Pain Of Salvation - Panther [2020]

σημερα καταφερα και το ειδα… περα απο καποια μικρα αποσπασματα δεν πολυλεει…ασχετες ερωτησεις και πραγματικα με επιασαν τα γελια αρκετες φορες με τα αγγλικα των τυπαδων…

1 Like

Εμετός.

1 Like

εντωμεταξυ ο αλλος απο αριστερα καθε φορα που ηθελε να ρωτησει με “believe” το αλλαζε σε “think” και την μοναδικη φορα που εβαλε το “think” το αλλαξε σε “believe” κωμικοτραγικο :stuck_out_tongue:

και ρε φιλε εχεις τον Ντανιελ εκει να του ρωτησεις της Παναγιας τα ματια, και ρωτας παπαριες…

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική παιδιά! Είναι επιλογή μας να μην κάνουμε edit σε βαθμό τέτοιο ώστε να φαινόμαστε πιο καλοί στα αγγλικά μας και να κρατήσουμε μόνο τα “σωστά” όλων…προτιμάμε πάντα να εστιάσουμε στα όσα μας λένε οι καλεσμένοι μας προσπαθώντας να ανταποκριθούμε στο μέτρο του δυνατού σε μια συζήτηση με ανθρώπους όπως ο Gildenlow, που τα αγγλικά είναι σαν δεύτερη μητρική τους γλώσσα ή σαν τον Jeff Scott Soto που μας είπε πολύ όμορφα πράγματα στην μητρική του γλώσσα… Ευτυχώς έχουμε και την ελληνική version με επίσης πολύ ενδιαφέροντες καλεσμένους για όσους δεν μπορούμε να τους καλύψουμε στην αγγλική βερσιόν.

Οι ερωτήσεις που θέτουμε πέραν του βασικού concept που είναι οι top 5 λιστες αφορούν σε θέματα που θεωρούμε ότι θα ενδιέφεραν εμάς ασφαλώς αλλά και τον περισσότερο κόσμο. Αυτό πάντα εμπεριέχει επιλογές των ανθρώπων που κάνουν μια συνέντευξη και ασφαλώς δεν μπορείς να κάνεις και τις 1300 ερωτήσεις που θα μπορουσαμε και θα θέλαμε να κάνουμε σε τέτοιους ανθρώπους. Ιδιαίτερα στην περίπτωση του Daniel Gildenlow οφείλεις να σεβαστείς την ανάγκη του να επικοινωνήσει μια καινούργια δουλειά και νομίζω ότι αυτό το πετυχαμε σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό και μάλιστα με ερωτήσεις που του έδωσαν το δικαίωμα να εμβαθύνει στον τομέα της δημιουργίας…

Επίσης χαιρόμαστε που προσφέρουμε γέλιο σε ανθρώπους που μας παρακολουθούν. Μετά από 20 χρόνια που αρθρογραφούμε και εχουμε κάνει τριψήφιο αριθμό συνεντεύξεων ο καθένας μας , αρκετές από τις οποίες τις έχετε διαβάσει και σε αυτό εδώ το site, ανακαλύψαμε ότι έχουμε και αυτή την δυναμικη…

Δημήτρης Μπαρμπας

2 Likes

καλησπερα σε ολους! Ευχαριστουμε για οτι γραψατε!

Λοιπον επειδη μαλλον ειδατε ΜΟΝΟ αυτο το video και οχι τα αλλα, το concept της εκπομπης ειναι βασισμενο στα τοπ 5 των καλλιτεχνων ΚΥΡΙΩΣ και μετα κανουμε καποιες ερωτησεις λιγο πιο γενικες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, ειναι μια κουβεντα με μουσικους σαν να ειμαστε σε καφε και “τα λεμε”!

Με μεγαλη μου χαρα, θα ηθελα οποιος εχει χρονο να στειλει ενα demo πως θα εκανε εκεινος την κουβεντα. ΘΑ ΧΑΡΩ πολυ με τις προτασεις σας.

Επισης οποιος θελει ειναι ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΣ να στελνει μηνυματα και σε εμας.

Θοδωρης Μηνιατης

1 Like

Σπασαρχιδισμός.

2 Likes

Όχι, όχι, θα σου πω το άλλο, έρχομαι από εκεί τώρα.

3 Likes

Καλησπερα και απο μενα…

Νομιζω οτι οταν εχω αφιερωσει 1 ωρα απο τον λιγο χρονο που εχω,εχω το δικαίωμα να εχω απαιτήσεις.Οι pos ειναι εδω και 21 χρονια το αγαπημενο μου συγκροτημα οποτε θα δω οτιδηποτε υπαρχει στο youtube.
Δικαιωμα μου ειναι επισης να μην μου αρεσει καθολου.
Δικαιωμα μου ειναι να εχω αποψη αν καποιος μου φαινεται “λιγος” για να παρει συνεντευξη απο τον Daniel Gildenlow…
Δεν σας ξερω προσωπικα ουτε γνωρίζω τι έχετε κανει στον χωρο.Κρινω καθαρα αυτο που βλεπω.Προσωπικα εριξα μια ματια σε 2 -3 βιντεο σας αλλα σορρυ δεν με τραβηξαν…

Μου κανει εντυπωση οτι ο ενας ποσταρε μετα απο 10 χρονια και ο αλλος 1η φορα για μας γραψετε αυτα που γραψατε.Αφου ειστε τοσο ικανοποιημένοι από το αποτελεσμα που βγαλατε γιατι θιχτηκατε τοσο απο το τι θα πουν 2 τυχαιοι σε ενα φορουμ; ετσι ρωταω δεν με ενδιαφέρει η απαντηση…

1 Like

Αυτό με τις τοπ 5 λίστες, πραγματικά δυσκολεύομαι να το καταλάβω.

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστούμε για την κριτική και ξαναλέω ότι έχετε δίκιο σε όλες τις παρατηρήσεις. Ξαναλέω όμως ότι πάνω σε μια κουβέντα γίνονται λάθη όταν αυτό που παρακολουθείται είναι το rough υλικό. Συγχωρέστε μας αλλά η προετοιμασία που κάνουμε είναι πάντα με σεβασμό στον καλεσμένο μας αλλά αυτό δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι όλα θα πάνε τέλεια σε μια κουβέντα και στη ροή της. Και ναι μπορεί να κάνεις ένα λάθος τόσο προφανές όπως είναι ο τίτλος ενός πολυαγαπημένου άλμπουμ επειδή έχεις να διαχειριστείς διάφορες συνθήκες σε μια τέτοια συνέντευξη που πραγματοποιείς και στον μηδαμινό δικό σου ελεύθερο χρόνο με τα παιδιά τα δικά σου αλλά και του Daniel να κόβουν με τις φωνές τους την ροη, και να μην το θάψεις στο μοντάζ γιατί δεν υπάρχει λόγος να ακυρώσεις τα λεγόμενα του συνομιλητή σου πάνω σε αυτό το λάθος. Η προφορά μας δεν πρόκειται να αλλάξει στην 5η δεκαετία της ζωής μας αλλά δεν θα μας αποτρέψει από το να επικοινωνούμε με ανθρώπους από το εξωτερικό όπως κάνουμε τόσα χρόνια.

Όσο για το “λίγοι” για να πάρουμε μια τέτοια συνέντευξη, θα το δεχτώ από κάποιον που δεν μας ξέρει καθόλου γιατί όπως καταλαβαίνετε όσοι άνθρωποι έχουν δεχτεί να “χαραμισουν” τον πολύτιμο χρόνο τους μαζί μας γνωρίζουν ποιοι ήμαστε και μετά από χρόνια γνωριμίας μας μαζί τους μέσω αυτής της διαδραστικής σχέσης “μουσικού δημοσιογράφου” και καλλιτέχνη μάλλον δεν συμφωνούν με την σμικρυνσή μας σε σχέση με την δικιά τους παρουσία. Τις επόμενες εβδομάδες θα ανεβάσουμε κάποια “επεισόδια” με μερικούς άνθρωπους που χαραμισαν τον χρόνο τους σε εμάς τους λίγους που ο Daniel τους είχε πόστερ στον τοίχο του.

Όσα είπατε έγιναν αντιληπτά και θα δουλευτούν κατά το δυνατόν στο μέλλον για τους ανθρώπους που θα ήθελαν να υποστηρίξουν μια τέτοια καθαρά μουσικοφιλικη προσπάθεια που μέσα στην απλότητα της έχει βγάλει ήδη πολλά σπουδαία συμπεράσματα για την σκέψη και δραση μερικών πολύ σπουδαίων ανθρωπων που θαυμάζουμε και έχουμε κερδίσει με την σειρά μας τον σεβασμό τους

1 Like

Απλα οσοι το ειδαμε ειχαμε απαιτησεις επειδη ειχατε τον Daniel , αν ηταν καποιος αλλος μουσικος δεν νομιζω να γινοταν ολο αυτο… Αλλα και εγω βλεπωντας το video ενιωθα οτι χαραμιστηκε 1 ωρα και χαθηκε μεγαλη ευκαιρια και για το καναλι σας επειδη ακριβως το να εχετε αυτον τον ανθρωπο καλεσμενο αμεσως οριοθετει και κατι πιο ιδιαιτερο/special … Και ειμαστε τρελοι και παλαβοι με οτιδηποτε τους αφορα και θελουμε παντα το καλυτερο… :wink: ακομα και σε μια συνεντευξη…

1 Like

Τυχαίνει να γνωρίζω προσωπικά τον έναν από τους δύο συντελεστές, οπότε θα είμαι biased. Επίσης, δεν θα αναφερθώ στο concept του βίντεο, άλλωστε δεν με αφορούν οι PoS και δεν ξέρω τι στο καλό θα έπρεπε να περιμένω.

Στέκομαι όμως στα δύο αρχικά μνμ “κριτικής” από το Κουμπάκι και τον Στορμ, όπου το πρόβλημα είναι τα αγγλικά. WTF; Εργάζομαι 25 χρόνια σε multicultural/multilingual περιβάλλον, χωρίς τα αγγλικά μου να είναι ακριβώς “Οξφόρδης”. Δούλεψα για λίγο στο εξωτερικό με αυτά τα linguistic skills. Τα τελευταία δύο χρόνια η επικοινωνία μου με ξένους, κάθε εθνικότητας αλλά κατά βάση Βρετανών, είναι καθημερινή.

Ποτέ κανείς δεν μου είπε “άντε τράβα να μάθεις κανένα αγγλικό και ξαναέλα”, αντίθετα όλοι με ενθάρρυναν/νουν και με διόρθωναν/ώνουν για να επικοινωνήσω. Και αυτό με κάνει καλύτερο.

Εδώ έχουμε τον Χ καλλιτέχνη να συνομιλεί με δύο ξένους σε γλώσσα που είναι σχεδόν μητρική του (Σουηδός γαρ) κι από την άλλη έχουμε συμπατριώτες των “ξένων” που στέκονται στην προφορά ως πρώτο flaw της συνέντευξης. Ανεκτίμητο.

Η κωλοτούμπα ήρθε βέβαια αργότερα, όταν εμφανίστηκαν οι συντελεστές. Η κωλοτούμπα ήρθε όταν “δεν είναι κακό να έχεις χαμηλό το επίπεδο αγγλικών” κι όταν “εντάξει, δεν ήταν τόσο συνέντευξη, ήταν κουβέντα, αλλά νταξ μπορούσατε να…” μπλα μπλα μπλα.

Το είχα γράψει σε άλλο νήμα αυτού του φόρουμ, δεν θυμάμαι δυστυχώς σε ποιο ήταν: “Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί κάποιος πρέπει να γκρινιάξει όταν δεν του αρέσει κάτι και δεν κάνει το προφανές: να πάει παρακάτω”. Ρε παίδες, πατήστε το γαμω-Χ στο παράθυρο και δείτε κάτι άλλο, δεν θα σας αλλάξει τη ζωή.

Όλα τα παραπάνω γράφονται εξίσου καλοπροαίρετα με εκείνα των προηγούμενων συμφορουμιτών, εννοείται… Άντε, καλό βράδυ σε όλους.

1 Like

Τσουρέκια.

3 Likes

Έχεις δίκιο, καμία κωλοτούμπα.

Επειδή είναι βράδυ και τα σεντόνια (μου) κουράζουν, η αναφορά στο “γαμω-Χ” ήταν με αφορμή τα όσα γράφηκαν εδώ. Αφορά ένα βίντεο, μία συναυλία, μία ταινία, ένα θέαμα που μας χαλάει τέλος πάντων. Δεν αναφερόμουν σε φόρουμ. Αλλά νταξ, είναι αργά, ό,τι κατάλαβες κατάλαβες. Για τα υπόλοιπα δεν αλλάζω ούτε τελεία: ασχολείσαι με την προφορά κι όχι με το ίδιο το βίντεο. Έπειτα έρχεται η κωλοτούμπα.

Τεσπα, και πάλι φίλοι. Καληνύχτα.

Αν το “15χρονο” ήταν για εμένα, ευχαριστώ πολύ, με κολακεύει :slight_smile:

1 Like

Μπάλες.

1 Like

λοιπον για να τελειωνουμε γιατι νομιζω οτι εχουμε και πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουμε…

ειδαμε ενα βιντεο,δεν μας αρεσε ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ και καναμε και χαβαλε για τα Αγγλικα…

ακομα μου κανει εντυπωση οτι εγινε ολοκληρο ζητημα αυτο!Προσωπικα στην θεση σας δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να ασχοληθω απο την στιγμη που πιστευα οτι εκανα οτι καλυτερο μπορουσα…

τελευταιο ποστ απο εμενα πανω σε αυτο γιατι πραγματικα ΒΑΡΙΕΜΑΙ να γραφω

2 Likes

Καλημέρα και από μένα (λόγω ώρας).
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΣΕ ΟΤΙ ΓΡΑΨΑΜΕ!

Sevek οι λίστες είναι πολύ διαδεδομένες σε μουσικούς του εξωτερικού γι’αυτό και αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι αντίστοιχο.

Storm ΦΥΣΙΚΑ και είναι δικαίωμα σου να μην σου αρέσει κάτι, όπως συμβαίνει σε όλους μας. Καλό όμως θα είναι να «να βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό» πριν εκφράσουμε δημόσια μια λέξη. Δικαίωμα σου είναι να έχεις άποψη για οτιδήποτε, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ να χαρακτηρίζεις κάποιον «λίγο» έτσι απλά και χωρίς να αντιπαραθέτεις κάτι που θα τον έκανε «πολύ». Με το να έχεις την ανωνυμία και το τείχος του πληκτρολογίου, δυστυχώς δεν σου δίνει κανένα άλλοθι να εκφράζεις τέτοιου είδους λέξεις γιατί δεν μας ξέρεις όπως και εμείς εσένα. Αναρωτιέμαι αν έκανε το οποιοδήποτε σχόλιο ένας διάσημος, που δεν είμαστε εμείς, οι άσημοι, θα τον χαρακτήριζες και αυτόν «λίγο»? Φαντάζομαι όχι γιατί νομίζω κατανοείς τις νομικές κυρώσεις που θα υπήρχαν. Αφού λοιπόν δεν ξέρεις ποιους έχεις απέναντι σου (δεν λέω ότι είμαστε κάποιοι) καλό θα είναι αν θέλεις κάτι να το κάνεις ενυπόγραφα με επιχειρήματα και όχι αερολογίες. Όταν δημόσια λες «λίγους» δυο ανθρώπους, καλό θα είναι να έχεις προτάσεις, δηλαδή ΕΡΓΑ, ΟΧΙ ΛΟΓΙΑ. ΧΑΒΑΛΕ δεν κάνεις με τον κόπο του άλλου.
Αν θες να κάνεις θα πρέπει να έχεις την εμπειρία και την γνώση για να το κάνεις. Κάνε ΚΑΒΛΑΝΤΑ χωρίς χαρακτηρισμούς.

Είμαστε δυο φίλοι, που ακριβώς αγαπάμε αυτό που κάνουμε, δεχόμαστε το σχόλιο είτε του Hetfield και του Harris, είτε του οποιοδήποτε ανθρώπου που θα κάνει το όποιο σχόλιο. Προσωπικά ενοχλήθηκα για το ύφος των σχολίων. Το να πεις την γνώμη σου είναι άκρως θεμιτό αλλά έχει σημασία ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΕΙΣ.

Νίκο ειλικρινά σε ευχαριστώ που εσύ απέφυγες την ανωνυμία και απάντησες με το όνομα σου. Σε τιμά πολύ.

Μας κάνεις σχόλιο για τα Αγγλικά μας αλλά εσύ αναφέρεις ότι έχεις χαμηλό επίπεδο στην γλώσσα. Με εντυπωσιάζει λοιπόν πως δύνασαι να κρίνεις εμάς.

Όπως προανέφερα και στον storm, όταν δημόσια χαρακτηρίζεις/σχολιάζεις κάποιους, καλό θα είναι να έχεις αντιπροτάσεις και όχι απλά έτσι ένα σχόλιο.

Αυτά που αναφέρεις σαν δικό σου τρόπο προσέγγισης ενός καλλιτέχνη είναι μια χαρά, αλλά ουτοπικά. Ο λόγος απλός: όταν κάνεις ζωντανή συζήτηση με έναν άνθρωπο, ακόμα και σε καφέ με φίλους, μπορεί να σου ξεφύγει κάτι άθελα σου. Φαντάζομαι θα το έχεις βιώσει…. Επειδή αναφέρεις ότι το σχόλιο μου (όποιος θέλει να μου στείλει ντέμο για το πώς γίνεται μια συνέντευξη) είχε ειρωνεία της πλάκας, καταρχήν λανθάνεις που σκέπτεσαι τοιουτοτρόπως και πραγματικά θα ήθελα να δω πως θα το έκανες εσύ.

Μπήκαμε στην διαδικασία να απαντήσουμε σε ανθρώπους που μειδιάζουν γιατί ο χλευασμός δεν είναι σωστή συμπεριφορά. Αν τα σχόλια δεν είχαν άστοχους χαρακτηρισμούς, εγώ τουλάχιστον δεν θα απαντούσα.

Το θέμα δεν έχει γίνει ολόκληρο ζήτημα, απλά δεν είναι κακό να υπάρχει σεβασμός. Όλοι μας κάνουμε καβλάντα για οτιδήποτε, όχι όμως δημόσια. Όταν το κάνουμε δημόσια φέρουμε και την ευθύνη των πράξεων και λεγομένων μας με τις όποιες συνέπειες.

1 Like

Δεν έγραψε το πραγματικό του όνομα, Νίκο Κούκο το λένε κανονικά.

2 Likes

Τον Καρδιβουρκο και τον Καβουρδουκο τι τους εχει?

1 Like

Ξέχασες τον Καβουρδίρη και τον Κάλαντα!

1 Like