Orthodox BM - Ιδεολογικό Υπόβαθρο

Παρατηρω ότι και εσεις ασχοληστε με αυτό που σημερα ονομαζουμε religion black metal. Όπως σε φορουμ του εξωτερικου, ετσι κι εδώ συζητιεται πολύ το φαινομενο αυτό, και πώς να μη συμβει αυτό αλλωστε όταν εχουν κυκλοφορησει πραγματικα διαμαντια που αν δεν εχεις ασχοληθει εστω και λιγο με αυτά εισαι εκτος ενημερωσης. Ετσι, ειπα κι εγω να σχοληθω και πραγματικα σε ορισμενες περιπτωσεις ενθουσιαστικα αν και το βρηκα καπως υπερβολικο. Ειμαι της παραδοσιακης σκηνης των 90s που ακομα εχει να μου δωσει πολλα. Ο λογος που ξεκινω αυτή την κουβεντα είναι γιατι ναι μεν ολοι φαινεται να είναι γοητευμενοι από το αυτό το ειδος μουσικης (δυο ποστ πιο πανω μαλιστα το μελος NoMisteraki μας παρουσιαζει τον νέο δισκο από Orcivus) αλλα κανεις δεν μιλαει, απ οσο εχω παρατηρησει τουλαχιστο, για τους στιχους. Οι σταυροι είναι σε κανονικη θεση, ο Ιησους εχει παρει την θεση του αντιπαλου του στα εξωφυλλα (και μερικες φορες μεσα στα σι ντι), οι ondskapt εχουν την πενταλφα και μεσα το σημα του Χριστου κ.α που φανταζομαι γνωριζετε γιατι ασχολειστε. Δεν σας κανει εντυπωση αυτο? Ποιο είναι το μυνημα που περνανε και τελικα ποια είναι η θεωρεια πισω από αυτό το ειδος μουσικης? Δεν μπορω να φανταστω ότι δεν εχουν σημασια οι στιχοι καθως και οι ιδιοι οι deathspell omega λενε ότι θεωρουν εξισου σημαντικους τους στιχους οσο και την μουσικη.

Αυτά και συγγνωμη αν κουρασα. Ελπιζω αν γνωριζετε να μου πειτε τι ακριβως δεν μπορω να «πιασω».

:slight_smile:

διαβασε interviews Funeral Mist .

And check this post γι αρχή:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=788944&postcount=55

Δεν βρηκα συνεντευξη του Arioch… αυτό με την λαβη στο αμερικανακι εχει απαντηθει στο forum? Νομιζω ότι το μελος Plunderer εκανε απλα μια περιγραφη, δεν εδωσε καποιο ορισμο η τελος παντων ποια είναι η θεωρια πισω από το religious black metal. Παιδια, αν θα μπορουσατε να μου πειτε δυο λογια…

… η μαλλον εχω μια παλια συνεντευξη του Arioch σε παλιο M/H αλλα πραγματικα δεν βγαζω ακρη…

σκοπος, λεει, ειναι να εξαπλωσουμε τον λογο του Κυριου… ποιον Κυριο εννοει?

Σε ποιο τεύχος είναι αυτη η συνεντευξη του arioch να το ξεθαψω. Μην τα βγάζω όλα μαζι απο εκει που τα εχω τα παλιοτερα τευχη.

δεκέμβρης 2003 αν θυμάμαι καλά. Αν όχι, τότε είναι νοέμβρης.

θενξ. Θα ξεκινησω ανασκαφές.

Σε όλα όσα λες μπορούν να δοθούν διάφορες απαντήσεις αλλά πιθανολογώ πως μια ημέρα ή πιθανότερα μια νύχτα μπορεί να πάρουμε και μια πιο «ξεκάθαρη» απάντηση από τους υπεύθυνους?. Μέχρι τότε όμως σε μια γενικευμένη θεώρηση των παραπάνω θα πω ορισμένα πράγματα.

To 1998 o Michayah (αν και εβραίος) χρησιμοποιεί για το πρώτο 7ιντσο των Ofermod τον τίτλο Mystérion Tés Anomias δέκα χρόνια αργότερα οι Deathspell Omega (ο Hasjarl δηλαδή) κλείνουν τον κύκλο (του inner circle 2 κατ’ εμέ ή πραγματικού inner circle μιας και το άλλο ουδέποτε υπήρξε) με τον τίτλο του κομματιού Chaining the Katechon.
Βέβαια δεν είναι διόλου ή διαόλου τυχαίο ότι και οι δυο ανήκουν στην noevdia…
Και που τον βλέπεις τον κύκλο? θα πει εύκολα κάποιος?.

η απάντηση είναι εδώ:

[SIZE=“4”]¨…καὶ νῦν τὸ κατέχον οἴδατε, εἰς τὸ ἀποκαλυφθῆναι αὐτὸν ἐν τῷ ἑαυτοῦ καιρῷ, τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται…¨(Προς Θεσσαλονικείς Β, παρ2 στ.6-12)[/SIZE]

:blink:

Το 2003 οι Funeral Mist κυκλοφορούν το Salvation

στο εξώφυλλο υπάρχουν 3 σταυροί στην μέση ο εσταυρωμένος (Arioch?) και αριστερά-δεξιά δυο βρέφη.
Στην μέση του booklet (6 σελίδα μπορείτε να δείτε τον Ιησού σε αγιογραφία, είναι η εικόνα του Παντοκράτωρ, δείτε και τρούλους εκκλησιών

ακόμα στην σελίδα 3 και το οπισθόφυλλο υπάρχει ένα σύμβολο με βάση τον σταυρό.)

Το 2004 οι Deathspell Omega κυκλοφορούν το Si Monumentum Requires, Circumspice Το μεγαλύτερο μέρος του άλμπουμ είναι μια τελετή, στην σελίδα 5 (νούμερο booklet) βλέπουμε την Αγία Τράπεζα (είναι μέσα στο ιερό, επί της οποίας λαμβάνουν χώρα τα ιερά μυστήρια…) ακόμη στην σελίδα 10 βλέπουμε το δισκοπότηρο, εν μέσο του οποίου συντελείται το μυστήριο της θείας κοινωνίας ακριβώς από πάνω του αιωρείται κάτι…

Στις δυο ερωτήσεις που έκανα τότε, οι απαντήσεις δεν μπορεί να είναι απόλυτες.

http://www.thelefthandpath.com/lefthandpath/index.cfm/event/read/entry/Interview_Ofermod

Εδώ ο Michayah δίνει κάποιες πληροφορίες για το Draconian Current αλλά θαρρώ ότι όσοι γνωρίζουν περί Qliphoth θα καταλάβουν ότι αυτά είναι κλασικά θέματα που ασχολούνται μέχρι και οι σκατένιες μπάντες.

Από την άλλη προσωπικά πιστεύω ότι αυτοί οι τύποι δεν είναι θεωρεία και φρου-φρου αλλά πράξη και όταν μιλάμε για πράξη τα πράγματα αλλάζουν…Πράξη =λαβή στο αμερικανάκι =Τρόπος συμπεριφοράς…και αν αυτο το τελευταίο είναι αληθινό που δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, τα πράγματα μπορεί να γίνουν περίεργα…

ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ή ΘΑΝΑΤΟΣ
:papas::papas::papas:

:bow2: :bow2:

Ο Michayah από τι καταλαβα ασχολειται με κλιφοθικη καμπαλα και μαλλον είναι μελος του temple of the black light στο οποιο ανηκε και ο Nödtveidt, και όπως είναι γνωστο εχει κλεισει την εισοδο σε νεα μελη. Το κοινο που φαινεται να εχουν οι κυριοι του ορθοδοξου είναι ο αρχαιος γνωστικισμος και συγκεκριμενα τους Οφιτες που σημερα είναι γνωστοι ως γνωστικοι σατανιστες και φυσικα με πολλες επιρροες από γνωστικο χριστιανισμο. Το συμπερασμα που βγαζω για την προβολη του Παντοκρατορα μεσα από την μουσικη τους, είναι ότι ο Χριστος στον γνωστικισμο είναι αυτος που ηρθε από την Πηγη (τον ένα και μεγαλο θεο που δεν εχει καμια επαφη με την ανθρωποτητα και ΟΧΙ από τον Γιαχβε ο οποιος είναι ο Τυραννος και δημιουργος του υλικου κοσμου και γνωστος από την Π.Δ.) με σκοπο να μας Διδαξει πώς να απελευθερωθουμε από την υλικη χυδαιοτητα και τα δεσμα του Γιαχβε δημιουργου. Ο Οφις στον κηπο της Εδεμ ειχε αντιστοιχο ρολο φαινεται με τον Ιησου και συμβολιζει (για τους γνωστικους Σατανιστες) τον Φορεα της Σοφιας και της Γνωσης (τυχαιο το Ω μεσα στη πενταλφα στην ιδια σελιδα με το δισκοποτηρο - και τι είναι αυτό το ¨κατι¨ από πανω του ?) αυτο είναι το συμπερασμα που βγαζω και φαινεται να επαληθευεται από τις αποψεις των ondskapt ας πουμε περι αποχης από τις υλικες απολαυσεις και το συμβολο του Ιησου μεσα στη σατανικη πενταλφα.

μια και εκανα λογο για σχεση Ιησου και Οφι, μπορουμε να παρατηρησουμε στη 4 σελιδα του μαραναθα τον εσταυρωμενο καλυμμενο με το Φιδι και στη σελιδα 15 το Φιδι πανω απο το δισκοποτηρο …

1.[SPOILER]

[/SPOILER]

Ναι είναι και μάλιστα βλέπω ότι το έχει ασπαστεί και θέσει σε αρκετά σοβαρό ζήτημα στην ζωή του, εξάλλου είχε χαθεί και χρόνια από την σκηνή για να ασχοληθει αποκλειστικά με αυτά τα ζητήματα. Αλλά προσωπικά αυτό ((http://www.templeoftheblacklight.net/library/invocations/invocation_to_hekate.html)) μου θυμίζει κουλουράκια-πορτακαλαδίτσες και κάνα όργιο (με Archgoat υπόκρουση)…δεν το βλέπω και τόσο σοβαρό, σαν την σελίδα μου στο myspace είναι :lol: πως μπορεί να είναι μια πνευματική σκοτεινή οργάνωση?
Από την άλλη πλευρά οκ μπορεί να κάνω λάθος ίσως αυτή η σέχτα (λέξη της μοδός) μπορεί να έχει ως μέλη ανθρώπους της πράξης, αν συμπεριλάβουμε μέσα σε αυτό ότι ο Nödtveidt (On the 16th of August 2006, he was found dead in his apartment in Hässelby, a suburb of Stockholm by an apparent self-inflicted gunshot wound inside a circle of lit candles…) αυτοκτόνησε τελετουργικά ίσως και να έχουμε εδώ κάτι υπαρκτό. Και πάλι όμως αυτή η πράξη σημαίνει δυο πράγματα αλλά δεν είναι και τα δυο σοβαρά…

  1. [SPOILER]

[/SPOILER]

Οι Οφίτες γρήγορα διασπάστηκαν σε Καϊνίτες-Ναασηνοί(Βαρβηλίτες)-Περατικοί και Σηθιανοί. Ίσως το φίδι να είναι ένα κοινό σημείο αλλά δεν μπορώ να βρω άλλο μεταξύ όλων αυτών των αιρέσεων και της Ορθοδοξής bm έκφρασης. Από την άλλη για “γνωστικό σατανισμό” που λες δεν μπορώ να καταλάβω σε τι αναφέρεσαι, δεν ξέρω να υπάρχει κάτι τέτοιο?

  1. [SPOILER]

[/SPOILER]

Τώρα σε αυτή την πεποίθησή σου δεν έχω να πω πολλά, παραγωγική η σκέψη σου αλλά κάπως μπερδεμένη δεν είναι? ειδικά όταν βάζεις το φίδι ως αντίστοιχο του Ιησού μπαίνεις στην πίστη των παραπάνω αιρετικών…[-X

Η δική μου γνώμη είναι πως όσο γνωστικισμό και να βάλουμε μέσα δεν ξεμπερδεύει και πολλά αλλά αντίθετα μπερδεύει παραπάνω, ίσως μια παραπάνω επαφή με τις μπάντες να δώσει αρκετά συμπεράσματα πέρα από φιλοσοφικό-θρσκευτικά μονοπάτια…σε ένα εσωτερικό επίπεδο.

Τέλος πρέπει να πω ότι είμαστε εντελώς :offtopic:
Οπότε βάλτε μια το Circle of Eyes…

Θα αρχισω να κραταω σημειωσεις μου φαινεται,λες και ειμαι φροντηστηριο!Θα εξεταστουμε μετα? :stuck_out_tongue:

Μια χαρα οντοπικ εισαστε.Πρεπει να ξαναδιαβασω οτι γραφτηκε και να τσεκαρω
και τις συνεντευξεις.

Μετά το γνωστικισμό είναι άραγες φρουδες ελπίδες να ελπίσουμε ότι θα γίνει και ο αγνωστικισμός τρεντ στο μπλακμεταλ να δουμε καμιά άσπρη μερα και μεις οι αμοιροι που βαριόμαστε με όλα αυτά;

Δεν ειχα σκοπο να γραψω αλλα αν ειμαστε οντοπικ ας πω δυο πραγματα ακομη. Αν θεωρησει καποιος ότι ξεφευγει η συζητηση, ας μου πει να σταματησω. Μπορει και να διασπαστει το θεμα παντως.

Plunderer, αυτα που γραφω ειναι δικα μου συμπερασμα απο 2 πραγματα που εχω μελετησει και ΟΧΙ βιαστικες ερευνες στο google. Αυτό λοιπον θα πει πως ότι γραφω μπορει να είναι και λαθος.

Οι γνωστικοι κυνηγηθηκαν από τον Χριστιανισμο και ετσι αναγκαστηκαν ειτε να διασπαστουν σε ομαδες (ετσι κρυβεται καλυτερα η Γνωση) ή να περασουν προς τα εξω ότι τους εξαφανισαν οι χριστιανοι. Είναι γνωστο ότι η Γνωση είναι παντα κρυμμενη πισω από μυθους και παραβολες και φυσικα ΔΕΝ είναι για ολους. Μια γνωστη ομαδα είναι και οι Γεζιτες που φυσικα υπαρχουν και σημερα… και ποιον να λατρευουν αραγε? Τον Οφι ή αλλιως τον Melek Taus, που είναι οντως ο Σατανας, αλλα οι ιδιοι βεβαια λενε ότι δεν είναι … και πως θα μπορουσαν να συγκρινουν ένα αληθινο θεο με τους απιστους και μυθοπλαστες συγχρονους σατανιστες ? ένα κοινο που εχουν με τους γνωστικιστες είναι ότι Μεγαλος θεος και δημιουργος του συμπαντος, το Ολων δηλαδη δεν εχει επαφη με τον ανθρωπο για τον απλο λογο ότι δεν μπορει να επικοινωνησει με μια τοσο κατωτερη μορφη ζωης. ο Melek Taus θα επιστρεψει καποια στιγμη και αυτος στην Πηγη, διπλα στο μεγαλο θεο. this Knowledge transforms me to Melek Taus λενε οι Μαρντουκ στο wormwood. Επισης, οι Γεζιτες ΔΕΝ τολμανε να αναφερουν το ονομα του θεου τους (σατανας?) και αυτό μου φερνει στο μυαλο τα λογια των deathspell omega που λενε ότι «δεν μπορουμε να φωναξουμε δυνατα το ονομα Του». Από την άλλη, οι γνωστικοι ηταν κατά των υλικων απολαυσεων και της υλης γενικοτερα, αυτά είναι η καταστροφη του Πνευματος που πραγματικα ειμαστε. Αυτό δεν λενε και οι ondskapt? Για να κλεισω με αυτό, οι γνωστικοι – οφιτες σατανιστες υπαρχουν και σημερα αλλα δεν ειαι γνωστοι λογο του ότι ΔΕΝ είναι υπερ της υλικης αυταπατης, κατι που είναι αντιθετο με το συγχρονο ρευμα του σατανισμου. Και το TOTBL είναι από τις πιο σοβαρες οργανωσεις.

Τον Ιησου δεν τον συγκρινω η τον συνδυαζω με τον Οφι, απλα λεω ότι ισως ειχαν τον ιδιο σκοπο, λυτρωτικο χαρακτηρα ας πουμε για την ανθρωποτητα. ωστοσο, ο Οφις είναι μια αυτονομη θεοτητα (το φιδι είναι μια από της ενσαρκωσεις του σατανα στο υλικο κοσμο), μεταφυσικη, ενώ ο Ιησους φιανεται να ηρθε από την Πηγη.

Εσυ γιατι λες ότι είναι τοσο μεγαλη η προβολη του Ιησου μεσα από την μουσικη τους ? γιατι ουτε καποια βλασμημια βλεπω, ουτε καποια κοροιδια στο προσωπο Του ουτε τιποτα που να τον υποτιμα. Θα ηθελα να ακουσω την αποψη σου γι αυτό. και σκεψου ότι μεχρι και ο τυπακος των Shining εκανε τατοο ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ! το συμβολο του Ιησου.

Σε αυτό που λες για μια παραπανω επαφη, εχεις δικιο. Δηστηχως, τα αγγλικα μου ΔΕΝ είναι σε καλο επιπεδο και δυσκολευομαι να βλαλω ακρη. Το μαραναθα όμως το πολεμησα και νομιζω ότι επαληθευει αυτά που λεω, αν και σιγουρα μπορει να κανω λαθος ή τελος παντων να ειμαι κοντα σε αυτό που θελει να πει ο ποιητης.

Πρωτον ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον Κρις για την δισκαρα …

Δευτερον χεζω στις θρησκειες σας και καθε μαλακια που εχετε γραψει. Εγω ανηκω στους σταρχιδιτες που ειναι μια αιρεση που ξεφυγε απο την λοβοτομη. Ελεος σαν κυριες που χωριζουν τα μεγεθη στα ταπερακια αναλογα με τη χρηση .

Τριτον ο πλαντερερ μπορει πλεον να μετονομαστει σε wikipedia ανετα χωρις conflict με τα πνευματικα δικαιωματα μιας και μπορει απλα να τουσ προκαλεσει σε διαγωνισμο και να κερδισει.

Τεταρτον vote for Cirkus … γνωστο αγνωστο γνωστικιστη ανγωστικισμου (οχι δεν ειναι κυπριακα ονοματα)

@ΒΒΒ

Άποψή σου και δικαίωμά σου είναι να τα γράφεις όλα στ’ αρχίδια σου, αλλά υπάρχουν και άτομα, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου, που ενδιαφέρονται να μάθουν για το συγκεκριμένο θέμα.

η πρωτη γραμμη του ποστ σου αναιρει τη δευτερη … σοβαρεψου

ανοιξτε τοπικ μυστικισμου και μαλακινσης … εδω ας λεμε για μπλακ μεταλ . Οχι ?

Δηλαδή ας πούμε το ιδεολογικό υπόβαθρο που μπορεί να έχουν κάποιες μπάντες και να τις επηρεάζει στους στίχους που γράφουν δεν χωράει στο black metal thread?

Στη σύγχρονη εποχή το Άρμα είναι ένα ερπυστριοφόρο τεθωρακισμένο όχημα μάχης, εξ ου και η συνήθης ονομασία άρμα μάχης.

[Επεξεργασία] Γενικά
Τα σύγχρονα άρματα διαθέτουν βαρέα όπλα και ισχυρή θωράκιση, όπως επίσης και ταχύτητα που τους επιτρέπει να μετακινούνται γρήγορα προς και από το πεδίο της μάχης. Παρ’ όλο που τα άρματα δεν έχουν μεγάλη αυτονομία και είναι ιδιαίτερα δαπανηρά τόσο για την αγορά τους όσο και για την συντήρησή τους, αποτελούν ένα από τα πλέον διαδεδομένα όπλα, καθώς μπορούν εύκολα να προσβάλλουν στόχους αντίπαλων δυνάμεων και κυρίως να καλύψουν την προέλαση πεζικού και φίλιων στρατευμάτων.

Στις διάφορες στρατιωτικές επιχειρήσεις τα άρματα συμμετέχουν συγκροτώντας ύλες αρμάτων και ποτέ μεμονωμένα. Συνήθως καλύπτουν κινήσεις άλλων κλάδων ή όπλων (μονάδες πεζικού, καταδρομών, πεζοναυτών κ.λπ.). Η υποστήριξη των αρμάτων είναι αναγκαία καθώς παρ’ όλη τη θωράκισή τους είναι σχετικά ευάλωτα από αντιαρματικά, νάρκες, εχθρικό πυροβολικό, ελικόπτερα και αεροπλάνα. Την υποστήριξή τους αναλαμβάνουν συνήθως ίδιες ή φίλιες δυνάμεις όπως το μηχανικό, η αεροπορία, το πυροβολικό, και το πολεμικό ναυτικό στις αποβατικές επιχειρήσεις. Οι δυνατότητες ελιγμών των αρμάτων σαφώς και είναι ανάλογες της μορφολογίας του εδάφους των επιχειρήσεων π.χ. σε δάση και εδάφη με πολλά φυσικά εμπόδια.

Τον πρώτο σχεδιασμό θωρακισμένων αρμάτων μάχης την έκανε ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, που δεν απείχε και πολύ της σύγχρονης μορφής τους. Τα “άρματα εφόδου” όπως ονομάζονταν αρχικά, με την ιδέα της αυτοδύναμης κίνησής τους επί “παντός εδάφους”, δηλαδή με ερπύστριες (αλυσίδες) εμφανίστηκαν για πρώτη φορά στον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο ως οχήματα για την καταστροφή των εχθρικών συρματοπλεγμάτων και άλλων οχυρωμάτων. Είχαν βεβαίως προηγηθεί σχέδια αρμάτων πλην όμως όλα παρουσίαζαν σοβαρά μειονεκτήματα.
Σιγά - σιγά εξελίχτηκαν και αντικατέστησαν το ιππικό στα πεδία των μαχών. Από τον Α’ Παγκόσμιο Πόλεμο τα άρματα έχουν περάσει από πολλές εξελίξεις και συνεχίζουν να διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στον πόλεμο. Πολλοί όμως υποστηρίζουν ότι σιγά σιγά θα ξεπεραστούν.

[Επεξεργασία] Σχεδιασμός
Τα τρία παραδοσιακά χαρακτηριστικά που καθορίζουν τις δυνατότητες ενός άρματος είναι η ισχύς πυρός τους, η αυτοδύναμη κίνησή - ευκινησία τους και η αμυντική τους θωράκιση.

Η ισχύς πυρός είναι η ικανότητα ενός άρματος να καταστρέψει τον στόχο του. Αυτό περιλαμβάνει την ικανότητα να βάλλει επιτυχώς κατά κινούμενων στόχων, την ταχυβολία, και την ικανότητα καταστροφής θωρακισμένων οχημάτων και οχυρώσεων.

Η ευκινησία περιλαμβάνει την μέγιστη δυνατή κάλυψη μιας απόστασης στον ελάχιστο δυνατό χρόνο, τους διάφορους τύπους του εδάφους που μπορούν να διασχίσουν, και την αυτονομία τους σε καύσιμα. Η στρατηγική ευκινησία περιλαμβάνει και τη μέγιστη ταχύτητα που μπορούν να φτάσουν τα άρματα σε στρατιωτικούς δρόμους και την ευκολία με την οποία μπορούν να μεταφερθούν πάνω σε αμαξοστοιχίες με βαγόνια - πλατφόρμες ή ειδικά διασκευασμένα πλοία, τα αρματαγωγά. Τέλος, ορισμένα άρματα μπορούν να μεταφέρονται και από αεροσκάφη, όπως το C-130 Hercules.

Η αμυντική ικανότητα σχετίζεται με τον τρόπο που έχουν κατασκευαστεί, ποια σημεία προστατεύονται περισσότερο από τη θωράκιση ή την ενεργητική θωράκιση και ποια λιγότερο. Επίσης περιλαμβάνει και την ικανότητά τους να παραμένουν αόρατα με παραλλαγή και άλλα μέσα, την αποφυγή εχθρικών βλημάτων και τη συνέχιση της μάχης έπειτα από χτύπημα.

Τα άρματα σχεδιάζονται για να συνδυάζουν σε ικανοποιητικό βαθμό και τα τρία κριτήρια και η σχεδίαση δεν αποσκοπεί στην τελειοποίηση του ενός. Για παράδειγμα, η αύξηση της θωράκισης θα μείωνε την ευκινησία με το επιπρόσθετο βάρος. Η αύξηση της ισχύος πυρός θα απαιτούσε μεγαλύτερα όπλα σε βάρος τόσο της θωράκισης όσο και της ευκινησίας.

Σ’ ΑΡΕΣΕ ??? *

Ξανα λεω σοβαρεψου μαν… σπλιταρετε το τοπικ

*ελα μη μου πεις οτι δεν ακους το πανζερ ντιβιζιον μαρντουκ