Pain of Salvation 14/10/2011 Principal, Thessaloniki--15/10/2011 Fuzz, Athens

κοντα στο Fuzz παιζει κανα parking?

Today is the day…!!
Καλό live να έχουμε και αν δείτε έναν ψηλό με μπλούζα που γράφει “dont steal. The government hates competition” σκουντήχτε, δεν δαγκωνουμε…

Ξέρουμε τί ώρα περίπου θα βγου οι POS?

οκ περιμενε σκουντηγμα αν σε δω :stuck_out_tongue:

Νομίζω ότι στο φουμπου του πρινσιπαλ έλεγε ότι κατά τις 10:30 θα βγουν…

Nαι το διάβασα μόλις. Θα αργήσουν να έρθουν λέει οπότε κατά τις έντεκα το νωρίτερο το κόβω

Ξέρει κανείς τι ώρα φεύγει το λεωφορείο για Principal;

8:30 φεύγει… Και αναχώρηση από εκεί λίγο μετά την συναυλία… Κατά τις 12:30 με 1 μας βλέπω να τελειώνουμε…

αντε σε καμια ωριτσα αναχωρουμε!!!
daniel θεε παρε την παε!

11 η ώρα και πριν λίγο άνοιξε η αρένα για τον κόσμο και τώρα κάνει σαουντ τσεκ το σαπορτ… 1:30 καθυστέρηση και γράφουμε…

Χθες στην Κωνσταντινούπολη παίξανε το Ashes με τον Portnoy στο drum-kit.

Αντε κάτι ωρίτσες μείνανε για το Fuzz… :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Λέτε να ετοιμάζουν κανένα project ο Daniel με τον Portnoy??? 8O [/SPOILER]

Δύσκολο. Απλά παίζουν οι Hail στην Κων/πολη σήμερα και μάλλον απλά βρέθηκε εκει.

Tελικά διέψευσαν τα προγνωστικά οι PoS και βγήκαν στις…00.35 (!!), κατευθείαν για το λαϊκό πρόγραμμα. Στο πρώτο πρόγραμμα οι Von Hertzen εκτέλεσαν με επιτυχία γνωστά ξένα και ελληνικά χιτ. Ο Daniel λουσμένος με γαρύφαλλα απ τους δίσκους που του πετούσαν σωρηδόν δεν έκρυβε τη χαρά του που βρίσκεται στις πίστες της Σαλονικώτικης νύχτας.

Κανονικό ριβιού αύριο.Τώρα απολαμβάνουμε το encore με το Πότε Βούδας Πότε Κούδας και στα καπάκια θα πάμε για πατσά.

παιδια περιμεναμε πολυ αλλα…
το live ηταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ δεν εχω λογια να περιγραψω το ποσο ομορφα νιωθω…
θα μπορουσα να τους χειροκροταω μεχρι αυριο ηταν μια ΜΑΓΕΙΑ…
ελαχιστες μπαντες μπορουν να αποδοσουν ετσι…
ΘΕΟΙ ΑΠΛΑ…!!!
και οκ ο ανθρωπος δεν υπαρχει απλα η φωνη του ειναι απο αλλο πλανητη…ανατριχιασα καμια 100 φορες κατα την διαρκεια της συναυλειας!

Συμφωνώ. Τεράστια μπάντα , τεράστια φωνή , τεράστια απόδοση , τεράστιος ήχος. Μαγεία. Ξεπέρασαν τις προσδοκίες μου. Κρίμα που είχε τόσο ελάχιστο κόσμο. Πραγματικά ντροπή

Οι VHB για οση ωρα επαιξαν ηταν εκπληκτικοι…Κριμα να μην ειναι τοσο γνωστοι ωστε να κανουν το δικο τους Live…Οσοι τους δειτε Αθηνα,παρατηρηστε τον 2ο κιθαριστα…Ειναι αυτο που λεμε…Τι πινει και δεν μας δινει :stuck_out_tongue:

Σχετικα με τους PoS…

Το κυριο παραπονο μου ειναι οτι λογω της ωρας εκοψαν καποια κομματια απο το σετλιστ που ποσταριστηκε σε προηγουμενη σελιδα…δεν παιχτηκαν τα:

   Drum Solo 
   Dea Pecuniae
   Of Dust
   Fandango 

παιχτηκε βεβαια στο encore ενα blues(?) κομματι με εναν περιεργο τυπο που δεν ξερω τι ακριβως σχεση ειχε με το ολο θεμα και εβγαζε κατι απιστευτα σπαστικους ηχους…

Απο εκει και περα…

Ο μπασιστας (που δεν πολυκολλαει μαζι τους νομιζω) εκανε μερικα λαθακια με αποτελεσμα να τον κοιταει πολλες φορες ο Daniel περιεργα ( :lol: )
Κακη οργανωση…σε αρκετα κομματια εψαχναν να βρουν με ποια κιθαρα θα παιξουν με αποτελεσμα να χανεται λιγακι η συνοχη του live…

Ισως εφταιγε οτι δεν ειχαν χρονο να προετοιμαστουν τοσο καλα μιας και το στησιμο κτλ εγινε πολυ βιαστικα…

Απο τις 5 φορες που τους εχω δει νομιζω οτι ηταν η πιο αδυναμη…

Σιγουρα καποιος που τους εβλεπε πρωτη φορα θα καραγουσταρε αλλα προσωπικα ηθελα το κατι παραπανω…

Δεν πειραζει next time :slight_smile:

Πραγματικά λυπάμαι για τη μπάντα, ο κόσμος ήταν ελάχιστος. Το συγκρότημα ήταν εμφανώς ταλαιπωρημένο από το σκηνικό με το tour bus και αυτό νομίζω ήταν φανερό. Οι PoS σαν πραγματικοί επαγγελματίες ήταν συγκλονιστικοί, αλλά όντας η τρίτη φορά που τους βλέπω πλέον, νομίζω οτι ήταν και η πιο αδύναμη. Επίσης, η απουσία του Remedy Lane, του One hour… και του Eleven απ’το καινούριο, μου έκαναν εντύπωση. Γενικά έχω την εντύπωση οτι το setlist, λόγω της καθυστέρησης ήταν κουτσουρεμένο αρκετά. Σε κάποια φάση πάει να μπει το undertow, αλλά ο Daniel το άλλαξε το κόλπο την τελευταία στιγμή. Γενικά ο συνδυασμός της τεράστιας καθυστέρησης και της κούρασης, επέδρασε καταλυτικά. Επίσης, υπήρχε και μια γενικότερη παγωμάρα από τον κόσμο, που καθόταν πάνω στο διάζωμα, λες και πήγαν στα μπουζούκια. ΕΛΕΟΣ. Αν αυτή ήταν, ίσως, η πιο αδύναμη εμφάνιση των PoS, ήταν σίγουρα και με μεγάλη διαφορά η πιο αδύναμη εμφάνιση του κοινού. Τουλάχιστον, εγώ έτσι το είδα.

EDIT: Και τώρα που είδα το setlist, επιβεβαιώνεται αυτό που είπα.

Λεπόν έχουμε και λέμε…
Αρχικά για να ξεμπερδεύουμε, δεν ξέρω ποιος έφταιγε για την καθυστέρηση αλλά η αντιμετώπιση προς το κοινό ήταν τραγική… Πρώτη φορά έμεινα στο principal 5 ώρες… Δεν είναι δυνατόν να στοιβάζεις κόσμο στον εξώστη και να μην μας αφήνουν ούτε έξω να βγούμε… Δλδ να λέμε πάλι καλά που δεν είχε κόσμο γιατί αλλιώς θα ήμασταν ο ένας πάνω στον άλλο…

Στα μουσικά:
Von Hertzen ρισπεχτ… Πολύ καλοί με θεό κιθαρίστα-ψυχάκια να δίνει σόου πάνω στη σκηνή και ένα μπάσο που το άκουγες πεντακάθαρα να γεμίζει το σύμπαν… Ο τραγουδιστή ίδιος ο κομπέιν πιο πολύ πρέπει να τον έχουν για να μαζεύει γκομενάκια καθώς ήταν ο ωραίος του γκρουπ…
Τέλος ο ντράμερ…[SPOILER]Τι ντραμάκλα είσαι αγόρι μου… Θεός τιτανοτεράστιος… Δεν χωρούσε από το πάχος στο μικρό ντραμ κιτ… Ξυρισμένο κεφάλι και μούσι 2 κιλά πράγμα με φάνηκε σαν ξυρισμένο αρκουδάκι της αγάπης το οποίο άφησε 3 παλάμες μούσια και στην συνέχεια αφού έφαγε όλα τα άλλα αρκουδάκια δίπλα του αποφάσισε να ανταλλάξει όλες τις γκει δυνάμεις με την ικανότητα να γαμάει στα ντραμς… Έρωτας με την 1η ματιά…[/SPOILER]

POS όπως είπε και ο hokam λαικό πρόγραμμα… Δεν έχω ιδέα πόσο κρατάνε τα live τους αλλά με 1:40 μικτά δεν είμαι ικανοποιημένος…
Ναι ήταν άψογοι εκτελεστικά… Ήχος πολύ καλός από εκεί που ήμουν τουλάχιστον, ο Daniel πολύ καλός φροντμαν με άριστη επικοινωνία και τρομερή φωνή…
Αλλά κάτι με χάλασε… Ίσως το ότι δεν άκουσα κάποια τραγούδια που ήθελα (αλλα τι να κάνεις)… Περίμενα από σεβασμό προς τον κόσμο που περίμενε 2 ώρες να παίξουν 2-3 κομμάτια παραπάνω αντί να παίξουν 2 λιγότερα από ότι στις υπόλοιπες συναυλίες… Και με την δικαιολογία ότι κοντεύει 2 και είναι κουρασμένοι… Δλδ εμείς από κάτω μόλις ξυπνήσαμε και ψηνόμαστε για ολονυχτία… Επίσης όταν βγήκαν στο ενκόρ τι μαλακία ήταν αυτή με το τζαμάρισμα… Και καλά unique experience…Από δω παν και οι άλλοι…

Γενικά ένα καλό live αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό… το γεγονός ότι μάλλον γούσταρα περισσότερο το σαπορτ από τους POS αφήνει αίσθηση ότι περίμενα πολύ περισσότερα…

Κόσμος περίπου 350 άτομα άντε 400… Πολύ λίγος για εισιτήριο 20 ευρώ…

[SPOILER]Δεν σχολιάζω το υπερεμετικό κοτσιδάκι του Daniel καθώς δεν υπάρχουν ακόμα λέξεις για να περιγράψεις κάτι τέτοιο…[/SPOILER]

οπως εγραψα και πριν ηταν η 5η φορα που τους ειδα…Και τις 4 προηγουμενες δεν επαιξαν κατω απο 2 ωρες και 20 λεπτα…

Εξαιρετικό live από πλευράς απόδοσης, νομίζω πολύ καλύτερο από την προηγούμενη φορά στον ίδιο χώρο. Όταν είσαι τσακισμένος από την κούραση (φαινόταν ολοκάθαρα στα πρόσωπά τους στην υπόκλιση στο encore) και τραγουδάς το Used όπως στον δίσκο, ε είσαι μεγάλος. Το μόνο που με χάλασε ήταν όχι το κόψιμο τον τραγουδιών από μόνο του (αναμενόμενο ήταν από τη στιγμή που είχαμε το θέμα με το tour bus), αλλά το ότι θα μπορούσε να μπει κάποιο στη θέση του τζαμαρίσματος με το iphone τι σκατά ήταν. Αν δεν τραβούσαν τόσο και το Hallelujah παίζει να χωρούσαν και το Dea Pecuniae και το Fandango…

Von Hertzen καταπληκτικοί, κρίμα που κι αυτοί αναγκάστηκαν να κόψουν τραγούδια (το Gloria γαμώ!).

Γενικά, δεδομένων των συνθηκών, πολύ δυνατό λάιβ. Μακάρι οι Αθηναίοι να είστε πιο τυχεροί και να το απολαύσετε χωρίς “κουρέματα” :smiley: