Opeth

My Arms Your Hearse και πάλι δεν… Το Orchid θα το ακροαστώ την αυριανή. :stuck_out_tongue:

My arms…δεν ειναι κ τοσο σπουδαιο. μου ακουγεται καπως προχειρο.
ειναι κατ’εμε το χειροτερο αλμπουμ τους. το ακουω ευχαριστα αλλα δε μου δυαλυει τα μυαλα οπως κανουν τα υπολοιπα.

Παιδιά και το My Arms… είναι καταπληκτικό album και με φανταστικό concept. Απλά πρέπει να το ακούσει κανείς προσεκτικά και ολόκληρο για να του κάτσει καλά… επειδή έχει μια φυσική συνέχεια σαν δίσκος…

Εννοείται πως για μουσική όπως αυτή των Opeth χρειάζονται πολλές πολλές ακροάσεις…

Και πριοσεκτικά και ολόκληρο το άκουσα φίλε μου… Και μάλιστα του’χω δώσει πολλαπλές ευκαιρίες… Αλλά δε μ’άρεσε, λυπάμαι… :frowning:

Το “Orchid” λέω να ξανακούσω προσεχώς… Τί πιστεύετε για το ντεμπούτο; Δεν έχω ακούσει καλά λόγια είναι αλήθεια… 1 φορά που το’χα ακούσει επίσης δε μ’άρεσε, τώρα είναι its second chance! :stuck_out_tongue:

το My Arms…ειναι το αγαπημενο μου Opeth album:)

edit

το Orchid ειναι “κουλο” album , κανει μπαμ ο ενθουσιασμος που εχουν ως νεοι

στο live o Μιχαλης παραδεχεται οτι περιεχει “black metal ανοησιες”

Και γιατί περικαλώ το black metal είναι ανοησίες;;; Θα τον δείρω το Μιχάλη…

Απο τα προσφατα σχετικα κολληματα. Πραγματικα αξιζουν και με το παραπανω. Εχουν δωσει ενα νεο τονο στη μουσικη αυτη. Ισως ενα πιο μυστηριωδη τονο. Συνδιαζουν τις μπαλαντες με εντονο ρυθμο και τα brutal μερη. Εμενα προσωπικα τα ρεφραιν τους με κανουν και ανατριχιαζω. Ειδικα τα τραγουδια Harvest, To rid the disease, In my time of need και A fair judgment ειναι μνημειωδη. Σιγουρα εχω πολλα να μαθω για αυτους ακομα:)

ΟΛΑ τα brutal death κομμάτια δηλαδή… :smiley:

Πλακίτσα… Είναι γεγονός πως άν δεν είσαι γενικότερα fan του extreme metal αρχίζεις σιγα-σιγα για να μη σου κάτσει στο στομάχι. Απλά να προσπαθείς να δέχεσαι τα brutal φωνητικά ως έχουν κι αυτά, γιατί είναι ικανά να προσδώσουν έντονα συναισθήματα θυμού, θλίψης, απόγνωσης κλπ. στην ούτως ή άλλως ιδιαίτερη μουσική τους. Χωρις βιασύνη και με συντονισμένα βήματα θα μπορέσεις να τους καταλάβεις σε βάθος :wink:

PS. Θυμήθηκα τώρα αντίστοιχο σκηνικό πρόσφατα με την αδερφή μου που τρελαινόταν με τα “ήπια” κομμάτια και όλο μου βούταγε το “Damnation” για ν’ακούσει. Όταν βέβαια της έβαζα τπτ brutal απ’τους ίδιους έφευγε τρέχοντας! :smiley:

δεν ακουω καθολου μεταλ (ακουγα metallica στα 16 μου και παπαλα)

αλλα οι opeth εχουν τον απολυτο σεβασμο μου και τους θεωρω τρελη μπαντα και ο akerfeldt ειναι μεγαλοφυια (info εχει γεννηθει την ιδια μερα με τον keenan απο τους tool…)

και αυτο απο καποιον που δεν ακουει μεταλ εχει μεγαλυτερη αξια γιατι τους κρινει αποστασιοποιημενους απο τις ταμπελες του χωρου

και ναι το bw park ειναι επος

Παρατήρησα μία έτσι αδιαφορία για τα πρώτα των opeth σε αυτό το τόπικ. Έχω ακούσει γενικά πολλούς α λένε " α οι opeth υπάρχουν από το blackwater και μετά, πριν βγάζανε μετριότητες." Τι λέτε ρε παιδιά? Εγώ προσωπικά γουστάρω το ίδιο την περίοδο πριν το blackwater με την περίοδο μετά από αυτό. Επίσης διάβασα κάπου μέσα εδώ κάποιον να λέει ότι το orchid είναι κατώτερο από τα υπόλοιπα. Εγώ θα το χαρακτηρίσω διαφορετικό. Έχει περισσότερο επικό ύφος και μερκά στοιχεία από αυτό που παίζουν οι opeth σήμερα.

Πριν το Blackwater Park προσωπικά αυτά που μ’αρέσουν είναι το “Morningrise” και το “Still Life”. Το πρώτο το επανεκτίμησα προσφάτως. Το δεύτερο εδώ και καιρό το θεωρούσα τεράστια δισκάρα.

και το νεο videoclip…

Συμφωνω απολυτα για Orchid. Δειχνουν ψηγματα του ταλεντου τους αλλα καπου χανουν την ουσια. Το αγαπαμε και αυτο ομως.

Εγώ πάλι διαφωνώ για το orchid. Έχει εκπληκτική δουλειά μέσα. Ειδικά στις κιθάρες έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και έχουν ψαχτεί πολύ με αρμονίες. ίσως μερικά σημεία να είναι όντως κουλά και ξεκάρφωτα αλλά αυτοί είναι οι Opeth. Το ότι black-μεταλλίζει ελαφρώς δεν με χαλάει καθόλου. Πολύ πειραματικό album και πολύ καλό κατά την γνώμη μου. Το μόνο ίσως που με χαλάει ψιλό είναι ότι έχει πολύ λίγα καθαρά και αυτά πολύ άτεχνα. Ειδικά τα 4 πρώτα κομμάτια του δίσκου τα προσκυνώ.:bow2:

Αρκετά συμπαθητικό το νέο video…

Πηρα την επανεκδοση του Still Life :bow: !
Με σκληρο εξωφυλλο και με μπονους dvd με 5.1 ηχο!
Αυτα ειναι ! Καποιος πουστης μου εχει καβατζωσει το παλιο Still Life.

τιμή?

δεν είμαι και πολύ αυτού του δίσκου , προτιμώ τον προκάτοχό του:p
έχει ωραία κομμάτια μέσα , είναι ένας πολύ καλός δίσκος αλλά σπάνια θα παίξει

Τα παιδια στο metal-archives του εχουν την υψηλοτερη βαθμολογια απο ολα τους τα αλμπουμ.
Πατρα το πηρα 13.90 οποτε Αθηνα-Θεσ/νικη θα εχει κανα 2-3 ευρω φτηνοτερα.Λογικα.
Τα σπαει κανονικα το ολο digipack.

Αυτη τη στιγμη ακουω το Watershed και μπορω να πω οτι εχουμε να κανουμε με ενα ακομα αριστουργημα…Θα συνελθω πρωτα καπως και θα προσπαθησω να ειμαι αντικειμενικος.

Τον ίδιο δίσκο ακούμε αυτήν τη στιγμή… 8)

Όταν έχεις γνώμη γράφτηνα στο θρεντ του δίσκου!! :wink:

Πάντως τα σπάει μην το ψάχνεις