Opeth

blackwater park

κ οσο σκεφτομαι οτι θα το παιξουν κ ολοκληρο στην μινι περιοδεια τους τον απριλη 8O…

Ψηφισα Still life με κλειστα ματια εννοειται!!!:thumbup:

Ντάξει Still Life είναι 10άρι ακατέβατο,
αλλά Blackwater Park τέλειο όσο λίγοι δίσκοι στην ιστορία της μουσικής…

Για να σου πω την αλήθεια,τους έμαθα από το still life και όταν εβγαλάν το blackwater δεν μου άρεσε τόσο όσο το still.Δισκάρα βέβαια,αλλά γούστα είναι αυτά.Πάντως αυτά τα 2 και το ghost reveries πιστέυω οτι είναι τα best τους

κοίτα, + από άποψη χημείας και ατμόσφαιρας, Still Life & Blackwater Park δεν παλεύονται…
το Ghost Reveries κάπου λίγο χάνει (σε σχέση με τα άλλα δύο πάντα)
κι εγώ απ’το Still Life τους έμαθα, αλλά νταξ’, γούστα είναι αυτά…
αν και παίζουμε σε μηδαμινές διαφορές, της τάξης: 10’ - 10’’

Οκ συμφωνώ.Απλά μου την δίνει ότι σε σχέση με όλα τα επόμενα albums,το still life το έχουν αδικησει :evil:

μαζί σου. αλλά στα τέτοια σου ρε! είναι απλά θεϊκο…:wink:

τωρα ειδα το thread … το σκεφτηκα παρα παρα πολυ, και ψηφιζω still life…

ghost,reveries,ρε,μουνια,τελος.

Βασικα και εγω απο το still life τους εμαθα αλλα με το blackwater εφαγα το κόλλημα το μεγάλο μαζί τους. Γενικα απο το still life και μετά βγαζουν μονο δισκαρες, το μονο που θα αφησω ενα βήμα πιο πίσω απο τα άλλα είναι το chost reveries, όχι φυσικα πως δεν είναι καλό απλα ήταν η πρωτη φορά που μου δωθηκε η εντυπωση πως κάποια πραγματα μεσα στο άλμπουμ τα είχα ήδη ξανακουσει στα προηγουμενα. Αν και γενικα δεν μου χάλασε την πολύ καλή εντύπωση που έχω για το άλμπουμ.

κακά τα ψέματα, μετά το Blackwater Park, η χημεία κάπως διαταράχτηκε, και οι ατμόσφαιρες έπεσαν αισθητά…
συνθετικά/εκτελεστικά βέβαια, είναι και θα είναι top,
αλλά Still Life/Blackwater Park είναι δίσκοι που δεν ξαναβγαίνουν Π Ο Τ Ε !

1 Like

Με σειρά.

Τα 10ράκια:

  1. My Arms Your Hearse
  2. Blackwater Park
  3. Deliverance

Πλησιάζουν το 10:

  1. Damnation
  2. Watershed
  3. Still Life

Και τα 9ράκια:

  1. Ghost Reveries
  2. Morningrise
  3. Orchid

Μάλλον ένα εκ τν Blackwater Park / Still Life… Απ’τα πιό πρώτα τους βέβαια λατρεύω την ατμόσφαιρα του “Morningrise” (κ βέβαια το φοβερίο εξώφυλλο π έχω κ σε βινύλιο… :smiley: )

Αγαπημένο μου είναι το damnation!!! Ακολουθούν με μικρή διαφορά το Deliverance και το Black Water Park.

Deliverance & Watershed :!:

να τος ο γνώστης.

ενώ τα προηγούμενα δεν ακούγονται, ε? :stuck_out_tongue:

Προσκυνώ όλα τα albums αλλά το αγαπημένο μου είναι το Ghost Reveries γιατί ήταν το πρώτο μεταλ cd που αγόρασα κ αυτό με το οποίο αγάπησα τους Opeth :slight_smile:

BLACKWATER PARK!!!

Ποιος αλλος ψηφισε Μορνινγκραιζ; Ενταξει δεν ξερω τι λετε, ο δισκος βιαζει αυτια. Και επισης δεν μπορεις να συγκρινεις τα 2 πρωτα με τα αλλα γτ ειναι αλλο στυλ. Αλλα οπως ειπαμε, DeFarfalla, γτπ παραγωγη και ξερο ψωμι!

Τα αγαπημένα μου είναι τα Orchid και Blackwater Park, μα ξεχωρίζω το δεύτερο.