Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Μιας και το πάτε στον βρωμοΕΦΚΑ, εμένα δε μου έχει βγάλει ακόμα τις εισφορές που άνοιξα φέτος τα χαρτιά μου, ελπίζω να με αφήσουν να το ρυθμίσω όταν μου έρθει, δεν έχω καμία όρεξη να τους δώσω στο χέρι 2-3 χιλιάρικα.

Πάντως στο ΤΕΕ δεν έχω εγγραφεί ακόμη και μάλλον δε θα το κανω και ποτέ, προσπαθώ πραγματικά να βρω κάποιο λόγο αλλά τίποτα.

Επίσης κάτι άλλο που έμαθα είναι πως η μειωμένη κατηγορία που λένε για 5 έτη για νέους επαγγελματίες, ισχύει μόνο αν δεν έχεις δουλέψει ποτέ. Αν έχεις κολλήσει έστω κι ένα ένσημο το χάνεις.

Δεν τοχουν και πολυ οι μηχανικοι με τα οικονομικα φαινεται

Οι μηχανικοί μια χαρά το έχουν, αυτοί που δουλεύουν και που διαχειρίζονται το ταμείο τους είναι το πρόβλημα…

3 Likes

Θυμάμαι στα πρώτα έτη στη σχολή που μου λέγανε κάποιοι μεγαλύτεροι πως τελείωσαν σχολή, γράφτηκαν ΤΕΕ, αυτόματα ΤΣΜΕΔΕ και αυτόματη εισφορά 400/μήνα δουλεύεις δε δουλεύεις :sunglasses:

Μέχρι και στον στρατό το πληρώναμε το ΤΣΜΕΔΕ ρε, μόνο τον κλάδο υγείας σου “χαρίζανε”.

1 Like

Πολύ ωραίο το αφιέρωμα για τα 100+1 rock albums των 80s, μπράβο σε όλους

5 Likes

εχω ακουσει δυο

4 Likes

Πολύ ωραίο αφιέρωμα! Τα αγαπημένα μου απ’ όσα έχω ακούσει (καμιά 25αρια σαν ολόκληρα άλμπουμ)

Edit: δεν έβαλα κατά λάθος το the works

1 Like

Εκλαψα απλα

Ευχαριστω!

Εγω εχω ακουσει 28, μεταξυ των οποιων ολα τα Rush, Scorpions και Queen, και καποια απο Van Halen, Whitesnake, Pink Floyd, Mike Oldfield, AC/DC, Bowie, Journey, Alan Parsons και λοιπους (και ΕΥΤΥΧΩΣ κανενα απο Springsteen)

ΥΓ. Στην αρχη νομιζα οτι η σειρα ειναι σειρα αξιολογησης, κι ειμαι σε φαση “θεση 72 το Whitesnake? LOL” αλλα ευτυχως μετα διαβασα οτι ειναι χρονολογικη.

1 Like

αν μετρησω και σκορπια τραγουδια την περναω τη δεκαδα ανετα :smirk:
αλλά ολοκληρα αλμπουμ, δύο :sunglasses:

ποια;

Ενα σιγουρακι θεωρω το Guns N Roses και το δευτερο… δεν εχω ιδεα. Pink Floyd?

πλακα πλακα μπορει να τα εχω ακουσει ολα του Appetite for Destruction σε ξεχωριστες στιγμες αλλα η σωστη απαντηση ηταν …

1 Like

Και το δευτερο?

3 Likes

10 Likes

10 Likes

αμα ειναι να το γαμησουμε δηλαδη…

11 Likes

Τι μαλακία είναι αυτή με τα dislikes που δεν φαίνονται τώρα στο youtube…
Υπάρχουν βιντεος που ο κόσμος για διάφορους λόγους τα κριτικάρει, προκαλουν μια γενικη δυσαρεσκεια, αυτό δεν μπορείς να το δεις τώρα.
Τι διαολο…

Το επιχειρημα τους ειναι σωστο, πολλες φορες παιζει dislike-bombing ειτε σε βιντεο εταιρειων που εκαναν κατι που δεν αρεσε στους φανς (χεστηκαμε, αλλα δεν παυει να μην αντικατοπτριζει την εικονα του βιντεο αλλα να χρισημοποιειται σαν μορφη διαμαρτυριας), ειτε σε creators που ασχολουνται με controversial θεματα, ειναι λιγο επιδημια στο πιο πολιτικο κομματι του YT για παραδειγμα οποτε καποιος μικροτερος creator (γιατι οι μεγαλοι εχουν εκατομμυρια φανς οποτε τα dislikes ειναι σταγονα στον Ωκεανο) ασχοληθει με καποιο θεμα που κανει τζιζ να τον παιρνει πρεφα το community που θιγεται και να του ξεσκιζει το ratio.

Απο την αλλη τα dislikes ειναι εργαλειο, οταν μπεις να δεις ενα tutorial πχ και δεις 1:1 ratio καταλαβαινεις αμεσως οτι ειναι για τα σκουπιδια και πας παρακατω.

Περιπλοκο θεμα και το ποναει χερι-κοψει χερι δεν ειναι ποτε καλη λυση για αυτα…

2 Likes

Μερικοί γράφουν σχόλιο από κάτω use me as the dislike button και του κάνεις like