Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

1 Like

Ενώ στις δύο πρώτες δόσεις δεν κατάλαβα τίποτα και ήταν σαν να μην τις έκανα, η 3η με έχει πεθάνει! Δεν μπορώ να κουνήσω το χέρι σχεδόν καθόλου και έχω μια απαλευτη ατονία. Χωρίς πυρετό όμως! Χθες την έβγαλα ΟΛΗ μέρα κρεβάτι. Σήμερα τουλάχιστον είναι κάπως καλύτερα το χέρι.

1 Like

Mετά από έναν ακατανόητο συνειρμό, κατέληξα στο εξής revelation:

5 Likes

Βαλτο στο same title different song :rofl:

4 Likes

8 Likes

Ειχα παθει κατι παρομοιο με το Synarchy of Molten Bones, οντας ψιλοασχετος με βινυλια, ακουσα ολη την πρωτη πλευρα σε πιο χαμηλες στροφες και σκεφτομουν ρε γαμωτο πολυ αργα παιζουν λολ

3 Likes

Παω το μικρο το γατι (το θηλυκο) στον κτηνιατρο.

Αφου παραλαβαμε αυτην και τον αδερφο της (2 χρονων και τα δυο) απο την φιλη μου που τα κρατουσε, ο Μαξ ειχε καποιου ειδους μολυνση στο ματι (ή επιπεφυκίτιδα) και τα ματια του ειχαν γινει κατακοκκινα γιατι τα εξυνε κιολας. Αφου τον πηγαμε στον κτηνιατρο μιας και δεν του περνουσε με σταγονες και καθαρισμο, πηρε αντιβιωση, πηρε κι αλλες σταγονες, και μια ενεση και ενα αλλο φαρμακο.

Ο Μαξ ειναι καλα, αλλα πριν 6 μερες η Ζηνα (warrior princess, ναι, δεν την ονομασα εγω) ειχε εντονη φαγουρα και μετα απο βιαιο και βαρβαρο ξυσιμο στο ματι της το χαζουλι, το τραυματισε τοσο που πρηστηκε ολο το βλεφαρο και εκλεισε το ματι της. Την πηγαμε στα επειγοντα, της εδωσαν κατι φαρμακα για τον πονο, αντιβιωση, και φοραει κολλαρο 6 μερες τωρα. Δεν ειναι και πολυ καλυτερα, οποτε την παω στον κτηνιατρο τωρα.

Μεγαλη στεναχωρια για τα ζωντανα, κριμα ειναι, και ενα κοστος συνολικα γυρω στα $700 για ολες τις επισκεψεις και τα φαρμακα, αλλα χαλαλι το κοστος, ειναι για ζωες δυο αθωων πλασματων. Ελπιζω σε καλα νεα για την μικρουλα, εχει αρχισει φαγουρα νομιζω και στο αλλο της το ματι και θα ειναι μεγαλη μαλακια να ειναι αρρωστη για ακομα 10 μερες. Απλα ελπιζω να γινουν καλα τα ματακια της.

10 Likes

Περαστικά να είναι! Έχω τραβήξει οδύσσεια με τον Μπουγάτσα μας (γατί), αλλά έχει φτάσει αισίως 7 και συνεχίζει ακάθεκτος. Φέτος ωστόσο χρειάστηκε πρώτη φορά κολλάρο αλλά πραγματικά υπέφερε και τον τρέλαινε και πήραμε την ευθύνη και του το βγάλαμε. Μεγάλος αλητάμπουρας αλλά είναι μέλος της οικογένειας και τυπάρα. Ευτυχώς εδώ πέρα (τουλάχιστον στον δικό μου κτηνίατρο γτ έχω ακούσει και διάφορα τρελά) δεν παίζουν τέτοια ποσά, αλλιώς ο Μπουγάτσα θα μας είχε αφήσει στο δρόμο, μέχρι μια ηλικία χρειαζόταν τακτικά επίβλεψη.

5 Likes

Εμενα το τεταρτο κολλαρο που ειχε βαλει το σκυλι, το εσπασε μεσα σε λιγα λεπτα. Τα πρωτο του ειχε παρει κανα διμηνο, το δευτερο κανα διβδομαδο και το τριτο ενα διημερο. Μετα το πηραμε αποφαση και δεν του ξαναβαλαμε, ας ξυνοταν…

4 Likes

Φυσικά και χαλάλι υποχρέωση μας είναι να είναι υγιή και χαρούμενα.

Μόνο μεγάλη… Βρήκα μια μέρα τον γάτο μου να σφαδάζει από τον πόνο και να μην μπορεί να περπατήσει. Τον αφήνω κανά 2 μέρες γιατί λέω θα συνέρθει αλλά αυτές τις 2 μέρες παίρνω πρέφα ότι δεν τρώει κιόλας. Τηλέφωνο χεσμένος στην κτηνίατρο του λέω τι και πως, με τα πολλά μου λέει παίζει να μείνε και ανάπηρος για πάντα φέρτον από δω για εξετάσεις σε καμιά ώρα που θα είμαι ελεύθερος να δούμε. Μέχρι να περάσει αυτήν η ώρα είχα αγχωθεί τόσο λες και μιλούσαμε για άνθρωπο και με είχαν φάει οι τύψεις που δεν τον πήγα κατευθείαν. Τελικά είχε χτυπήσει τα πόδια και τα πλευρά του λογικά από αυτοκίνητο και δεν φαινόταν σοβαρό. Πράγματι μετά από μια μέρα άρχισε να τρώει και μετά από μια βδομάδα άρχισε και να περπατάει. Ουφ…

5 Likes

Ευτυχως ο κτηνιατρος μας ειπε οτι απλα παιρνει περισσοτερο χρονο να γιατρευτει το ελκος στο ματι, εκανε δυστυχως μεγαλη ζημια το μικρουλι. Οποτε απλα θα συνεχιζουμε να βαζουμε την αλοιφη-αντιβιωση στο ματι και ελπιζω να καλυτερεψει μεσα στις επομενες μερες. Επισης με διαβεβαιωσε οτι δεν θα χασει οραση απο το ματι αν και βλεπω το ματι και εχει γινει πιο ανοιχτο στο χρωμα η ιριδα ρε γμτ. Μπορει να ειναι βεβαια επειδη το κραταει κλειστο και ολη την ωρα.

Ουφ, πολυ καλα νεα ευτυχως. Εξαιρετικος ο κτηνιατρος, δε με χρεωσε καν την επισκεψη, που θα μπορουσε ανετα, και μου εδωσε κι ενα σωρο γαζες και διαλυμα για καθαρισμο χωρις χρεωση. Και την Παρασκευη θα παω τον Μαξ για follow up και ουτε αυτο θα το χρεωσει.

Θα ειχα τρομοκρατηθει, και δεν ειναι καν δικα μου τα γατια θεωρητικα, απλα απεκτησα 3 νεους συγκατοικους την 1η Οκτωβριου, ενω η συμφωνια ηταν μονο για εναν :sweat_smile: Φανταζομαι οτι πλεον ειναι και δικα μου… ετσι πανε αυτα. Της εδωσα αλλωστε τα μισα λεφτα για ολη την θεραπεια, ειπαμε, χαλαλι.

Παλι καλα. Ποτε εγινε αυτο?

4 Likes

Πριν κάνα μήνα και κάτι. 1,5 χρόνο έχει ο γάτος κρίμα να πάθαινε τίποτα τόσο μικρός.

1 Like

Εκανα ερευνα πανω στο θεμα, και δυστυχως, οπως εγινε και με την μικρη, τα γατια μπορουν να καταστρεψουν το ματι με πολυ ξυσιμο, και βιολογικα δεν ειναι μαλλον και πολυ προγραμματισμενα να καταλαβουν πως η προσωρινη ανακουφιση στην φαγουρα μπορει να προκαλεσει μακροπροθεσμα και τυφλωση. Οποτε για τα γατια τουλαχιστον, δεν μπορεις να πεις “γαμα το το κολλαρο”.

Δεν εχω δει αυτο το γατι να κουνιεται πιο βιαια και να βγαζει τοση οργη οταν ξυνοταν στο περιστατικο. Ειναι predators τα γατια, πραγματικα αξιοθαυμαστο ειδος ολα τα αιλουροειδη. Ο αλλος πηδαει ανετα και αβιαστα εναμιση μετρο σε υψος (και πιο πολυ), και ο ιδιος ειναι 40 εκατοστα ξερω γω.

2 Likes

Τα ζωάκια είναι σαν τα μικρά παιδιά στις ασθένειες, δεν κάθονται να τους βάλεις φάρμακο και δεν μπορούν να υπακούσουν σε κανόνες, περιορισμούς κλπ.
Μπράβο που τα φροντίζετε, το πρώτο βήμα-εκπαίδευση πριν αποκτήσετε και παιδιά! :thinking:

4 Likes

Μλκ του έδωσε μία στο τσιμέντο και το έσπασε στα δύο, ο αλήτης! Βρέθηκε άλλη λύση τελικά στο πρόβλημα, πάλι καλά, είναι κομπλέ τώρα.

1 Like

Αν και η χρονιά της κολοκύθας φέτος για μένα με καινούρια δισκαρα και απανωτές ανασκοπήσεις της παλιότερης δισκογραφίας τους, στο ετήσιο recap του Spotify δεξιά στα τραγούδια με τις περισσότερες ακροάσεις είναι κατά 80% “μόνο Maiden” και δη Σενζουκιος

Οι Offspring βρισκονται τοσο ψηλα στη λιστα μαλλον λογω πολυ καλης νεας κυκλοφοριας και ακροασεων ολης της δισκογραφιας τους συχνα κατα τη διαρκεια … αθλοπαιδιων (αγαπημενη μουσικη για ποδηλατο και αλλες μορφες αεροβιας), ενω οι Metallica νομιζω δεν θα εχαναν ποτε πενταδα (αν υποθεσουμε πως ειχα spotify και παλιοτερα).

Τελος, οι Enslaved ειναι απο τις μπαντες που ενω γνωριζα ειχα πολλα κενα στη δισκογραφια τους και φετος ηταν η χρονια που αποφασισα να τα εξερευνησω, το ιδιο ισχυει και για τους Primordial και τους Darkthrone που επισης θα περιμενα να δω λιγο πιο κατω αν η λιστα ειχε συνεχεια. Αλλα και αλλες σταθερες αξιες οπως Dream Theater, Gojira, Blind Guardian, Queen, Pink Floyd, Amorphis, Mastodon. Αν μη τι αλλο, παλιοτερες μπαντες αρκετους δίσκους ευνοουνται σε κατι τετοια metrics εναντι νεων συγκροτηματων με 2-3 κυκλοφοριες.

(82.205 λεπτα τουτεστιν 4 ωρες και 5 λεπτα την ημερα μονο απο Spotify χωρις τους αλλους τροπους ακροασης οπως youtube,bandcamp ή ακομα και cd… κατι ακουσαμε και φετος :astonished: )

1 Like

Έχεις μόνο 36% μπαταρία, ελπίζω να έχεις κανα φορτιστή στη δουλειά!

3 Likes

:joy:

1 Like

Fun fact: Η εισαγωγικη που δουλευω εμπορευεται μεταξυ αλλων και… φορτιστες κινητων :stuck_out_tongue:

3 Likes

Με βάση το background της χθεσινής φωτό σου και το αυτοκινητάκι στο notification bar, τώρα βγάζει νόημα γιατί έχεις 82205 (!) λεπτά ακρόασης. Εγώ είμαι στα ~17000 και έλεγα είναι πολύ

1 Like