Orphaned Land - The Never Ending Way Of ORwarriOR

Μάλλον άλλο δίσκο ακούσατε!!!

Επιτέλους βγήκε… και είναι άψογο!!! :smiley:

Συμφωνώ απόλυτα!λείπει το doom συναίσθημα.Αν+θα έπρεπε να το περιμένουμε από την στιγμή που αναμείχθηκε ο Wilson.πάντως είναι πολύ ωραίος δίσκος.

Δεν ξέρω για σας παιδιά, πάντως εγώ έχω φάει κόλλημα με τον δίσκο!

Το κομμάτι “The Warrior” δεν έχει ένα κλίμα που θυμίζει πολύ Amaseffer; Εδικά η εισαγωγή…
Παρεμπιπτόντως, οι Amaseffer ετοιμάζουν καινούριο album.

Βασικά εμένα αυτό δεν μου αρέσει…οτι η κατεύθυνση τους πλέον είναι παρόμοια με τον Amaseffer…απλά οι Orphaned LAnd είναι αρκετά καλύτεροι κατε με…

Η πρώτη μεγάλη δισκάρα για το 2010.
και τούμπανο η ltd έκδοση.

και μετά από αυτό στα μπουζούκια κατευθείαν!!! :stuck_out_tongue: :lol:
πολύ καλό το album, αρκετά progressive ειδικά σε φάσεις που γίνεται της κακομοίρας, και φυσικά το τσιφτετέλι για να γουστάρουμε!!! πάντως μουσικά γίνεται χαμός από τα είδη που παρελάυνουν εκεί μέσα…

τελικα δεν αντεξα και παρηγγειλα την limited εκδοση!!!
περιμενω να ερθει…
για μενα παει σιγουρα στα top της χρονιας!

http://www.rocking.gr/review2794.php

παρομοίως και 12 ?
http://www.play.com/Music/CD/4-/13461426/The-Never-Ending-Way-Of-ORwarriOR/Product.html?r=CDJ&title=13461426&PRODUCT_TITLE=The-Never-Ending-Way-Of-ORwarriOR

να μια μπαντα που πρεπει να ακούσουμε ολοι!!!:respect::band:

Και όμως, ένα τέτοιο αριστούργημα περνάει στα ψιλά.
Οι Orphaned Land συνεχίζουν να δημιουργούν μουσική υψηλών απαιτήσεων και δίσκους ανέγγιχτους από οποιοδήποτε άλλο συγκρότημα προσπαθεί να φτάσει τέτοια επίπεδα με τόσες πολλές επιρροές από διαφορετικές κουλτούρες και πολιτισμούς. Όπως και το Mabool, είναι ένας δίσκος αξεπέραστος και ασύλληπτος στο σύνολό του, έτσι και το ORwarriOR συνεχίζει στο ίδιο δύσβατο μονοπάτι δημιουργικότητας, έμπνευσης και τελικά προσφέρει σχεδόν 80 λεπτά μουσικής τελειότητας. Πολύπλοκο, πολυποίκιλο και τελικά ένας απαιτητικός δίσκος που θέλει προσοχή και όχι 2 ακροάσεις. Περιέχει τόσα πολλά και διαφορετικά περάσματα από όλη αυτή την ανατολίτικη μουσική παράδοση, που κάθε ακρόαση αποκαλύπτει και κάτι καινούριο. Αυτοί οι τύποι είναι τελικά είναι πολύ μεγάλο συγκρότημα. Τόσα πολλά χρόνια μεταξύ των δίσκων τους, οι οποίοι είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλον, και όμως καταφέρνουν να ακούγονται μοναδικοί και αξεπέραστοι. Έχουν ταυτότητα και προσωπικότητα και αντί να γίνονται γραφικοί, κάθε φορά είναι και καλύτεροι. Τέτοιοι δίσκοι είναι που εξακολουθούν να κρατάνε το επίπεδο ψηλά και να αποδεικνύουν ότι το ταλέντο δεν συμβαδίζει πάντα με εξώφυλλα και προαποφασιμένους δίσκους του μήνα.
Τέτοιο άλμπουμ θα μπορούσαν να βγάλουν μόνο οι Orphaned Land και με τέτοιο φοβερό ήχο που τους έδωσε ο Wilson, απλά αναδεικνύει τις μεγαλειώδεις συνθέσεις τους, κάτι που πχ στο El Norra Alila κρυβόταν.

ΦΟβερο αλμπουμ.

Ε όχι ρε man:) …εντάξει γνώμες είναι αυτές αλλά όσο και να μου αρέσουν τα Mabool και OrwarrioR η έμπνευση που είχαν στο El Nora Alilla δύσκολα ξανάρχεται!!

Ε, προφανώς αναφέρθηκα στον ήχο του άλμπουμ και την παραγωγή και όχι στις επίσης καταπληκτικές συνθέσεις του El Norra Alila.

8O8O Ρε τι βγαλανε τα ατομα? ΕΠΟΣ!

για όποιον δεν πήρε την κανονική έκδοση(όπως εγώ)…

[B]The Never Ending Way Of ORwarriOR (Tour Edition)
[/B]

“The Never Ending Way Of ORwarriOR (Tour Edition)” includes the band’s current album on disc one, extended artwork plus a bonus disc including the following audio and video material:

Bonus CD track listing:

Audio tracks:

  1. Estarabim (radio edit) (4:42)
  2. Above You All (4:56)
  3. Pits Of Despair (4:26)
  4. Sapari (instrumental) (3:48)
  5. Bereft In The Abyss (instrumental) (2:50)

Video enhancements:

  1. “Sapari” video clip (3:56)
  2. Making of “Sapari” video clip (2:11)
  3. Making of photo shoot (1:30)

EUR 13.99 Pre-order

http://www.play.com/Music/CD/4-/17123349/Never-Ending-Way-Of/Product.html

~bump.

οκ, δύσκολο για το αν είναι καλύτερο του Mabool, αλλά τέτοια δισκάρα, με τόση πολλή μουσική και τόσα διαφορετικά πράγματα και ενορχηστρώσεις δεν πρέπει να περνάει σε απαρατήρητο. Το γραψαν πάλι το έπος τους. Φανταστικό συγκρότημα.

Άραγε θα τους δούμε απ’τα μέρη μας?

Είχαν έρθει κάποτε και η συναυλία στην Αθήνα ακυρώθηκε λόγω χαμηλής προπώλησης…τέτοιοι καραγκιόζηδες είμαστε! Εγώ είχα ανεβεί να τους δω Θεσσαλονίκη! Από τα πιο εκπληκτικά ξεχωριστά live που έχω δει! Εποχή Mabool! Κατά την προσφιλή τους συνήθεια να διασκευάζουν παραδοσιακά τραγούδια, είχαν παίξει σε άπταιστα Ελληνικά το Αχ Ελλάδα σ’αγαπώ του ΠΑπάζογλου!