Paradise Lost vs Anathema vs My Dying Bride

από ό,τι θυμαμαι η θέση του Cronos σε μία συνέντευξη που είχε δώσει τότε, δεν ήταν και η καλύτερη ούτε και για την διασκευή των Paradise Lost, αν και εντάξει δεν φτάνει τον πάτο των Anathema.

anathema απλα αξεπεραστοι… :naughty: :bow: :vibrate: :yahoo:

:bow: :bow:

Aπο οπαδιλικι και μονο θα διαλεξω Paradise Lost, οπου στην τριαδα των αγαπημενων μου δισκων θα βαλω με σειρα προτιμησης One Second (πρεπει να το εχω ακουσει ανω των 2000 φορων, εδω για 3-4 χρονια καποτε το ακουγα καθε μερα), το Ιcon (σκοτεινια της ψυχης) και τριτο στη σειρα το Host (και ομως ναι…μιλαμε για δισκαρα στο ειδος του, το εχω λιωσει το ρημαδι το cd-ακι).

Απο εκει και περα anathema μου αρεσουν πολυ στα τελευταια τους, aν και αγαπημενοι δισκοι τα judgement και silent enigma.

Oi Μy Dying Bride γαμανε…Mου αρεσουν ΟΛΑ τους τα αλμπουμ, απλα δεν εχω φαει με καποιο τρελο κολλημα οπως με Lost, γι’αυτο και χανουν την πρωτη θεση.

Οποτε Paradise Lost > My Dying Bride > Anathema

Anathema πρέπει να είχα δεί live στη συναυλία που είχανε δώσει όταν βγήκε το A natural disaster, όντας ‘‘σπόρος’’ τότε, η μπάντα μου άρεσε, ήταν δυνατή και ειλικρινής, αλλά θεούς δεν θα τους έλεγα. Σίγουρα όμως θα ήθελα να τους ξαναδώ, ειδικά αν παίξουν ξανά τόσο καλά το Comfotably Numb όπως εκείνο το βράδυ.

Ψήφισα Paradise Lost γιατί σαν όνομα έχουν μεγαλύτερο βάρος.

Προσωπικά θα προτιμούσα Anathema των τελαυταίων δίσκων αν και δεν μπορώ να πω ότι είμαι fan του είδους…

Πωπω καλά είναι δυνατόν να διαλέξουμε???
Όλα τα συγκροτήματα είναι πολύ ιδιαίτερα για κάποιον που μεγάλωσε στα 90s.(Όπως δλδ πολλοί από μας).

Οι Paradise Lost με δισκάρες (τι να λέμε τώρα)και τραγουδάρες όπως τα Sweetness,Widow,Shadowkings,Pity the Sadness(παίζει και να κατουρηθώ από τον ενθουσιαμό μου…)κλπ κλπ.Τέλεια live ξανά και ξανά.
Οι Anathema επίσης με πολύ βαριά από πλευράς συναισθημάτων και επίσης απίστευτες τραγουδάρες αχχχχ Sleepless,Radiance και σπάστα.Επίσης κορυφαία live,παραδόξως πολύ κεφάτα,πραγματικά μερικά από τα καλύτερά μου.
Τέλος, οι M.D.B. επίσης πολύ βαριά συναισθηματκά μπάντα.Απίστευτοι στίχοι και albums που κάθε φορά βρίσκουν το στόχο τους.
Εξαιρετικές μπάντες και οι3,νιώθω πολύ τυχερή που μεγάλωσα μαζί τους και έζησα την εξέλιξη τους.Ακόμα και τις φορές που δε μου άρεσε.

Θα διαλέξω τους Paradise Lost γιατί για κάποιο απροσδιόριστο λόγο είμαι πιο δεμένη μαζί τους.(ενώ πχ το Radiance των Anathema είναι ένα ένα τραγούδι που δε θα ξεπεράσω ποτέ.Και παρά το γεγονός ότι στα πολύ ρομαντικόερωτικά μου στέλνω αβέρτα στίχους των My Dying Bride).

Αλλά η αλήθεια είναι ότι ευτυχώς δε χρειάζεται να διαλέξουμε στην πραγματικότητα.Γιατί μπορούμε να έχουμε και τα τρία.3 μικρά διαμαντάκια.

Anathema αν συνεχίσουνε σε φάση A Natural Disaster θα είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τους είχα δει τελευταία τους φορά στο Ρόδον, σε εκείνο το αξέχαστο live και πριν σε ένα ακουστικό.
My Dying Bride, αν και περίμενα να μην βγαίνει πολύ καλά live, ο όγκος και το συναίσθημα, διαψεύστηκα πανηγυρικά στο περσινό Rockwave.
Ντάξει Lost ότι και να βγάλουν θα αξίζει για μένα. Ακόμα και το Host έχει κομματάρες μέσα. Πάιζει να τους έχω δει περισσότερες φορές και από Rotting Christ.5-6 δηλαδή. :stuck_out_tongue:

Φανταστείτε project με κιθάρες Mackintosh, Cavanagh, μπάσο Edmondson, drums Shaun Taylor-Steels (επειδή φαίνεται πιο πολύ με αυτά που παίζει), φωνή Aaron και φιλική συμμετοχή ο Martin Powell.

My vote to Lost.

Καλά τι περίμενες?My dying bride μέρα μεσημέρι και να βγάλουν όλο το συναίσθημα και τον όγκο κάτω από τον ελληνικό ήλιο του Ιουλίου???Έλα τώρα…
Στο Ρόδον πάντως το 2002(νομίζω) ήταν πολύ καλά…
(δε στη λέω ε…απλώς συζητάμε)

Παιδια παρακαλατε παντως για live των Bride σε κλειστο χωρο.
Σπερνουν.

Ε άν ήταν τόσο εντυπωσιακοί σε ανοιχτό χώρο με ντάλα ήλιο που είναι και πιό δύσκολο, μάλλον έχεις δίκιο… Κι εγώ το πιστεύω… :wink:

Ψηφισα κι εγω anathema γιατι ειναι απο τα συγκροτηματα που με εχουν αγγιξει πιο πολυ απο ολα.
Λατρευω τα παντα πανω τους,την πληροτητα των συναισθηματων που δημιοργουν,τις floyd επιρροες,τους μελαγχολικους στιχους,τη φωνη του Vincent Cavanagh.Το judgement και το alternative 4 ειναι δυο απο τους αγαπημενους μου δισκους και δυο διαμαντια του ατμοσφαιρικου ηχου.

Αναμεσα σε Lost και My Dying Bride δεν ξερω αν μπορω να επιλεξω,ισως μ αρεσουν λιγο περισσοτερο οι MDB για τη βαρια μελαγχολια των κομματιων τους και που εμειναν οπως ειπε κι ο ChrisP πιστοι στις αξιες τους ανεξαρτητου μοδας.
Και οι Lost βεβαια ειναι κι αυτοι μεγαλη μου αγαπη και τα Draconian Times,Icon,One Second αποτελουν ευαγγελια αλλα λογω γουστου νομιζω οι MDB με αγγιζουν περισσοτερο.

Για μενα λοιπον:

Anathema
My Dying Bride
Paradise Lost

Οι MDB το καλοκαιρι στο rockwave μπορει να ειχαν κανει εξαιρετικη εμφανιση αλλα τελικα δεν το ειχα ευχαριστηθει και τοσο,πιο πολυ λογω της αδιαφοριας του κοσμου (τουλαχιστον στα PL3 που ημουν οπου οι περισσοτεροι ειχαν αραξει και συζητουσαν).Ανυπομονω να τους δω καποια στιγμη σε κλειστο χωρο.

Εντάξει,δεν ήταν και άσχημα…το everything/angels walk among us κι άλλο ένα που τώρα δε μου έρχεται είναι πολύ ωραία!απλώς δεν είναι ιδιαίτερα δυνατά (?)

Οχι ρε. Αφου και το Fine Day To Exit μ’ αρεσε, και το Natural Disaster. Απλα δε μου θυμιζουν Anathema. Ειναι πιο up-tempo. Και γενικα σαν κομματια, αν τ’ ακουγα απο αλλη μπαντα… δε νομιζω να τα πολυπροσεχα.:?

Edit: Αυτο που θα ΠΕΘΑΙΝΑ να δω θα ηταν ενα project μεταξυ των Greg και Darren White. Ακομα και σημερα δηλαδη. Τι σημερα; Τωρα!

:bounce: :bounce:

Με την ευχη θα μεινεις:(

Μάλλον η σύνταξη σε μπέρδεψε. Εννοούσα ότι στο rockwave μου άρεσαν πάρα πολύ, αν και νόμιζα ότι λόγω μουσικής δεν θα έβγαινε τόσο καλά σε live.
Μακάρι να τους φέρουν σε κλειστό σκοτεινό χώρο να το ευχαριστηθούμε.

Ουπς…ναι…σορρυυυ:?

Λατρεμένοι και οι 3.

Πρώτοι έρχονται οι Lost, χαλαρά μέσα στα 4 πιο αγαπημένα μου συγκροτήματα. Πραγματικά ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ συναισθηματικά συγκρότημα, η μουσική σε συνδυασμό με τους στίχους φορτίζει πάρα πολύ. Ο Holmes έχει πολύ ξεχωριστή φωνή, αν και στα live μας το χαλάει κάπως. Επίσης είναι απλά απίστευτο το πόσα είδη έχει αλλάξει αυτή η μπάντα, αλλά πάντα ήταν ποιοτική. Ακόμα και το ‘‘Host’’ είναι καταπληκτικό. Αγαπημένη περίοδος, πάντως, παραμένει η ‘‘Icon’’- ‘‘Draconian times’’ (με όλα τα E.Ps, singles κλπ.).

Δεύτεροι έρχονται οι Anathema που με κάνουν λιώμα. Για να πω την αλήθεια μετά το ‘’ A fine day to exit’’ δεν τους έχω παρακολουθήσει, αλλά λατρεύω την περίοδο '‘Eternity’- ‘‘Alternative 4’’- ‘‘Judgement’’. Πραγματικά εκεί κάθε κομμάτι ήταν και κατάθεση ψυχής. Αγαπημένο album, πάντως παραμένει το ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ‘‘The silent enigma’’. ‘‘Pentcost II’’ και ‘‘Serenades’’ είναι πιο ‘‘δύσκολα’’ θα ΄΄ελεγα (ιδίως το πρώτο), αλλά φοβερό.

Τέλος, οι My Dying Bride είναι οι πιο καταθλιπτικοί κατά τη γνώμη μου. Δεν έχω ακούσει όλα τα albums τους, αλλά ειδικά το ‘‘Turn loose the swans’’ είναι ό,τι πιο καταθλιπτικό έχω ακούσει ποτέ μου. Τα τελευταία τους albums με κούρασαν κάπως.

Μεταξύ Paradise Lost και My dying bride επιλέγω Lost…Oπως και να το κανουμε ηταν αυτοί που εκαναν δημοφιλή τον ατμοσφαιρικό ηχο στα 90s και αποτελεσαν τεραστια επιρροή για τις μεταγενεστερες μπαντες…Επισης απο θεμα συνθεσεων ειναι πιστευω ενα κλικ ανωτεροι απο τους υπολοιπους…

Πωπω τι να ψηφισεις.
3 μπαντες που τις λατρευω. Παραδοσιακα ημουν κολλημενος με Anathema και με την ανυπερβλητη περιοδο του Patterson, χωρις να με χαλανε καθολου τα τελευταια τους, καταπληκτικο και το Judgement. Με χαλασανε με την μανια τους για τις πολησεις αλλα και τα demo απο το καινουριο που μοιαζουν με κακεκτυπο των Coldplay, συνελθετε ρεεε :frowning:

Οι Bride ηταν οι δευτεροι που κολλησα, χρονικα, αυτο το καταραμενο το Turn Loose με στοιχειωσε πραγματικα, απιστευτη μπαντα που εχει μεινει πιστη στο οραμα της, πανω απ’ολα συναισθημα/ατμοσφαιρα και μετα συνθεσεις/τεχνικη.

Οι Lost περιεργως ηταν το τελευταιο χρονικα κολλημα μου, το οποιο ισχυει μεχρι και σημερα (αναφερομενος στις μπαντες τις “αγιας τριαδας”), το καταπληκτικο In Requiem βασικα μου αναζοπυρωσε το ενδιαφερον, μετα προσεξα πολυ καλυτερα και το φανταστικο Draconian Times, ηρθε το κολλημα :smiley:

Και οι 3 παντως ειναι εκπληκτικοι στο σανιδι!

Η ψηφος παει στους Αναθεμα, γιατι το παλιο κολλημα δεν ξεπερνιεται ποτε, κοιταχτε να συνελθετε και να βγαλετε δισκαρα ρεεεεεε!
Με πολυ μικρη διαφορα μεταξυ τους οι τρεις μπαντες στην προτιμηση μου παντως.