Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Το πρώτο μνμ που είχα πάρει, ήταν για 20 Αυγούστου. Κ μετά μου το άλλαξαν για 10 Σεπ. Πάντως προσπαθούν να εμβολιάσουν όσους περισσότερους μπορούν για να αποκτήσουν ένα ποσοστό ανοσίας.

4 Likes

Το πρόβλημα είναι ότι αν κάθε χώρα αποφασίζει (με βάση τα διαθέσιμα αποθέματα) πόσο θα καθυστερήσει τη 2η δόση (άρα και την τελική ανοσοποίηση του εμβολιασμένου), τότε τι ανοσία πληθυσμού περιμένουν να έχουν;
Φυσικά το πρόβλημα, όπως φαίνεται, ξεκινάει από τις φαρμακευτικές που δεν τηρούν προθεσμίες παράδοσης.

Και στην Γερμανία ο χρόνος μεταξύ των δυο δόσεων της φαιζερ είναι πολύ μεγαλύτερος από την Ελλάδα (6-7 εβδομάδες).

Έτυχε να γίνει κουβέντα για το θέμα μαζί με έναν Γερμανό γιατρό (ο οποίος στην ιδιωτική κλινική του εμβολιάζει κόσμο) και μόλις άκουσε τους χρόνους για τις δόσεις στην Ελλάδα, έμεινε με το στόμα ανοιχτό! Πραγματικά η έκπληξη του ήταν μεγάλη, αρχίζοντας να λέει πως δεν είναι σωστό και μπλα μπλα (παρά ήταν εξειδικευμένα αυτά που είπε για τα γερμανικά μου :joy:).

Το πιο πιθανό είναι αυτό που γράψατε παραπάνω. Δηλαδή για τα αποθεματικά κάθε χώρας.

Δεν ξέρω τι τσαμπουνάνε οι Τουρκοφιλοι :joy:, τα αδέρφια μας οι Γιάνκηδες:kissing_heart: τα δίνουν και τα δυο με τις ίδιες ακριβως χρονικές αποστάσεις (21 & 28 ημέρες)

https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/clinical-considerations/covid-19-vaccines-us.html

2 Likes

Σκέφτηκα να το βάλω στις ειδήσεις από όλο τον κόσμο, αλλά επειδή είναι πολύ παλιά είδηση… το βάζω εδώ. Τυχαία πέτυχα έναν τίτλο στα yahoo news με αυτήν την υπόθεση, το έψαξα λίγο και διάβασα αρχικά από βικιπαιδεια. Φρίκη…

1 Like

Δεύτερη δόση φαϊζερ κανείς/καμία;

Χθες το μεσημέρι έκανα την δεύτερη και ενώ στην πρώτη την πέρασα ανώδυνα με λίγη υπνηλία, η δεύτερη σήμερα τα ξημερώματα με ξετίναξε. Τρομερή αδυναμία σε όλο το κορμί. Από την μέση και κάτω κρύωνα και από την μέση και πάνω ζεσταινόμουν (τρελό!) αλλά χωρίς πυρετό πάντως.

Ευτυχώς με παρακεταμόλη πέρασαν σχεδόν όλα εδώ και ώρες αν και μια μικρή αδυναμία παραμένει.

Άντε καλή λευτεριά σε όλους και σε όλες!

7 Likes

Ουπς, όντως ξέχασα να δώσω update από το μέτωπο του εμβολιασμού, παρ’ ότι το είχα υπ 'όψιν.

Λοιπόν, πριν μια εβδομάδα έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer. Είχα τα ίδια συμπτώματα με την πρώτη, αλλά πιο έντονα κάποια από αυτά.
Δηλαδή, αν στην πρώτη δόση έπεσα ξερός το πρώτο βράδυ, τώρα κοιμήθηκα βαθιά και πολύ, τρία βράδια στη σειρά - μεταξύ μας, δεν με χάλασε!
Λίγα δεκατάκια (sic) όπως την πρώτη φορά και παρόλο που ο πόνος στο χέρι κράτησε μόνο μια μέρα, η περιοχή που έγινε η ένεση παρέμεινε εμφανώς πιο… ροδαλή για περισσότερο.

Καλή αποπεράτωση εμβολιασμού σε όσους… χρωστάνε δόση/εις και καλή ανοσία σε όλους!

7 Likes

Εχει δοκιμάσει κανείς αυτές τις μέρες να αλλάξει την δεύτερη δόση? Χθες και σήμερα μαλακίζεται το gov.
Όταν πατάω είσοδος στην εφαρμογή μου βγάζει “Δεν είναι δυνατό να βρεθεί η σελίδα “/app” που ζητήθηκε.”

Μολις σημερα την αλλαξα αλλα μεσω φαρμακειου.

Σάββατο δεύτερη δόση ΑΖ, θα ενημερώσω.

9 Likes

Εμενα αυριο (4 μεσα στο λιοπυρι, αντρικια).

6 Likes

Εγώ! Έκανα τη δεύτερη δόση Pfizer στις 4/5 και παρότι αισθάνομαι γενικότερα υπνηλία και κόπωση, με το εμβόλιο δεν ένιωσα καμία επιβάρυνση ή αλλαγή. Ούτε καν πόνο στο μπράτσο είχα, όπως μετά την πρώτη δόση. Πολύ ανώδυνη εμπειρία.

9 Likes

Χθες πρωτη δοση Pfizer αλλα ακομα εχω μια μικρη ενοχληση στο μπρατσο
Πιστευω αυριο θα εχει φυγει τελειως

9 Likes

Πω, μου τα εχει πρηξει η Ελληνικη Κυβερνηση με τα emails και τα SMS για το ραντεβου του εμβολιου εδω και λιγες μερες, μη σπαμαρετε ρε τραγοελαφικοι, σηκωνομαι, φτιαχνω καφεδακι, τσιμπαω κατι και σας ερχομαι :stuck_out_tongue:

8 Likes

Ακριβως τα ιδια και εγω, εκτος απο λιγο κουραση και μια ενοχληση στο χερι ολα καλα.

1 Like

Εγω παντως με ενα μπουκαλι κρασι που ηπια χτες, υπνηλια νιωθω ηδη απο πριν κανω το εμβολιο :joy:

9 Likes

Τα λέμε, τα γράφουμε. Αλλά δεν τα διαβάζετε. Τι να σας κάνω;

Συμπληρωματικά, έκανα το δεύτερο εμβόλιο πριν δύο Σάββατα. Την Παρασκευή βγήκα και ήπια τρία μπυρόνια για να πάει καλά η φάση. Κάτι δέκατα έκανα την Κυριακή, ήπια ένα ντεπόν και δεν ασχολήθηκα ποτέ ξανά. Πιείτε άφοβα μπύρες, όλα καλά θα πάνε.

5 Likes

Πάντως εγώ δεν έχω τίποτα σοβαρές παρενέργειες. Ένα ελαφρύ αίσθημα κόπωσης χτες, μια μικρή ενόχληση στο χέρι σήμερα. Τίποτα ιδιαίτερο. Θα πάμε για μπύρες και μπαλίτσα αργότερα (να δούμε ε :stuck_out_tongue:). Ή για καμιά Diet Coke, θα δούμε.

1 Like

Ουτε να το σκεφτεσαι. Ειμαι με CR7, οχι με Πογκμπα.

Επισης ψηνομαι σιγα σιγα και για κανονικη μπαλα, αυτη οπου ξεχωριζουν οι ανδρες. Οχι τη μαϊμου που δειχνει η τηλεοραση αυτες τις μερες. Αλλα με τετοια ζεστη, κανω κοκοκο και περιμενω.

1 Like