Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Με τρομάζει το ότι έχω φίλους που κάνουν τα πάντα από το κινητό.

Για κάποια πράγματα, ο ηλεκτρονικός υπολογιστής είναι πολύ Superior και δε θα με πείσει ποτέ κανένας ότι το κάνει πιο γρήγορα ή πιο εύκολα από το κινητό. Απλά όχι.

5 Likes

Εμένα το σύστημα δεν αποδέχεται τον κωδικό κατοικίας και νιώθω ότι έχουν κάνει μαλακία…

Αρα εισαι…

3 Likes

Μωρε δικιο εχεις, αλλα μην ξεχνας οτι μιλαμε για δεδομενα που δηλωνεις μονος σου. Και να τα αντιστοιχησουν τα συγκεκριμενα, ποσο αξιοπιστα μπορουν να θεωρηθουν ως δεδομενα; Αφου ο,τι θες δηλωνεις. Εγω μπορει να δηλωσα γυναικα η’ αποφοιτος Δημοτικου.

Μεγας Blacksmith

8 Likes

Μικρή λεπτομέρεια, από το Senseless

3 Likes

Εχουν και για κανεναν αλλον προβλημα τα previews απο YouTube ή μονο σε μενα?

1 Like

Θελει να ποσταρεις το λινκ που παιρνεις απο την επιλογη share για να δειξει το preview, οχι χυμα το λινκ απο yt.

Όχι καλά λέει ο Κουίντομ έχει θέμα το preview όσο γράφεις το ποστ. Μετά το τελικό reply φαίνεται κανονικά στο ποστ.

Αυτο γνωστο και παλιο θεμα, μας το ειχε λυσει ο @nnnkkk

Στο preview σου βγαζει ενα κενο παραθυρο ή το μπλε URL με ροδακι που “επεξεργαζεται” ακομα.

Δεν φαινεται 100% κανονικα ομως, δυστυχως. Ναι μεν βγαινει το βιντεο και μπορεις να το δεις, αλλα αντι για τον τιτλο πανω αριστερα, σου βγαζει το URL του βιντεο. Μικρο το κακο, αλλα σπαστικο. Μπορεις να το δεις και στο βιντεο του Τοσκανο Αντερσον που εβαλες αυτο το προβλημα.

Ναι το παρατήρησα μετά.
Κενό παράθυρο βγάζει.

Ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί όταν χρωστάς στο κράτος μπαίνουν τόκοι πριν προλάβεις να πάρεις ανάσα, ενώ όταν σου χρωστάει το κράτος και στα δίνει μια αιωνιότητα μετά, δεν τρέχει μία και σου δίνουν το κεφάλαιο μόνο. Με ποια λογική είναι αυτό νόμιμο?

5 Likes

Ο νόμος του ισχυρού λέγεται (δυστυχώς)

2 Likes

Μλκ παιζεις με τον πονο μου τωρα, με τα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ; Πληρωσα 350€ χωρις ουσιαστικα να τα χρωσταω για να παρω ασφαλιστικη ενημεροτητα, επειδη οι αχρηστοι τον παιζουν και δεν ξερουν να αντιστοιχησουν μια πληρωμη με μοα οφειλη. Γαμω την ανικανοτητα τους.

Και θα περιμενω να παρω πισω τα λεφτα μου αν καο οποτε τους καυλωσει. Αχρηστοι.

4 Likes

Αυτό πες οκ, είναι γτπ και το ξέρουμε. Το άλλο όμως δεν είναι “παράνομο” ? Κόβεις τιμολόγιο, έχεις παρακράτηση 20%, και μετά από 1+ χρόνο σου δίνουν επιστροφή πχ. Για ποιο λόγο δε στα δίνουν με τόκο πίσω?

2 Likes

Εδω ανθρωποι περιμενουν 5+ χρονια να παρουν συνταξη γιατι τα χαρτια τους ειναι πεταμενα σε μια αποθηκη και κανεις δεν ενδιαφερεται αν εχουν αλλο εισοδημα να φανε

5 Likes

Όσο περνάνε τα χρόνια, θα γίνεις κι εσύ αντικαπιταλιστης… Η λογική είναι η ίδια λογική με την οποία κάθε νόμος έχει γραφτεί από όσους έχουν το κεφάλαιο, με γνώμονα την αύξηση του κεφαλαίου.

1 Like

Υπερβολικο σε βρίσκω μαν… όλοι έχουμε ίσες ευκαιρίες να γίνουμε πλούσιοι στο σκουιντ γκ…εεε στον καπιταλισμο εννοώ

2 Likes

Τι μου λέτε τώρα… εμένα όταν πέθανε ο πατέρας μου, ήταν να πάρουμε ως κληρονόμοι κάτι επιστροφές φόρου κλπ και πάω στη ΔΟΥ και μου λέει η υπάλληλος ότι φαίνεται στο σύστημα ότι χρωστούσε ένα τεράστιο ποσό (δεν μου είπε πόσο) και ότι αν το βάλει, θα παρακρατηθεί από το σύστημα αυτόματα, οπότε με συμβούλεψε - προς τιμήν της - να πάρω στον ΕΦΚΑ (ενοποιημένο τότε πια, και καλά δηλαδή…) να μάθω τι γίνεται. Έχω τον καημό του χαμού να έχω και ένα ανύπαρκτο χρέος πάνω από το κεφάλι ξαφνικά! Παίρνω στο ΚΕΑΟ του ΕΦΚΑ, μου λένε ότι υπάρχει ένα πολύ μεγάλο χρέος, που πέρασε στο ΚΕΑΟ από το πρώην ΤΣΜΕΔΕ (ταμείο μηχανικών), όπου κάποτε ασφαλιζόταν για λίγα χρόνια, αλλά μετά δούλευε αλλού και είχε ασφάλεια τελικά μέσω ΙΚΑ, από όπου πήρε και σύνταξη. Ευτυχώς είχα κωδικούς, μπαίνω στο σύστημα και βλέπω ένα χρέος 90+ χιλιάρικα! Εγκεφαλικό!
Πάω ΤΣΜΕΔΕ να βγάλω άκρη (κωλοταμείο, αλλά τουλάχιστον με βοήθησαν τελικά να δω τι γίνεται). Τι είχε συμβεί; Επειδή, όταν έφυγε από το ΤΣΜΕΔΕ και ασφαλίστηκε σε άλλο φορέα, δεν διαγράφηκε από το ΤΕΕ (επιμελητήριο μηχανικών), και τότε υπήρχε νόμος - που όλοι αγνοούσαν μάλλον - ότι αν είσαι εγγεγραμένος στο ΤΕΕ, υποχρεωτικά πρέπει να ασφαλίζεσαι και στο ΤΣΜΕΔΕ (νταβατζιλίκι φάση). Αυτό φυσικά δεν συνέβαινε με την περίπτωση του πατέρα μου, γιατί όταν σταμάτησε να δουλεύει ως μηχανικός, και ασφαλιζόταν σε άλλο φορέα, σταμάτησε να πληρώνει και τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Αλλά… αυτοί - χωρίς να τον ενημερώσουν ποτέ - του χρέωναν εισφορές με τόκους!
Τελικά, μετά από μήνες πέρα-δώθε, η λύση δόθηκε από το ΤΕΕ, όπου έγινε αναδρομική διαγραφή του από την αρχή, οπότε το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά διέγραψε τα χρέη και ηρεμήσαμε, όσο μπορεί να ηρεμήσει κανείς δηλαδή.

6 Likes

Αυτοί ακριβώς είναι που μου έχουν δημιουργήσει κι εμένα το πρόβλημα ρε. Πήρωσα κάτι αναδρομικές μαλακίες μέσω συμψηφισμού με επιστροφή φόρου και οι γελοίοι δεν το έχουν ξεχρεώσει από το 2018 με αποτέλεσμα να φαίνεται ότι χρωστάω και σε αυτούς, αλλά και στο επικουρικό ταμείο. Αυτό το δεύτερο έστειλε το “χρέος” στο ΚΕΑΟ, με φόρτωσε και με τόκους εννοείται, τίποτα από τα οποία δεν υπάρχει γιατί όλα είναι πληρωμένα εδώ και 3 χρόνια. Επειδή χρειάζομαι την ενημερότητα τα πλήρωσα και τώρα θα κοιτάξω να βρω το δίκιο μου.

Ταμείο των μηχανικών, αιχμή της τεχνολογίας :joy:

4 Likes