Orchid - Capricorn

Επιτέλους το πρώτο full length των νέων Θεών του Ντουμ.

http://www.myspace.com/orchidsf

Ο δίσκος μετράει λίγες προς το παρόν ακροάσεις, αλλά η ΓΚΑΒΛΑ δεν κρύβεται. Instant classic; Ίσως. O ιδανικός συνδυασμός Pentagram - St. Vitus; Αναμφίβολα.

Στο παρόν θρετν, με άκρως δημοκρατικές διαδικασίες, επιτρέπονται μόνο ποστ αποθέωσης.

Όσοι ακούσετε και δε γουστάρετε ή πείτε “ε, ντάξει, αλλά πολύς ντόρος” κτλ., ναι ΟΚ, σεβαστή η άποψή σας αλλά ξέρετε είστε ΦΛΩΡΟΙ.

Let the worshipping begin :!:

και εγώ με λιγες ακροάσεις ,εγραψα και σε αλλο thread οτι ίσως να φέρνει σε vol.4 (πάλι κατι έπαθα …,εμ αυτό δεν το λές ετσι απλα) ,
αλλα προσοχή όχι σε riff ή παρόμοια σημεία ,άλλωστε μου ήρθαν στο μυαλό σημεία απο τα επη του 1970 ,αλλά στο ύφος .
δλδ πιο “μουσικό” heavy rock (doom ή όπως αλλίως το λένε) ,ίσως να φταίνε οτι
τα τραγούδια που είναι μεγάλα-σχετικά- σε διάρκεια .
δεν ειναι βαρυ riff και ξανα βαρύ riff ,αλλά
ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ με βαριά riff.

αλλο ένα στοιχείο που μου θυμίζουν sabbath δεν είναι επειδή παιζουν heavy μουσική , αλλά ο ήχος των solo του κιθάριστα και γενικά ο τρόπος παιξίματός του στα leads, θυμίζει παρα πολύ iommi (και εννοω και τα album με dio ,ειδικα με του mob rules) .

αυτό για μενα είναι το μεγαλύτερο credit (μεχρι στιγμής) ,ο ήχος της lead .

[SPOILER]κατα τ’αλλα το Down Into The Earth ,μου θύμισε Death SS …βαράτε!![/SPOILER]

[SPOILER]δεν είμαι γνώστης του χώρου ,αλλά μιλάω ως ακροατής 70’s μουσικής.[/SPOILER]

Πςςςςςςς. Ούτε καν έχω τελειώσει την πρώτη ακρόαση αλλά δεν κρατιέμαι. Σοκ και δέος. Τίγκα σαμπαθίλα ρε! Ριφφάρες, ρετρο-ήχος ηδονή, ο τραγουδιστής, κλόνος του πραγματικού όζζαρου των 70s και μόνο, ΓΑΜΕΙ. Άντε γειά μας!

Παρακαλώ, να αλλαχτεί ο τίτλος σε: “Καλύτερα ριφς 2011”.
Ευχαριστώ.

Όταν διαβάζω για μπάντα σήμερα που παίζει σαν Sabbath μου έρχονται τραυματικές εμπειρίες από την ακρόαση των απαράδεκτων Orange Goblin που τουλάχιστον στο άλμπουμ που είχα ακούσει εγώ έκαναn ίσως το πιο ξεδιάντροπο Sabbath rip στην ιστορία και το κάναν χωρίς την ανάλογη καύλα που π.χ. οι enforcer rip-αρουν τους maiden αλλά τους λατρεύουμε για αυτό :stuck_out_tongue:

Έβαλα λοιπόν στον γιουτιουμπι κανα 2 κομμάτια από αυτούς και… ομολογώ εντυπωσιάστηκα. Ναι οι Sabbath είναι εδώ και πάλι βέβαια αλλά όχι σαν ένα κακό rip, με την καύλα που δείχνει την πραγματική αγάπη για αυτή την μουσική (γιατί ως γνωστόν η αγάπη είναι καύλα 8) ). Οι τύποι το έχουν άγρια, μου έφεραν στο μυαλό λιγάκι τους sleep πάντως και αυτό είναι καλό. Τα υπόλοιπα θα τα ακούσω μόλις κατέβει το άλμπουμ.

Για όποιον ενδιαφέρεται το άλμπουμ υπάρχει και στο βάλτο.

Ban τώρα λέμε 8O

Ήμουν σίγουρος πως όλο και κάποιος θα αντιδράσει για τους Orange Goblin. :lol::lol:

Ε ναι λιγα για τους Orange Goblin…

Τώρα στο θέμα μας, μια φορά έχω προλάβει να τον ακούσω, αλλα ο δίσκος σε αρπάζει απ’τα μούτρα.Φοβερός ήχος,βιντατζίλα,Σαμπαθίλα, οι καλύτερες ριφαρες που έχω ακούσει φετος και ο τραγουδιστης είναι φωνάρα.Και το κλείσιμο του δίσκου με το Αlbatross(μου έφερε στο μυαλό το Solitude) όλα τα λεφτά.

edit:τι ρεφραινάρα έχει το cosmonaut of three ρε πουστη

Δεν ξέρω αν φταίει η μανία μου τον τελευταίο καιρό με αυτό το είδους τον ήχο, αλλά πραγματικά αυτός εδώ τα σπάει! Πρώτη ακρόαση προς το παρόν, μία από τις άπειρες όπως όλα δείχνουν!

Copy-John Oliva, Paste-Black Sabbath. Ωραίοι τύποι.

Μόνο κλάμα, μόνο #1.

Εσένα δε σε πιάνω μαν. :expressionless:

ρε πούστη τι πράγμα είναι αυτό με[B] αυτούς[/B] τους Orchid.

Bλέπω συνεχώς τον δίσκο capricorn και νομίζω ότι οι παλιοι, γνωστοί, θέοι orchid επανασυνδέθηκαν

Funny you should say that, γιατί τις προάλλες ψάχνοντας να δω αν είχε διαρρεύσει ο δίσκος [B]αυτών[/B] των Orchid πέτυχα ένα “Orchid - Orchid”, το κατέβασα χωρίς να πολυπροσέξω τί ήταν και τελικά διαπίστωσα ότι ήταν κάτι σαν hardcore φάση. Γι’ αυτούς λες; Αν ναι , ωραίοι ήταν, δε λέω.

Αλλά εδώ λέμε για τους ORCHID. Τους καινούριους Θεούς του DOOM/HEAVY ROCK. Οπότε πάρε τ’ @@ μας ΠΑΝΚΗ.

χαχααχαχ άλλος λικνιζόταν υπό τους ήχους των kvazar και των sarabante:p

Οι[B] σωστοί[/B] orchid είναι η αλήθεια!

Οι θρυλοι orchid βασικα.

Για ακούστε δω ρε εσείς οι δυο

Και για να προλάβω εξυπνάδες, απέναντι σ’ ΑΥΤΟΥΣ τους Orchid!

Οπότε τον πούλο σας και καλημέρα. Οι μοδζ παρακαλούνται να διαγράψουν τα τελευταία ποστ (συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου).

Πολύ ωρίος δίσκος, καιρό είχα ν ακούσω μια τόσο καλή Σαμπαθίλα.
Παρακαλείται ο Dead να πάει να μάθει μπάλα, πριν σχολιάσει τους θέουλες Orange Goblin.

Ναι ρε άντε. Δε θέλουμε πανκιά στο ντουμοθρεντ.:stuck_out_tongue: