Pain Of Salvation - Scarsick

γιατί έχει κυκλοφορίσει εκεί?
8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

εδώ στην Σουηδία πάντως όχι… :?[/quote]
Check pm :wink:

:smiley: :smiley: :smiley:

Εμένα pm κανείς ?

Αν και το ακουσα κανα 2-3 φορες ως τωρα τα συναισθηματα ειναι πολυ αναμικτα.Πιστευω πως θα δυσκολεψουν τους ακροατες και τους οπαδους αλλη μια φορα και κατα τη γνωμη μου αυτο ειναι καλο για ενα γκρουπ που θελει να παιζει progressive.Απ την αλλη βεβαια εχοντας βγαλει ηδη ενα δισκο που δυσκολεψε και διχασε θα περιμενε κανεις να μην κανουν το ιδιο τοσο συντομα αλλα το τολμησαν.Το κονσεπτ φαινεται πιο βατο και απλο σε σχεση με τα προηγουμενα αν και θα πρεπει να περιμενουμε και τους στιχους για ολοκληρωμενη αποψη.Οι κιθαρες εχουν πολυ περισσοτερο ογκο,λειπουν τα σολο,πιο στακαττα ριφ και η φωνη του Λεωνιδα ζωγραφιζει.Θελει απανωτα ακουσματα,αλλα για την ωρα ειμαι καπου αναμεσα στο αν μ αρεσε η οχι. :?

αν και δεν το περίμενα έτσι, με 3 φορές που το άκουσα μπορώ να πώ οτί τα σπάνε για άλλη μια φορά… [size=1](λόγια μιας πορωμένης)[/size]
απλά πολύ διαφορετικό από ότι έχουμε συνηθίσει… :smiley:

:smiley: :smiley: :smiley:

:smiley: :smiley: :D[/quote]
Δεν ξέρω αν έχεις μπει στο forum η όχι, το pm στο έχω στείλει πάντως…

ΡΕ ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ SAMPLES ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ. ΚΑΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ… ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΙΓΑ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!!! ΑΛΛΑ, ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ??? ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ… ΤΕΣΠΑ, ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ SHOW ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ!!!

Υ.Γ.: ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΣΤΟ ROCKHARD…

κι εμένα μου άρεσε πολύ φίλε χιουκ! :wink:

Δε ξερω ρε γαμωτο, ως τωρα καποια κομματια μ’αρεσαν αλλα τα περισσοτερα μου φενονται αδιαφορα και δεν ειναι στο στυλ του be να πεις οτι μετα απο μερικες ακροασεις και μπαινοντας στο κλιμα του δισκου θα τα γουσταρεις. Οσες φορες και ν’ακουσω το disco queen η το america δεν νομιζω να τα γουσταρω. Επισης με χαλασαν λιγο οι στιχοι στο cribcaged αν και ειναι ωραιο κομματι και το enter rain μου φανηκε λιγο βαρετο. Κατα τα αλλα τα 2 πρωτα ειναι ωραια το kingdom of loss το flame και το idiocracy, το Mr.Modern mother mary καλο αλλα δεν τρελαθηκα απλα οκ.Ως τωρα για μενα ο λιγοτερο καλος δισκος τους.Επισης διαβασα σε μια σελιδα τους, δεν ξερω αν ειναι η επισιμη, οτι μπορει να ειναι το PE II μεταμφιεσμενο.

ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ. ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ALBUM???

ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ ΡΕ ΣΕΙΣ…

Oλοι βασικα

ΑΠΟ ΠΟΥ ΟΜΩΣ?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ONLINE??

__Σε DC++ π.χ…

__Κυρίες και κύριοι, μαζέψτε λεφτά. Πρώτα θα αγοράσετε το Album και μετά θα κατεβάσετε τα mp3 για να ακούσετε αν αξίζει!! Ναι, τόσο καλό είναι!

__Οι POS και ο Daniel τα κατάφεραν και πάλι. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, ακόμη πιο μεστό και ουσιαστικό (χωρίς εντυπωσιασμούς και φανφάρες) απ’ ότι το περιμέναμε. ΔΥΣΚΟΛΟ και ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ… Ισως κάποιοι ξαφνιαστούν, αλλά εδώ είναι το μεγάλο μπράβο στους POS -δεν κάνουν sequels, καταθέτουν κάθε φορά κάτι καινούργιο και πάντα την ψυχή και την αλήθεια τους.

__Τα λόγια -περιττά.

__Ενα απ’ τα πιο αντιπροσωπευτικά και καλά review (στην Αγγλική) που διάβασα μπορείτε να το βρείτε ΕΔΩ. Πρώτα κάνει ένα mini-review και μετά εμβαθύνει. Οποιος έχει χρόνο, ας το διαβάσει. Νομίζω πως συμφωνώ σε πολύ μεγάλο βαθμό με τα όσα γράφει (απλά, τον έχω ακούσει λίγες φορές για να έχω ολοκληρωμένη άποψη, μη ξεχνιώμαστε, για prog. δίσκο μιλάμε!).

__Βέβαια, ίσως ξυνίσει… Το πιο εντυπωσιακό είναι πως παρόλο που είναι ΤΟΣΟ καλός δίσκος, θα διχάσει πολλούς και πολύ -και αυτό το κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον το όλο θέμα. Ομως μην αμφιβάλλεται για την αξία του. Είπαμε, ιδίως αν είστε φίλοι του συγκροτήματος, αγοράστε το cd ΧΩΡΙΣ δεύτερη σκέψη.

__Μπορεί να μην συνέχισε ή να βελτίωσε τη φόρμουλα του Be, μετά απο εκείνο το ιδιότυπο αριστούγρημα μπορεί να μην το πήγαν (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) παραπέρα το πράγμα με ακόμα ένα μεγαλόπνοο σχέδιο (λείπει και ο Cristofer, καλύτερα, ας περιμένουμε να γυρίσει, ε; ε?). Αλλά έβαλαν ένα πολύ μελετημένο, δυνατό, ουσιαστικό και ηχηρό δυναμήτη μέχρι τότε -κυκλοφόρησαν το Scarsick.

__Long Live “Pain Of Salvation”!! 8)

Υ.Γ. αααχχχ, σε πόσα τραγούδια (ειδικά στα disco q & America) είπα: “πω-πω, φαντάσου να είχε γράψει τα μέρη του μπάσου /να έπαιζε ο Cristofer εδώ…” ααααχχ… :?

Ο δίσκος είναι παντελλώς απαράδεκτος. Περιέχει ένα εκπληκτικό μίγμα ήδη παιγμένων μελωδιών και ιδεών από μεγαθήρια του παρελθόντος και άλλους. Ακόμα και αν σας αρέσει, απλά ακούστε τον για λίγο καιρό ακόμα, και ίσως να πάρετε πίσω όσα είπατε. Δεν κρατάει πολύ το ενδιαφέρον. Κρίμα.

πσ. ανάμεσα σε όλα τα άλλα, έχει και επηροές από Linkin Park :oops:

#-o εγώ πάντως το άκουω κάθε μέρα και ώρα με την ώρα το απολαμβάνω περισσότερο… :twisted:

emena mou fernei sto nou rage against the machince…den mou poliarese an kai 2 forews to akousa

ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΚΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟΥΣ POS ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ

ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΝΕΟ REMEDY LANE, ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΤΟ SCARSICK, ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ PROG???

τότε οι Metallica στο St. Anger είναι το πιο progressive σχήμα στην ιστορία της μουσικής…

οι ταμπέλες δεν έχουν κανένα νόημα πλέον. Χάνεται η μπάλα. Το λίγο πιο τεχνικό και λίγο πιο πολύπλοκο λέγεται progressive. Μάλιστα πλέον αν δεν έχει solo και επαναλαμβάνει αρκετές φορές την ίδια φράση λέγεται νέο progressive, ενώ αν έχει 10+ λεπτα κομμάτια με αρκετά solos λέγεται retro progressive.

Μοναδικό κριτήριο είναι αν αυτό που ακούω μου αρέσει και πόσο. Μαγκιά να μην παίζεις εκ του ασφαλούς, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει ντε και καλά να αρέσει.

Το Scarsick μου αρέσει και μου αρέσει αρκετά. Ο χρόνος δείχνει όμως πως εξαιρώντας 2-3 κομμάτια δύσκολα συναγωνίζεται τις προηγούμενες κυκλοφορίες τους. Θα περιμένω την κανονική κυκλοφορία.

Το παραδειγμα με το st. anger κατα την γνωμη μου αστοχο. Εδω μιλάμε για εξέλιξη, όχι για ξεφτίλα.

Επίσης, το να καθεται κάποιος και να συγκρίνει τις κυκλοφορίες των pain of salvation μεταξυ τους, άποψη μου είναι οτι αυτό δεν έχει νόημα. Κανε μία συγκριση των Εntropia και BE και μετά βγάλε άκρη…
ΕΚΕΙ χάνεις την μπάλα…