Pantera

Δεν ξερω αν εχω ξαναγραψει εδω, αλλα θ’ αρκεστω στο οτι η κεφαλα μου ειχε γινει Shattered οταν εμαθα οτι ακυρωθηκε η Tatoo the Planet περιοδεια με την οποια αυτοι και οι αρχοντες Slayer θα μας διελυαν το 2001. Α ρε χανουμη Oσαμα μας στερησες μια εμπειρια (μεταλλικης) ζωης!:blow:

Δεν σας κάνει εντύπωση που πουλούσαν?Μιλάμε για πολύ heavy μπάντα και μάλιστα μέχρι το Τhe Great… σκληραίνανε τον ήχο τους…

Σωστό, αν και για μένα η προσπάθεια να σκληρύνουν τον ήχο στο Southern Trendkill δεν τους βγήκε.
Προτιμώ τον ήχο τους στα CFH, VDoP.

Όντως μου φαίνεται λίγο πιο μέτριο(αν και έχει κάτι τρελές κομματάρες) αλλά τα τρία “πρώτα” είναι πολύ καλά.Παντως έκανα αναφόρα στην εμπορική επιτυχία.

δεν τους βγηκε?

αν παρακολουθησεις τα συγκροτηματα της “νεας γενιας” του hardcore, π.χ. converge, dillinger escape plan, every time i die και ολης αυτης της σκηνης, θα βρεις υπερβολικα πολλες επιρροες, οχι κλεψιματα, και θα καταλαβεις τι σημαινει ο συγκεκριμενος δισκος.

προσωπικα ειναι ο δισκος που προτιμω περισσοτερο, λογω της “αληθειας” και του “χυμαδιου” που κρυβει…
με πειθει, με αλλα λογια…

απλα ειναι ανετα ο πιο δυσκολος δισκος τους, και αυτο σε ξενιζει αρχικα…

Kαι για εμενα το The Great Southern Trendkill δεν ειναι καλυτερο των τριων προηγουμενων… αλλα εχει μεσα τα επη Drag The Waters και Floods. Eιδικα το 2ο εχει απιστευτες κιθαρες μεσα.

Το εξωφυλλο με το φιδι με σκιαζει ρε γμτ:lol:

Eνω η μοδα των καιρών εν ετει 1996 ηταν η εμπορικοτερη και πιο ηπιοτερη μουσική προσεγγιση απο πολλες μπαντες (βλ Metallica-Load) οι Pantera κυκλοφορησαν το πιο ακραίο album της καριερας τους (το οποιο στην αρχη ξενιζε η αλήθεια ειναι,αλλα με τον καιρο καταλαβαινες τον μουσικό πλούτο και την ουσία του…)

Δεν αμφισβητώ την επιδρστικότητα ή την αυθεντικότητα (άλλωστε δεν είμαι και ο πιό ειδικός για να μιλήσω για την σκηνή που αναφέρεις), ο σχόλιο μου είναι σε σχέση με άλλα άλμπουμ pantera μόνο και σίγουρα είναι η υποκειμενική προσωπική μου άποψη.

Η ουσία είναι: Aς ζούσε ο Dimebag και ας ηχογραφούσε ό,τι καφρίλα γούσταρε… :frowning:

Ενώ τα περισσότερα ακούσματα μου δεν είναι ακραίου μέταλ γιαυτούς τους τύπους δεν έχω παρά να πω τα καλύτερα…Πραγματικά είναι ελάχιστα τα συγκροτήματα που το’χουν ή το’χαν σαν αυτούς…Ενώ έχουν βγει πολλές και σημαντικές μπάντες στο μέταλ ελάχιστες κατανόησαν τους νόμους της σκληρής μουσικής, όπως το καναν οι Pantera…Πραγματικά νομίζω τεράστια μπάντα και με φίλους από όλα τα ιδιώματα…τεράστιο κατόρθωμα για το οποιοδήποτε συγκρότημα.

respect μπαντα! Βγαζουν τοση ενταση.Πωωωω!Εγω οταν εχω νευρα,ειμαι σκυλοβαρεμενη και μπουχτισμενη ή απλα θελω να κωλοχτυπηθω ρε αδερφε,Pantera βαζω.Θες να τους γαμησεις απλα ολους.Και οι στιχοι τους μ’αρεσουν.Αλλα μου βγαζουν και λιγο μελαγχολια.Α!Α!Και η διασκευη του planet caravan ειναι απλα θεικη!:smiley:

5 minutes alone,bekoming,changin’ skin

Καλα τα λες,αλλα shedding skin.

πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος…:stuck_out_tongue:

oυοπς!οντως…#-o sorry

Aπό τις μπάντες που κράτησαν το μεταλ αλλά και γενικότερα τον σκληρό ήχο ζωντανό στη δεκαετία του 90. Τα Cowboys From Hell, Vulgar Display of Power και Far Beyond Driven είναι δισκάρες. Τα 2 επόμενα έχουν κάποια καλά κομμάτια αλλά δεν με ενθουσιάζουν ιδιαίτερα.

Νταξει τα πρωτα 2 αλμπουμ ψιλοαπαλευτα,αλλα εμενα κατι Death Trap,Down Below δε με χαλανε καθολου:metal:

Όντως shedding skin είναι (:p), αλλά κι εμένα αυτά τα τρία είναι τα αγαπημένα μου. Και φυσικά Cowboys from hell, Cemetery gates, 25 years και Mouth for war.


Listening to: Blind Guardian - Tommyknockers
via FoxyTunes

Mόνο το Reinventing the Steel έχω… Νταξ’… Καλό είναι αλλά δεν τρελάθηκα κι όλας…

βασικα, αν και τους εμαθα με CFH & VDP ( 8) ) το ΤGST ( 8) ) ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΤΑΙ!!(πως τα λεω ετσι…)
ειναι πορωτικη εμετιλα!

Δοκιμασε οποιο αλλο θες για αρχη.Αυτο ειναι το πιο αδυναμο απο CFH και μετα,ειναι ακριβως οπως το πες καλες στιγμες αλλα γενικα σε σχεση με τα αλλα χανει…

Ε βασικα ακου το Cowboys from Hell και το Vulgar Display of Power,το Reinventing ουτε γω το χω σε ιδιαιτερη εκτιμηση.