PAGE vs CLAPTON vs BECK

Για να ξεκαθαρισω την θεση μου , ειμαι Blackmorακιας ΑΛΛΑ συμφωνω με τον JimmyPage. O Ritchie ειναι πολυ μεγαλος αλλα οχι οσο οι αλλοι 3.
Για να πω και κατι τελευταιο , το τι αρεσει στον καθενα δν κρινετε ουτε απο τα περιοδικα ουτε απο τις λιστες ουτε απο τπτ , ειναι καθαρα το γουστο του καθενος. Εχουμε πολλους κολλημενους εδω στην Ελλαδα που υποτιμουν ΠΟΛΥ τους Zeppelin και τον Page τη στιγμη που ο ιδιος ο Blackmore δηλωσε οτι ηθελε να κανει κατι πιο σκληρο διωχνοντας τον Evans και τον Simper λογω των Zeppelin.

ναι αλλα σε τι δεν ειναι τοσο μεγαλος???σε τεχνικη???σε διαχρονικα κομματια που εχει γραψει με purple και rainbow???στο ποσους κιθαριστες εχει επιδρασει???σε τι??

οσον αφορα για το δευτερο…τα περιοδικα και τα media γενικα επειρεαζουν σε τεραστειο βαθμο και το τι ακουμε και το τι μας αρεσει…

1ον Starstruck αναφερομαι τωρα για πριν που μιλησες για τον Hendrix , ΚΑΝΕΙΣ δν μπορει να σταθει διπλα στον Hendrix.
2on Μule εχεις δικιο οτι οι Puple και ο Blackmore (και οι Rainbow θα ελεγα) ειναι υποτιμημενοι στην Αμερικη.
Θεωρω πως ειναι ΑΔΙΚΟ να ειναι τοσο υπερτιμημενοι οι στην Ευρωπη και τοσο υποτιμημενοι στην Αμερικη.
3ον Starstruck δν μπορουμε να υποστιρήξουμε οτι ο Blackmore ειναι ισαξιος π.χ. στην συνθεση και στην ενορχηστρωση με τον Page , θα ηταν ψεμα.
Δεν αμφισβητησε κανεις οτι ο Blackmore δν εχει γραψει διαχρονικα κομματια και οτι δν εχει επιρεασει κιθαριστες , θα ηταν και αυτο ενα μεγαλο ψεμα . Το εκανε αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο οι αλλοι .

Υ.Γ. : Οταν μιλαμε για Page & Blackmore η αναφορα στην τεχνικη καλυτερα να λειπει :lol: :lol: :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ απόλυτα ότι γούστα είναι αυτά κι ο καθένας έχει την άποψη του.
Προσωπικά πάντως, τεχνικά θεωρώ τον Blackmore μακράν καλύτερο και απο τον Clapton και από τον Page. Από τον Beck ίσως όχι.
Όσο για την μουσική που μας άφησε (και με Purple και με Rainbow), και πάλι την θεωρώ καλύτερη τόσο από τις δουλειές του Page με τους Zeppelin, όσο και από την δουλειές του Clapton.
Για επιδραστικότητα, νομίζω πως πρώτα ο Hendrix και μετά ο Blackmore με τον Page είναι οι πιο επιδραστικοί κιθαρίστες όλων των εποχών. Όσο αφορά τον Hendrix, νομίζω πως περισσότερο δεν μας έδειξε ΠΩΣ παίζεται η ηλεκτρική κιθάρα (σε επίπεδο τεχνικής) , αλλά μας έδειξε ΤΙ μπορεί κανείς να παίξει με την ηλεκτρική κιθάρα… και γι’αυτό τον θεωρώ καινοτόμο.

Ειπες την αποψη σου , δν προκειτε να προσπαθησω εγω τουλαχιστον να στην αλλαξω αλλα ελπιζω μην περιμενεις και συ να αλλαξεις την δικια μας αυτο βεβαια δν σημαινει οτι δν θα υποστηριζει ο καθεις την αποψη του και δν θα αντιλεγει με τον αλλο αλλα σε φυσιολογικα επιπεδα . Τα λεω αυτα για να εχουμε μια ομαλη συζήτηση χωρις φασαριες.:slight_smile:

Ρε συ κουβέντα κάνουμε… Προφανώς διαφωνούμε!.. και τί έγινε?
Αν ήθελα καβγάδες αλλού θα πήγαινα!

Το ανεφερα οχι προς εσενα μονο αλλα γενικα εκανα μια γενικη παρακλιση με ευκαιρια το ποστ σου.
8) ΕΕΕΕΕΕΕΕΤΣΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ !

κατσε κατσε γιατι ξεφυγαμε λιγο!
(να ξερετε οτι αυτα τα λεω για δυο απο τους πιο αγαπημενους μου δισκους που εχω κ ιδικα το blow by blow
που με εχει γενικα στιγματιση σαν μουσικο!)

πιο κοματι ειναι συνθεση του Beck απο αυτους τους δισκους?
μπορει ο Beck να εβαλε απο πανω κ γαμω τις κιθαρες αλλα δεν ηταν δικο του το κοματι!
σε αυτο χανει απο τον Page! γιατι ο Page εγραφε μια κοματαρα εβαζε απο πανω κ τις θεικες του τις κιθαρες κ το χαναμε!

ο Hendrix ειναι ο αγιος για ολους του ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ (οχι μονο κιθαριστες)
ο blackmore ειναι κ αυτος θεος!
ολη η ΡΟΚ κιθαρα στηθηκε πρωτα απο τον Hendrix μετα απο Page k Blackmore κ μετα ερχονατι ολοι οι αλλοι!

ΣΩΣΤΟΣ ! ! ! Εγραψες !

Η αλήθεια είναι πως τα credits πολλών κομματιών από εκείνους τους δίσκους αναφέρουν μόνο τα ονόματα άλλων συνεργατών του (Walden, Ηammer κλπ.) αλλά από ότι ξέρω ήταν αρκετά αναμεμειγμένος στις συνθέσεις άσχετα από τι λένε τα credits.

Σε κάθε περίπτωση, δεν έκανα σύγκριση με τον Page ως συνθέτη, δεν έχει νόημα. Ήταν σε άλλη φάση ο Beck, έψαχνε περισσότερο οχήματα για jam/αυτοσχεδιασμό παρά τραγούδια που θα μπορούσαν να έχουν ευρύτερη επιτυχία, να τραγουδηθούν από τον κόσμο κλπ.

O Page παροτι εγραφε τραγουδια και οχι instrumentals , δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να πουμε πως εγραφε εμπορικα.

Σε καμμία περίπτωση δεν έγραψε με πρόθεση κάτι εμπορικό για να κάνει επιτυχία κλπ.
Ο Page ήθελε να παντρέψει τα blues και την βρεταννική folk με τον σκληρό ήχο που γεννιόταν στο τέλος της δεκαετίας του '60 και στην πορεία έτυχε οι Zeppelin να γίνουν η εμπορικότερη μπάντα όλων των εποχών. Κατά την γνώμη μου και η πληρέστερη μπάντα όλων των εποχών. Τέλος. :slight_smile:

Αυτό που λέω είναι απλά πως το ρεφρέν του Good times Bad times για παράδειγμα, μπορεί να τραγουδηθεί. Και από κάποιον που δεν ξέρει πολλά πράγματα από μουσική ή ακούει mainstream.
Το Freeway Jam δεν τραγουδιέται :wink: 8)

Aν το θετεις ετσι εχεις απολυτο δικιο 8)

τοοooυ τουρουρου τουρουρου ρουν :lol: :stuck_out_tongue:

Page!!!

Δεν είμαι κανένας grand master της κιθάρας για να μπορέσω να κρίνω έστω στο ελάχιστο για το πιο είναι καλύτερος τεχνικά αλλά η ψήφος μου θα πήγαινε στον Clapton γιατί απλά όταν τον ακούω με ταξιδεύει πολύ περισσότερο από τους άλλους 2 (Θ-Ε-Ο-Υ-Σ!!!)

ιερόσυλοι ! πάλι δν ψηφίζω αλλά …

και επειδή θέλω να δώσω συνέχεια στο θέμα …

[SPOILER]σχόλιο

didnt realise that bass guitars and boobs went together so well
#-o[/SPOILER]

αν μιλάμε αποκλειστικά για yardbirds όμως clapton δαγγωτό . :slight_smile:

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Ο ΜΠΛΑΚΜΟΡ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΡΙΦ ΕΝΟ Ο ΠΕΙΤΖ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΡΙΦ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΟΛΟ ΚΑΛΑ ΤΟΝ ΚΛΑΠΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ Ο BECK EINAI KATAPLHKTIKOS ARA APO TOYS 3 KERDIZEI O PAGE!!!

Σωστός ο παίχτης

Που το ξεθάψατε το θρεντ ρε;
Όχι τίποτα άλλο αλλά με κάνατε να θυμηθώ και ηρωικές εποχές με καλούς φορουμίτες που δεν ποστάρουν πλέον.