Paradise lost @ θεσσαλονικη 21/11/2015 - αθηνα 22/11/2015

Η διαρκεια των συναυλιων τους και μια καπως διεκπεραιωτικη αισθηση που συχνα βγαζουν ειναι η αχιλλειος πτερνα των Paradise Lost. Περυσι ηταν καλοι, με ωραιο setlist αλλα ως εκει, ο Holmes βαριοταν σε πολλες φασεις. Για φετος το ψηνω λογω και του καινουριου δισκου που μου αρεσε αλλα τα εισιτηρια ειναι υπερβολικα ακριβα, ειδικα για την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο.

Μετά την συναυλία του Σεπτέμβρη κατάλαβα ότι δεν αξίζει πλέον να τους δει κάποιος. Και είναι μάλλον η αγαπημένη μου μπάντα. Είναι και η τιμή απαράδεκτη.
Το πρόβλημα είναι ο Holmes. Να παίζει το Erased και να έχει και υποστήριξη στο ρεφραίν με playback.

Άσε που λογικά αν όλα πάνε καλά θα τους δούμε στο Roadburn να παίζουν το “Gothic”.

Οχι. Τα ιδια πανω κατω 80-90 λεπτα. Οι αντιδεασεις του Χολμς ειναι οι ιδιες πανω στην σκηνη τα τελευταια 20 χρονια.

Θαλω πολυ να τους δω μετα τον τελευταιο δισκο αλλα το 30 ειναι τσιμπημενο ρε γαμωτο, θα δουμε.

Η συναυλια παει στο Fuzz Club

Καλύτερα, πιο φυσιολογικός χώρος το Fuzz. Εξάλλου ο άλλος χώρος ήταν πολύ μεγάλος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Να και ένα δείγμα πρόσφατο

Θετικη η αλλαγη στο Fuzz, μου αρεσε ο τελευταιος δισκος και ορισαν και το Παναθηναϊκος-Ολυμπιακος μια μερα πριν στις 21/11/15 οποτε αυξανονται οι πιθανοτητες να παω.

όχι Fuzz πάλι . έχουν παίξει ποτέ στο gagarin ?

Σίγουρα το 2009 και αν δεν κάνω λάθος και στην επετειακή του Draconian Times

edit: στο Fuzz ήταν του Draconian Times

Ναι. Το 2003 (δυο βραδιές), το 2008 και το 2009

2008 δεν νομίζω να είχαν έρθει…τέλος 2007 μάλλον. Έχουμε χάσει τη μπάλα τόσες φορές που τους έχουμε δει

Ναι, μάλλον το 2007 ήταν. Χαχαχ έχω χάσει το μέτρημα πια εδώ και χρόνια :stuck_out_tongue:

Το Σάββατο 21 Νοεμβρίου την συναυλία των Paradise Lost στο Principal Club Theater θα ανοίξουν οι VAIN VELOCITY ενώ την αντίστοιχη της Κυριακής 22 Νοεμβρίου στο Fuzz Club, οι Shattered Hope!

5η φορά η χθεσινή που είδα τους Lost και ήταν η 1η εξ αυτών με τόσο μέτρια προσέλευση κοινού για τα δεδομένα που οι ίδιοι έχουν θέσει. Ένας βασικός λόγος θα έχει να κάνει με το τσιμπημένο εισιτήριο για την εποχή της οικονομικής κρίσης που ζούμε και ένας άλλος ίσως με το setist της περιοδείας, όπου οι περισσότεροι πλέον έχουν πρόσβαση και το οποίο βασίστηκε στον τελευταίο τους δίσκο…στα της συναυλίας, οι Lost πάτησαν σανίδι στις 22.10 και κατέβηκαν απο αυτό στις 23.40 με 2 ενδιάμεσες διακοπές ολίγων λεπτών, άρα καθαρή ώρα συναυλίας στα 80 λεπτά και κάτι…αναμενόμενη διάρκεια, οπότε δεν έχει αξία να γκρινιάζουμε…στα της απόδοσης, ο Νick αποδείχθηκε άξιος στο υλικό του τελευταίου δίσκου και επίσης μου φάνηκε περισσότερο κινητικός και ευδιάθετος συγκριτικά με το παρελθόν, σαν να το ζούσε παραπάνω…οι άλλοι κλασσικά στο πόστο τους, ειδικά απο τη μέση και μετά βελτιώθηκε και ο ήχος και η κιθάρα του Greg ακουγόταν αισθητά καλύτερα…και κάτι τελευταίο, εκεί που στο παρελθόν σου δινόταν η εντύπωση " άντε να παίξουμε τα προ Icon τραγούδια" να βγεί η υποχρέωση, χθές μου φάνηκε το ίδιο για τα μετά το Draconian Times χιτάκια τους (2 στο σύνολο)…καλή συναυλία χθές για αυτό που προσφέρουν οι Lost, ειδικά σε όσους αρέσει ο τελευταίος δίσκος…

Αν και λίγο άρρωστος πήγα χθες να δω τους Lost για τρίτη φορά-πρώτη εδώ και 15 χρόνια- περισσότερο λόγω νοσταλγίας αλλά και επειδή ο τελευταίος τους δίσκος μου άρεσε αρκετά.
Η ανταπόκριση του ανάθεμα76 από πάνω είναι νομίζω πολύ ακριβής. Το Principal-παλιά Αποθήκη του Μύλου- ήταν μισογεμάτο μισοάδειο. Ίσως το λαιβ έπρεπε να γίνει στο Block33. Τα 30 ευρώ είσοδος είναι πια πολλά για όλους, αλλά για την πηδηγμένη από την κρίση γεννιά μου, των άνω των τριάντα, ακόμα περισσότερο. Δεν νομίζω να τα έδινα αν είχα και παιδί.
Πιστεύω ότι έφταιξε και η αρνητική διαφήμιση, ξέρετε [I]αυτοί παίζουν μια ώρα με το ζόρι,βαριούνται κτλ[/I]. Χθες δεν βαριόντουσαν πάντως! Το συγκρότημα έπαιξε 17 τραγούδια, 7 από το Plague Within. Αν σας άρεσε ο δίσκος και σας περισεύουν τα φράγκα να πάτε.

Το σκεφτομουν καιρο γιατι τα live δεν ειναι το δυνατο τους σημειο αλλα τους εχω τεραστια αδυναμια και δεν μπορουσα να το χασω, ειδικα τωρα που ερχονται για την προωθηση του The Plague Within που μου αρεσε τρελα. Αρ. εισιτηριου 257, παμε να περασουμε καλα, ευχομαι να εχει κεφια και να ειναι σε καλη μερα ο Νικολακης, αν αυτος εχει κεφια τους υπολοιπους δεν τους φοβαμαι.

Μην ξεχνάτε ότι ήρθαν και πριν 14 μήνες και έχει και αρκετές καλές συναυλίες φέτος. Εμένα θα είναι η δεύτερη φορά από το 97 που θα τους χάσω, αλλά οι καιροί είναι δύσκολοι.

Πράγματι έτσι είναι δύσκολοι καιροί …αν και ήθελα όσο τίποτα να ακούσω τα καινούργια :(. Δεν πειράζει, πιστεύω ότι όσοι πάτε θα περάσετε γαμάτα το βιντεάκι από ισραηλ (όλο το λαιβ προχθες ) δεν λέει ψέματα !

Ηθελα πολυ να παω μιας και το τελευταιο ειναι δισκαρα αλλα πολλα λεφτα ρε παιδια. Για πειτε. Painless εμαθα?