PARADISE LOST - Αθήνα 5 / 12 / 2020

Fun fact:

Το Jaded δεν το ειχαν παιξει ποτε live (ηταν το μονο τραγουδι απο το Draconian για το οποιο ισχυε κατι τετοιο), και η εμφανιση στην Αθηνα ηταν η πρεμιερα για την συγκεκριμενη περιοδεια, και αρα και για το συγκεκριμενο τραγουδι, 16 χρονια μετα απο την κυκλοφορια του. Ξερω εναν Αγγλο, ο οποιος ηταν και ειναι καμμενος με την μπαντα και ηταν μελος του επισημου φορουμ απο το 1998 μεχρι και οταν το εκλεισαν οι ιδιοι οι PL (απαραδεκτοι), ο οποιος εκανε το ταξιδι για να τους δει Ελλαδα μονο και μονο για αυτον τον λογο, καθως η περιοδεια στην οποια επαιζαν ολο το Draconian θα περνουσε κι απο αλλα μερη. Ο συγκεκριμενος Αγγλος ειχε κολλημα απο το 1995 με το συγκεκριμενο τραγουδι και ηταν το αγαπημενο του απο το Draconian. Εννοειται πως ηταν πρωτη σειρα καγκελο στην Αθηνα.

Οσον αφορα το Jaded? Προσωπικα για μενα ειναι ενα μετριοκαλο τραγουδι, και προτιμω ολα τα b-sides που δεν μπηκαν τοτε στον δισκο απο αυτο, δηλαδη τα Laid To Waste, Master Of Misrule, Another Desire και το εκπληκτικο Fear. Οποτε και να μην το παιξουν ποτε ξανα, προσωπικα δε με ενδιαφερει, προτιμω να ακουσω δεκαδες τραγουδια στην θεση του.

Οσον αφορα το Sweetness, δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψω ποσο επος το θεωρω. Σιγουρα στα 10 καλυτερα τους τραγουδια για μενα. Πραγματικα ειναι αξιο αποριας το οτι δεν μπηκε στο Icon., αν και μπορει να γραφτηκε αφου κυκλοφορησε ο δισκος, τι να πω. Ευτυχως το εχω δει live (αν και οχι στην συναυλια του 2011 αφου δυστυχως δεν ημουν).

3 Likes

Συμφωνω για το Sweetness και για εμενα ειναι στα 10 καλυτερα κομματια τους ever, πολλες φορες σκεφτομαι οτι ισως να ειναι το καλυτερο b-side (αν ειναι δυνατον) στον κοσμο… Θα ηθελα τοσο πολυ να το ακουσω live…

Για το Jaded διαφωνω, απιστευτο κλεισμο στον καλυτερο δισκο τους και η ερμηνεια του Holmes σε συνδυασμο με την θεοπνευστη μουσικη του Mackintosh δεν υπαρχουν…

“The feeling can’t avoid you”, τι λες τωρα, ανατριχιαζω που το σκεφτομαι χωρις καν να το ακουω…

1 Like

The feeling has avoided me :yum:
Ρε κομματαρα είναι, απλά μέσα στον δίσκο έχει πολλές καλύτερες υπερκομματαρες. Δεν με ενδιαφέρει να το δω ποτέ live.

Πάντως να ακουγα μια φορά τη κομματά Fear ζωντανά και τίποτα στο κόσμο. Μαζί με το sweetness κάνουν ένα αχτυπητο b side διδυμο.

Πρέπει να πάω κέντρο (και βαριέμαι είναι η αλήθεια) μια από αυτές τις μέρες για εισιτήρια. Από το Rockwave Festival του 2012 τους βλέπω ανελλιπώς με εξαίρεση μόνο μία φορά.

Εγώ από μετά το Rockwave του 2012 είπα ότι δε θα τους ξαναδώ. Τόσο κακοί ήταν εκείνη τη μέρα.

4 Likes

Κι όμως εγώ θεωρώ την προηγούμενη εμφάνιση τους το 2018 χειρότερη

3 Likes

Έτυχε και τους είδα φέτος μετά από τότε και ήταν πολύ καλοί πάντως.

5 Likes

Υπομονή μόνο 1 χρόνο και 3 μήνες…

5 Likes

Αν το σκεφτεις ουσιαστικα, αυτη η συναυλια θα εχει ανακοινωθει 2 χρονια πριν γινει :joy:

2 Likes

Μιλάμε για οργάνωση όχι μαλακίες :stuck_out_tongue:

2 Likes

Πραγματι ηταν πολυ κακοι τοτε. Δεν τους ταιριαζει και ο νταλα ηλιος, ηταν και σε κακη μερα.

Το Δεκεμβριο του '18 στην Αθηνα ηταν πολυ καλοι

1 Like

Τα εισιτήρια που έχουν ήδη αγοραστεί ισχύουν κανονικά για τη νέα ημερομηνία.

Ξενέρωσα η αλήθεια είναι αν και το περίμενα. Γαμω τους αντιεμβολιαστες μου γαμω. Αν και απ’ότι διάβασα στην επίσημη ανακοίνωση δεν είναι μόνο η Ελλάδα που γίνεται postponed το live.

1 Like

19:30 Πόρτες/ Ταμείο

20:15 Fragment Soul

21:30 Paradise Lost

6 Likes

Τα λέμε εκεί! Επιτέλους!

1 Like

Δυστυχώς θα το κάψω το συγκεκριμένο. Αν έβγαιναν πιο αργά θα προλάβαινα

Είδα έχουν ωραίο σετλιστ πάντως

Δώσε λινκ να δούμε και μεις το σετλιστ!

Στο κλασικό σαητ το είδα . Εγκρίνω , μου αρέσει

1 Like