Ozzy

Κύκλους κάνουμε. Το quote το είχες βάλει στο context της κουβέντας με τον Cliff - και ο Δημήτρης είχε πει ότι όλοι είναι θεοί (μην ανησυχείς Δημήτρη, και τότε υπήρχε αγάπη! :slight_smile: ) από τους Metallica και εγώ είχα κολλήσει να επιμένω ότι δεν μπορείτε να τους τσουβαλιάζετε όλους και να λέτε το ίδιο πράγμα για όλους (είτε τους νεκρούς καλλιτέχνες, είτε τα μέλη των Metallica, είτε γουωτέβα).

ΣΤΗΝ ΜΑΛΑΚΑΣΑ ΘΑ’ΝΑΙ ΩΡΑΙΑ

Εγώ ξέρω ότι όλοι οι μετέπειτα βιρτουόζοι νεοκλασσικάδες και μη έχουν ως επιρροή τους τον RR . όσο συχνά αναφέρεται ο Μαλμστην αναφέρονται και οι Blackmore , UJR , RR και φυσικά EVH

Δεν ξέρω ειλικρινά ποιοι είναι οι περισσότεροι ( Michael Romeo , Buckethead , Dimebag, Paul Gilbert, George Lynch π.χ. )

Και αν λέμε για το ότι ο Μαλμστην άλλαξε τον τρόπο που παίζεται το όργανο ( διαφωνώ αλλά χρειάζεται ολόκληρη διάλεξη και άκρη δεν θα βγει ) τι να πεις για τον Χεντρηξ που όντως άλλαξε τα πάντα . Δεν άλλαξε τίποτα ο πρόωρος θάνατος του το το στάτους του . Ούτε του SRV φυσικά , ενός εξωπραγματικού blues rock υπερπαίκτη

1 Like

Mπορείς να ρωτήσεις τους μεγαλύτερους σε ηλικία τεχνικούς παίχτες και δασκάλους που ξέρεις να σου πουν την ιστορία τους για το τι έγινε όταν βγήκε ο Yngwie. Εγώ μέσα στα χρόνια το κάνω και είναι τρομακτική η συνέπεια της αφήγησης. Βλέπεις και τόσα βιντεάκια με πιτσιρικάδες φτασμένους σήμερα κιθαρίστες να παίζουν κάτι από Malmsteen. Ήταν το αντίστοιχο όπως μια μπάντα έπρέπε να βγάλει ένα Rush κομμάτι για να αποδείξει ότι γαμεί τεχνικά, έτσι και ο κιθαρίστας, να σκίσει ένα Malmsteen σόλο. Που παρεμπιπτόντως, τον Yngwie στα ντουζένια του και το εξωφρενικό του flow δεν το έχουν πιάσει πολλοί.

Όταν ο Varney τον έβγαλε προς τα έξω ήδη έκανε τρομακτική αίσθηση και φυσικά όταν βγήκε το Rising Force ουσιαστικά γεννιέται το shredding ιδίωμα που μεγαλούργησε μέσω της Shrapnel. Ο Blackmore εννοείται ότι είναι ο πρώτος που το neoclassical γίνεται χαρακτηριστικό στοιχείο του, αυτό πήρε ο Malmsteen και το τουμπάνιασε σε σημείο εξωφρενικό (ειδικά για την εποχή του). Άκου το demo του, 1978!! 15χρονο!! Τι ακούς; Blackmore δαιμονισμένο, με πραγματική μελέτη στους κλασικούς και αφομοίωση. Δηλαδή άλλο να παίξεις μια μπαρόκ φράση και άλλο ξαφνικά να ακούς τα καπρίτσια του Παγκανίνι στην ηλεκτρική… Πραγματικά άλλο λέβελ από τον RR - και όλοι όσοι ανέφερες στο έντιτ σου, όλοι πέσανε και πήρανε με τον Yngwie, τα λέει και στο βιβλίο για τον Dime. Δεν γίνεται να ασχοληθείς με τεχνική κιθάρα και να μην κοντοσταθείς στον Yngwie στην δεκαετία του 80 αλλά και του 90 και πέρα.

Το ότι άλλαξε το όργανο και γύρισε ο διακόπτης δεν είναι δικό μου συμπέρασμα και ερμηνεία της ιστορίας, όλοι οι παιχταράδες κιθαρίστες που έτυχε να μιλήσουμε επέμεναν σε αυτό. Ακόμα και αυτοί που σιχάθηκαν τον Υngwie.

“Keep in mind people this is 1981. There was no one on earth playing like this in 1981.”

1 Like

Ρε συ Vic οκ δεκτόν . Δεν με αφορά ο Μαλμστην

εγώ απλά διαφώνησα για το στάτους που έχει ο Ραντυ και στο αν έχει επηρεάσει εξίσου την επόμενη γενιά βιρτουόζων

Για μένα έχει ισάξιο μερίδιο και έχει το στάτους που του αξίζει βάσει προσφοράς . Έστω με 3 δίσκους ( το tribute είναι “σχολείο” )

Για τα υπόλοιπα εκτροχιαστήκαμε , προφανώς επειδή διαφώνησα για το αν ο Μαλμστην άλλαξε το όργανο . Αλλά κακώς το έγραψα αφού μου είναι αδιάφορος άρα τζάμπα η γνώμη μου ( με την έννοια ότι δεν έχω μελετήσει όσο επιβάλλεται για το μέγεθος του ) :slight_smile:

2 Likes

Δεν βαριέσαι, κουβέντα να γίνεται! :slight_smile: Eγώ ακούω το demo του 1983 τώρα, παπαπαπαπα…

2 Likes

Παιδια, ο νεκρος:
1)Δεν προλαβαινει να κανει “λαθη”.
2)Δεν αναπτυσσει ολο του το potential.
Αυτα τα πραγματα οδηγουν συνηθως σε ενα boost του legacy του.

Τα δυο σεντσια μου.

1 Like

Σημείωση συντάκτη : Ο νεκρός σε νεαρή ηλικία , που μας έχει δείξει όμως το ταλέντο του…

1 Like

Ναι, ακριβως.

Ναι αλλά αυτό το έχουμε πολλάκις ήδη και κανείς δεν διαφωνεί. :slight_smile:

Από εκεί και πέρα άλλος νεκρός ο Cliff, άλλος ο Mercury, άλλος ο Randy, άλλος ο Vinny Daze κ.ο.κ. Δεν μου λέει κάτι “ο νεκρός” έτσι γενικά και ακόμα λιγότερο να λέμε ότι όλοι οι νεκροί είναι υπερεκτιμημένοι. Βεβαίως όχι, κάποιοι είναι και υποτιμημένοι. Ο Cliff είναι υπερεκτιμημένος τεχνικά, λες και ήταν ο Wooten, σωστά φρονώ εκτιμημένος για το πόσο μοναδικός ήταν στο όργανο και το μέταλ και υποτιμημένος για το πόσο σπουδαίος ήταν γενικά σαν μουσικός και σαν μέλος των Metallica (φρονώ πάλι εγώ), ιδιαίτερα από την γενιά που τους έμαθε αρκετά χρόνια μετά τον θάνατό του.Ή τέλος πάντων για να είμαι απολύτως ακριβής, μου φάνηκε προσωπικά υποτιμημένος εμένα από μερίδα οπαδών Metallica στο ρόκιν φόρουμ και αυτό ήταν πολύ σίριους μπίζνες!

Είχε και άτομα που τον εκτιμούσαν σωστά φυσικά :stuck_out_tongue: (nod στον @Alejandro.m).

Αυτό και δεν έχω κάτι άλλο να πω στο θέμα, σούμα έκανα για να τα λύσουμε αντρίκια στην Μαλακάσα με μοναστηριακές καρδούλες :grinning:

4 Likes

Δε θα ειμαι μαλλον, τους εχω δει τρεις φορες και αποφευγω να αγοραζω νοσταλγια :stuck_out_tongue:.

1 Like

Δικός μας είσαι ρε αλήτη !

@pantelis79 έχω τρόπο να σε δελεασω…

2 Likes

*σωστά εννοώντας “όπως εγώ” :joy:

2 Likes
1 Like

\m/

6 Likes

4 Likes

7 Likes

beat that

4 Likes
2 Likes

Μετά τη συνεργασία του Ozzy με τον Post Malone, είναι έτοιμος και ο καινούριος του δίσκος! Πάμε να δούμε τι δήλωσε ο ίδιος:

Έχω ετοιμάσει καινούριο δίσκο που με βοήθησε να επανέλθω και είναι ο καλύτερος δίσκος που έχω κάνει.

Σχετικά με την περιπέτεια της υγείας του δήλωσε μεταξύ άλλων:

O Elton John με επισκέφτηκε σπίτι μου με τους δύο γιους του.

Ο Slash, o Jonathan Davis των KoRn, o Τony Iommi από τους Black Sabbath μου τηλεφωνούσαν, ο Iommi με έπαιρνε καθημερινά για να ρωτήσει πώς τα πάω.

Από τον Bill Ward ή τον Geezer Butler ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Σχετικά με τη συμμετοχή του στο τραγούδι του Post Malone δήλωσε:

Mου ζήτησε να κάνουμε ένα τραγούδι και το ένα έφερε το άλλο.

1 Like