

Ναι κάπως έτσι, όσο κι αν ακούγεται χαζό αυτό…
Ουσιαστικά μου αρέσει πολύ η μουσική τους, αλλά με χαλάνε τα φωνητικα τους (στα περισσοτερα τραγουδια)

Και εγώ το 89 στην ευαίσθητη ηλικία των 14 ετών όταν άκουγα το And Justice For All δεν μπορούσα να συνηθίσω τα “σκληρά” φωνητικά του Hetfield αλλά μου άρεσε η μουσική και συνέχιζα…μετά από μερικά χρόνια ανέβηκα level…όταν πρωτοάκουσα το Emperor In The Nightside Eclipse μου άρεσε η μουσική αλλά δεν μπορούσα τα φωνητικά-γρυλλίσματα, παρόλαυτα αφού μου βίασε τα αυτιά άρχισε να μου αρέσει…οπότε dont worry…χρόνο με το χρόνο θα τα συνηθίσεις…άλλωστε αυτό που ακούς έχει κάποιο λόγο και γράφτηκε έτσι…άλλο να το ακούς ολόκληρο και άλλο να ακούς σπαστά ένα κομμάτι. Πάντως πέτυχες και εσύ περίπτωση…τα φωνητικά του Mike ακόμα και εμένα που έχει ξεχειλώσει το αυτί από την βαρβατίλα μου φάνηκαν άγρια, πολύ πιο άγρια και σκληρά από τις μισές και βάλε Death/Black μπάντες…το παληκάρι είναι πρωτοπόρος ακόμη και σε αυτόν τον τομέα…

Ναι… Εγω ειμαι 19 κ άρχισα να την ψάχνω με τη μεταλ απο το γυμνάσιο (13-14 ετων) κ ακόμη δεν έχω συνηθίσει να ακούω brutal. Τι να κάνουμε βρε παιδιά, γούστα είναι αυτά…:slight_smile:

Καλά εννοείται…σου είπα ειδικά τα φωνητικά των Opeth ακόμη και μένα με ξένισαν όταν πρωτοάκουσα…και πίστεψε με είναι πάρα πολλοί αυτοί που γουστάρουν Opeth αλλά δεν την παλεύουν με τα φωνητικά…και οι πιό πολλοί δεν ακούνε κάν μέταλ…όπως και νά χει brutal ξεbrutal η μουσική τους και οι συνθέσεις του(ς) διδάσκουν…

Εκπληκτική η δουλειά του Steven Wilson για τους Opeth. Είναι σίγουρα το κρυφό τους χαρτι :slight_smile:
Κατατάλα, λατρεύω blackwater park από την αρχή ως το τέλος.

σημερα πηρα το blackwater park,χωρις να εχω ακουσει νοτα.αξιζει?

Ναιιιιι!!!Να το λιώσεις :slight_smile:

Όχι, μην το ακούσεις.

Συμφωνώ. Πέταξες λεφτά τσάμπα

εννοω οτι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλο,αλλα ρωταω τη γνωμη σας αν ειναι πραγματι τοσο καλο.

Αφήνοντας τα Cliche και την εμπορικότητα τους στην άκρη το συγκεκριμένο αλμπουμ ειναι ΤΟΠ! Απλά μπορεί να μην σου αρέσει :stuck_out_tongue: :lol:
Είναι περίεργη φάση οι Opeth. Περιμένουμε εσύ να μας πείς τι αποκόμισες από το blackwater μετά από πολλές ακροάσεις :slight_smile:

Εντιτ: Απαντώντας στο αν πιστευω οτι ο ντόρος για το συγκεκριμένο άλμπουμ αξίζει, πιστεύω οτι κατά 82,33% αξίζει…