Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ένα είναι αυτό. Άλλο να ψάχνουν συγκεκριμένα εργαστήρια με διαφορετικούς ρυθμούς για ένα εμβόλιο και άλλο πρακτικά ολόκληρη η σχετική επιστημονική κοινότητα εξαρχής.

Επίσης, σχετικά με τις μεταλλάξεις και το εμβόλιο, θα το εξηγήσω όσο πιο μπακάλικα μπορώ, όπως μου τα μετέφερε η αδερφή μου (χημικός γαρ).

Τα εμβόλια mRNA πρακτικά παρέχουν ανοσία και στις μεταλλάξεις.

Ο λόγος είναι πως σε αυτά δεν βρίσκεται νεκρό στέλεχος του ιού για να δημιουργήσει ανοσία με τον παραδοσιακό τρόπο. Σε αυτά βρίσκεται, συγχωρέστε με για πιθανές αστοχίες σε ορισμούς, το αποτύπωμα του γενετικού κώδικα της πρωτείνης η οποία βρίσκετια στο εξωτερικό του ιού και η οποία του επιτρέπει να μεταδίδεται και να διεισδύει στους οργανισμούς.

Αυτά τα εμβόλια λοιπόν, όταν εισέρθουν σε οργανισμό, του παρέχουν την μεθοδολογία να παράξει αυτήν την ξένη πρωτείνη, στην οποία αυτόματα επιτίθεται, και έτσι μαθαίνει πως να την αντιμετωπίζει, μιας και είναι ξένη σε αυτόν.

Συνεπώς, όταν κάποιος εμβολιασμένος (μιλάω γενικά, όχι για τα συγκεκριμένα εμβόλια και για τις όποιες παρενέργειές τους), έρθει αντιμέτωπος με covid ή μετάλλαξη του με την εν λόγω πρωτείνη στο εξωτερικό του, τον διαλύει πριν αυτός εισέλθει στον οργανισμό.

Συνεπώς, αν μεταλλαχθεί ο ιός έπειτα από εμβολιασμένο πλήθος ικανού αριθμού με εμβόλια mRNA, επειδή αποσκοπεί στο να επιβιώσει (αυτή είναι η κινητήριος δύναμη των μεταλλάξεων, απλοποιημένα), θα είναι σε μια εκδοχή του με λιγότερο ισχυρή εξωτερική πρωτείνη (άρα και λιγότερο μεταδοτικός), ή κάτι παρόμοιο.

Βέβαια, αν κατάλαβα καλά, αυτή η μέθοδος πρώτη φορά εφαρμόζεται σε εμβόλια, είναι τα πρώτα ευρείας κλίμακας εμβόλια mRNA που θα κυκλοφορήσουν, και εκεί οφείλεται και η, αφύσικη για τα δεδομένα εμβολίων, υψηλή τους επιτυχία σε ποσοστά.

Το ότι οι παρούσες μεταλλάξεις προσβάλλουν περισσότερο και ταχύτερα άλλες ομάδες πληθυσμού έχει να κάνει με το ότι δεν υπάρχει ανοσία της αγέλης κατά βάση.

Αυτά τα απλουστευμένα, ελπίζω να ήταν κατατοπιστικό. Εννοείται αν θέλει κάποιος ειδικός να με διορθώσει ή και να εμβαθύνει, ελεύθερα.

7 Likes

χωρίς να είμαι χημικός ή βιολόγος, απλά διαβάζοντας λίγο σχετικά (αν και ντροπή μας, αυτά είναι βασικά βιολογία λυκείου, θα πρεπε να τα ξέρουμε και κάτι δείχνει όλο αυτό για την αποτελεσματικότητα του συστήματος εκπαίδευσης):

Ο HIV είναι ρετροϊός. Δηλαδή: έχει δηλαδή γενετικό υλικό το RNA, το οποίο με τη δράση ενός ενζύμου που λέγεται αντίστροφη μεταγραφάση μετατρέπεται σε DNA για να ενσωματωθεί στο γονιδίωμα του ανθρώπου (βλ. κύκλος αναπαραγωγής του HIV ). O HIV λοιπόν έχει ένα (τρομακτικό) χαρακτηριστικό γνώρισμα που η κορόνα δεν έχει, πως αλλοιώνει το γενετικό υλικό του ξενιστή. Και επιπρόσθετα, έχει αναρίθμητες μεταλλάξεις. Μιλάμε για άλλη περίπτωση.

Αλλά προφανώς, ο λόγους που δεν υπάρχει εμβόλιο, δεν είναι αυτός. Ας αναρωτηθεί κανείς πχ γιατί δεν υπάρχει εμβόλιο για τον έμπολα, ή φαρμακευτική αγωγή. Γιατί απλά, αν αρρωστήσεις από έμπολα, θα πάρεις την αγωγή και θα γιατρευτείς. Εφ όρου ζωής. Αν λοιπόν μια φαρμακευτική έχει να επενδύσει 1 δις σε έρευνα, θα τα επενδύσει στο φάρμακο κατά του έμπολα ή σε φάρμακα για τον διαβήτη, τα οποία οι ασθενείς θα είναι υποχρεωμένοι να τα λαμβάνουν σε τακτική βάση για πάντα; Για να μην μακρηγορώ, τσεκάρετε τα παρακάτω λινκ, τα οποία τα εξηγούν πολύ καλύτερα από εμένα. Και κάντε τη χάρη στον εαυτό σας και ακούτε τον Χατζηστεφάνου, όχι με τυφλό οπαδισμό, όσο και αν διαφωνείτε.

4 Likes

Αφού χωρίς κάπνισμα είμαι 1 από τους 12 μήνες, τι λες? :stuck_out_tongue:

Να ανοίξω gofundme, PMI, Imperial κλπ μπορεί να με χρυσώσουν τι λες?

Κι εγώ κάτι τέτοιο έχω, δεν είμαι junkie που μετράει ώρες, απλά το κοιτάω περιστασιακά. Το ρεκόρ μου είναι περίπου 10 μήνες, από το Μάρτιο του 18 ως το Γενάρη του 19, αλλά ήθελα να ξανακαπνίσω και το ξανάρχισα. Συνολικά αν το κρατήσω μέχρι το Μάρτιο του 21( θα το κρατήσω, απλά το αν μπαίνει επειδή κάνω υπόθεση ), θα έχω 14/36 τελευταίους μήνες χωρίς τσιγάρο, @QuintomScenario περιμένω τις παρατηρήσεις σου για τα τελευταία 4.5 χρόνια με βάση τις αναλογίες που χρησιμοποιείς.

Αν ακούγατε το τι έλεγα στο τόπικ της ομοιοπαθητικής θα μιλάγαμε πολύ πιο άνετα, αλλά έχουμε γεμίσει τυπολάτρες εδώ πέρα

2 Likes

Διαβασα ενα χρονο οχι ενα μηνα. Η θεωρια μου καταρριπτει.

Το πορισμα ειναι ξεκαθαρα οτι δεν εισαι Φυσικος.

Οταν λες πιο ανετα εννοεις λανθασμενα ε? :stuck_out_tongue:

Να “πεταχτώ” κι εγώ, λοιπόν, για να προσθέσω την άποψή μου για το κάπνισμα και το αλκοόλ.

Πριν λίγο καιρό, συμπληρώθηκαν 13 χρόνια από τότε που σταμάτησα το κάπνισμα. Μία από τις πιο άχρηστες και βλαβερές συνήθειες, την οποία, μάλιστα, υιοθέτησα στην εντελώς τρυφερή ηλικία των 14. Φυσικά, ξεκίνησα να καπνίζω λόγω ενός ηλίθιου μιμητισμού και της αφέλειας της εφηβείας και με τα πολλά προέκυψε ο εθισμός (ή η συνήθεια, αν προτιμάτε), ο οποίος κράτησε αρκετά χρόνια, αλλά δεν συνδέθηκε (ευτυχώς) ποτέ με ημερήσια, ποσοτική κατάχρηση. Για τις πολύπλευρες, θετικές αλλαγές στην υγεία δεν μπορώ να σημειώσω περισσότερα από τα ήδη γνωστά σε όλους. Μέχρι κι εγώ είδα άμεσες, αλλά και μεσομακροπρόθεσμες, βελτιώσεις στην υγεία μου, που ήμουν στην καλύτερη ηλικία (early 20s) όταν διέκοψα. Όσον αφορά στην καταβολή προσπάθειας, λυπάμαι αν ακουστώ αυστηρός, αλλά η συνήθεια “κόβεται” οριστικά και αμετάκλητα, μονάχα με τη μέθοδο “μαχαίρι”. Δεν υπάρχει εδώ το σταδιακά και λάου-λάου. Το πετάς μία ημέρα και μετά κάνεις την προσπάθεια να σταματήσεις να το σκέφτεσαι. Και πάλι από την προσωπική μου εμπειρία, θα πω ότι μία καλή αφορμή είναι να αποπειραθείτε να σταματήσετε πριν ή κατά τη διάρκεια μία περιόδου που εν γένει “Το θέλει το τσιγαράκι της”, ώστε να δοκιμάσετε κατευθείαν στα “βαθιά”. Εγώ έκανα την προσπάθειά μου (και πέτυχα) λίγους μήνες πριν παρουσιαστώ για τη στρατιωτική μου θητεία (κατά την οποία άναψα ένα τσιγάρο λίγο πριν απολυθώ και μετά από μία τζούρα το πέταξα σχεδόν αηδιασμένος). Επίσης, ας αναλογιστούμε, τι “θετικό” μας προσφέρει, πραγματικά, το τσιγάρο; Δεν σε χαλαρώνει, δεν σε “φτιάχνει”, δεν σε κάνει πιο κοινωνικό και ακολουθούν όλα τα δεν του κόσμου. Καλή δύναμη, λοιπόν, σε όσους καταβάλλετε την προσπάθεια. Κάντε το δώρο στον εαυτό σας και διακόψτε!

Από την άλλη πλευρά, το αλκοόλ είναι μία εντελώς διαφορετική περίπτωση. Πέραν του σωματικού, πιστεύω ακράδαντα ότι ο εθισμός σε αυτήν την περίπτωση είναι κατά βάση ψυχικός για τους περισσότερους, καθώς το αλκοόλ αποτελεί σε πλείστες όσες περιπτώσεις το μέσο ώστε να κοινωνικοποιηθείς, να χαλαρώσεις, να βγεις από το σπίτι, να “αποδράσεις” από την όποια κατάσταση σε βασανίζει, να ξεχαστείς, να αισθανθείς “άνθρωπος” (το συγκεκριμένο είναι και το μεγαλύτερο “ψέμμα” που σου προσφέρει η κατάχρηση) κ.λπ. Σε αυτήν την περίπτωση, και σε σύγκριση με το κάπνισμα πάντα, καταλαβαίνω απόλυτα τον οποιονδήποτε εθισμένο δυσκολεύεται να διακόψει. Η λύση εμπεριέχει τρεις διαστάσεις: Πρώτον, πιέζεις -σε βαθμό "αυτομαστιγώματος- τον εαυτό σου να μη λησμονά όλα τα ξεφτιλίκια (όσα δύνασαι να θυμηθείς, δηλαδή) στα οποία έχεις προβεί όντας μεθυσμένος. Είναι πολύ σημαντικό να μη τα θυμάσαι γελώντας με τους φίλους σου, αλλά να μπεις στη διαδικασία του “παρατηρητή” του εαυτού σου, κατανοώντας ότι αν μπορούσες να σε παρακολουθήσεις θα αισθανόσουν οίκτο και λύπη και δεν θα έκανες χαβαλέ. Δεύτερον, τρεις λέξεις: hangover και συνεπαγόμενες χαμένες ημέρες. Εδώ εστιάζουμε στο frequency & severity. Για το hangover θυμόμαστε τη σφοδρότητα του πώς αισθανόμαστε και για τις χαμένες ημέρες (“σάπισμα” στον καναπέ, αδυναμία να “πάρουμε” τα πόδια μας κ.λπ.) εστιάζουμε στη συχνότητα. Αυτό από μόνο του είναι αρκετό για να προβληματιστούμε. Τρίτον, εντοπίζουμε το ΓΙΑΤΙ κάνουμε κατάχρηση αλκοόλ. Συνήθως, δεν μπορούμε μόνοι και απαιτείται ψυχοθεραπεία. Μόλις εντοπίσεις το λόγο, είναι, πλέον, καιρός να βρεις και τον εναλλακτικό τρόπο να είσαι “ανθρώπινος” και χαλαρός.

Όσον αφορά την ανωτέρω παράγραφο για το αλκοόλ, προφανώς, αναφέρομαι στις κλινικές περιπτώσεις ή/και σε αυτές που τείνουν προς τα εκεί. Δεν μιλώ για τους “κοινωνικούς πότες” ή όσους έτυχε να μεθύσουν σε εξαιρετικές περιστάσεις και να προβούν σε ξεφτιλίκια. Αν ακούγομαι σαν υπάλληλος στο ΚΕΘΕΑ, υπάρχει λόγος που το κάνω και μεγάλη ιστορία από πίσω.

Πάντως, κάπου διάβαζα τις προάλλες (αν το βρω το άρθρο, θα το μοιραστώ) ότι η όλη “εμμονή” με το fitness και το well-being των τελευταίων ετών, έχει οδηγήσει σε σημαντική μείωση του ποσοστού των εφήβων/ανηλίκων που ξεκινάνε μία βλαβερή συνήθεια (είτε το αλκοόλ, είτε το κάπνισμα, είτε τα ναρκωτικά). Αναντίρρητα, αυτό είναι θετικό, αρκεί να μη φτάνουμε στα άκρα και της άλλης πλευράς. Μέτρον ἄριστον.

10 Likes

Όσον αφορά το κάπνισμα, εμένα μου αρέσει η γεύση, τόσο απλά γι’αυτό και το έκανα.

Όσον αφορά το ποτό, δεν το σκέφτομαι καν, πίνω μόνο σε περιπτώσεις, δεν το ζητάω.

Για αυτό θα πω μόνο πόσο ζηλεύω τους κεντροβορειο Ευρωπαίους που μπορούν να πίνουν τον πάτο τους το βράδυ, να κοιμούνται 4 ώρες και το πρωί να δουλεύουν σα να μη συμβαίνει τίποτα, απλά υπερδύναμη.

Πιστευω πραγματικο εθισμο εχουν καποιοι απο εμας μονο στο αλκοολ, και πως ειναι θεμα ανθρωπου. Ειχα παλιοτερα σχεση με πρωην αλκοολικη που κατα τη διαρκεια της σχεσης (και μετα ελπιζω) πηγαινε στους ΑΑ και ειχε καταφερει ετσι να το κοψει. Σε καποια συνεδρια και μικροτερες συναντησεις εκτος Αθηνας και Ελλαδας ειχα παει κι εγω μαζι της σαν συνοδος και ειχα μαθει αρκετα για το θεμα και στα πλαισια των ΑΑ αλλα και γενικοτερα. Η συγκεκριμενη κοπελα, οπως και ολοι οι αλκοολικοι καλο ειναι να μην το δοκιμαζουν καν, γιατι (με βαση και τον ορισμο των ΑΑ) αλκοολικος δεν ειναι αυτος που πινει συχνα ή πολυ, αλλα αυτος που αν αρχισει να πινει δεν μπορει να σταματησει.

Αφου λοιπον εχουμε συζητήσει για αυτη την κατηγορια συνανθρωπων, για τους υπολοιπους δεν θεωρω πως η μικρη καταναλωση εχει καποιο προβλημα ουτε ειναι κατι που πρεπει να παλεψουμε με τον εαυτο μας για να σταματησουμε (εκτος αν καποιος εχει καποιο προβλημα υγειας που ακομα και η μικρη καταναλωση επιδεινωνει)

Προσωπικα περασα ολη την πρωτη καραντινα πρακτικα χωρις αλκοολ (αντε να ηπια μια μπυρα στους 2+ μηνες) και ξαναηπια ουσιαστικα οταν ανοιξαν τα μπαρ.Εχω διαπιστωσει πως σε περιοδους με ενταση στη δουλεια ή αλλα προβληματα το να πιω 1-3 μπυρες ή κρασια (οχι καθημερινα βεβαια) με βοηθαει να βγω λιγο απο τα προβληματα μου- οχι να τα λυσω αλλα να παρω ενα timeout- και την επομενη μερα να μπορω να τα δω με καλυτερη διαθεση. Ειναι εθισμος? Οχι θα ελεγα, ειναι εργαλειο. Ειμαι και αρκετα συγκρατημενος ανθρωπος, με αρκετες σκεψεις, μερικες φορες οριακα ντροπαλος κοινωνικα και το αλκοολ σε μικρες ποσοτητες με βοηθαει να χαλαρωσω λιγο. (η πρωην που ανεφερα πιο πριν μου ελεγε πως με 1-2 ποτα γινομαι καλυτερος ανθρωπος)

Ναι, βρε.

Γι’ αυτό διευκρίνισα στην επόμενη παράγραφο από την παραπομπή σου ότι αυτά που quot-άρεις (sic) δεν έχουν ισχύ για τον μέσο πότη (με ό,τι και αν σημαίνει μέσος).

1 Like

Να δεις πόσο θα σου αρέσει η “νέα” γεύση που θα έχει το φαγητό, όταν σταματήσεις εντελώς το κάπνισμα. Άλλη εμπειρία!

Σορυ μαν, δεν εδωσα οση σημασια επρεπε στην επομενη παραγραφo, εχεις δικιο

1 Like

Πολυ μεγαλο θεμα με το αλκοολ αυτο. Το τσιγαρο μπορει να μην το θεωρουμε σαν κοινωνια κατι εντελως λαθος οπως στην Αμερικη, αλλα δεν εχει θετικες συνδηλωσεις τουλαχιστον πλεον. Απο την αλλη αμα βγεις και δεν πιεις αλκοολ σε κοιτανε παραξενα, ποσες φορες θα σου προσφερουν “ενα ποτηρακι μωρε” και ποσο ειναι εγγεγραμμενο στο πολιτισμικο μας ασυνειδητο το οτι αμα εισαι σε γλεντι θα πιεις, αμα εχεις στενοχωριες θα πιεις, το κρασι κανει καλο στην υγεια (λολ) κτλ κτλ. Τεραστιο ζορι.

Θυμήθηκα τώρα τις… παλιές κακές εποχές, όπου το κάπνισμα επιτρεπόταν παντού και σε κλειστούς χώρους (κάτι ευτυχώς αδιανόητο πλέον, στις περισσότερες περιπτώσεις).

Ψάχνω να μου πάρω δώρο το S&M2 (2cd+bluray) και δεν το βρίσκω εδώ… αν το παραγγείλω από met-store (δεν έχω παραγγείλει ποτέ από εκεί), σκέφτομαι πόσο θα χρεώσουν μεταφορικά (αλήθεια, πόσο; ), εκτός αν βάλω και άλλα στην παραγγελία και συμφέρει περισσότερο… κανά παιδικό μπλουζάκι για τη μικρή, σαλιάρα και φορμάκι για το μωρό που έρχεται… ρε που μπλέξαμε :roll_eyes:

2 Likes

Θα το βρεις σιγουρα, υπαρχει σε πολλα μαγαζια. Το Metstore μεχρι να φυγει απο Αγγλια, ξεχνα το. Καταρχας τα ταχυδρομικα ειναι ηδη δυσαναλογα ακριβα για Ελλαδα και κατα δευτερον απο 1/1 τα εμπορευματα απο Αγγλια προς ΕΕ θα εχουν τελωνειο (που σημαινει στην καλυτερη περιπτωση 24% ΦΠΑ στο συνολικο ποσο ΜΕ τα ταχυδρομικα συν ενα κοστος εκτελωνισμου). Και τωρα να παραγγειλεις, αμφιβαλλω αν θα φυγει τοσο γρηγορα ωστε να εχει ερθει εδω μεχρι 31/12.

Παρ’ το απο Ελλαδα :grinning:.

Δεν είναι ότι βαριέμαι και κατά κανόνα δεν λέω ότι μου κατέβει, επειδή όμως δεν υπάρχει άλλο πιο γενικό θέμα, ας ευχηθώ από εδώ καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία για όλους μας!

2 Likes

Χρονια πολλα!

2 Likes

Merry X-mas σε όλους.

4 Likes

ευχαριστω παιδια

Προκαταβολικά, μισή ντροπή δική μου που το έκανα, μισή δική σας που θα το διαβάσετε.

Χθες και προχθές παρακολούθησα, λόγω ανωτέρας βίας, το J2US. Ήταν οι δύο τελευταίες εκπομπές. Στην τελευταία, μάλιστα, συνέβη το “κοσμοϊστορικό” γεγονός της κοινής εμφάνισης Α. Βίσση και Δ. Βανδή, το οποίο τερμάτισε την πολυετή κόντρα (εάν υπήρξε, βέβαια, τέτοια).

Το ζήτημα είναι ότι όπως έκανε ο σκηνοθέτης αλλαγές στα πλάνα κι έδειχνε τους τραγουδιστές που κάνουν δεύτερα φωνητικά σε όσους διαγωνίζονται/εμφανίζονται, διαπίστωσα ότι η μία εκ των τριών είναι η “δική” μας, πολύ γνωστή Maxi Nil!

1 Like

3 Likes

Όχι εγώ, κύριε. Αυτή!

Πόσοι και πόσοι του “σιναφιού” μας, πάντως, έχουν βγάλει το μεροκάματο σε μπουζούκια κ.λπ. Καταναγκαστικά έργα μεν, καλό παραδάκι δε.

1 Like