Paradise Lost

Δεν θεωρω με τιποτα το Plague within μαπα. Ουτε το medusa μαπα, το χαρακτηριζα μετριο 7αρι, που αν το ειχε βγαλει αλλη μπαντα δεν θα το κριναμε τοσο αυστηρα.

Στα υπολοιπα συμφωνω 100%

Γι αυτο και οι PL δεν κινδυνευαν ιδιαιτερα, γιατι εκαναν reinvent themselves καμια δεκαρια φορες συνολικα σε 30 χρονια. Και κανα 2 φορες εκαναν rerecord themselves αλλα δεν πειραζει.

Οποια μπαντα και να τα ειχε βγαλει, εγω θα τα θεωρουσα, και τα θεωρω, για τον καδο. :man_shrugging:

Εκτός από τους Rush :stuck_out_tongue:, που στη “δύση της καριέρας τους” στα '00ς έβγαλαν 3/3 δισκάρες και ένα τρομερό EP.

1 Like

Ναι οκ δε θα ελεγα 3/3 δισκαρες, αλλα εγω δεν ειμαι και φανμποης :stuck_out_tongue:
Εχουν κι αυτη μια περιοδο που ηταν μετρια περιοδος.

Εσυ, εγω τα θεωρω μια χαρα δισκους. Γουστα, αλλα οταν εκφραζονται σαν αξιωματικες αληθειες (ΟΙ ΠΑΡΑΝΤΑΗΣ ΛΟΣΤ ΒΓΑΖΟΥΝ ΜΑΠΕΣ) εμενα προσωπικα με ενοχλουν λιγο. Με την ιδια λογικη θα μπορουσα να πω και εγω οτι βγαζουν μονο δισκαρες την τελευταια δεκαετια και να εχει την ιδια αξια σαν γεγονος (μηδενικη δηλαδη) με την παραπανω προταση.

Ειδικά το Plague Within για μένα είναι μια χαρά δίσκος, απλά έχει καναδυο κομμάτια κατώτερα. Tα έχουμε πει πολλές φορές φέτος όμως.
Για μένα δίσκος της χρονιάς το Obsidian και εύκολα. Σίγουρα δεν άκουσα πολλά πράγματα τελικά αλλά αυτό έγινε κυρίως γιατί ήταν τέτοια η ποιότητα του Obsidian που μονοπώλησε το ενδιαφέρον μου. Συν ότι άκουσα αρκετό gothic εξαιτίας του. Μόνο κέρδος δηλαδή. Άξιοι.

2 Likes

Γενικώς το obsidian στέκεται αρκετά ψηλά και σε reviews και σε λίστες, και σε πωλήσεις.
Πάνω από όλα όμως έχει πολύ καλή ροή,ακούγεται ολόκληρος χωρίς καμία διακοπή κανένα σκιπ. Επίσης και εμένα μονοπώλησε το ενδιαφέρον μου καθώς του έχω αφιερώσει αμέτρητες ακροάσεις.
Το medusa είχε άλλη φιλοσοφία σαν δίσκος, αυτό δεν τον κατατάσει ως ¨κακό" δίσκο (σίγουρα κανά δύο κομμάτια θα μπορούσαν να αντικασταθούν από 2 εξαιρετικά b sides, απλά
“έπρεπε” να έχει ο δίσκος μια deathdoom υφή, έμειναν έξω).

3 Likes

ομορφα πραγματακια :sunglasses:

3 Likes

Ωραίο κομμάτι, υπήρχε και στην προ δεκαετίας επανέκδοση του DT, παρόλα αυτά λιγότερο καλό σε σχέση με οποιοδήποτε καταπληκτικό b side υπάρχει από εκείνη τη περίοδο.

4 Likes

Ετσι ακριβως

3 Likes

Σιγά σιγά πάμε για 2022 (οι συναυλίες εννοώ)

Once again we regret to announce the postponement of our ‘Obsidian’ show at The Warehouse Leeds.

Due to the uncertainty of live shows returning by May and travel restrictions, we have come to conclusion that it would be safest to reschedule for 2022.

We hope by then things will have returned to some kind of normality and we will be able to be in the same room again!

Original tickets remain valid.

Μέχρι τότε μπορεί να έχουν βγάλει και άλλο δίσκο :stuck_out_tongue:

2 Likes

Στο τέλος στο 1:18:50

6 Likes

Μια χαρά είναι η φωνή του. Ταιριαστή με το κομμάτι και έχει αυτή την χροιά που μου αρέσει στον Holmes. Και σαν διασκευή γενικά τα σπάει.

2 Likes

Γάμησε ο Νικολάκης

2 Likes

Πολύ καλή διασκευή στο σύνολο της, αλλά και ο Νικόλας σουπερ…
περιμένουμε δίσκο λοστ με διασκευές από depecehe mode, type o, celtic frost, black sabbath κλπ, αντε μη βαριέστε κάντε κάτι :stuck_out_tongue: !!

1 Like

Να προσθέσω επίσης Danzig, Nick Cave, Killing Joke και Nine Inch Nails.

3021

15 Likes

Κλαίω!! :joy::joy: Τώρα περιμένω απάντηση από την άλλη πλευρά του Ατλαντικού!!

4 Likes

Τι να απαντησεις σε ασχετους, δεν εχει νοημα… Μπας και το καταλαβει (καμια ελπιδα), συγκριση Depeche Mode με Host ειναι σα να λεει καποιςο οτι οι Foo Fighters ειναι κοπια των Nirvana.

Ωραια η διασκευη οντως, στους υπεραγαπημενους Type O Negative. Μου κανει αρνητικη εντυπωση το οτι διαβαζει τους στιχους… πως γινεται να μην ξερει αυτο το τραγουδι απεξω… Ωραια το λεει ομως. Αν και κανενας δεν ειναι Pete Steele. Μαλλον το λεει καλυτερα απο τον καθε αλλον ομως.

2 Likes

Ούτε λίγη πλάκα δε σηκώνεις βρε καημένε :stuck_out_tongue:!!