Over The Rainbow σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Γιάννενα..!

OVER THE RAINBOW has announced the following dates:

Sep. 04 - Fratelli - Bucharest, Romania
Sep. 05 - City Square - Kavarna, Bulgaria
Sep. 15 - Palace of Sport - Krasnodar, Russia
Sep. 17 - Palace of Sport Olimp - Rostov-on-Don, Russia
Sep. 19 - Concert Hall Philarmonic - Tyumen, Russia
Sep. 21 - Palace of Culture - Perm, Russia
Sep. 23 - MTL Arena - Samara, Russia
Sep. 25 - Piramida - Kazan, Russia
Sep. 27 - Palace of Sport - Omsk, Russia
Sep. 29 - Ice Palace - Irkutsk, Russia
Oct. 01 - Palace of Sport - Krasnoyarsk, Russia
Oct. 03 - Palace of Sport - Novosibirsk, Russia
Oct. 05 - Concert Hall Russia - Moscow, Russia
Oct. 07 - Yeni Melek G.M. - Istanbul Turkey
Oct. 09 - Forum Palace - Vilnius, Lithuania
Oct. 10 - House of Culture - Helsinki, Finland
Oct. 12 - Tradgarn - Gothenburg, Sweden
Oct. 13 - Kulturbolaget - Malmö, Sweden
Oct. 15 - Retro Music Hall - Prague, Czech Republic
Oct. 17 - Estragon - Bologna, Italy
Oct. 18 - [to be announced] - Thessaloniki, Greece
Oct. 19 - Gagarian - Athens, Greece
Oct. 21 - [to be announced] - Ioninna, Greece
Oct. 23 - Festhalle Durlach - Karlsruhe, Germany
Oct. 24 - De Pul - Uden, Holland
Oct. 25 - Aladin - Bremen, Germany
Oct. 28 - Sala Joy Eslava - Madrid, Spain
Oct. 29 - Razzmatazz II - Barcelona, Spain
Oct. 31 - Rockstar Live - Bilbao, Spain

OVER THE RAINBOW is:

Joe Lynn Turner (RAINBOW 1980-1984) - Vocals
Bobby Rondinelli (RAINBOW 1980-1983) - Drums
Greg Smith (RAINBOW 1994-1997) - Bass
Jürgen “J.R.” Blackmore - Guitar
Paul Morris (RAINBOW 1994-1997) - Keyboard

Αυτη ειναι η προσφατη ανακοινωση των ημερομηνιων…Περιλαμβανει και τις 3 ελληνικες πολεις αλλα χωρο ξερουμε μονο στην Αθηνα…Ειναι το Gagarian :p:p

Αντε να τους δουμε και αυτους…Τιμια το παλευουν…

Προσωπικα στo Sweden Rock ειχα προτιμησει να δω Hammerfall την ιδια ωρα οποτε χαρα μου να βρεθω εκει στις 19/10 να αναπληρωσω…

Οσοι πιστοι…8)

Η απορία μου είναι: Θα λένε μόνο κομμάτια από τα 3 cd που ήταν ο Joe Lynn Turner στην μπάντα ή και άλλα πιο παλιά(ή πιο καινούρια-βλ. White παρόλο που έχει υποτιμηθεί)…

Αν λένε γενικά από την δισκογραφἰα των Rainbow, είμαι 100% μέσα…Αλλιώς θα το σκεφτώ για 6-7(ίσως λέω πολλά) καλά κομμάτια των Rainbow με τον Τέρνερ…Τότε θα εξαρτηθεί από την τιμή…

__99% δε θα πάω…

__Ο κυριότερος λόγος…;

__Στεναχωριέμαι ν’ ακούω τον Turner να μη μπορεί να τραγουδήσει… :frowning:

Eγω δεν θα παω γιατι αυτη η μπαντα ειναι ιεροσυλη.
Rainbow χωρις Dio,Blackmore και Powel δεν υφιστανται . -

και ομως στο Sweden rock (αν και δεν τους ειδα),ακουσα τα καλυτερα για την απόδοση του…

ενδιαφέρον… στα υπ’ όψιν… 8)

Διχάστηκα. Rainbow χωρίς Richie και κοντό δεν υφίστανται. Ο Cozy λείπει, έτσι κι αλλιώς…
Από την άλλη μεριά, μου ακούγεται ενδιαφέρον. Θα δω…

παίζουν τα πάντα από man on the silver mountain έως stargazer και από jealous lover μέχρι street of dreams, Ariel κλπ kαι ο Turner είναι απλά καταπληκτικός… τους είδα στο SRF και έπαθα απίστευτη πλάκα με το πόσο καλοί ήταν

πιστεύω πως θα είναι από τα καλύτερα live που έχουμε δει…

καιρό είχες να ποστάρεις…
Νίκος Δερβ.

εσυ εκανες την κριτικη για το sweden rock στο ροκ χαρντ και τους ειχες αποθεωσει?μακαρι να ειναι τοσο καλοι.ειδωμεν…

Πάντα ήθελα να ακούσω Rainbow live έστω και από tribute band! :smiley: Θα τους τιμήσω αν είναι προσιτό το εισιτήριο. Αν μπορεί ας πει κάποιος πόσα κομμάτια συνηθίζουν να παίζουν από την Dio εποχή, γιατί νομίζω ότι αυτή ενδιαφέρει τους περισσότερους…:wink:

__Οντως, καιρό είχε να ποστάρει ο Sirjim… :slight_smile:

__Οκ, παίδες, αν είναι όπως τα λέτε, μια χαρά θα είναι (μιας και θα έχουμε πάντα στο νου μας πως ΔΕΝ το συγκρίνουμε με το “original” -αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να τις βλέπεις στο στιλ του “η καλύτερη tribute μπάντα στους <ταδε> που θα μπορούσε να υπάρξει”). :wink:

__Βέβαια, θα εξαρτηθεί απο τιμή και μέρα, και κυρίως ΑΠΟ ΑΝΑΛΟΓΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE… :wink: 8)

λοιπον, να θυμηθω διότι και γέρος γαρ…

λοιπόν
dio era
man on the silver mountain
stargazer
tarrot woman
kill the king
long live rock n’ roll
catch the rainbow

bonnet era
eyes of the world
all night long
since you’ve been gone

turner era
spotlight kid
i surrender
can’t happen here
death alley driver
street of dreams
can’t let you go
jealous lover

doggie white era
Ariel
wolf to the moon

ζητώ εκ των προετέρων συγνώμη εαν κάνω κάποιο τραγούδι λάθος…

αν και είμαι πολύ RAINBOW οπαδός… εγώ έγραψα την παρουσίαση στο rock hard… και ναι… ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ!!!:bow2::bow2::respect:

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!!! Με χαλάει βέβαια το ότι λείπει το gates of babylon αλλά καραγουστάρω kill the king!!! Μάλλον θα μαι εκεί…:smiley:

το temple of the king που είναι?

Οι Over the Rainbow ήταν η αποκάλυψη του Sweden Rock. H αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι πήγαμε από περιέργεια ή ακόμα και να γελάσουμε με τα ποζεριλίκια του Turner αλλά τελικά μείναμε άφωνοι. Σύγκριση του υιού Blackmore με τον πατέρα ασφαλώς και δεν υφίσταται. Στέκεται πάντως αξιοπρεπώς και η απόδοση των υπολοίπων και ειδικά του Turner σε αποζημιώνει και με το παραπάνω. Αφήστε τις αμφιβολίες και μην το σκέφτεστε καθόλου. Επιβάλλεται να πάτε.

Ο Turner θα απολαμβανε πολυ μεγαλυτερου σεβασμου αν δεν ειχε να συγκριθει με μεγαθηρια και δεν ειχε μπλεξει σε ειδικες αποστολες διασωσης συγκροτηματων-κολλοσων. Αμα ειμαι Ελλαδα τοτε δεν θα τους χασω.

δεν μ αρεσουν οι tribute μπαντες…δεν παιζει να παω…

Ρε σεις πατε καλα?τι tribute μπαντα και κατι τετοια πετατε ολοι?τα τεσσερα μελη εκτος απ τον γιο του blackmore ειναι ολοι πρωην μελη των rainbow!τωρα αν δεν γουσταρετε χωρις blackmore και dio και powel καλα κανετε αν δεν θελετε να πατε στη συναυλια αλλα και το τωρινο line up ουσιαστικα ειναι μια πλευρα της ιστοριας του γκρουπ…