Orange Goblin

Αξίζουν πιστεύω το δικό τους thread.
Τελευταία έχω κολλήσει μαζί τους. Πάντα τους είχα ψηλά στις αγαπημένες μου μπάντες αλλά κάτι έπαθα τώρα. Ούτε ένα μέτριο άλμπουμ κατά τη γνώμη μου. Ήταν να έρθουν και πριν 2 (?) χρόνια αλλά ακυρώθηκε λόγω candlemass νομίζω. Ενδιαφέρον είναι ένα live στο roadburn το 2004…

Frequencies from Planet Ten
Time Travelling Blues
The Big Black
Coup de Grace
Thieving from the House of God
Healing Through Fire

Η καλύτερη μου τα δύο πρώτα τους. Άγγλοι σου λέει.
Για πείτε.

Τόσα χρόνια μόνο ένα κομμάτι έχω ακούσει από αυτούς (και αυτό από μία παλιά συλλογή του Hammer), το ‘‘Land of dreams’’. Τραγουδάρα. Αλλά δεν έτυχε να ακούσω τίποτα άλλο από αυτούς.

Πας να κατεβάσεις τώρα Time Travellin Blues, Coup de Grace και το τελευταίο. :slight_smile:

Μπαντάρα, τι να λέμε, μάλλον η μοναδική “μεταλ” μπάντα του είδους που μπορώ να ακούσω. Η ποιότητά τους οφείλεται ακριβώς στο ότι είναι Άγγλοι.

Μας χρωστάνε ένα λαηβ!

και εγώ από την ίδια συλλογή! και ναι είναι κομματάρα! μέχρι πριν λίγα χρόνια ήταν το μναδικό κομματί που ήξερα!

Nομίζω το συγκεκριμένο, βασισμένο στο δάσος Lothlorien από το LOTR, είναι και από τα πιο γνωστά τους κομμάτια.

Εγώ θα έλεγα ότι τα 4 πρώτα τους είναι τα καλύτερα, με κομματάρες όπως:

ενώ τα 2 επόμενα έχουν δεδομένη ποιότητα, όπως:

Παλιότερα νομίζω είχαν κάνει ένα live στο An.

Ο Ben Ward είναι τεράστια μορφή!

Μεγάλη μπάντα σίγουρα. Εχουν έρθει και μια φορά στην Αθήνα. Γουσταρα που όταν είχαν πρωτοξεπεταχτεί λέγανε “Ε εμείς είμαστε απλά μια Heavy metal μπάντα απο την Αγγλία. Γουστάρουμε να παίζουμε, να μεθάμε, ε και να ρίχνουμε και κανενα καυγά στο δρόμο” :metal:

Αλλα Ζαφροκ τι εννοείς μ’ αυτό ρε φίλε

Εννοώ ότι είναι μάλλον η μόνη αμιγώς μεταλ μπάντα από το στονερ που γουστάρω. Κάτι Spiritual Beggars πχ τους βαριέμαι απίστευτα.

ΘΕΟΙ!
Οποιον δισκο και να βαλεις να ακουσεις θα γουσταρεις.
Tιμια μπαντα.Οτι πρεπει για μπυροκατανυξη :metal:
Τα 2 πρωτα τους αλμπουμ ειναι τα αγαπημενα μου και ακολουθουν Healing… & Coup

Ζαφ οι Alabama Thunderpussy δεν σ’αρεσουν ? Τους Beggars δεν τους θεωρω stoner εγω.

Όπως ο Λέπερ, έτσι κι εγώ είχα μικρή επαφή μαζί τους.
Στο Ροντμπερν φέτος ήταν πολύ καλοί πάντως, και ναι ο Μπεν είναι θεόρατη Μορφάρα!

Έχουν έρθει Ελλάδα 2 φορές νομίζω…

Στη δευτερη ημουν.Τρομερο show,κολλησαν και ενα περασμα απ’το Seek & Destroy σ’ενα κομματι τους.:smiley:

Παιζουν και Hellfest αν δε κανω λαθος.:-k

Same here (από και έμαθα και τους Beggars, Entombed:p)
Πολύ ωραίο όντως.

Θα ακούσω κάτι σύντομα και θα επανέρθω δριμύτερος.

Οι Goblin είναι θεοί.
Τέλος.

Άντε, να ρθουν και προς τα δω σιγά σιγά…

Μπα κι αυτούς τους ψιλοβαριέμαι, πολλή βαβούρα και στεγνά πομπώδη ριφφς. Αλλά σε γενικές γραμμές καλοί είναι.

Κανω bump λοιπον και ξερω οτι μια wretch θα πιασει την καρδια της και θα πει ‘‘ω, θεοι’’ που θα δει ποστ μου εδω, αλλα ναι.
Μου εκατσε να ακουσω orange goblin πιο πολυ, περα απο τα 4-5 κομματια τους που ειχα υποψιν.
Κατεβασα λοιπον το frequencies from planet ten, με 2 ακροασεις μου φανηκε πολυ ωραιο.
Επομενος σταθμος το time travelling blues!

Πωπω ήταν τρελή φάση αυτό!. Συνέχισε να παίζει το κομμάτι τους (Aquatic Fanatic νομίζω) και αντί να τραγουδήσει τους κανονικούς στίχους τραγούδισε μια στροφή από το Seek & Destroy με την μελωδία του δικού τους κομματιού. Είχαν ξεκινήσει με το αγαπημένο μου κομμάτι (Scorpionica) και είχαν παίξει και την διασκευάρα Just Got Paid. Πολύ γαμώ συναυλία!
Τρελή μπάντα ρε οι Goblin.Δεν έχουν βγάλει μέτριο δίσκο. Μάλλον ξεχωρίζω ως αγαπημένο μου το Frequencies From Planet Ten (Saruman’s Wish έπος!). Άλλα αγαπημένα μου κομμάτια Your World Will Hate This, Magic Carpet Ride, Shine, Blue Snow, Some You Win, Some You Lose, Made Of Rats, Stinkin’ O Gin.

Μου χε προτεινει ο haliseco το Frequencies πριν αρκετο καιρο και θυμαμαι μου ειχε αρεσει.Ειχα ξεχωρισει αυτη τη κομματαρα,το Land Of Secret Dreams:)

Θα τους ξαναπιασω καποια στιγμη…

+1 και λιγο ειναι

ειδικα το time travelling blues ειναι απαιχτο
και το c.d.g δεν παει πισω, εχει και γαμιστεροτατο εξωφυλλο (ενα μηνα εκατσε desktop background στην οθονη μου)
δεν αναφερομαι στα αλλα lps τους για να μη γινει το post σεντονι

οχι και να μην ερθουν για τους candlemass :x:evil::thumbdown:
(χωρις παρεξηγηση απο τους fans των cm, αλλα βγαινω απο τα ρουχα μου)

Τι εννοείς μ αυτό μαν?

με αφορμη αυτο το εγραψα

Eίπα και γω μήπως τους φέρναν μαζί με candlemass τον Οκτώβρη. Οκ κομπλέ.