Paradise Lost

Γράφει ο Γιώργος Φλωράκης, ναι ο γνωστός από το Hammer

1 Like

Σίγουρα ο Γιώργος Φλωράκης άφησε το στίγμα του σαν αρχισυντάκτης στο ΜΗ, όμως εδώ και καιρό δεν παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς τα metal δρώμενα – όπως είναι βέβαια δικαίωμα του.
Έχοντας αυτό υπ’ όψιν η ενθουσιώδης εκτίμηση του για το “Obsidian” χάνει αρκετή από την… βαρύτητα της, ειδικά όταν ισχυρίζεται ότι κανένας δίσκος των PL από το “Draconian Times” κι έπειτα δε κατάφερε να τον πείσει.

1 Like

Συμβαίνει πάντως κάποιες μπάντες να σταματάς κατά καιρούς να τις παρακολουθείς και ακούγοντας ένα νέο δίσκο τους να τις …ξανανακαλύπτεις. Σε μένα σίγουρα έχει συμβεί πάντως. Πιστεύω ότι θα έγινε σε αρκετούς με το Obsidian.

1 Like

Μπούρδες γράφει. Καλά εννοείται πως ο δίσκος γαμει δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά το γεγονός πως είναι μυρωδιάς από την υπόλοιπη δισκογραφία. Πες καλύτερα αυτό που λέει και ο @shadowking69 ότι το έχω παρατήσει το άθλημα αλλά ακούγοντας το Obsidian μπορεί και να ξανασχοληθω, παρά αυτό το δεν κατάφερε τίποτα να με πείσει από το DT και μετά.

3 Likes

Δεν ξέρω τι λέτε ο φλωράκης έμαθε μπαλίτσα πολύ κόσμο τότε στα early-mid 90’s και έχει δίκιο όταν λέει ότι υπήρχε κίνδυνος το metal να μείνει μουσιακό είδος με εκθέματα τα μνημεία της 10ετίας 1980, ξέρω κόσμο (είμαι σίγουρος ότι κ εσείς ξέρετε) που όντως εκεί έμεινε μέχρι και τώρα…
Τώρα ότι δεν του είπανε τίποτα οι λοστ μετά το dtimes …πίστευω ότι απλά δεν τους άκουγε και δεν το λέει…
ασχετό : το top ten του rocking για το 1st half of 2020 χωρίς το obsidian ; Ντροπή σας βρε :stuck_out_tongue:

1 Like

Αγαπημενα δύο draconian και icon, που δικαιούνται τον όρο αριστούργηματα 100%. Στην “δεύτερη ομαδα” θα έβαζα gothic,shades,tragic,one second, paradise lost, in requiem με αυτή περίπου τη σειρά. Το μόνο που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα είναι το host. Το obsidian δεν το έχω ακούσει αρκετα, αλλά η γνώμη με τις πρώτες ακροάσεις είναι πάρα πολύ θετική, έχει ίσως τα φόντα να μπει στους 5-6 αγαπημένους της μπάντας

3 Likes

αν τα έχει λέει…

1 Like

Δεν τα εχει :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Έχει μπει ήδη! Ψάχνουμε κιόλας για τον επόμενο.

1 Like

Πριν 28 χρόνια και το αρχικό ριφ ακόμα το σφυρίζω
7 Likes

Και το One Second βγήκε σαν σήμερα. Τα αγαπω εξίσου αλλά βαζω ένα κλικ πιο ψηλά το One Second

Edit τι επος είναι αυτό το Crying for Eternity!

1 Like

Είναι το άτιμο

1 Like

Όλο το Shades… εδω που τα λέμε

2 Likes

One Second ισως ο πιο λατρεμενος δισκος PL.

Εκπληκτικο αριστουργημα. Απιστευτο το οτι εχουν περασει 23 χρονια. Για μενα αψεγαδιαστο, χωρις ουτε μια περιττη νοτα.

1 Like

πάντως το cry for eternity είναι το πρώτο από το shades που γούσταρα αμέσως , φοβερό ριφ , φοβερό lead.

2 Likes

εχει ξαναποσταριστει αυτο

Δεν πουληθηκε την πρωτη φορα και εχει μειωμενη τιμη. Προλαβετε!!

10 Likes

Σχωρα με

1 Like

δεν το λες και κακό line up

5 Likes