Paradise Lost-The plague Within

Εγω παλι το φοβαμαι πολυ αυτο το αλμπουμ. Πιστευω πως θα μου αρεσουν 2-3 κομματια (συν το b-side της limited εκδοσης να φτασουμε στα 4) και τα υπολοιπα θα μου φανουν ψιλοχαλια. Μακαρι να διαψευστω φυσικα, αλλα δεν το βλεπω, παλιο παιξιμο + μοντερνα παραγωγη = σιγουρη αποτυχια.

εγώ πάλι νομίζω ότι θα συζητηθεί πολύ περισσότερο από το “Tragic Idol” αυτό που επιχείρησαν να κάνουν.

Αναμενοντας τα πρωτα δειγματα, ας βαλω αυτο για να το θυμηθουμε. Λογικα θα ειναι κομματι απο το νεο δισκο.

https://youtu.be/c7JLm1_8eLg

προφανως δεν θα πεις τιποτα, αλλα μια λεξη. ειναι καλό?

έχουμε και μια ραδιοφωνική εκπομπή να κάνουμε σε λίγο… :stuck_out_tongue:

Angmar μοντερνα παραγωγή είπες ; δεν το βλέπω …http://www.musicradar.com/news/guitars/in-the-studio-paradise-lost-618634/4

εεεε καποιοι εχουμε ξεμεινει στα γραφεια :x

?So we had one sludgy, retro sound, like an old Sabbath-y sound going into an old Marshall with an Orange cab and an old Boss Hyper Fuzz and the Vox V810 [overdrive] on it.

Then we had a [EVH/Peavey] 5150 set up, with a pedal by Nine Of Swords called Funeral Party. "It?s a really great simple old-school distortion pedal, along the lines of the early Slayer sound. You add a bit of that onto a 5150 and you?ve got a really great classic metal sound.

We blended the two to get this unique guitar sound.?

Σωστα, δε νομιζω πως θα ειναι παλιομοδιτικο καθολου τελικα. Πωπω περιμενουμε μεγαλη νιλα. Τι να το κανω να ακουγεται ιδιαιτερο και να συζητιεται αν ειναι μαλακια.

Ε τώρα απ’όλα όσα διάβασες κατάλαβες “μοντερνο” ήχο ? τεσπα δεν είμαι μηχανικός ήχου απλά μου κανει για ολντ σκουλ προσέγγιση, δεν θα επιμείνω.

Θα εξαρτηθει απο τη μιξη/παραγωγη. Μπορει και να εχεις δικιο, αλλα αν ειναι ετσι οπως το φανταζομαι, εχει να πεσει πολυ γελιο. Στους δυο προηγουμενους δισκους ηταν ολα τουμπανιασμενα, ετσι θα ειναι και τωρα κατα 99%.

Τα παιδιά στο ραδιόφωνο μιλάνε για ήχο που παραπέμπει σε εποχές προ-γκοθικ και δεν τους ενθουσίασε… λόγω ύφους κυρίως αν κατάλαβα καλά.
Όπως και να έχει ελπίζω σε αρχές Απρίλη να ανεβάσουν κανα τραγούδι για να έχουμε και ιδία άποψη …Εντάξει θα γαμάει όπως και να έχει 8)

Περιμενα κατι αρκετα πιο χαμηλοκουρδισμενο βασικα. Τεσπα να δουμε τι θα δουμε.

Προ-γκοθικ εποχές;;; :-k
Παραμένω πολύ σκεπτικός γι αυτό που πάνε να κάνουν αλλά αφού ξεκαυλώνουν με τα projects γιατί πρέπει και οι Paradise Lost να γίνουν death metal μπάντα ξαφνικά; Το κομμάτι βέβαια που παίξανε live είναι πολύ ωραίο…τι να πω θα μας φάει η αναμονή!

Οι λοστ θα διχάσουν πάλι, αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση αναλογικά και με την στροφή από gothic σε one second πχ.

Βασικά αν τα τραγούδια είναι σουπερ ας παίξουν και grind…

να σκεφτουμε μερικους λογους για τους οποιους θα μπορει να διχασουν

α) δεν θα ειναι πιασαρικο
β) θα ειναι πιο “μπρουταλ” αλλα ανεμπνευστο
γ) θα ειναι πιο “μπρουταλ” αλλα δεν θα θυμιζει καθολου λοστ
δ) θα θυμιζει παρα πολυ αλλα πραγματα σε βαθμο αντιγραφης
ε) θα προσπαθησουν να συνδιασουν old-school παιξιμο με μελωδικα ρεφραιν και δεν θα κολλαει καθολου
στ) ο Νικολακης θα τραγουδαει τοσο τελεια στο δισκο, που η ιδεα οτι δεν θα τα βγαζει στο λαιβ θα σε ξενερωνει απιστευτα

ζ) όλα τα παραπάνω

(οι PL είναι ικανοί να το πετύχουν και αυτό)

Εγω προς το ζ) τεινω…

το γ. Τι να λεμε, γινεται το 2015 να βγαλουν τον ΗΧΟ του gothic?
Μπρουταλ με υπερτελεια/τεραστια παραγωγη.

Το πιθανότερο βεβαια ειναι οταν βγει να βγω με καπνογονα στο μπαλκόνι.

Χαλαρώστε παιδιά πως γίνεται να είναι όλα αυτά ταυτόχρονα ?? έλεος μόνο με αυτή τη μπάντα γράφονται τόσα πολλά αρνητικά 2 μηνες πριν τη κυκλοφορία. Μα κάθε φορά τα ίδια …