Paradise Lost- Medusa (2017)

“Μετανιώσει”…έπρεπε να το βάλω σε εισαγωγικά. Δεν ξέρω αν θα το έκανα ή όχι επιλογή τώρα, απλά λέω πως τότε σίγουρα θα το έκανα.

Μα αυτό λέω για τους PL. Έχουν παίξει τόσα διαφορετικά στυλ, γιατί κάποιος να απορεί αν υπάρχουν δραματικά διαφοροποιημένες απόψεις για την δισκογραφία τους;

1 Like

επειδη Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!

2 Likes

Γεμίσαμε haterz, ρε δεν πάτε παραπέρα αφού τα βρίσκετε να μας αφήσετε στην ησυχία μας!! :stuck_out_tongue:
Πάντως και τους Lost να ρωτήσεις τι επιρροές είχαν για το Host DM θα σου πουν, για δείτε και την λίστα τους στο Spotify, ωραία να πετάμε διάφορα ονόματα αλλά να έχουν και μια βάση.

2 Likes

(α) Όπως είπε και ο shadow πολύ εγκατέλειψαν τους λοστ με το one second, άλλοι τους ξανα-έπιασαν με το requiem , άλλοι με το tragic άλλοι με το plague. Εγώ τους θεωρώ οπαδους των λοστ αυτους.
(β) Να και το ψυχρογράφημα ! Πρώτα από όλα για δίσκο μιλάμε μουσική σιγά μην “αγχωθώ” για κάτι τέτοιο. Άλλωστε τα ίδια πάνω κάτω γραφόντουσαν στο εδω forum όταν βγήκε to plague άρα καμία έκπληξη για τα όσα διαβάζω
(γ) δεν διαφωνώ αλλά βρεις κανένα άλλο στη πορεία πες μου
Ευχαριστώγια το μπόνους.
Ειμαι δε βέβαιος ότι πάντως ότι εάν το shades έβγαινε άυριο θα το είχατε (οι γνωστοί άγνωστοι :stuck_out_tongue:)βάλει στη τελευταία θέση …χαλαρά όμως

Καλά μιλάμε η αμπαλίαση βαράει κόκκινο, 5 στον δίσκο που έχει μέσα Daylight Torn, Crying For Eternity, Pity The Sadness, Mortals Watch The Day… και καθόμαστε και απαντάμε σοβαρά… ρε τι τραβάμε

2 Likes

Ναι και οι Dream Theater εχουν για επιρροες τους Alice In Chains, αλλα δεν υπαρχει ουτε ενα τραγουδι στη δισκογραφια τους (κακως!!!) που να θυμιζει Alice In Chains κατα το ελαχιστο. Γενικα το να εχει μια μπαντα επιρροες, δε σημαινει οτι ακουγεται και σαν την μπαντα απο την οποια επηρεαστηκε. Οι Paradise Lost ειδικα εκεινη την εποχη, ειχαν γαματες επιρροες, αφου απο το 1995 εως το 2007 διασκευασαν το Small Town Boy απο Bronski Beat, το Missing απο Everything But The Girl, και φυσικα επισης διασκευασαν Sisters Of Mercy, Smiths, Dead Can Dance. Λογικο ειναι να επηρεαστει και λιγο ο ηχος τους απο ολα αυτα τα ακουσματα. Η γκοθιλα και το σκοταδι που βγαινει στο One Second και το Host ειναι αποτελεσμα ολων αυτων των επιρροων (και μερικων ακομα), οπως επισης και της φασης που περνουσαν και προσωπικα αλλα και μουσικα ο Greg και ο Nick και την εψαχναν τη φαση. Στις τοτε συνεντευξεις παντως, δεν ειχαν αναφερθει καθολου οι Depeche Mode.

Σιγα τη δισκαρα το Shades Of God που ειναι και ιεροσυλια να του βαζουμε μικρο βαθμο.

Εγώ πάντως γκοθίλα δεν ακούω στο Host.
Ρε μην το συνεχίζεις με το Shades… 10άρι ακατέβατο είναι… άκου 5. Πες ότι απλά δεν νιώθεις να τελειώνουμε την κουβέντα, δεν θα σε παρεξηγήσουμε :stuck_out_tongue:

2 Likes

Όντως αυτό που σου είπα , έαν έβγαινε αύριο θα μιλάγανε για σκουπίδι…πραγματικά

Πιστεύεις ότι η σειρά με την οποία βγαίνουν οι δίσκοι έχει σημασία ή όχι;

1 Like

Γενικά δεν έχω πρόβλημα με τα διαφορετικά γούστα, αλλά να βάζεις σε έναν δίσκο 5(πέντε ρε μαλάκα θα τρελαθώ) ο οποίος έχει μέσα τον καλύτερο Χομς έβερ και τόνους γαμάτα ριφφς και μελωδίες (και δεν βάζω καν μέσα το As I Die ε; ) ε τι να πω δείχνει ότι κάτι δεν έχεις πιάσει. Ή είναι πολύ μεταλ για τα αυτιά σου.

1 Like

ενω το να βαζεις 7 στην τσουχτρα και να λες οτι ειναι γκροουερ ειναι πιο οκ ;

Ναι είναι…

3 Likes

οκ . καρδουλα

Τουλάχιστον εγώ μπορώ να σου αιτιολογήσω και γιατί είναι 10 το Shades και γιατί είναι 7 το Medusa. Εσύ μπορείς να μου αιτιολογήσεις γιατί είναι για 5 το Shades? Μπορείς απλά να μου πεις δεν μου αρέσει βέβαια και να τελειώνουμε, αλλά αυτό δεν με καλύπτει. Να μου πεις πιο κομμάτι δεν σου αρέσει, τι σε χαλάει; Έχει χάλια ήχο;

καλα δεν εβαλα εγω 5 στο shades . αλλα σιγουρα δεν θα εβαζα 7 στο μεδουσα. ο καθενας μπορει να τα βαθμολογησει οπως επιιθυμει .
παντως ναι πιο πολυ μου κανει εντυπωση το 7 στο μεδουσα παρα το 5 στο Shades.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου φαίνεται περίεργο να βάλω 7 στον καινούριο δίσκο μιας εκ των αγαπημένων μου μπάντας. Εφόσον έχω πει ότι 4 κομμάτια (ο μισός δίσκος) είναι πολύ καλά κομμάτια, 2-3 είναι καλά κομμάτια και ένα ας πούμε λιγότερο καλό (αυτό βέβαια το είχα πει στην αρχή-πλέον θεωρώ ότι όλα είναι από καλά μέχρι πολύ καλά) απλά του λείπει το κομμάτι ανατριχίλα, ε πόσο να του έβαζα; Πιστεύω ότι για φανμποης είμαι πολύ αυστηρός.
Και ακριβώς την ίδια τακτική ακολουθώ και με την άλλη αγαπημένη μου μπάντα, που λέω ότι το Hardwired… είναι για 8. Δεν μπορώ να του βάλω παραπάνω γιατί υπάρχουν 2 κομμάτια τα οποία είναι λιγότερο καλά(δεν λέω φιλλερς) και έχει το μειονέκτημα ότι είναι πολύ μεγάλος και σπάνια πλέον με απασχολεί ολόκληρος, θα μπορούσα να του έβαζα και παρακάτω αλλά τέσπα, γιατί είναι βασικό για μένα ένας δίσκος να ακούγεται από την αρχή μέχρι το τέλος.
Το Medusa τουλάχιστον ακόμα με κρατάει να το ακούσω ολόκληρο και όχι μόνο αλλά θέλω να ακούσω και τα 2 b sides.

Υ.Γ. Προφανώς το Hardwired… παίρνει παραπάνω γιατί έχει κομμάτια ανατριχίλες, που πιθανά θα μείνουν και στο μέλλον.

Τον καλυτερο Χολμς? Δε μιλαμε ουτε για το Icon, ουτε για το Draconian, ουτε για το One Second, ουτε για το Host, ουτε για το Believe In Nothing, ουτε για το Symbol Of Life ουτε για τους υπολοιπους 3-4 δισκους στους οποιους ο Holmes ειναι καλυτερος απο οτι στο Shades Of God.

Δεν υπαρχει κατι για να πιασω, ο δισκος ειναι μετριος για μενα, εως κακος, απλα κι ομορφα. Πληρης ελλειψη συνοχης, πολυ μεγαλα τραγουδια που δεν ταιριαζαν ποτε στους Paradise Lost, καμια δομη, μετριες μελωδιες, και 3 τραγουδια που σωζονται καπως απο το μετριο συνολο.

Δεν υπαρχει κατι που να ειναι πολυ μεταλ για τα αυτια μου, σιγα το ειδος μουσικης που θελει και σεβασμο, ημαρτον. Εκτος αν εννοεις πολυ κακο για τα αυτια μου, που ναι αυτο μπορει να ισχυει. Α και προφανως εχεις προβλημα με τα διαφορετικα γουστα, αλλιως δε θα εκανες 3 ποστς για να με πεισεις οτι κατι δεν εχω πιασει αλλιως θα επρεπε αξιωματικα να μου αρεσει το Shades Of God :stuck_out_tongue: Πρωτη φορα βλεπω τετοια πωρωση με το Shades Of God παντως, περιεργο μου φαινεται.

Κι εγώ πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο που δεν του αρέσει το Shades…

Μονο με φανς Paradise Lost κανεις παρεα? Και μαλιστα φανς της μεταλ εποχης τους?

Ε εντάξει δεν μπορώ να μιλήσω για το Shades of God με ανθρώπους που δεν ακούν μεταλ, κακά τα ψέματα. Αλλά ακόμα και οι πιο μετριοπαθείς το θεωρούν δισκάρα για όλους τους λόγους που είπα παραπάνω, κομματάρες, συγκλονιστικός Holmes, στιχάρες , ριφφάρες, σολάρες, ακουστικά κοψίματα… έπος.

1 Like