Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Από σήμερα πέρασα κι επίσημα στη μεταμοντέρνα εποχή :cold_face:

2 Likes

Τι σημαίνει αυτό? Έβαλες ISDN 50αρα ιντερνετ?

1 Like

Κακώς μπήκες στη μεταμοντέρνα εποχή. Δεν ακούς εδώ τη Βίκη Χατζηβασιλείου :stuck_out_tongue: (με λίγο βλάχικη προφορά το λ όπως την έλεγε πριν κάτι χρόνια ο Σεφερλής- κυρία Χατζηβασιλείου)

1 Like

Πλέον πιάνω 10G.
Για να δούμε.

2 Likes

Αφήνω κι εγώ αυτό εδώ.
Αύριο και μεθαύριο με πάρα πολλές συμμετοχές!
Ανανεώνουμε γκαρνταρόμπα και δισκοθήκη.
Για πάμε λίγο σαπόρτ στις μπάντες τώρα που το έχουν ανάγκη περισσότερο από ποτέ!


2 Likes

Πόσους μαλάκες μπορεί να χωρέσει μια χώρα;

1 Like

Με «Χρόνια πολλά λάβ :heart:» δεν γάμησε ποτέ κανείς. Εκτός αν είναι διάδοχος.

2 Likes

Για πείτε ρε παιδιά εσείς που ξέρετε μερικά τραγούδια της φάσης Dead Skin Mask, Davidian, Dead Embryonic Cells, δηλαδή γρήγορα τραγούδια με groove. Δε με νοιάζει η φωνή, απλά θέλω να φτιάξω μια playlist με 20-30 τέτοια τραγούδια να ακούω μια στο τόσο

1 Like

Δυο που μου ήρθαν στο μυαλό…

2 Likes

Μερικές ιδέες που μου ήρθαν στο μυαλό

(Δεν είμαι σίγουρος ακριβώς τι εννοείς οπότε σου έβαλα διαφορά στυλ με κοινό γνώρισμα το groove και από πολύ γνωστές μπαντες, θα χαρώ να σε τραβήξει κάτι από αυτά)

2 Likes

Καλα αν παρεις δισκογραφια Slayer, Sepultura, Testament και Fear Factory φτιαχνεις playlist 20-30 τραγουδια για καθε μια μπαντα απο αυτες

3 Likes

Να ρωτήσω κάτι; Τα φαρμακεία θα μπορούν να πραγματοποιούν rapid test ?

Νομίζω δεν ήθελαν οι ίδιοι να εμπλακούν σε αυτή τη διαδικασία (κανονικά για να πάρεις δείγμα, πρέπει να φοράς μάσκες, προσωπίδες κλπ).

Άσχετο, υπάρχει κάποιο/α συγκεκριμένο/α κατάστημα(τα) στην Ελλάδα για να παραγγείλω μεταλ μπλουζάκια (μετάλλικα δηλαδή) σε παιδικά/βρεφικά νούμερα;

Νομίζω ο @pantelis79 ξέρει να σου πει για μαγαζιά με μπλούζες συγκροτημάτων. Εγώ ξέρω τα 2-3 κλασσικά. Τώρα για βρεφικά δύσκολο.

Μπορείς να βρεις εδώ όμως ε!

Όχι πλήρης μεν, αλλά τίμια λίστα.

Το θέμα με τις μπλούζες για μωρά με ενδιαφέρει κι εμένα :rofl:

3 Likes

Εγω παλι επειδη λογω ποδηλατου δεν φοραω καθολου βαμβακερες πλεον εψαχνα να βρω μεταλομπλουζες σε συνθετικο η εστω mesh (καλα για lycra δεν το συζηταω καν, με τιποτα) αλλα δυστυχως πολυ σκορπια και πολυ μεηνστρημ πραγματα.

Είναι μια αστεία λίστα από την άποψη ότι σκιαγραφεί διασκεδαστικές καρικατούρες των διαφόρων “φυλών”, όμως, όχι απλώς δεν είναι πλήρης, αλλά αρκετές από αυτές τις “φυλές” δεν τις έχω συναντήσει καν και δεν ξέρω αν πράγματι υφίστανται - από προσωπική εμπειρία μιλώντας πάντα.
Ίσως σε κάποιες άλλες χώρες βέβαια να αντιπροσωπεύουν ένα ικανό τμήμα του fanbase.

(και κάπως έτσι ανοίγουν οι… μεγάλες κουβέντες μέσα στον καύσωνα!)

1 Like

Είναι ας πούμε κάποιες φυλες με τραβηγμένα στα άκρα τα χαρακτηριστικά τους. Πιστεύω αυτές που είναι πιο πιθανό να πετύχεις κάποιο άτομο που να την θυμίζει είναι ο dad (ο μπαρμπαδακος που άκουγε πριστ και μοτορχεντ στα νιάτα του αλλά αργότερα εγκατέλειψε το σπορ), ο prog metal purist που απορρίπτει σχεδόν οτιδήποτε είναι εύληπτο και easy listen και ο fucking new guy, που όλοι έχουμε υπάρξει σε κάποια φάση της ζωής μας, με διαφορετικά subgernes ο καθένας βέβαια (για μένα ήταν heavy, speed και thrash)

3 Likes

Η λιστα ειναι πολυ πιο κοντα στην πραγματικοτητα απο οσο ισως νομιζετε μερικοι, εχω γνωρισει ατομα που πληρουν σε εξωπραγματικα ανησυχητικο βαθμο τετοιες καρικατουρες οπως η αποπανω, σχεδον σε ολες τις κατηγοριες που περιλαμβανει (και αρκετες ακομα)

2 Likes

Τώρα που το σκέφτομαι οι gatekeepers είναι αρκετοί, με διαφορετικά όμως παραδείγματα subgenres που ακούνε συνήθως. Νομίζω στο επικ και στο Μπλάκ είναι πιο πιθανό να πετύχεις τέτοιους.

Modern metal purist δεν θυμάμαι να έχω πετύχει, αλλά είναι και ελάχιστες οι παρέες μου σε ηλικίες κάτω των 30. Σίγουρα η μουσική των 70s-80s που ακουγαμε πάρα πολύ και στα 90s θα ακούγεται πολύ ρετρό για κάποιους από τους σημερινούς πιτσιρικάδες, όπως ακουγόταν ρετρό και για εμάς η μουσικη των 60s όταν ειμασταν πιτσιρίκια (άλλο που αργότερα πολλοί την εκτιμήσαμε!)

2 Likes