Paradise Lost vs Anathema vs My Dying Bride

και δεν φαινεται…:roll:

οι περισσοτεροι Anathema ειπαν παντως

με τιμαει που δεν εχω ακουσει ολοκληρο κομματι??

Καθόλου!Για αρχή να ακούσεις όλο το judgement χωρίς διάλειμμα!!!:stuck_out_tongue:

ΤΡΑΓΙΚΗ η μόνο μiα ψήφος στους πολυαγαπημένους μου My Dying Bride!! :stuck_out_tongue:

Πέραν της πλάκας, η σειρά σε μένα μετά από σκέψη είναι η εξής: My Dyng Bride > Anathema > Paradise Lost. Οι Bride είναι οι μόνοι που παρέμειναν ιστοί στο είδος που ανέδειξαν τα 3 groups και πάντα με θαυμάσια αποτελέσματα… Οι δεύτεροι Anathema το γύρισαν σε alternative rock προς metal με μεγάλη επιτυχία, πραγματικά, αλλά τέτοιο είδος ακούω κ από άλλους (βλ. Porcupine Tree). Είναι κ λίγο ανενεργοί δισκογραφικά τελευταία, ίσως το πανε και για διάλυση. Όσο για τους Paradise Lost λατρεύω τον ήχο τους στις κιθάρες αλλά τα τελευταία χρόνια οι δίσκοι τους δε με πείθουν…

Επίσης, η ίδια σειρά ισχύει και για τη συναυλιακή απόδοση των 3 συγκροτημάτων. Οι Bride (θέλω όσο τπτ άλλο να τους δω σε κλειστό χώρο) πέρισυ στη Μαλακάσα έκρυψαν τον ήλιο! Δε μασάνε, είναι υπεράνω καιρού… Ο Aaron επίσης είναι από τους καλύτερους και εκφραστικότερους performers που έχω δει, ο άνθρωπος είναι σα να ζει το κάθε τραγούδι! Δεύτεροι έρχονται οι Anathema που τους είχα δει σε φοβερή εμφάνιση στο Ρόδον πριν κλείσει και στη Μαλακάσα πέρισυ σε απλά καλή εμφάνιση αλλά υστερούν σε σχέση με τους Bride στο ότι δεν έχουν Aaron και επομένως κάτι το ιδιαίτερο σε σκηνική παρουσία και τρίτοι οι Paradise Lost που θεωρώ τους πιό “κρύους” απ’ όλους!

Μιας και το πηγαμε στα live, επειδη εχω δει απο 2 φορες MDB και Lost και 4 (η μια ακουστικη) Anathema:

Anathema:

Επικα live, τα δινουν ολα και παιζουν και 2.5ωρα αμα λαχει! Τα σετλιστ εχουν αλλαγες και βαζουν και διασκευες μεσα να γουσταρουμε ακομα περισσοτερο. Γενικα σπερνουν και εκεινη η φορα στο Ροδον το 2005 ειναι μεσα στις τοπ συναυλιες που εχω δει.

My Dying Bride:

Το Raven And The Rose παιγμενο live ειναι ισοδυναμο με το τελος του κοσμου. Δυστυχως πανε και 6 χρονια απο τοτε που τους ειδα στο Ροδον και πλεον εχουν απομεινει οι ομορφες αναμνησεις ενος εξαιρετικου live με απιστευτες ερμηνειες σε Fever Sea, Cry Of Mankind και βεβαια το υπερεπος She Is The Dark. ΤΟ καλοκαιρι στη Μαλακασα οντως “εκρυψαν τον ηλιο” αλλα οπως και να το κανουμε δεν τους βοηθησε ουτε ο ανοιχτος χωρος, ουτε η ωρα εμφανισης, ουτε το καλοκαιρι, ουτε βεβαια ο περιορισμενος χρονος.

Paradise Lost:

Και τις δυο φορες που τους δωσαν πολυ καλες συναυλιες (ειδικα την πρωτη - 2002 / Ροδον). Αλλα ρε γαμωτο παντα μενω με την εντυπωση οτι κανουν πολυ “επαγγελματικα” live. Το κανουν με εξαιρετικο τροπο βεβαια. Επισης δεν παιζουν κανενα απο τα αγαπημενα μου κομματια απο το Draconian (Shades Of God), το One Second (Disappear) και το Believe In Nothing (Control). Αλλα μαλλον αυτο ειναι θεμα δικων μου κολληματων. :stuck_out_tongue:

Λοστ, θρησκεια, ειστε συνουσια.
Το δευτερο αγαπημενο μου συγκροτημα και ακομα και το Host γουσταρω! Τι να λεμε τωρα. Αλλες φορες σε πιανουν απο το κεφαλι και αλλες απ’την καρδια και παντα σε συγκλονιζουν συθεμελα.
Oι Αναθεμα ειναι επισης μια μεγαλη αγαπη αν και αρκετα πιο κατω.

Oι Bride ειναι καλοι αλλα οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση. (προτεινετε ρε τα καλυτερα τους αλμπουμ)

ΥΓ. Ειμαι λιγο κωλοφαρδος που το 2005 ειδα live σε κλαμπ 800 ατομων τους Αναθεμα μαζι με τους PL για 18 ευρω??? :roll:

Εισαι πολυ κωλοφαρδος.

Απο Bride κατ’ εμε τσεκαρε το Dreadful Hours κ το Like Gods Od The Sun πρωτα.

α) Anathema: Το live στο Ροδον ηταν οντως απ τα καλυτερα ever. Ακομα το θυμαμαι. Παιξαν 2 ωρες και 20 λεπτα. Στο τελος βγαινει ο Vinnie, κανει ‘‘i have to be drunk for this one’’, κατεβαζει μια μπυρα (πςςς:p ) και παιζουν Phantom Of The Opera (in the DiAnno way) και Orion. Ενας θεος ξερει ποσα χρονια ειχαν να τα πιασουν (απ τις ‘‘παλιες καλες μερες’’ ισως;)…

β) MDB: Ειμαι πολυ ΜΑΛΑΚΑΣ που δε πηγα. Απ τα λαιβ που το χω μετανοιωσει.

Επισης τα δικαμ, μιας και το πηγαμε στα live. BTW ψηφισα Paradise Lost. Ναι, ειμαι φανμποης και γουσταρω.:stuck_out_tongue:

α) Anathema. Τους εχω δει 7 φορες κι εχω μπουχτισει για ενα και μονο λογο. Οι 4 ηταν ακουστικες / ημιακουστικες, και οσο να ναι μετα απο ενα σημειο κουραζει. Μακαρι δηλαδη να ρχονται κανονικα ως full band καθε χρονο να γουσταρουμε. Η αναμονη του νεου δισκου κουραζει το πραμα περισσοτερο.

Οσον βεβαια αφορα τα ακουστικα σετ καθαυτα, το καλυτερο ηταν με τον Danny οταν ειχε ερθει μονος του στο Mikes Irish Bar, αρχες Αυγουστου. Ηταν σε ψιλοινκογνιτο φαση, δε διαφημιστηκε και περισσοτερο διαδοθηκε απο στομα σε στομα. Νταξ τι να λεμε ομως. Φοβερη ατμοσφαιρα, απιστευτο κλιμα. Αφου σε μια φαση καποιος / α εκανε επι τοπου παραγγελια το Stairway To Heaven και το παιξε. Κι ακομα θυμαμαι την (υπεροχη κατα τ’ αλλα) κοπελιτσα που χε βγει με μια κιθαρα ως support act κι ετς. Και τη διασκευη του How Is Your Life Today απο Sense Of Loss (το δευτερο opening act).

β) MDB. Θα τους δω καποια στιγμη σε καλη εμφανιση. Το RW (ουσιαστικα) δε μετρα. Until then…

γ) Paradise Lost. Τους εχω δει 7 φορες και θα τους εβλεπα αλλες 100. Βασικα, μπορω να τους βλεπω καθε μερα;:lol: Ο βασικος λογος που δεν εχω βαρεθει ειναι οτι καθε φορα ερχονται με διαφορετικο set list. Αν εξαιρεσουμε το τελευταιο τους live δηλαδη. Επισης, σχεδον παντα ξεθαβουν κατι ξεχασμενο, αρα να ενας καλος λογος να τους δεις για μια ακομη φορα.:stuck_out_tongue:

Ομολογω παντως οτι μετα το τελευταιο λαιβ, αν δεν ειχε παιχτει η φαση με τις τζιφρες & αφτερ στο σκαλμπαρ & οτι τους εχω δει σε (τουλαχιστον 5) καλες εμφανισεις, θα ημουν καπως ξενερωμενος.

Θα ηταν και γαμω τις φασεις ενα side project ολοι αυτοι μαζι

Αν το χαν κανει τοτε, ναι. Πλεον ομως τα μουσικα γουστα (των 2 πλευρων εστω) εχουν αλλαξει δραματικα…

Ακομα μιλανε παντως, αλλα οχι σε μουσικη βαση.

Καλα ναι για τοτε μιλαμε.Τωρα ο καθενας εχει παρει τον δρομο του.

Αντε να δουμε και τι θα βγαλουν οι Αναθεμα…ακουσες καμια καινουργια ειδηση Angmar?

Μπα. Κι εδω που τα λεμε, δε περιμενω πολλα. Τα demos ηταν… οχι ιδιαιτερα ελπιδοφορα.

My Dying Bride για την σταθερα ποιοτικη τους πορεια και οχι μονο.

Πες τα ρε Deathster! :lol:

paradise lost>my dying bride>anathema…οι αναθεμα ποτε δε μου τραβηξαν την προσοχη εκτος απο κανα δυο τραγουδια τους ενω οι λοστ και οι μπραιντ εχουν καποιες κορυφαιες συνθεσεις!!

^ Ε έπρεπε να ψηφίσεις τους Bride τότε! Οι Lost έχουν ούτως ή άλλως πολλές ψήφους… :frowning:

PS. Πλάκα κάνω φυσικά… :smiley:

αν δεν απατωμαι το disappear το παιξανε στις πρωτες φορες που ξεκινησαν να μας ξαναρχονται!
μεγαλο κομματι!!

Paradise Lost πάντα ήταν αγαπημένη μπάντα.
Αnathema δεν τους μπορούσα με τίποτα πιτσιρικάς. Τα τελευταία 5 - 6 χρόνια έχω αλλάξει γνώμη, και το Alternative 4 και A fine day to exit τα θεωρώ μεγάλες δισκάρες.
Με τους Μy Dying Bride διατηρώ μία σταθερή σχέση τύπου “ούτε κρύο - ούτε ζέστη”. Και επειδή πάντα όταν αναφέρομαι στους MDB αν δεν το πω θα σκάσω: το αγαπημένο μου κομμάτι από αυτούς είναι το The Forever People. :slight_smile:

Αλλο ενα συμπτωματικο (?) κοινο αναμεσα στις τρεις μπαντες ειναι οτι εχουν πολλες κομματαρες “κρυμμενες” σε EP’s, b-sides, limited editions κτλ.

Οι MDB πχ, εχουν τα Ε-Κ-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Α EP’s Symphonaire Infernus, The Thrash Of Naked Limbs, I Am The Bloody Earth καθως και το Sexuality Of Bereavement 7’’. Ψαξτε τα οσοι δεν το εχετε ηδη κανει.

Οι Anathema παλι εχουν το We Are The Bible 7’’ που περιεχει τα επη Nailed To The Cross/666 και Eternal Rise Of The Sun. Φυσικα δεν αναφερω τα πασιγνωστα Crestfallen και Pentecost III EP’s. Επισης εχουν και πολλες διασπαρτες διασκευαρες οπως αυτη του Better Off Dead των Bad Religion. Εχουν βεβαια και μια τραγικη στο Welcome to Hell των Venom.

Για τους Lost απο που να αρχισει κανεις και που να τελειωσει. Το Seals The Sense EP βεβαια δεσποζει αφου περιεχει το Sweetness.

χαλαρά από τις χειροτερες διασκευές που έχουν υπάρξει!! ϊσως να ήταν και ένας από τους λόγους που τους αντιπαθούσα πιτσιρικάς. Η συγκεκριμένη διασκευή ήταν στο A tribute to Venom. Άλλο ένα κοινό με τους Paradise Lost είναι ότι συμμετείχαν και αυτοί στο συγκεκριμένο tribute.

και οι Lost εχουν το In Nomine Sathanas (ετσι δεν λεγεται??) απο Venom

δεν εχω ακουσει το αυθεντικο οποτε δεν παιρνω θεση , μαρεσει παντως