Pain Of Salvation - Scarsick

Outshined, ksereis kanenan kalo mpasista apo Souhdia meria?
:slight_smile:

Καλός μπασίστας…χμ…

Δεν αρκεί μόνο η τεχνική γιατί απ’όσο έχω καταλάβει θέλουν να ταιριάζει και ο χαρακτήρας…

Θα σκεφτώ. Έχεις κανέναν υπ’όψιν ?

Μπαίνει ο άμοιρος ο μπασίστας για audition. Παίζει ένα second love που είναι 3 νότες, και έχει άπειρο feeling. Μετά θα πρέπει να παίξει ένα People Passing By ή ένα Idioglossia και εκεί θα δουν και τεχνική.

Egw exw merikous kata nou … mporei oxi gia tous Pain Of Salvation, alla genika. Einai duskolo na piaseis to uponooumeno. 8a katalabeis se 2-3 mhnes peripou. Tote 8a to 8umh8eis.
Anyway, egw den eimai fan tou sxhmatos, alla einai sxedon sigouro oti 8a broun auton pou xreiazontai. Auto pou 8a eprepe na se apasxolei einai h Inside Out Music kai TI MPOREI na kanei gia to group telika. Kane ena sxolio gia thn poreia ths etaireias ta teleutaia xronia … ta blepeis pisteuw, etsi?

τα βλέπω.
Είναι μακράν η αγαπημένη μου εταιρεία σε κυκλοφορίες τα τελευταιά χρόνια.
Χρυσή την έχω κάνει.

Αλλά δεν είναι λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα? Να δω και τους Threshold που πήγαν στην Nuclear Blast τι θα κάνουν. Θα γεμίσω πάλι σουβέρ και αναπτήρες…Δεν θεωρώ πως ταιριάζει σε prog groups.

Μια πολυεθνική πιθανόν να τους έθαβε. Η Inside Out μάλλον δεν μπορεί να τους βοηθήσει να μεγαλώσουν.

Αν κάποιος μπορεί να τους βοηθήσει αυτός μάλλον λέγεται Mike Portnoy. Ε με τον Gildenlow πρώτα λόγω Transatlantic και μετά λόγω Hammer Of The Gods κολλητιλίκια έχει, τη μουσική βιομηχανία την ψιλοξέρει, ίσως μπορεί να τους καθοδηγήσει.[/list]

ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!! ΤΟ “Disco Queen” είναι ΚΟΡΥΦΦΦΦΑΑΑΑΙΙΙΟΟΟΟΟΟΟ!!!

όλο το άλμπουμ είναι…

αλλά τα Disco Queen και Sick of America είναι άπαιχτα!!!

:evil:

ασδφασδφ!

:evil:

Να ειναι καλυτερο απ το ΒΕ ευχομαι μονο!Αναμενω εναγωνιως! :o

Σαν οπαδός μιλάω. Καθαρά.
Το Scarsick, αφού το ακούω 3 μέρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ, είναι το καλύτερο άλμπουμ που έχω ακούσει τα τελευταία 3-4 χρόνια. Και πιστέψτε με, έχω ακούσει χιλιάδες δίσκους…
Επαναλαμβάνω ότι μιλάω καθαρά σαν οπαδός… Κι ο ενθουσιασμός μου είναι έκδηλος. Tο Disco queen έχει ΦΥΣΙΚΑ στοιχεία ΑΒΒΑ και στο ξεκίνημα και στο ρεφρέν, το Spitfall έχει στίχους που ο Daniel τους φτύνει όπως οι RAGE AGAINST THE MACHINE, το America τα χώνει ασύστολα στην Αμερική με στίχους όπως “Each day a new store, each year a new war”!!!. Φοβερό ρεφρέν. Ώπα. Σταματάω. Μέχρι εδώ. Κάποιοι θα πουν ότι κάνω προπαγάνδα (χέστηκα να σας πω την αλήθεια) αλλά δυστυχώς ζουν ανάμεσά μας…
Σάκης Φράγκος

Σάκη το κάνεις επίτηδες ε?
:cry:

πάντως επειδή εμπιστεύομαι την κρίση σου περιμένω πολλά. Ανεβάζεις τον ήδη ανεβασμένο πύχη ψηλότερα. Τι εννοείς τα 3-4 τελευταία χρόνια?

Δεν περιμένω να με αγγίξει όπως το Remedy Lane (κανένας δίσκος δεν το έχει καταφέρει μάλλον), αλλά έστω και αν το προσεγγίζει τότε…

πω πω! δεν μπορώ να περιμένω άλλο… τέλος θα πάω ΕΣΚΙΛΣΤΟΥΝΑ! θα το ακούσω εκεί ακόμα κι αν χρειαστεί να βάλω τα μεγάλα μέσα… :lol: :stuck_out_tongue:

__Μπράβο μου, είχα ενστικτο! Πωπωπωπωπωπω, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!

__Αντε, τουλάχιστον να διαβάσουμε καμιά παρουσίασή του να μας φύγει η πρώτη αγωνία (λέμε τώρα… 8) ).

america! ακούστε το!

είναι ακριβώς αυτό που ΔΕΝ περίμενα να ακούσω.

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι παίζει.

2 φορές τον έχω ακούσει το δίσκο βέβαια.

Εμένα πάντως η πρώτη αυθόρμητη αντίδραση για το άλμπουμ ήταν: “Η κορυφαία prog μπάντα αυτή τη στιγμή” :wink:
Αναμένουμε review σου. :wink:

κοίτα εγώ το υποστηρίζω χρόνια τώρα αυτό, αλλά…

θα αρχίσω με 2 προβληματισμούς.

Όταν έχεις βγάλει ένα τόσο πειραματικό δίσκο όσο το Be που μπέρδεψε και δίχασε τους οπαδούς σου, γιατί να βγάλεις έναν ακόμα δίσκο που θα τους διχάσει ισως ακόμα περισσότερο? Από την άλλη αυτή δεν είναι η ουσία του prog?

Μεγάλο παράπονο. Πού είναι τα solos / gutar leads? Που είναι οι αλλάγές μέσα στα κομμάτια?

Θέλω χρόνο ακόμα. Αυτή τη στιγμή μπορώ εύκολα να εστιάσω στα σημεία που με ξετρελάναν και ως τίμιος fan να τους αποθεώσω, ενώ ταυτόχρονα μπορώ να βάλω τον πύχη ψηλά, εκεί που θεωρώ ότι αρμόζει στους POS και να τους κρίνω με αυστηρά κριτήρια (λόγω προσδοκιών) με αποτέλεσμα να μειώσω την αξία του album.

μπορεί κανείς να μου στείλει pm που μπορώ να το βρώ ?

Γιατι βασικα δε σε νοιαζει και γι αυτο γουσταρω και τον Gildenlow και τον θεωρω αυθεντικο.Το τελευταιο πραγμα που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οταν γραφεις μουσικη ειναι οι οπαδοι σου. Η ουσια του prog…χμ. Δεν οοριζεται αυτο γιατι δεν νομιζω οτι οταν ενας μουσικος ξεκινα να γραφει μουσικη λεει “εγω τωρα θα παιξω prog”. Ξεκιναει να εκφρασει καποια πραγματα τωρα αν στην τελικη αυτο αποδειχθει prog (δηλαδη παει τη μουσικη μπροστα) αυτο ειναι αλλο θεμα.Δεν νομιζω οτι το prog πρεπει να γινεται αυτοσκοπος με την εννοια οτι “κανω καθε φορα κατι διαφορετικο χωρις κανεναν ιδιαιτερο λογο προκειμενου να ειμαι prog”.Βασικα ο ιδιος ο Gildenlow εχει δηλωσει οτι ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ PROG ΑΛΛΑ CROSSOVER. Που εχει και δικιο γιατι στην ουσια αυτο ειναι. Δεν παιζουν κατι το προτοτυπο κατι που δεν εχει ξανακουστει απλα σε μια μεταλ βαση συνδυασαν επιρροες απο αλλα μουσικα ειδη.Αλλα στην τελικη αυτο δεν ειναι το prog metal? Απλα θεωρηθικε prog για τα δεδομενα της metal μουσικης επειδη κανενας δεν επιαζε ετσι ως τοτε.Ουσιαστικο Prog δυσκολο να υπαρξει πλεον.

Βασικα καλο ειναι το οτι δεν εγκλωβιζονται μεσα σε ενα στυλ. Αν πιστευει οτι αυτη η μουσικη ταιριζει καλυτερα μ’αυτα που θελει να πει τοτε ακομα και δεν μ’αρεσει το νεο αλμπουμ εγω τον παραδεχομαι.

Δεν σε πιάνω σε όλα που θέλεις να πεις αλλά δε νομίζω ότι έχουμε και μεγάλη απόσταση σε αυτό που λέμε.

Όταν λέω prog,δηλαδή προοδευτικό, αναφέρομαι σε αυτό που γίνεται λόγος το τελευταίο καιρό. Προοδευτικό ως προς τη νοοτροπία σύνθεσης. Ήμουν ο πρώτος που επικρότησε το πείραμα του Be.

Δεν κατηγορώ τον Gildenlow. Μιλάω καθαρά για κάποιους προβληματισμούς που προέρχονται από τις πρώτες ακροάσεις.

Ωστόσο, κάποια σημεία των POS σήμα κατατεθέν και επειδή τα λατρεύω τα περιμένω. Ένα από αυτά είναι είναι οι lead μελωδίες της κιθάρας.

Το album μεγαλώνει μέσα μου, αποτελεί αποκλειστικό άκουσμα, παρ’όλο το ότι αγόρασα πολλούς δίσκους τις τελευταίες μέρες

γιατί έχει κυκλοφορίσει εκεί?
8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

εδώ στην Σουηδία πάντως όχι… :?

μα δεν είπα ότι αγόρασα αυτό. Όταν βγει με το καλό…

Έχω πάνω από 10 cd που αγόρασα τις τελευταίες ημέρες και δεν τα έχω ανοίξει καν!

Μεταξύ αυτών και καινούργιες κυκλοφορίες. Εντούτοις, ακούω το Scarsick στο repeat…