Paradise Lost - Paradise lost

Μία από τις 5 αγαπημένες μπάντες ever κυκλοφορεί σε 10 μέρες το νέο της cd…
Δυστυχώς έχω ακούσει μόνο το Forever After και ήδη προσκυνώ… Έχει ακούσει κανείς τίποτε άλλο,εκτός βέβαια απ’ αυτά που ακούσαμε στο Live;

Έχω την ευκαιρία να το ακούσω, αλλά δε θέλω προτού το αγοράσω :stuck_out_tongue:

Κι εγώ το ίδιο 8)

Ενώ έψαχνα για Paradise Lost bootlegs στο DC++ βρήκα το νέο album αλλά κρατήθηκα και δεν το κατέβασα, θα το ακούσω όταν το αγοράσω… Άκουσα και’γω το Forever After βλέποντας το βιντεοκλίπ του (thanks Unholy) και είναι γαμάτο. Σίγουρα το όλο άλμπουμ θα σπέρνει. Από τα άλμπουμς τους τα αγαπημένα μου είναι το Believe In Nothing και το Symbol Of Life, από το 1ο album έχουν κάνει μία πορεία “από το καλό στο καλύτερο” αν εξαιρέσουμε το Host το οποίο το ψιλοβαριέμαι :stuck_out_tongue: … Ας εξαιρέσουμε και το Shades Of God που δεν φτάνει το Gothic, είναι κοντά όμως…

Kataplhktiko Album, Kataplhktika tragoudia, pisteuw h pleionothta ton opadwn twn Lost tha goustaroun afantasta. To album epifilasei kai arketes ekplhkseis, opws px akoustikes kithares se 2-3 tragoudia & Doom stoixeia. O Holmes se kaluterh forma apo pote, tragoudaei pote melwdika & pote para poly dynata. Den kserw ti allo na pw alla pragmatika den perimena na vgaloun TOSO teleio album

To forever after k to Accept the pain isws ta pio adiafora kommatia tou album (xwris auto na ta kanei asxhma… Alla pou na ta sygkrineis me Grey, Laws of Cause, all you leave behind, shine, spirit :lol:

ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ?ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ?

Ναι. 28.

Ελπιζω να ειναι και το τελευταιο τους γιατι μας τα εχετε ζαλισει με τους
5 gay απ’ το Uk

(Aυτο παει για συγκεκριμενα ατομα )

Τίποτα χειρότερο από Blaxmetallas, οπαδός των Nightwish και όσα αρέσουν στην καψούρα σου, είσαι;

Τίποτα χειρότερο από Blaxmetallas, οπαδός των Nightwish και όσα αρέσουν στην καψούρα σου, είσαι;[/quote]

… και προφήτης http://www.rocking.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=982&start=0

:stuck_out_tongue:

Κυκλοφόρησε σήμερα. Θα ακολουθήσει κριτική κάποια στιγμή. Τους αγαπάω.

Εφοδιασμένος με 21 ευρώ βγήκα στα μαγαζιά πριν λίγο να το πάρω. Σε 3 δισκοπωλεία πήγα. Στο 1 είχε εξαντληθεί και στα άλλα 2 δεν είχε έρθει ακόμα. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Δε μπορώ να περιμένω ρε γμτ :stuck_out_tongue:

Οποιος ειναι πραγματικα φιλος της καλης μουσικης πρεπει να αποκτησει αυτο το cd…Μιλαμε οτι οι μαγκες επεστρεψαν με δισκαρα και πιστευω οτι ειναι ηδη η κορυφαια κυκλοφορια του 2005… :slight_smile:
Εχει ολα τα στοιχεια των τελευταιων δεκα χρονων-λογικο-αλλα δεν μοιαζει με κανενα album τους…Δεν μπορω να ξεχωρισω καποιο συγκεκριμενο τραγουδι γιατι ολα ειναι διαμαντια…Αυτα τα λιγα για αρχη και οταν το ακουσω πανω απο 100 φορες θα γραψω και αλλα(χθες παντως περασα ολη την νυχτα ακουγωντας το αλλα 6 φορες δεν ειναι αρκετες… 8) )

Ακουσα ενα κομματι χθες στο ραδιο…Δεν επαθα και πλακα, αλλα νομιζω ειναι αρκετα καλυτερο απο τις τελευταιες δουλειες τους…

Όπως καταλαβαίνετε το άκουσμα του αποτέλεσε για μένα ιεροτελεστία, αφού ως γνωστόν είμαι οπαδός…
Το αγόρασα πρωί πρωί της Δευτέρας… Τα πρώτα δύο ακούσματα με έβαλαν σε σκεπτικισμό. Δεν με κέρδισε αμέσως, ούτε όμως με απογοήτευσε. Η πρώτη εντύπωση πάντως ήταν πως πρόκειται για ένα “δύσκολο” cd που χρειάζεται πολλά ακούσματα…
Μάλιστα το βράδυ της Δευτέρας στο TEXAS όπου ποζεριάζομαι, συνάντησα ένα φίλο από δω μέσα και του είπα ότι το Symbol of Life μ’ αρέσει περισσότερο…
Χτές το άκουσα πάνω από 5 φορές, όχι βέβαια πολύ προσεκτικά, αφού ως γνωστόν δουλεύω όλη την ημέρα - την τελευταία εβδομάδα και τη νύχτα… Άρχισαν να βγαίνουν πιο ουσιαστικά συμπεράσματα… Ωστόσο ήδη κάποια κομμάτια με κέρδισαν…
Ειδικά τα Don’t Belong, Close your Eyes, Grey, Forever After, Sun Fading, Accept The Pain, Over the Madness μ’ έχουν ήδη κολλήσει στον τοίχο…
Επιγραμματικά πρόκειται για ένα album με νοοτροπία σύνθεσης ενός επιμεταλλωμένου Host, κάποια lead περάσματα στις κιθάρες από το Dragonian, μερικά samples και key από το One Second και μερικά black metal περάσματα που τιαριάζουν και δεν με χαλάνε καθόλου…
Ίσως να βοηθάει και ο καιρός, αλλά νομίζω πως πρόκειται για ένα από τα 5 καλύτερα cd τους ever… More GOTH, more HEAVY
One Second
Dragonian Times
Shades of God
Icon
τα υπόλοιπα…

Πολύ καλή η κριτική που έχει γίνει από το rocking

Ώπα ας τα πω κι εγώ. Υπέροχο. Όβερ δε μάντνες. Τα είπα. Τα υπόλοιπα όταν δε βιάζομαι.

Οκ, τώρα δε βιάζομαι. Λοιπόν, οι καλοί μας φίλοι δείχνουν να είναι ακούραστοι παρά τα χρόνια τους, και κατά τη γνώμη μου, δικαίωσαν τους οπαδούς τους (και μη) που περίμεναν κάτι καλό. Η αλήθεια είναι πως δεν ήμουν καθόλου επιφυλακτικός, κάτι που μπορεί να μου κόστιζε. Έλα όμως που το μόνο που κατάφερε ο αρχικός μου ενθουσιασμός ήταν να μετατραπεί σε απέραντη ικανοποίηση. Συνδυάζοντας λοιπόν στοιχέία από προηγούμενούς τους δίσκους (ναι, θα θυμίσει και Ντρακόνιαν, και Άικον, αλλά και… Χοστ) ο δίσκος αποτελείται από εξαιρετικά κομμάτια (τα οποία πλαισιώνουν 2 ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ εναλλακτικά βέρζιονς) τα οποία αποτελούν έναν από τους καλύτερους σίγουρα δίσκους τους.

Χμου, το σίγουρο είναι πως ίσως να θέλει περισσότερες ακροάσεις από οποιονδήποτε δίσκο της “νέας” λοστ εποχής, καθώς υπάρχουν ουκ ολίγα πράγματα που ανακαλύπτεις κάθε φορά που τον ακούς. Αυτά. Ακούστε τον όλοι.

PS. Δε θα κάτσω να ξεχωρίσω κομμάτια γιατί θα είναι αδικία για πολλά άλλα.

Το πήρα σήμερα. Έχω ξεχωρίσει το Grey και το Forever After ως ΓΑΜΑΤΑ κομμάτια ενώ μου αρέσουν κι άλλα αλλά παρολαυτά δεν με’χει κερδίσει και πολύ… Μήπως θέλει περισσότερες ακροάσεις; 2 φορές το άκουσα… :roll:

Είναι σα να γουστάρεις μια γκόμενα πολύ, να το κάνεις μαζί της μια φορά και μετά να λες ότι δεν μου άρεσε…

Δοκίμασε το “γλυκάκι” και δεν θα περάσεις άσχημα…

Του’ριξα μια 3η ακρόαση και ξεχώρισα κι άλλα γαμάτα κομμάτια. Don’t Belong, Close Your Eyes, Spirit και Over The Madness… :smiley: :slight_smile: