Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Α κ μένα μ αρεσε ρε. Απλά το όλο στήσιμο κτλ σίγουρα θα ξενίσει κάποιους :smile:

1 Like

Εσείς τώρα αντί για τελικό θα δείτε eurovision? :roll_eyes:

Δεν πληρουμε δηλ τ αντρικά προτυπα; :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Δεν μ αρέσει να βλέπω μπάλα. Μ αρέσει να βλέπω Άρη.

Ανετοτατα

1 Like

Εντάξει μπάλα δεν θα δείτε αλλά να δείτε eurovision για τους σωστούς 3 λόγους:

θα μου πεις βέβαια και δεν πάω σε μπουζούκια β διαλογής στην Εθνική οδό; Ε αν μπορείς πήγαινε :stuck_out_tongue:

Eurovision χωρίς Δάφνη Μπόκοτα στην περιγραφή είναι σαν reality χωρίς τον Μικρούτσικο, σαν metal festival στην Ελλάδα με περισσότερα από 5-6 συγκροτήματα, σαν συναυλία Manowar χωρίς να εκφωνήσει λόγο ο Μεγάλος!

Απλά αδιανόητο ή, στην καλύτερη των περιπτώσεων, μισή απόλαυση !

Ούτε τελικό, ούτε γιουροβίζιον ρε…
Ευκαιρία να ξεκινήσω τον 2ο κύκλο Blue book…

6 Likes

Τι συμβαίνει όταν στο youtube ποστάρεις ένα σχόλιο και σου εμφανίζει ότι το σχόλιο έχει γραφτεί κανονικά αλλά όταν αποσυνδέεσαι το σχόλιο δεν υπάρχει;

Να μην μπορείς σε ολόκληρη Στοκχόλμη να βρεις προσβάσιμο σε ΑμεΑ σπίτι, με μπάτζετ <1500 (και πολύ λίγα λέω). Δε θα αναφέρω καν pet-friendly, γιατί θα με πείτε και απαιτητική :stuck_out_tongue:. Στην Στοκχόλμη? Στη Σουηδία?

Με έχουν κάνει να ξεχάσω τους λόγους που είχα λυσσάξει ν’ ανέβω Σκανδιναβία. Τελικά, εγώ είμαι η περίεργη ή απ’ άκρη σ’ άκρη οι άνθρωποι είναι βλαμμένοι? Και άντε, εγώ είμαι περίεργη, όμως κι αυτοί δεν είναι βλαμμένοι? Πουθενά δεν μπορώ να βρω την ηρεμία μου.

3 Likes

Δυσκολο μερος και ακριβο για να μετακομισει κανεις δυστυχως… Η Σκανδιναβια ειναι μαλλον ενας κοινωνικος παραδεισος για οσους γεννιουνται και μεγαλωνουν εκει, για τους υπολοιπους που θελουν να πανε εκει ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα.

Εγω προσωπικα δε θα μετακομιζα μονιμα λογω καιρου και μονο

3 Likes

Ειναι παντως η ομορφοτερη απο τις ευρωπαικες πρωτευουσες που εχω δει

3 Likes

Αρχικά να ευχηθώ στην φίλη να βγάλει άκρη με την μετακόμιση της.

Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω με τον quintom. Μπορεί τις Σκανδιναβικές να τις βλέπουμε στην κορυφή στις λίστες ευτυχισμένων χωρών και να έχουμε μια εικόνα άνετης ζωής αλλά δεν είναι και οι πιο φιλόξενες χώρες.

Όχι ότι είναι ρατσιστές οι άνθρωποι απλά το σύστημα παρέχει έναν κοινωνικό παράδεισο στους γηγενείς και όχι τους μετανάστες στο ξεκίνημα.

ΥΓ Όσο και να εκθειάζουμε τις άλλες χώρες όλες έχουν τα στραβά τους και οι Σκανδιναβικές και η Αγγλία και η Γερμανία και όλες

4 Likes

Καλά προφανώς και έχουν όλες οι χώρες τα στραβά τους, όποιος έχει ταξιδέψει αρκετά ή/και διαμεινει εξωτερικό το γνωρίζει.

Και εγώ θα το πήγαινα κι ένα βήμα παραπάνω για τον ρατσισμό. Μπορεί οι Σουηδοί, οι Νορβηγοι, οι Γερμανοί, οι Άγγλοι κι οι Ολλανδοί να μην σου φωνάξουν στα μούτρα “go back to Africa” ή να σε λένε βρωμοελληνα στα μούτρα σου, αλλά οι περισσότεροι (έστω και ασυνείδητα ή υποσυνείδητα) θα θεωρούν έναν Έλληνα δεύτερης κατηγορίας πολίτη και άνθρωπο. Όπως άλλωστε εμείς θεωρούμε αντίστοιχα έναν Πακιστανό ή Φιλιππινεζο στην Ελλάδα σε μεγάλα ποσοστά.

Κάποιοι φίλοι μου ακόμα και σε Ιρλανδία και Γαλλία έζησαν μια αίσθηση του ότι τους έχουν για λίγο πιο χαμηλά γενικά επειδή είναι Έλληνες, πόσο μάλλον στην Βόρεια Ευρώπη που έχουν φάει το παραμύθι ότι είμαστε τεμπέληδες.

4 Likes

Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά για τους Δανούς έχω ακούσει τα χειρότερα.

1 Like

Το έγραψα κυρίως γι αυτούς που λένε ότι θα πάνε στο χ μέρος που είναι έτη φωτός μπροστά από την Ελλάδα και δεν έχει ούτε ένα ψεγάδι. Τέσπα την αγαπάμε την Ελλαδάρα μας με τις γραφικότητες τις και τα όλα της αλλά εννοείτε αν παρουσιαστεί κάτι καλό μεταναστεύστε.

Σκανδιναβία δεν έχω πάει ακόμα ούτε βόρεια Ευρώπη γενικότερα μπορεί να έχετε δίκιο Ιταλία και Ισπανία πάντως σε χαίρονται που είσαι Έλληνας (Σαν τουρίστα βέβαια δεν ξέρω πως είναι μόνιμα)

5 Likes

Και σαν μόνιμο ή ημι-μόνιμο κάτοικο. Παντού υπάρχουν μυστήριοι τύποι φυσικά, αλλά το γενικό συναίσθημα από τη συναναστγροφή με ντόπιους είναι εκπληκτικό.

2 Likes

Una faccia Una razza… Ιταλικό αλλά πιάνει και τους Ισπανούς. Πιο πολλά κοινά έχουν με εμάς παρά με τους Γάλλους που είναι δίπλα πχ

1 Like

Για τους αλκοόλες του φόρουμ, υπάρχει λύση !! :stuck_out_tongue:

Ωραία τα γράψατε, Quintom και osfp, συμφωνώ σε πολλά απ’ αυτά. Πάντως, για μένα θα είναι η πρώτη φορά (αν βρω σπίτι) που θα ταξιδέψω εκτός Ελλάδας και ήδη νιώθω το άγχος να αγγίζει το ζενίθ του. Απογοήτευση μεγάλη, το Παν/μιο δεν προσφέρει ουσιαστική βοήθεια, ο ένας παραπέμπει στον άλλο, γενικότερα υπάρχει μεγάλο ποσοστό απάτης, εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη ζήτηση και μικρή διαθεσιμότητα κατοικιών. Και μιλάμε για Σουηδία, τους δήθεν προηγμένους και πολιτισμένους. Μου έκαναν πολύ κακή εντύπωση και δεν έχω τα ψυχικά αποθέματα που είχα πριν 5 χρόνια, και ούτε θέλω να φτάσω στα πρόθυρα της κατάρρευσης από το φόβο μου ότι αν δεν πάω τώρα στο εξωτερικό δε θα πάω ποτέ. 10 χρόνια από τη ζωή μου, μαζεύω λεφτά μόνο για αυτό τον σκοπό και τώρα που τον πλησιάζω για πρώτη φορά, όλα είναι στον αέρα.

1 Like