Paradise Lost- Medusa (2017)

Θα έβαζα το BIN αζητητί. Η διαφορά όμως είναι ότι εγώ το BIN το θεωρώ έναν αρκετα καλό δίσκο τον οποίο ακούω με ευχαρίστηση μέχρι και σήμερα. Δεν τρελαίνομαι επίσης για το lost paradise. Μετά τι να σου πω …ανεβαίνει πολύ η κλιμακα ας το αφήσουμε στα δύο αυτά παρότι έαν με έκλεινες κανα δίωρο σε ένα δωμάτιο αυτούς τους δύο δίσκους και λίγες μπύρες μια χαρά θα πέρναγα !

  1. Host 10
  2. One Second 10
  3. Draconian Times 10
  4. Icon 9
  5. Symbol Of Life 9
  6. Paradise Lost 9
  7. Believe In Nothing 8
  8. Tragic Idol 8
  9. Faith Divides Us, Death Unites Us 8
  10. In Requiem 7
  11. Gothic 7
  12. Shades Of God 5
  13. Lost Paradise 4
  14. The Plague Within 2
  15. Medusa 1
3 Likes

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

1 Like
2 Likes

Δεν έχει νόημα όλο αυτό, κι εγώ ξέρω κόσμο που είχε παρατήσει τους Lost μετά το Host και μόλις άκουσε το Plague έπαθε ζημιά…

Isis εδώ, για τους παλιούς που θα θυμούνται πόσο καμμένος λοστάκιας ήμουν (είμαι;;; ). (Απο όταν άλλαξε το φόρουμ έχασα κωδικούς και τέτοια να με συγχωράτε).

Συντάσσομαι απόλυτα με τα λεγόμενα του Leper, για να μην πω ταυτίζομαι!!!

Έγω ένα έχω να πω, η έμπνευση των Lost χάθηκε παρέα με τη στιχουργική τους δεινότητα. Πέρα από τη μουσική, το φαινόμενο Paradise Lost ήταν απόλυτα συνυφασμένο με το ΥΨΗΛΟ στιχουργικό τους φορτίο (πράγμα τόσο σπάνιο στο μέταλ ε)!!! Kαι οι στιχουργικές τους κορυφές είναι τα One Second/Host.
Η στροφή στην κοινοτοπία, στην επανάληψη και στο χασμουρητό ξεκινησε από το Paradise Lost.

Κάποτε γράψαν ένα Lydia (τυχαία επιλογή σε μια σειρά στιχουργικών αριστουργημάτων).
Τώρα γράφουν ενα The Longest Winter. Doom/Death lyrics generator να χρησιμοποιούσαν καλύτερο αποτέλεσμα θα είχαν!!!

Άντε να ζήσουμε να τους θυμόμαστε!!!

5 Likes

Αν και συμφωνώ ότι οι στίχοι είναι πλέον στον αυτόματο εδώ και πολλούς δίσκους διαφωνώ με το γενικό συμπέρασμα. Όσο γι αυτά τα να ζήσουμε να τους θυμόμαστε τα αφήνω ασχολίαστα.

Νομίζω πως από όλους όσοι μιλάμε εδώ, είσαι ο μόνος που δεν έχει ακούσει τον δίσκο.

Γνωρίζεις κάποιον οπαδό των Lost που δεν έχει καλή γνώμη για το One Second;

Τεχνικά, τα δύο τελευταία των Alice In Chains μπαίνουν στην καλύτερη πεντάδα τους (έχουν βγάλει πέντε :grin:). Πέραν τρολλαρίσματος, οι τρεις τελευταίοι δίσκοι των Rush είναι εξαιρετικοί, με το Clockwork Angels του 2012 να είναι πιθανότατα ο καλύτερός τους μετά το Moving Pictures του 1981. Οπότε ναι, γίνεται να βγάλεις εκπληκτικούς δίσκους ακόμα κι αν είσαι μπάντα 40 ετών.

@Frater ουστ από 'δω.

2 Likes

Α, και επίσης όποιος νομίζει ότι το Host είναι μια κακή (lol) αντιγραφή των Depeche Mode, μάλλον δεν έχει ιδέα από Depeche Mode, και παπαγαλίζει μεταλχαμερικές κοινοτοπίες!!!

Το Host έχει ΚΑΙ επιρροές από DM, αλλά κυρίως είναι επηρεασμένο από τους Recoil και τους Talk Talk!!!

3 Likes
1 Like

Μπράβο ρε Quintom, χαίρομαι να βλέπω ότι ταυτίζομαι 80-90% με κάποιον ειδικά όσον αφορά τους Paradise Lost που το εύρος όσων έχουν παίξει είναι τεράστιο.

Η πρώτη τριάδα αδιαπραγμάτευτη (ίσως όχι με αυτή τη σειρά, αλλά όλα δεκάρια), όπως και η τελευταία τετράδα. Μετά ανεβάζουμε λίγο τα εξαιρετικά “Paradise Lost” και “In Requiem”, κατεβάζουμε λίγο “Faith…” και “Tragic Idol” και γίναμε :wink:

3 Likes

St. Anger πάντως, το έκραζαν από την αρχή: http://www.rocking.gr/reviews/album/Metallica_-St_Anger/27
Το Death Magnetic το είχαν βάλει rocking επιλογή: http://www.rocking.gr/reviews/album/Metallica
-_Death_Magnetic/1986

Νταξ’, μπαινω 18 αυγουστου στο τοπικ, και μετα απο 1 βδομαδα ξαναμπαινω και βλεπω 200 new messages… ε οχι ρε φιλε, που να τα διαβασεις, τι διαολο …

2 Likes

Bin, lost paradise και τσούχτρα, χωρίς να θεωρώ κανένα κακό δίσκο όμως, τα τρία χειρότερα.

Πιο οφτοπικ δεν γίνεται οντως, δεν κάνουμε καμιά μεταφορά στο γενικό των λοστ λέω γω;

Λοιπόν με τη σειρά pantelis79 (α) Σαφως και ξέρω κόσμο που δεν γουστάρει το one second, το είπε και ο shadow , τιποτα το περίεργο, απορώ με την απορία σου. (β) Επίσης ναι είμαι ο μόνος που δεν τον έχω ακούσει …Ε λοιπόν για πολλοστή φορά με είδες να εκφέρω γνώμη για το medusa ??? (γ) μία εξαίρεση δεν επιβεβαιώνει τον γενικό αυτό κανόνα (για τους rush μιλάω) τον οποίο λίγο πολύ όλοι αποδέχονται . Τωρά έαν εσύ θέλεις- ντε και καλά -να βρεις επιχειρήματα για με αντικρούσεις μπράβο σου !
Frater: Προφανώς η καρδούλα μου μπήκε κατά λάθος και όχι από διάθεση ειρωνίας. Είναι όμως λιγάκι περίεργο αυτό που λες διότι πιθανότατα εάν δεν υπήρχε η στροφή από 2005-2007 τότε πράγματι θα είχαν πεθάνει οι λοστ και μάλιστα ιδιαίτερα άδοξα. Ευτυχώς για καλή μας τύχη κάνανε αυτή τη σωτήρια στροφή ώστε να μπορούμε να κάνουμε αυτή την ωραία συζήτηση σήμερα. (όπως και να έχει : Ε ΟΧΙ στη Νο 1 το host είπαμε πια !)

(α) Δε σε ρωτησα αν ξερεις “κοσμο”, σε ρωτησα αν ξερεις “οπαδους των Λοστ”. Ξερεις, οχι απο αυτους που τους παρατησαν στο Ντρακονιαν.
(β) Οι αρνητικες αποψεις αυτων που το εχουν ακουσει φαινεται οτι σου δημιουργουν ενα αγχος, το οποιο βγαινει στο γραψιμο σου (ελπιζω να μημ εισαι ετσι συνεχεια :grin:). Ακου το εκει περα, να τελειωνουμε!
(γ) Οι Rush ηταν no brainer. Για τους Alice In Chains, στηλιτευσα αυτο που ειπες περι “πενταδας”, αλλα εβγαλαν δυο εξαιρετικους δισκους. Σιγουρα ο “κανονας” εφαρμοζεται σε πρα πολλα συγκροτηματα, αλλα οχι σε ολα. Αν σκεφτω, θα βρω κι αλλες εξαιρεσεις, οπως θα βρεις κι εσυ.
Και ενα μπονους: η καρδουλα αν ξαναπατησεις πανω της, βγαινει.

1 Like

Γιατι να ειχαν πεθανει? Εδω δεν εχουν πεθανει τωρα ακομα και ακομα υπαρχει κοσμος που να γουσταρει ακομα κι αυτα που παιζουν στα τελευταια 2 αλμπουμς…

Αδιαπραγματευτη η πρωτη θεση στο Host στη λιστα μου, οταν κανεις εσυ τη δικη σου λιστα βαλε οποιο θελεις, ακομα και το Medusa αν θελεις.

2 Likes

Ξερεις οταν εκανα τη λιστα μου, ακριβως αυτο σκεφτομουν. Πως η πρωτη τριαδα ειναι κλειδωμενη, αλλα και η δευτερη τριαδα επισης. Δηλαδη για μενα DT + OS + H θα ειναι παντα στις πρωτες 3 θεσεις, ενω θα ακολουθουν τα ICON + SOL + PLX (στα οποια μαλιστα εχει κλειδωσει και η σειρα, δεν βαζω για κανενα λογο το PLX πιο ψηλα απο το SOL, και το Icon σιγουρα μπαινει στο 4).

Και εννοειται συμφωνω για την τελευταια τετραδα, για μενα ειναι και τα 4 κλειδωμενα ακριβως εκει που τα εχω βαλει, και με διαφορα απο τα αποπανω τους.

Απο την αλλη, για τα BIN, TI, FDUDU, IR, Gothic, παιζει γενικα ανεβοκατεβασμα στις θεσεις… Τωρα αυτο που λες για το PLX, κατσε ποσο να το ανεβασουμε δηλαδη, 9 του εχω βαλει :stuck_out_tongue:

2 Likes

Ο συντάκτης το έχει μετανιώσει, αλλά και εγώ αν έγραφα κριτική με βάση αυτά που ένιωθα την πρώτη βδομάδα που το άκουσα επιλογή θα το έκανα. Απλά στην πορεία ξεφούσκωσε ο ενθουσιασμός και βγήκαν στην επιφάνεια οι αδυναμίες του.

Δεν μιλάμε για τους AC/DC αλλά για μια μπάντα που έχει παίξει από death μέχρι Host (δεν ξέρω τι είδος είναι). Γιατί σου κάνει τόσο εντύπωση;

3 Likes

Κακώς το έχει μετανιώσει ο Αντώνης :slight_smile:. Εγώ και σήμερα θα το έκανα επιλογή πάντως. Ήταν σημαντικός δίσκος για τους Metallica, δηλαδή τη μεγαλύτερη μπάντα του σκληρού ήχου.

Οι ΠιΕλΟ έχουν υπάρξει ίσως η μπάντα που έχει αλλάξει/εξερευνήσει περισσότερο τον ήχο της. Μέσα σε μια 10ετία-12ετία οι τύποι έπαιξαν 500 διαφορετικά είδη και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Οι ίδιοι έχουν θέσει τον πήχυ ψηλά, γι’ αυτό και η απογοήτευση.

2 Likes