Paradise Lost - Tragic Idol

Με αρέσει! Βαρύ, ωραία lead και πολύ καλή φωνή!

Πόσο ισχύει αυτό. Αφού άκουσα κάνα δυο φορές το Crucify μετά έβαλα Gothic :stuck_out_tongue:

Ρε παιδιά, no offense, αλλά δεν έχετε βαρεθεί να συγκρίνετε ότι καινούργιο βγάζουν οι λοστ με τις παλαιότερες δουλειές τους ??? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το νόημα ? Ο κάθε δίσκος πρέπει να προσεγγίζεται - κατά τη γνώμη μου - ξεχωριστά . Αυτή η προσέγγιση σου επιτρέπει να απολαύσεις άνετα όλη τη δισκογραφία τους (ντάξει πάλι τα αυτονότητα λέμε αλλά τεσπα…).

Πρώτον, είναι αναπόφευκτες οι συγκρίσεις, θέλουμε δε θέλουμε, ακόμα και ασυνείδητα αν γίνονται. Αυτός που του αρέσει η καινούργια δουλειά θα πει “πωω, σαν το Icon ακούγονται οι κιθάρες!” και αυτός που δεν του αρέσει θα πει “πάλι σαν το Icon ακούγονται οι κιθάρες”. (προσέξτε την αλλαγή στο ύφος της πρότασης :PP)

Δεύτερον, οι ίδιοι οι Lost το κάνουν, λέγοντας πως ο τάδε δίσκος έχει στοιχεία από το τάδε άλμπουμ και κάποιες δόσεις από το δείνα κλπ.

Τρίτον, το κάνεις και συ ο ίδιος. :stuck_out_tongue:

Εν ολίγοις, μόνο αν ξεχνούσαμε κατά μαγικό τρόπο ό,τι έχει κάνει ένα συγκρότημα θα μπορούσαμε να ακούμε κάθε νέο δίσκο του σα να είναι “η πρώτη φορά”.

Δεν περιμενουμε να ακουσουμε ουτε κατι πρωτοτυπο, ουτε κατι ανατρεπτικο. Εξαλλου εχουν κανει τα παντα. Λογικα και τα υπολοιπα τραγουδια θα ειναι στο ιδιο στυλ και σιγουρα ο δισκος θα ειναι αξιοπρεπης και προσεγμενος. Δε νομιζω να υπαρχει καποιος που να ακουει ενα αλμπουμ επι ενα μηνα χωρις να το βαρεθει. Εγω εχω ξεθαψει τα προηγουμε αλμπουμ των λοστ ανα διαστηματα και τα ακουω ευχαριστα.

καλό είναι, χωρίς να τραβάω τα βυζιά μου όμως. Γούσταρα που με πήγαν αρκετα χρόνια πίσω τα leads στην εισαγωγή/κουπλέ.

συμπαθητικό αλλά μέχρι εκει.περιμένουμε τον δίσκο

E τωρα θα πω… Τόσο καιρό “ξυνόταν” στα leads ο Γρηγόρης από το OS και μετα…:stuck_out_tongue:

Ναι ρε συ ελλανορ σίγουρα ο κάθε ένας έχει τις προτιμήσεις του ΆΛΛΑ όταν βγήκαν τα ONE SECOND και ΗΟΣΤ δεν έκατσα να σκάσω που δεν παίζανε πια σαν το ICON που μου συγκλόνισε το σύμπαν της εφηβικής μου ηλικίας κλπ Είπα απλά είναι σε αυτή τη φάση τώρα αυτό που κάνουν το κάνουν γαμάτα άλλώστε και έκατσα και είδα τι είχανε να πουνε (και είχανε να πούνε πολλα οι πουστηδες !).Το ίδιο θα έκανα και τώρα εάν το γυρίζανε σε πιο μελωδικες synth ή ιndustrial μουσικες . Ότι έχει γράψει ο Mackintosh (από shades of god και vallenfyre μέχρι τα b sides του BIN) εμένα με αγγίζει τέλος

το θρεντ εχει αρχισει να εκτροχιαζεται με το πρωτο σινγκλ.ω ρε τι θα γινει οταν βγει ο δισκος:razz:

Σινγκλ; Που το στηριζεις ως σινγκλ; Επι ευκαιριας τα single πριν 6-7 χρονια σε σχεση με σημερα εχει αλλαξει.

ενταξει αφου βγηκε μονο του.πως να το πω?καταλαβες τι εννουσα παντως.

Lostparadise, όχι. Δε θα μπω σ’αυτό το τριπάκι. Επειδή έγραψα ξέρω γω ένα σχόλιο όπου τολμάω να μην αποθεώσω το τραγούδι και λέω “με βλέπω να γυρνάω στα παλιά πάλι αν ακούγονται όλα έτσι” να φτάνω να εξηγώ τα αυτονόητα.

Και να φανταστείς πρόσθεσα ως ασφαλιστική δικλείδα δίπλα στο σχόλιο μου το “το τραγούδι είναι ωραίο παρόλ’αυτά”, αλλά φαίνεται δεν τη γλίτωσα και πάλι! :lol:

Να έχουμε τη δυνατότητα να εκφέρουμε τη γνώμη μας ε. Φαντάσου να επαναλάμβανα πάλι αυτά περί “συντηρητισμού” που είχα γράψει στο θρεντ των Λοστ, θα έπεφταν ορισμένοι να με σκοτώσουν ξέρω γω που τόλμησα και είπα τέτοια πράγματα, αντί να αποθεώσω σκέτο, όπως ο σωστός φανμπόης οφείλει να κάνει.

Τα λέω αυτά γιατί κατα τ’ άλλα δεν καταλαβαίνω το νόημα των ποστ σου, και σχόλια τύπου “ό,τι έχει γράψει ο Μάκιντος εμένα με αγγίζει ΤΕΛΟΣ”, ειδικά σ’αυτή τη φάση. Βγάζουν μια αμυντική διάθεση. Δεν είδα κανέναν να γράφει και τίποτα το τρομερό στην τελική. Αλλά επειδή δε θέλω να πιάσουμε διάλογο για τέτοια στο θρεντ, αν θες συνέχισε την κουβέντα σε pm ή στο profile μου.

Εγω παντως εχω βαλει Cruel One κι η πρωτη σκεψη που μου ηρθε αυτοματως ηταν πως ξεπεσαν ετσι οι Lost.

ωχ ωχ ωχ

Αφηστε ησυχο τον ελλανορ, αν δεν ηταν και αυτος με την καθιερωμενη του γκρινια, ψοφιο θα ηταν το θρεν :stuck_out_tongue:

Πλακα πλακα πολυ μου αρεσε το κομματι, πολυ ολντσκουλ τα lead του μεγαλου στο ρεφραιν, λατρευουμε και τα φωνητικα Νικολακη που φαινονται να μονιμοποιουνται σε αυτην την Δρακονικη χροια που μας εκανε να τον αγαπησουμε. Εμενα, που ειμαι ενας οπισθοδρομικος φανμποης μου αρεσε παντως :stuck_out_tongue:

Πάλι καλά που υπάρχουν χρήστες όπως ο Morgoth και μεταφράζουν ποστ όπως:

ως “η καθιερωμένη γκρίνια”. Πάλι καλά γιατί έτσι αποδεικνύεται πως μπροστά στην πώρωση ορισμένων πολύ απλά δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε το παραμικρό σχόλιο γιατί θα θιχτεί ο ευαίσθητος φανμποισμός τους. Θυμήστε μου να προσθέσω ένα “εδώ αποθεώνουμε μόνο” δίπλα στον τίτλο του θρεντ.

ΥΓ - Ναι κάνεις πλάκα, εγώ όχι όμως.

Παντως μ’αρεσει πιο πολύ αυτό παρά τύπου Universal dream ή Living with the scars !:roll:

Αρχηγε μου νομιζω υπερβαλεις λιγο. Δεν νομιζω οτι υπηρξε καμμια τρελη αντιδραση με τα σχολια σου. Απλα ο καθενας ειπε την αποψη του. Κανενας δεν αποθεωσε τιποτα. Αμφιβαλεις δηλαδη οτι ο δισκος θα ειναι ποιοτικος? Λογικο ειναι να θες να ακους τα παλια τους παραπανω…αλλα αυτο δεν εχει καμμια σχεση με το νεο τους αλμπουμ.

Φίλε μου, προφανώς και δεν υπήρξε τρελή αντίδραση με τα σχόλια, και σιγά πια τα σχόλια για να υπάρξει κάποια αντίδραση. Το ποστ μου αναφέρεται στη συγκεκριμένη ατάκα περί [U]γκρίνιας [/U]και μόνο, η οποία μου φάνηκε ξεκάρφωτη. Και εν μέρει δρω προκαταβολικά, γνωρίζοντας (και από παλιότερες συζητήσεις στο φόρουμ) τη στάση μερικών εν-λοστ αδερφών. Θα λεγε κανείς προσπαθώ να προλάβω τα χειρότερα, όταν δηλαδή θα έχουμε ακούσει όλον τον δίσκο! :stuck_out_tongue:

Δεν αμφιβάλλω καθόλου οτι ο δίσκος θα είναι ποιοτικός. Οι Lost δεν έχουν βγάλει κανέναν δίσκο ως τώρα που να μην έθετε κάποια standards ποιότητας. Επίσης όμως δεν αμφιβάλλω πως αν όλα τα κομμάτια ηχούν όπως το πρώτο που ακούσαμε, θα επιστρέψω στην ακρόαση των παλιών τους δίσκων, όχι γιατί δεν θα είναι ωραία τα καινούργια τραγούδια, αλλά γιατί αν νιώθω πως κάτι το “έχω ξανακούσει” προτιμώ το αυθεντικό. Απλό είναι πιστεύω.

Εκτός φυσικά αν τα υπόλοιπα τραγούδια είναι τόσο κορυφαία που πλέον δε θα με νοιάζει αν αναπαράγουν παλιές ιδέες. Το πρώτο μου άρεσε, αλλά δεν έκοψα και φλέβες, τι να κάνουμε.