Pain Of Salvation - Panther [2020]

Και τον Ματσαμπλοκο!

1 Like

Sorry που επιμένω, απλά να επισημάνω ότι δεν έχω δεί το βίντεο.
Προσπαθώ όμως να καταλάβω τι είναι αυτο το τοπ 5? Τοπ 5 δίσκων του μουσικού που κάνετε συνέντευξη?

καλημερα, ειναι ενα τοπ 5 album ενος καλλιτεχνη (αγαπημενων ή που τον εχουν επηρεασει) και τοπ 5 μουσικων που εχει επηρεαστει ή του αρεσουν.

ειχα πει δεν θα ξαναγραψω για αυτο το θεμα αλλα ειναι πραγματα που δεν μπορουν να μεινουν αναπαντητα…

το να χαρακτηριζω καποιον “λιγο” για να παρει αυτη την συντεντευξη προφανως και εχω το δικαιωμα να το κανω…εχετε αποφασισει να ειστε σε δημοσια εκθεση οποτε θα πρεπε να γνωριζετε ηδη οτι αυτο μπορει και να σας τυχει.Δεν σας χαρακτηρισα “λιγους” ως ανθρωπους ή ως προσωπικοτητες…οπως ειπα,δεν σας γνωριζω…Συνεχιζω να πιστευω ομως οτι δεν εχετε το υποβαθρο για να κανετε μια ενδιαφερουσα συνεντευξη με αυτον τον ανθρωπο.Τωρα αυτο συμβαινει επειδη δεν εχετε ασχοληθει τοσο με τους PoS ή δεν κανατε καλη προετοιμασια,δεν το ξερω…επειδη θελετε να μαθετε τι θα σας εκανε “πολυ” θα αναφερω 2 απλα πραγματα…

  1. Αναφερεις σωστα το επωνυμο αυτου που θα παρεις συνεντευξη
    2.Γνωριζεις οτι εχει τραγουδησει στους Ayreon και δεν τον ρωτας αν τους ξερει…(αν το γνωριζατε και το ξεχασατε ή σας ξεφυγε,χαρακτηριστε μονοι σας το γεγονος…)

επισης δεν ηξερα οτι η δουλεια μου ειναι να σας κανω να βελτιωθειτε κανοντας προτασεις…Ειδα ενα βιντεο για αγαπημενο καλλιτεχνη και πιθανως και να εβλεπα μελλοντικα και για καποιον αλλο (μετα απο ολα αυτα δεν προκειται) ΧΑΒΑΛΕΔΙΑΣΑΜΕ και για τα Αγγλικα και τερμα…κανενας δεν θα ασχολιοταν παραπανω αν δεν θιγοσασταν…αν θιγεστε και επηρεαζεστε παντως τοσο ευκολα απο καποιον που δεν εχει εμπειρια και γνωση (οπως λες) ισως δεν θα επρεπε να βγαινετε δημοσια και καλυτερα να τα λετε μεταξυ σας…

Δεν με απασχολει αν εχετε γνωριμιες και διατηρειτε καλες σχεσεις με ανθρωπους του χωρου και σας σεβονται.Δεν σχολιασα αυτα (ειπα οτι δεν με τραβηξε οτι ειδα,χωρις να το χαρακτηρισω) οποτε μην το γενικευετε…

Το αν θα γραφω ανωνυμα σε ενα φορουμ ή οχι ειναι δικη μου επιλογη και οχι δικη σας.(υπαρχουν ατομα εδω μεσα που με γνωριζουν και εκτος φορουμ ή τους εχω επαφη σε social media) Ουτε σας εβρισα ουτε σας απειλησα για να μου μιλατε για νομικες κυρωσεις…ποσο αστειο αυτο…

Αναφερεις οτι αν ηταν καποιος γνωστος δεν θα σχολιαζαμε…Ποια η διαφορα του αν ειναι καποιος γνωστος ή οχι για να παρει μια τετοια συνεντευξη;το ιδιο θα ελεγα…Το πιο πιθανο ομως ειναι οτι ο “γνωστος” δεν θα εμπαινε σε διαδικασια να γραψει εδω μεσα…υποθετω θα ειχε ηδη σιγουρια για τον εαυτο του οπως επισης και καποιο κοινο…αυτο με κανει να αναρωτιεμαι αν αυτο το κανετε για τα views στο καναλι σας…

2 Likes

:roll_eyes:

Όπως θέλω θα την πω, δεν κατάλαβα.

Πάλι καλά γιατί θα νομίζει κανείς ότι θιχτήκατε και δε δέχεστε κανένα αρνητικό σχόλιο :roll_eyes:

Μου θυμίζει εποχές 2007 που σε ένα φόρουμ κάποιος έγραψε κακό review για έναν δίσκο ελληνικού συγκροτήματος και μπήκαν με τη σειρά ο κιθαρίστας, η τραγουδίστρια και μετά ο άλλος κιθαρίστας για να κάνουν την ίδια αηδία που γίνεται από χθες εδώ, και ένας πόσταρε “μαλάκες μην πείτε τίποτα αρνητικό για δίσκο των Slipknot”.

Αυτό πάλι πού το έγραψα; Τα αγγλικά μου είναι σε εξαιρετικό επίπεδο, γκεητγουεη ορ λινκιν, και έτσι δύναμαι να γράφω πόσο ΓΕΛΟΙΟ είναι να λες σε ένα μουσικό για λάηβ άξιον συναυλία.

Σκέψου να γινόταν ολόκληρο ζήτημα τι θα γινόταν δηλαδή, εδώ πετάχτηκε ο φίλος που δεν είχε καμία ιδέα για το βίντεο για να σχολιάσει τους κακούς συμπατριώτες που δεν ενθάρρυναν τους Έλληνες αντίθετα με τους ξένους που τον βοηθάνε να γίνει καλύτερος στη δουλειά του στο multilingual περιβάλλον, ντρέπομαι και μόνο που το κάνω quote, όχι να το έγραφα εγώ.

Και τέλος πάντων παιδιά επειδή ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ και ας μετακινήσει κάποιος μοντ όλη αυτήν την παράνοια:

Το βίντεο γαμάει. ΓΑΜΑΕΙ ρε. Χευ Πάνος, παιδιά είστε γαμάτοι. Το καλύτερο βίντεο που έχω δει ποτέ στο yt, επιτέλους βρέθηκε κάποιος να ρωτήσει τον Gildenlow για τους Beatles, ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΕΣ 4 ΩΡΕΣ, ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ.

Εντάξει τώρα, κομπλέ; Φτάνει όμως.

3 Likes

Για να το κλεισουμε εγω θα προτεινα απλα την επομενη φορα που θα γινει καποια συνεντευξη με τοσο ιδιαιτερο καλλιτεχνη οσο ο Daniel να περασουν την ιδια τουλαχιστον ωρα για τη προετοιμασια της συνεντευξης , οση ωρα περαστηκε εδω για απαντησεις και κατεβατα…

4 Likes

Εγω που γεμισα εναν κουβα με ποπ κορν που να το βαλω τωρα?
Μονο ωριμες απαντησεις πλιζ

4 Likes

Εγώ είδα αποσπασματικά το βίντεο, διάβασα τα σχόλια, δεν είμαι ο ειδικός να μιλήσω για PoS, ΑΛΛΑ θα πεταχτω σαν την ψωλή στα λάχανα και θα πω πως δεν βλέπω κάτι τόσο προσβλητικό στα σχόλια των παιδιων.

Το φόρουμ είναι δημόσιος χώρος όπως είναι και πολλοι άλλοι χώροι - σχεδόν όλοι εκτός από τα σπιτάκια μας. Το να πεις κάποιον “λίγο” (σε γνωσεις ή μεθοδικότητα προφανως) ή ότι μιλάει κακά αγγλικά δεν νομίζω ότι είναι κάτι βαριά προσβλητικό ούτε κάτι που μετά πρέπει να απολογηθείς. Ένας λίγο πιο διακριτικός τρόπος θα ήταν καλύτερος, αλλά μην τρελαθουμε κιόλας.

(Γεια σου Quintom μερακλή)

3 Likes
4 Likes

We are back after this short break

Γενικά καταπληκτικό το drumming του σε όλο τον δίσκο (οκ εκτός από το Unfuture)

2 Likes

παντως αναρωτιεμαι για ποιον λογο δεν επαιξαν οι αλλοι στον δισκο…στην ουσια παιζει μονο ο Leo τυμπανα σε ολα εκτος απο το unfuture και κανει και ενα σολο στο icon o Johan…

1 Like

Να μια καλή ερώτηση για συνέντΟΚ σκάω.

3 Likes

Από τα (ας πούμε) “μοντέρνα” κομμάτια, τα “Accelerator”, “Unfuture” και “Panther” είναι καταπληκτικά, το “Restless boy” από τα λίγα Pain of Salvation κομμάτια που μάλλον δε θέλω ν’ ακούω, πραγματικά δεν κατάλαβα τι ήθελε να κάνει ο Daniel μ’ αυτό το τραγούδι (σημειωτέον, δε με ενοχλούν τα beat-ια, αλλά το Meshugg-ικό refrain -παρένθεση μέσα στην παρένθεση: και για μεγάλο μέρος του “Accelerator” ισχύει αυτό, αλλά σώζεται από το εξωπραγματικό refrain).

“Keen to a fault”, “Wait” και “Icon”, ό,τι έχω αγαπήσει σ’ αυτό το συγκρότημα, ιδίως τα δύο τελευταία είναι μάλλον αυτά που “σηκώνουν” και όλο το album, μαζί με τα μοντέρνα στοιχεία.

“Species” αδιάφορο, το χειρότερο μαζί με το “Restless boy”. Κάτι από “Road salt” μου θύμισε;

Έμεινε κανένας άλλος με την εντύπωση ότι ο Daniel προσπάθησε να φτιάξει το πιο easy-listening album του; Δε θυμάμαι από πότε είχαμε να δούμε τόσες μικρές διάρκειες (και σε μεμονωμένα κομμάτια και συνολικά το album), τόσα λίγα κομμάτια, τόσους απλοϊκούς στίχους, τόσο εύκολες δομές + τα πιο μοντέρνα στοιχεία που ειπώθηκαν κλπ. Δε με ενόχλησε κάτι τέτοιο, γενικά πάντα είχα την εντύπωση ότι ο Daniel προσπαθούσε (και κατάφερνε, υποθέτω) σε κάθε δίσκο του να δίνει ένα ξεχωριστό ηχόχρωμα, concept, “αέρα” γενικότερα που το έκανε σχεδόν μοναδικό στη συνολική δισκογραφία των Pain of Salvation (ιδίως μετά την κλασική περίοδο τους μέχρι το “Remedy lane”), οπότε θα έλεγα ότι το “Panther” τα καταφέρνει σε αυτό. Είναι, μάλλον, το πιο pop album τους.

1 Like

Εμενα αυτο που μου λειπει ειναι 2 η 3 ακομα κομματια.αυτα που δεν εβαλε βασικα και θα τα βαλει στον επομενο

Το restless boy το λατρευω παντως…

Επανέρχομαι λίγο σ’ αυτό: @karvou μπορείς να μεταφέρεις όλα τα posts της συζήτησης του topic “Pain of Salvation” από αυτό εδώ ως το πιο πρόσφατο σ’ αυτό εδώ το topic;

Νομίζω έχει να γίνει χρόνια μεταφορά posts σε άλλο topic (τουλάχιστον όσες φορές θυμάμαι να έχω ζητήσει εγώ).

On topic: τις παιδικές φωνές στο “Icon” δεν τις ακούω μόνο εγώ, ε;

1 Like

Ενώ δεν περίμενα πως θα ξαναακουσω ποτέ καινούριο δίσκο των PoS (οι λογοι πιο κάτω) έβαλα και τον άκουσα και μου άρεσε αρκετά.

Η σχέση μου με τους PoS χωρίζεται σε δύο διακριτές περιόδους, την πρώτη που το timing ήταν τέλειο, ακριβώς την περίοδο που εντυπωσιασμένος από τα images-awake των DT άρχισα να ακούω αρκετο progmetal και ήταν αναπόφευκτο το να ακούσω και PoS. Εν ολίγοις άκουσα ΦΡΕΣΚΑ και μόλις είχαν βγει τα τέσσερα πρώτα άλμπουμ, και τα τέσσερα μου άρεσαν αρκετά, αλλά ξεχωρίζω TPE και remedy lane. Η δεύτερη περίοδος ξεκινάει από το 2003-4 που το progmetal έπαψε να είναι στα συνήθη ακούσματα μου. Επέστρεψα να ακούσω κάποιο από το παλιότερο υλικό τους κάποιες φορές, αλλά τίποτα από τα πιο καινούργια, επειδή είχα περάσει αυτή τη φάση. Και οι PoS ήταν από τις μπάντες που μου άρεσαν, αλλά δεν πέρασαν ποτέ το κατώφλι να γίνουν μια από τις πολύ αγαπημένες μου.

Και πάμε τώρα στο panther. Δεν θα περίμενα ότι θα έβγαζαν κάτι τόσο “happening now”. Ο δίσκος με τράβηξε από την πρώτη ακρόαση , ειμαι τώρα στην 5η ή 6η, έχω ξεχωρίσει accelerator (ωραίος ρυθμος και ρεφρέν), wait (έπος νο1), panther (έτυχε να είναι το πρώτο κομμάτι του δίσκου που άκουσα και στην αρχή νόμιζα πως έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν ακούω PoS - έχει τόσο σκαλωματικο ρεφρέν που και η γυναίκα μου που ήταν στο δίπλα δωμάτιο μετά το τραγούδαγε) και icon (αριστουργηματικο κάθε δευτερόλεπτο του και πολύ συγκινητικος ο στίχος). Όλα τα κομμάτια του δίσκου μου αρεσουν, δεν νομίζω πως θα τρώει skip κανένα στις επόμενες ακροάσεις (ίσως μόνο το λατερνα φτώχεια και φιλότιμο fur :D)

6 Likes

Update μετά από 2-3 δεκάδες ακροάσεις του Panther: όσο το ακούω τόσο πιο δισκαρα μου φαίνεται. Σε βαθμό να μου αρέσει περισσότερο από τα TPE και remedy lane.

Μπορείτε να με κατηγορήσετε για καινουριοδισκακια (το αντίθετο του πρωτοδισκακια) καμιά φορά είμαι λίγο

Το icon θα έμπαινε σίγουρα στη λιστα επιλογής για το καλύτερο κομμάτι που άκουσα φέτος, αν δεν βαριομουνα να απαντήσω σε αυτή την ερώτηση

Τα wait, accelerator, unfuture, keen to a fault είναι και αυτά συγκλονιστικα κομμάτια, όπως και το panther από το σημείο που τελειώνει το ραπαρισμα και μετά

1 Like