Parkway Drive @ Release Athens 27/06/23

Μια φορά κάτι φίλοι μου λέγανε ότι το παρατσούκλι το πήρε βγαίνοντας από τη μπουζού, κι ο φύλακας του έδωσε 50 cents για εισιτήριο λεωφορείου. Γελούσανε γιατί το έχαψα, αλλά μεταξύ μας θα ήταν γαμάτο στόρυ

1 Like

Αφού αύριο είναι Πρωταπριλιά, γιατί μας κάνουν από σήμερα πλάκα;

8 Likes

Νταξει παιδια, δεν χρειάζεται να τρελαινομαστε.

Έχουν ξανασυμβεί τέτοια
(κ με καποιες απο τις ΙΔΙΕΣ μπάντες)

Την πρώτη φορά που ήρθαν Ελλάδα οι Celtic Frost - εποχές του μυθικου Monotheist - εμφανίστηκαν μέσα στο κατακαλόκαιρο στην Μαλακάσα, απογευματιατικα.
Κ αμέσως μετά βγήκαν οι Twisted Sister :smirk:

K πέρυσι, η επιλογή των Amenra να παιξουν (κ αυτοί στην Μαλακάσα απογευματιάτικα!) κατω απο Social Distortion εξίσου wtf φανταζε, κ τλκ το συγκεκριμένο λάιβ παιζει να κατέληξε η πιο ιδιαίτερη (κ ίσως αγαπημένη) από τις 4 φορές που είδα την μπάντα.

Having said that, η αλήθεια είναι ότι το Release το έχει παει σε άλλο λεβελ φετος το οτιναναι…

Προφανώς σε μεγάλο βαθμό όλα αυτά εξαρτώνται κ από τις διαθέσιμες ημερομηνίες των συγκροτημάτων, αλλά, ναι, ΔΕΝ μας το κάνουν καθολου ευκολο.

Σ εναν κόσμο που θα εβγαζε περισσοτερο νόημα (τουλάχιστον στο δικο μου κεφάλι), θα βλέπαμε:

Triptykon - Kreator - Cavalera

Όσο για Soulfly, προσωπικά αγαπώ (ειπαμε, βαμμενος με Cavalera),
αλλά περυσι τ αδέρφια έπαιζαν ολόκληρα τα Beneath the Remains/Arise (με Troops of Doom για κλείσιμο ε)
Φερτε κάτι τέτοιο ρε, να κάνουμε χαμουλη!

Amon Amarth με Heaven Shall Burn κ Insomnium
(χωρίς να θέλω να πω τιποτα κακό για την metalcore σκηνή, θεωρώ τους Heaven Shall Burn πολλά παραπανω πραγματα από ΑΠΛΩΣ μια metalcore μπάντα - ειναι εδω κ πολλα χρονια ένα μεγαθήριο της ευρύτερης metal σκηνης κ μπορεί να παίξει μπαλάρα σε πολλα κ διαφορετικά γήπεδα)

Οι Jinjer (προσωπικά ΔΕΝ τους παλευω καθόλου, αλλά σεβαστο το ότι πολλοι/ες γουστάρουν ασχημα), μια χαρά θα έμπαιναν κ στην μερα των Disturbed.
Έτσι κι αλλιώς, κι η επιλογή των Nova Twins στην ποικιλομορφια του billing πονταρει, δεν είναι ότι οι Jinjer θα φάνταζαν απαραίτητα πιο ξεκαρφωτοι σ αυτή τη μερα.

Κ στην τλκ, αν θέλετε εμπορικοτητα κ ποικιλομορφία την μέρα των Helloween, φερτε Arch Enemy κ Baby Metal ξερωγω.
Πάλι γαμω τα κραξιματα θα φάτε, αλλά τουλάχιστον από κάτω από την σκηνή θα περασουμε σουπερ
(κ λογικο, αφου κι οι δυο μπάντες, στον πυρήνα τους, μια χαρά Helloween κλέβουν :smile:)

Κ όσον αφορά το metalcore της όλης φάσης, από την σκοπιά καθαρά του θεατή/ακροατη/οπαδου, κ αγνοώντας μέρος των logistics, το ότι κατάφεραν να μοίρασουν σε διαφορετικές εταιρείες/μέρες/φεστιβάλ τους Parkway Drive, As I Lay Dying κ Asking Alexandria (αδιαφοροι μου είναι προσωπικα, αλλά παραμενουν μεγάλη μπάντα του χώρου), το λες μεγάλο fail, κ τεράστια χαμένη ευκαιρία για ενα καθαρά metalcore event.

Βέβαια, λιγες μερες πριν, καποιοι/ες απο μας θα έχουν πεθανει ευτυχισμένοι/ες στους Converge, οπότε δεν έχει κ τόση σημασία ε :grinning:

2 Likes

Για μενα ειναι μεγαλο στοίχημα να παει καλα η μερα των Parkway Drive. Γιατι αν παει καλα ισως εχουμε ελπιδες να δουμε και τα μεγαλύτερα όνομα της σκηνής… Θυμάμαι 6/6/06 θα ερχόντουσαν inflame μαζι με Trivium και και το νεανικο μου τσουτσουνι ηταν ορθιο μεχρι την μερα που μας το ακυρωσαν…

Εγω ελπιζω να μη πεθαίνω ευτυχισμενος Converge γιατι την επομενη εχω ghost και μετα parkway… :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά κ γω αχαστους τους έχω τους Ghost (προσωπικα αγαπώ ΚΑΙ Candlemass)

Parkway Drive δεν θα πηγαινα, αλλα Cavalera κ Warrior ΔΕΝ χανω, οποτε, ναι, sign me in
(ουτε Kreatorαρα κ HSB παιζει να χασω, οποτε να δω που σκατα θα βρεθούν τα χρήματα για τόσα λάιβ :roll_eyes:)

Αλλά το ότι θα είμαστε από μετα-converge χανγκοβερ, ε ειναι ψιλοδεδομενο :smile:

Τα line-up είναι πλέον ένα κοινωνικό πείραμα για να δουν πόσο θα αντέξουμε οι μεταλάδες τα μη μέταλ πράγματα και για να πάνε μαζί σε συναυλία όσοι έχουν σύντροφο που ακούει τα πάντα ή όσοι έχουν παιδιά. Είσαι στο πνεύμα.

Γαμάτο αλλά για μέχρι Piraeus Academy

Άντε Τεχνόπολη

Ισχύει, αλλα τζάμπα είναι το ονειρεμα! :slightly_smiling_face:

1 Like

Φοβερή προσθήκη οι Triptykon, το πρόβλημα είναι ότι ο ήλιος θα είναι ψηλά την ώρα που θα παίζουν…

1 Like

Μη φοβάσαι. Ο apollyon sun είναι σκοτεινός

3 Likes

ρεαλιστικά, οχι όλα, αλλα πολλά είχαν flexibility ημερομηνιακό. απλά γίνεται με πλάνο να πειθαναγκαστεί κόσμος να παει σε 2-3 αν όχι όλες τις μέρες. αλλά οχι θενς. αφου @!@#@! τη μια που με ενδιέφερε - βιλγαρία και πάλι.

Φλωροι

ΕΡΧΟΜΑCTE

8 Likes

Σαν το περνά περνά η μέλισσα είναι.

5 Likes

Μιας και διαβάζω διάφορα για τον ήχο (όπως αυτό του @fearraven στο Nightwish thread), λέω να σκάσω με αυτασπίδες στην τσέπη, μπας και χρειαστούν.
Τι θα προτείνατε λοιπόν? Μιλάμε κυρίως για μια χρήση.

Τσίπουρο!

5 Likes

Και σκατά να είναι ο ήχος μετά το carrion δεν θα ακούμε…

2 Likes

https://www.youtube.com/live/rxXVR-4gJGA?feature=share

Για οσους το σκέφτονται ακομη… στις 2 ξημερωματα

Πριν εχει amenra

3 Likes

Πωωω της πόπης γίνεται…όσοι δεν έχετε πάει,καντε οτι μπορείτε να πάτε μία φορα στο Hellfest.

1 Like

το live γιατι δεν υπάρχει πλεον? δηλαδή κράτησαν πανω το live των Architects και δεν τους αφησαν οι park?

Τεσπα δεν πειράζει πλησιάζουν οι μερες…

Pan Pan / Converge / Ghost / Parkway… χαμος…

4 Likes

Και πέρυσι κάτι τέτοια έκαναν στο hellfest μερικα τα κράταγαν από κάποια άφηναν ένα δύο άσματα… Anyway αυτό δεν κατεβαίνει…

1 Like