Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Θα σου ελεγα τιποτα τωρα παλιοπαπαρα :joy:

1 Like

Υπεροχα νεα. Μακαρι να πανε ολα καλα. Η λογικη πισω απο ολο αυτο ειναι “βρηκα καποιον τροπο να μετραω θερμιδες και να ξερω ποσο τρωω”.

Εγω ακομη κι οταν εκανα χαμουλη, π.χ. οταν πηγαιναμε σε ταβερνα με τα παιδια που παιζαμε μπαλα ξερωγω κι ετρωγα και τις καρεκλες, εβαζα εναν μεγαλο αριθμο θερμιδων στο τελος της ημερας (manually εννοω) και κοιμομουν σαν πουλακι.

Λιγο-πολυ ξερεις ποσο τρως κανονικα, ξερεις τι εφαγες εκεινη την ημερα, ξερεις περιπου τις θερμιδες… Ε, προσθετεις ενα 30% παραπανω κι ας ειμαστε καλα να τα γαμαμε ολα :slight_smile:

2 Likes

Σίγουρα είναι πάρα πολύ χρήσιμο το να μετράς τις θερμίδες. Στο περίπου ήξερα τι γινόταν με τα περισσότερα τρόφιμα, αλλά είναι διαφορετικό να μετράς συγκεκριμένα. Καλά θα πάει ρε, ευχαριστώ κιόλας για το ενδιαφέρον και την πρόταση του MFP, αυτή τη στιγμή έχω ακόμα αρκετά κιλά για χάσιμο και πιστεύω ότι για κάνα δίμηνο θα χάνω ψιλοεύκολα.

Η μπάλλα είναι ένα θέμα, αλλά όχι σημαντικό. Μόνο όποτε παίζω Τετάρτες καθόμαστε μετά και πιθανότατα παραγγέλνουμε σουβλάκια, τα οποία από μόνα τους δεν είναι κακά. Κακός είναι ο συνδυασμός τους με λίτρα μπύρας :stuck_out_tongue:. Πάντως σε ισοζύγιο πιστεύω ότι είμαι σα να έχω φάει ένα γερό βραδινό.

Μπα, σε τέτοιες μέρες δε συμπληρώνω τίποτα. Δεν κάνω καν τον κόπο, δεν πειράζει, έτσι κι αλλιώς δε συμβαίνει συχνά, το πολύ-πολύ να σε πηγαίνει 2-3 μέρες πίσω.

2 Likes

Δεν υπαρχει λογος να ευχαριστεις για τπτ. Εχω ηδη γραψει οτι με εσωσε αυτη η εφαρμογη, αλλα απο μονη της δεν κανει τπτ. Αν δεν ηθελα εγω, δεν θα εχανα γραμμαριο. Τα σουβλακια μετα τη μπαλα πραγματικα ειναι μια χαρα, ειδικα αν δεν εχουν μεσα πατατες (μεγαλη θυσια, αλλα μπορει να γινει). Η μπυρα ομως ειναι προβλημα :confused:

Καλη επιτυχια παντως, χαιρομαι που μπορει να βοηθησα εστω και λιγο.

2 Likes

Κάθεστε και μετράτε θερμίδες, κόψτε το heavy metal ρε μαλάκες.

1 Like

Αυτό που λέμε σωστή επιστημονική έρευνα :joy::joy:

1 Like

Ψάχνω αμάξι (δε σας νοιάζει αλλά κουβέντα να γίνεται) γύρω στα € 25.000,00. Κατά προτίμηση SUV λόγω χώρων (2 παιδιά)…Είμαι μεταξύ Skoda Karoq, Hyundai Tucson, Citroen C4-C5 & Nissan Qashqai. Απ’ όσα έχω διαβάσει και έχω δει προτιμώ το Karoq. Λόγω covid δεν έχω μπει ακόμη στη διαδικασία test drive κλπ… Έχει κάποιος εικόνα ή ιδία άποψη για κάποιο από αυτά ;

1 Like

Είμαι σε παρόμοια αναζήτηση… έχω καταλήξει στο Karoq ή Kamiq (ελάχιστα μικρότερο από το Karoq, και ελάχιστα φθηνότερο). Citron και Nissan έχω αποκλείσει, το δε Tucson είναι καλό, όπως και το Karoq, αλλά αρκετά ακριβότερο.

1 Like

Και καπου εδω μου θυμησες μετα απο παρα πολλα χρονια το ποσο πανακριβα ειναι τα αυτοκινητα στην Ελλαδα…

Απο περιεργεια κοιταξα τιμες για καινουριο SUV εδω περα, και με $28.000 (που ειναι 23.000 ευρω) παιρνεις ολοκαινουριο Jeep Cherokee. Σιγουρα μετραει το οτι δεν ειναι εισαγωγης η συγκεκριμενη μαρκα, αλλα αν παμε σε Ford βρισκεις με $20.000 για παραδειγμα, το Huyndai Tucson που ρωτησες συγκεκριμενα στα $26.000, τα τρια πιο κοινα Mazda απο $21.000-26.000, ενω με $38.000 (δηλαδη 31.000 ευρω) παιρνεις το GLA της Mercedes. Και ολα αυτα με μισθους εδω περα που προφανως ειναι διπλασιοι (αν οχι περισσοτερο) απο οτι στην Ελλαδα.

Σορρυ, το μηνυμα μου δεν βοηθαει σε τιποτα, απλα μου κανει τεραστια εντυπωση η ακριβεια στα αυτοκινητα στην Ελλαδα, παντοτε μου εκανε δηλαδη.

2 Likes

Τελικες τιμες, η’ ειναι οπως στα μαγαζια και στα εστιατορια που βλεπεις ταμπελακι 10 και τελικα πληρωνεις 15;

1 Like

Κι εγώ προς Skoda γέρνω.Αλλά με χαλάει λίγο η εγγύηση που είναι μόνο 2 χρόνια. Το citroen γιατί το απεκλεισες (θέμα σχεδιασμού, παροχών, ποιότητας);

Τα citroen ποτέ δεν εκτίμησα, οπότε δεν ασχολήθηκα καν.
Karoq/Kamiq ή Tucson θα έλεγα (για τα Nissan κάτι μου είχαν πει αρνητικό για το κιβώτιο ταχυτήτων, δεν θυμάμαι ακριβώς, οπότε έφυγαν και αυτά από τη wish list…)

1 Like

Tucson που πηρε ενας φιλος πριν δυο χρονια ειναι αρκετα ευχαριστημένος, αν και σε αμμο δεν μας εβγαλε

Από Hyundai Tucson θυμάμαι αυτή την διαφήμιση.

1 Like

Ήταν σαν να πηγαίνω για λαιβ στο πειραιως ακαντεμυ αλλά τελικά το προσπερασα εστριψα στο κοφι αιλαντ αριστερά κ μετά μπήκα στο εοππυ για το εμβόλιο.Α ρε πουτανα μοίρα πώς τα φέρνεις.Κ αυτή τη μέρα πλάκα μας κάνεις.

Πρε’ι στον μεταλ γκοντ να έχω ενα ήρεμο Σάββατο

1 Like

Έχοντας πλακωθεί στα τηλέφωνα για ευχές κατά τις προηγούμενες ώρες, νομίζω είναι μια καλή ευκαιρία να ευχηθούμε χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και από εδώ!

6 Likes

Ήρθε η πιο διασκεδαστικη ημέρα (κ γενικά εβδομαδα) την περίοδο που δούλευα στο δισκάδικο ( ίσως μετά την εβδομάδα κυκλοφορίας του καινούργιου σινγκλ/άλμπουμ της Madonna αφού αν νομίζετε ότι έχουν οι μεταλαδες προσμονή για το καινούργιο maiden ασπουμε δεν έχετε ζήσει τους οπαδούς της κ την τρέλα τους για picture lp ειδικές εκδόσεις κτλ. Μιλάμε για μανία).

Eurovision λοιπόν. Ένα μουσικό τσίρκο. Το cd να παίζει σε όλο το μαγαζί, προβλέψεις, στοιχήματα μπινελίκια από τους μεταλαδες κ τους τζαζοκλασσικους του μαγαζιού να κλείσουμε αυτήν την μαλακια που παίζει, ποιος έχει καλύτερη φωνή ποιος θα πατωσει επιλογή του πιο γελοίου τραγουδιού.
If you are not into eurovision you are not my friend.

Φέτος 12 βαθμούς σε limbiscοιδες Φινλανδούς κ περίεργο Ελβετό.

Μέτριο το δικό μας υπέροχα μάτια η κοπελιτσα :heart_eyes:

6 Likes

Ιταλια ρε! Μετα Γαλλια (αγαπαω κλασσικη τυρενια υπερδραματικη Γαλλιλα) και γαμηστερη Ουκρανια. Ελβετια μεγαλο ναι επισης και Φινλανδια για να νοσταλγουμε 00s βραδιες στο mo better.

Εμεις καλο τραγουδακι στειλαμε φετος indeed.

4 Likes

Κάνω κ ειδική αναφορά στην Ισλανδία αφού αυτή την χρονιά αυτό είναι το κομματι "τι να στείλουμε για να τρολαρουμε τον θεσμό "

Αμα σου πω οτι εμενα αυτο το σουπερ ρετρο 80ς μου αρεσει? Οχι στο τοπ μου αλλα μου ειναι ευχαριστο. Ασε που ο κυριος Δαδις ειναι γαμω τα παιδια :smiley: