Orphaned Land: 12/10 - Θεσσαλονίκη (8Ball) & 13/10 - Αθήνα (Κύτταρο)

Ποιος θα είναι Σαλόνικα;

Εγώ έχω το Νο. 23. Αλλά έτσι όπως είναι τα πράγματα οι περισσότεροι τελευταια στιγμή το αποφασίζουν αν θα πάνε σε μια συναυλία ή όχι. Αν εντέλει είμαστε λιγοι, βλέπω να το γυρνάνε σε ακουστικό σετ με μπουζουκάκι όπως έγινε με Therion, χαχα!

Μαλλον εκει

me 2 logika…

Κι εγώ θα πάω.

θα ειμαστε πανω απο 200 ατομα?

ORPHANED LAND + KLONE + BILOCATE + THE MARS CHRONICLES (Fuzz)

Doors Open: 19:00

The Mars Chronicles: 19:30 - 20:00

Bilocate: 20:15 - 21:00

Klone: 21:15 - 22:00

Orphaned Land: 22:30 - 00:00

Πρόβλημα τους όσων δεν κουνιούνται . Μιλάμε για ξεχωριστή εμπειρία. Μακράν από τις αγαπημένες μου συναυλίες το 5 στην Σαλόνικα

και εγω θα ειμαι λογικα,προπωληση απο το 8μπολ κανονικα?Τι ωρα ξεκιναει Θεσνικη(η αληθεια οσο πιο αργα βολευει για να προλαβω:p)

Παιζουμε μπάλα στο Fuzz!

πως ηταν χθες τελικα?

ηταν και o timo tolki χτες στο fuzz.

Ρε παιδια, αυτος που ανεβηκε στους Orphaned Land και στους Klone και εκανε τα δικα του(εβγαζε καλτσες, διαβαζε στιχους απο κινητο) ποιος ηταν? Εφτασα στο live την ωρα που επαιζαν οι Klone οποτε ενδεχεται να εχω χασει επεισοδια!

Ο ηχολήπτης τους που αν κατάλαβα καλά θα γύρναγε πίσω Ισραήλ, οπότε το χαβαλεδιάσανε λίγο ως αποχαιρετισμό.

Καλά ήταν χτες. Καμία σχέση με το 2005 βέβαια στην Θεσσαλονίκη. Λίγος κόσμος και νεκρός κατ εμέ. 200? 300 άτομα το πολύ. Θεσσαλονίκη τότε είχε τα μισά, αλλά ο καθένας έκανε για 10. Γενικά υπάρχει κορεσμός στις συναυλίες και η νέα γενιά δεν έχει την λαχτάρα που χε η προηγούμενη που ήταν λίγο πιο στερημένη από παρουσίες συγκροτημάτων. Και οι oprhaned land ήταν οκ τίμιοι και σε στιγμές πολύ καλοί, αλλά μου φάνηκαν λίγο πρόχειροι. Η παραγωγή πχ δεν ήταν αντίστοιχη άλλων συναυλιών τους. Πολλά προηχογραφημένα, δεν είχαν τραγουδίστριες κτλ κτλ. Δεν πέρασα άσχημα. Ίσα ίσα άκουσα πολλά αγαπημένα τραγούδια, βέβαια σνομπάρουν επιδεικτικά τα 2 πρώτα που ναι και με διαφορά τα αγαπημένα μου, αλλά αυτό το περίμενα. Καλά γενικά, απλά χωρίς τρελές συγκινήσεις, όπως θα ήθελα μιας και τους αγαπώ ιδιαίτερα.

Τι περίμενες με 300 άτομα που είχε τραγουδίστριες και όλα τα υπόλοιπα?
Αλλά αυτοί είμαστε πηγαίνουμε όλοι στον BLackie να μας δουλεύει.
Στα της συναυλίας όσοι δεν ηρθαν χάσανε.

Εντάξει και Θεσσαλονίκη είχαν 150 άτομα και είχανε 2 τραγουδίστριες :slight_smile: όπως και να χει πάντως είναι μια μπάντα που θα έπρεπε να τιμήσει ο κόσμος για πολλούς λόγους. Εγώ να φανταστείς περίμενα και λιγότερο κόσμο. Πάλι καλά…

Kόσμο πολύ δεν είχε Θεσσαλονική, αλλά όσοι είμασταν εκεί υπήρξαμε αρκούντως εκδηλωτικοί, οπότε απο πλευράς μας σκοράραμε σήμερα…για το γκρούπ τι να πει κανείς…εκεί που άλλους στην καλύτερη να τους θεωρούσες cult και στην χειρότερη να τους χλεύαζες, τούτοι έδω εννοούν απολύτα αυτό που κάνουν, θέτοντας πανήψηλα τον πήχη του folk-oriental “δεν ξέρω εγώ τι άλλο” metal…η μουσική δένει αρμονικά με την θεματολογία και όλα αυτά σε ένα περιτύλιγμα που σε κάνει να περνάς τέλεια…Σκηνική παρουσία έξοχη, τραγουδιστής-μορφή-ερμηνευτής, μπασιστάς πιο metal δεν γίνεται κτλ κτλ κτλ…ο ήχος ικανοποιητικότατος για την πληθώρα και τον πλούτο που είχε να καλυφθεί με τα προηχογραφημένα…αν έπαιζαν καμμιά 2 καφρίλες ακόμα καλά θα ήταν, αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες…εις το επανιδείν…
Υ.Γ. Τόσα παλαμάκια σε metal συναυλία ποτέ ξανά…:slight_smile:

Όπως τα λέει και ο από πάνω. Καμιά 200-άρα, αλλά πολύ κέφι, δεν το περίμενα! Καταρχήν τέρμα συναυλιακά τα τραγούδια τους, ακουγόντουσαν πολύ ωραία. Μοναδικό μείον τα τόσα προηχοηραφημενα, αλλά τι να κάνεις;

Δεν περίμενα ότι οι Orphaned Land είχαν τόσο δοσμένους οπαδούς στη Θεσσαλονίκη. Στίχοι τραγουδιόντουσαν, χορός, παλαμάκια, πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Έπαιξαν και “The beloved’s cry”, ρε! :!::!::!:

Εντομεταξύ, ο βασικός συνθέτης/αρχηγός Yossi Sassi (κιθάρα) που ήταν;;; Ηταν άλλος στη θέση του, και στο site τους δεν αναφέρει κάτι…

Και εγώ έκατσα να το ψάξω και βρήκα στο fb τους, ότι έγινε πατέρας και πήρε μια “άδεια” για ένα δύο μήνες και ότι αυτός που τον αντικαθιστά έχει ξαναπαίξει με την μπάντα στο παρελθόν.

έχουμε κανένα setlist??

Α, ωραία.

Επίσης το set-list (τραγούδι ανά δίσκο) ήταν αυτό, αν δεν απατώμαι:

The beloved’s cry

El meod na’ala

Birth of the three
Ocean land
Nora el nora

Sapari
Barakah
In thy never ending war

All is one
The simple man
Brother
Children
Let the truce be known
Through fire and water