Paradise Lost - 22/12/18 - Αθήνα, Piraeus Academy

Ξεκινάμε με την παρέα. Καλά να περάσουμε όλοι!!
Θα είμαι με μπλούζα Sepultura αν θέλει κανείς για κάνα γεια. \m/ \m/

Νταξει βρήκαμε μπάντα που κατάφερε να μην ακούγεται στο ακαντεμυ… Λογικά θα διορθωθεί

Edit : αρχιδια διορθώθηκε πίσω που καθόμασταν. Πιο άθλιο ήχο και απόδοση μπάντας δεν είχα την ατυχία να ξαναπετυχω.

1 Like

Ειχαμε ηδη βρει.

3 Likes

Δεν τους έχω δει ποτέ αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι ήταν χειρότεροι

άλλο απόδοση , άλλο ο ήχος , ο οποίος πράγματι δεν ξέρω τι έφταιξε.

1 Like

Δίκιο έχεις, απλά για μένα και η απόδοση τους ήταν μέτρια. Κάποια τα έπαιζαν πιο αργά πχ, χάθηκαν 1-2 φορές. Οκ δέχομαι ότι είναι πταίσματα αλλά ο ήχος υπερβολικά κακός

Ας πουν και άλλοι άποψη, μπας και ήταν καλύτερα σε άλλα σημεία

Μπροστα δεξια μαυρο χαλι, υπερβολικα ψηλα τα μπασα και υπερβολικα δυνατα, ακομα βουιζουν τα αυτια μου.

Για αποδοση δεν συμφωνω, μια χαρα ορεξατοι ηταν και ο Χολμς σε κεφια (για Χολμς οκ) και μια χαρα παιξανε, και το σετλιστ πολυ καλο με αρκετα μη-στανταρακια μεσα (ειδαμε σετλιστ χωρις Last Time η The Enemy!).

Αυτο ελεγα βασικα φευγοντας, ηταν τοσο καλοι απο αποδοση και σετλιστ που ηταν ακομα πιο κριμα που ο ηχος ηταν τοσο μπουρδελο. Οχι οτι περασαμε ασχημα αλλα θα μπορουσε να ειναι απο τις καλυτερες εμφανισεις τους στην Ελλαδα. Απειρος κοσμος εντωμεταξυ, γεμισε το Ακαντεμι (κοντα στο διχιλιαρο λογικα) και με αρκετα ακριβο εισητηριο.

2 Likes

Μιας και ήταν η 1η φορά που τους είδα, δεν ξέρω κατά πόσο θα είμαι αντικειμενικός αλλά θα κάνω μία προσπάθεια :yum:
Λοιπόν…Κόσμος μπόλικος! Ήμουν μέση και πίσω και ο κόσμος έφτασε μέχρι την πόρτα. Όχι πίτα αλλά γεμάτο. Merch (ο Θεός να το κάνει) από πλευράς τιμής σχετικά Οκ, ένα 20€ είχε αλλά από ποικιλία… πίπες! Μόνο 2 t-shirt και αυτά με σχέδια της πλάκας. Το πρόγραμμα τηρήθηκε στο ακέραιο.
Πάμε στα μουσικά τώρα…το support με κούρασε όσο δεν πάει… περίπου 40 λεπτά λες και άκουσα ένα μόνο τραγούδι. Βαρετό prog? Doom? ούτε που κατάλαβα. Δεν βοηθήθηκαν και από τον ήχο καθόλου όμως. Κρίμα.
Για τους Lost θα συμφωνήσω με τα παιδιά…ο ήχος είχε θέματα. Μόνο ο Mackintosh και τα ντραμς μπορούσες να πεις ότι ήταν καθαρά. Το μπάσο δημιουργούσε μια γενική βαβούρα. Ο Aaron σχεδόν ανύπαρκτος. Ο Νικόλας ήταν μια χαρά… μέχρι και χιούμορ έκανε κάνα δυο φορές!!! Η απόδοση του μου φάνηκε σχεδόν τέλεια. Εδώ κολλάει η αντικειμενικότητα που έγραψα στην αρχή… από την καύλα μου δεν έδωσα σημασία στα ψεγάδια του live και θα μπορούσα να ακούσω άλλες 2 ώρες έστω και με αυτόν τον ήχο. Αλλά εις μάτην…22.05 έναρξη 23.30 λήξη. Παρόλο που ήξερα τι παίζει, έμεινα με το πουλί στο :raised_hand:.
Ενώ ο φωτισμός ήταν καλός, η συνεχής χρήση του εφέ καπνού έκανε την ατμόσφαιρα αποπνικτική.
Τώρα … Αν θα πάω να τους ξαναδώ? Με μια καλύτερη τιμή και πάντα σε κλειστό χώρο, ναι ίσως. Προσωπικά πέρασα καλά σήμερα.

3 Likes

βασικά χωρίς one second. Αυτό κι αν είναι είδηση

φαν φακτ, η αγαπημένη μου εμφάνιση απ τις 4 ( από πλευράς ήχου ) ήταν στο rockwave 2017 . Δλδ σε ανοιχτό. Από πλευράς απόδοσης σε εκείνo στο Μοναστηράκι που πέξανε μέχρι και rotting misery ( με φανταστικό Νικόλα ) .

Η χθεσινή σα να μην έγινε . Γενικά δεν έχω πετύχει άκεφο Χολμς . Και τα λάθη που κρίνω και αναφέρομαι στην απόδοση τους , δεν θα με ενοχλούσαν καθόλου αν ήταν καλός ο ήχος . Ντάξει έχασαν 1-2 σημεία και το embers fire ήταν αισθητά αργό . ΑΛΛΑ ΚΛΑΗΝ ΑΝ ΑΚΟΥΓΑ . Ο Γρηγόρης είχε υπερβολικά “μπροστά” και δυνατά την κιθάρα και ξύριζε . Λες και έπαιζε σε καθαρό κανάλι " γκαγκαγκαγκα " . Κάντο λίγο πιο ζουμερό τον ήχο ρε άνθρωπε

αυτά γιατί κούρασα και φαίνομαι γεροπαράξενος ενώ αγαπώ την μουσική τους , δεν είμαι κακοπροαίρετος μαζί τους

Αριστερα καθοσουν? Γιατι δεξια μονο το μπασο και την ρυθμικη ακουγα, Γρηγορη τιποτα. Μαλλον επειδη ηταν τοσο τσιτα ο ηχος αναλογα με το που καθοσουν ακουγες αλλα πραγματα…

Ακομα βουιζουν τα αυτια btw.

αρκετά πίσω & δεξιά , στο πρώτο μπαρ όταν μπαίνεις

Ο Χολμς γεννηθηκε ακεφος. Δες φωτογραφια που ανεβασε στο ινσταγκραμ ο θεουλης

Summary

Ωραιο σετλιστ με δεδομενο οτι αναποφευκτα θα ακουγατε μαλακιες απο το τελευταιο.

1 Like

Ποιο εφέ που λίγο ακόμα και θα πεθαίναμε από τσιγάρο και οι μη καπνίζοντες.

Κατά τα άλλα όπως τα λέτε για τον ήχο, προσωπικά από απόδοση μια χαρά μου φάνηκαν, για σετλιστ ξεκάθαρα προβληματισμός. Ναι, μπάσιμο με Hallowed Land, ναι το σερί από Erased και κάτω μια τελειότητα, αλλά (αναμενόμενα) πολύ λίγο και πολύ σέιφ για μπάντα με τέτοια δισκογραφία.

Ακόμα κι έτσι πάντως μόνο αγάπη, από πρωί που ξύπνησα τραγουδάω anger looks on the quiet dreaming.

Εδιτ: ήθελα και Hallowed Land.

Η αλήθεια μετά το χθεσινό νομίζω είναι κάπου στη μέση. Δηλαδή…Blood and Chaos το λάτρεψα ακόμα περισσότερο!! Live έχει άλλο feeling. Το Medusa πάλι θεωρώ ότι ήταν η μοναδική κοιλιά στο list (μαζί αν θέλεις με το 5λεπτο encore! Ημαρτον!). Κακό τραγούδι που δεν κολλάει αλλά προφανές ότι παίζεται λόγω ομώνυμου. Longest Winter μέτριο με γαμάτο όμως ρεφραίν. Νομίζω ότι έκαναν την πιο καλή και safe επιλογή τραγουδιών από το Medusa για το ποια θα μπουν στο list.

Καλημερες,
ειναι φοβερο παντως γιατι απο τα σχολια νομιζω πως ημουν σε διαφορετικη συναυλια…
Εγω καθομουν κεντρο και αριστερα (στην ευθεια του Macintosh δηλαδη) και για μενα ο ηχος ηταν τουμπανο…as metal as it gets , με την εννοια οτι ηταν οριακα δυνατα και ιδιαίτερα κιθαρα και ντραμς πεντακαθαρα.
Βεβαια απο κανα δυο βιντεακια που έχουν βγει ηδη στον ιντερνετ απο μπροστα και δεξια φαινεται να ακουγεται πιο μπροστα το μπασο και η κιθαρα να μενει πιο πισω.

1 Like

Τις καλημέρες μου σε όλους. Να πω και γω την ταπεινή μου γνώμη. Χώρος γεμάτος που ήταν πολύ καλό. Καθόμουν στη δεξιά σκάλα και θα συμφωνήσω για τον ήχο, πολύ δυνατά οι δύο καράφλες, θα μπορούσε να είναι καλύτερος ο ήχος αλλά τέσπα. Απόδοση μπάντας: έμεινα πολύ ευχαριστημένος και ναι ο Νικολάκης είχε κέφια. Τους παρακολουθώ πολλά χρόνια, τους είδα πρώτη φορά το ´94 στην περιοδεία Icon και έκτοτε έχουμε χάσει όλοι τα μαλλιά μας. Για τα τραγούδια πλέον έχουν μεγάλη επιλογή οπότε σίγουρα θα υπάρχουν και ελλείψεις. Νομίζω κάλυψαν αρκετά αλλά ίσως για μας τους παλιούς να μένουμε πάντα και να λέμε αυτό το ριμάδι το Eternal πρέπει να το παίζουν πιο συχνά ειδικά στην Ελλάδα ή άλλα διαμάντια από Shades of God ειδικά σε περιοδείες τύπου 30th anniversary tour. Μέχρι την επόμενη φορά λοιπόν, θα είμαστε σίγουρα εκεί!

3 Likes

Ναι ρε παίδες ο ήχος σίγουρα έχει να κάνει σε τέτοιο venue το πού πας κ κάθεσαι…
Έχω χάσει από το 92 μετρημένες στα δάχτυλα εμφανίσεις τους, κ θεωρώ ότι στο κεντρο πρπ ακριβώς στην μέση που καθόμουν ο ήχος έσπερνε…!!!Η μίξη στα αυτιά μου ήταν ακριβώς αυτή που έπρεπε κ για τα δεδομένα των λοστ κ ειδικά του Νικολάκη η διάθεση κ η εμφάνιση τους ήταν απίστευτη…

Σίγουρα ισχύει για όλα τα μαγαζιά της Αθήνας πλην Ακαντεμυ

Όταν έχω κάτσει στο ίδιο σημείο σε Amenra, Kreator, Megadeth, (για να μην πω σε όλες που έχω πάει στον χώρο αφου πάω τελευταία στιγμή ) … Όλοι ακούγονταν από καλά έως συγκλονιστικα. Δεν φταίει κανένα venue

1 Like

Επειδή ήμουν κ γω amenra νομίζω οι εντάσεις χτες ήταν πιο τσιτα με ότι αυτό συνεπάγεται…

1 Like

Τελευταία φορά που δίνω λεφτά για να δω τους PL ζωντανά. Ο Χολμς δεν μπορεί να τραγουδήσει και το θέμα είναι πως δεν προσπαθεί καν τις περισσότερες φορές. Θυμάμαι τον μακαρίτη τον Dane που δεν είχε φωνή πια να πει κάποια τραγούδια των Sanctuary, αλλά διάολε το πάλευε μέχρι να μείνει από ανάσα. Για τα δικά μου δεδομένα, μέτριο σετλιστ (λογικό όμως), μέτριος ήχος (δεξιά στην ευθεία του Ααρών και λίγο πιο μπροστά από το μπαρ). So long, and thanks for all the fish…

ΥΓ
Στο Ember’s fire με πιάσανε νευρικά γέλια από το πόσο αργά το έπαιζαν μπας και μπορέσει να το πει ο Νίκος

3 Likes