Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Πραγματι καμια 20-30αρια χιλιαδες λεπτα πρεπει να εχω μονο στο αυτοκινητο. Το οποιο ειναι μαλακια, αν σκεφτεις πως θα προτιμουσα να μην χρειαζοταν καν να εχω αυτοκινητο (σε καποιο παραλληλο συμπαν στο οποιο θα εμενα πιο κοντα στη δουλεια μου ή θα υπηρχε καλη συνδεση των δυο με συγκοινωνια), συν τις περιβαλλοντικες επιπτωσεις της πολυωρης οδηγησης.

Έχει πάρει ποτέ κανείς το παιδί του (5-6 ετών) σε συναυλία; Πως ήταν η εμπειρία και για τους δύο; Φαντάζομαι με ωτοασπίδες, σωστά;

Ο μικρός κάθε φορά που ακούει το Nomad, δηλαδή τις μονές μέρες στο αυτοκίνητο καθ’ οδόν για το νηπιαγωγείο, τις ζυγές μέρες θέλει το Love will tear us apart, έχει φαγωθεί να πάει στους ΑΙΡΟΜΑΙΗΝΤΕΝ όταν έρθουν κοντά στο σπίτι μας (sic).

Δεν ξέρω, προβληματίζομαι πολύ και κλίνω προς το δεν παίζει αλλά αν υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και πέρασε και γαμάτα… οψόμεθα!

1 Like

Γιατι να μην περασει καλα μωρε, αραξε πισω, μην μπεις σε κανα πιτ ξερω γω, βαλτου ωτοασπιδες καλυτερα και απλα αμα δεις οτι τρομαζει, φοβαται απο τον κοσμο και τον θορυβο να εισαι προετοιμασμενος να φυγεις, κατα τα αλλα γιατι οχι.

Εγώ θα σου το χτυπούσα 30 χρόνια αν δε με έπαιρνες στη συναυλία μαζί σου. :joy:

3 Likes

Δεν έχει τύχει να πάρω τον δικό μου αλλά από εμπειρία φίλου θα σου πω το εξής. Δεν είναι το πρόβλημα τόσο ο ήχος όσο η ταλαιπωρία που θα υποστεί και στην οποία δυστυχώς τα παιδιά αυτής της ηλικίας δεν έχουν υπομονή. Δηλαδή… Ορθοστασία και αναμονή. Είναι πολλές οι ώρες. Το δίωρο τρίωρο το δικό μας, στα παιδιά φαίνεται αιώνας. Άσχετα αν θα είστε καθήμενοι στο ΟΑΚΑ. Μετά θέμα τουαλέτας. Δυστυχώς το κατουριεμαι σημαίνει κατουριεμαι ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Άρα θέλει καλό σκαναρισμα χώρου, που θα κάτσετε για άμεση πρόσβαση.
Αν ήταν λίγο πιο μεγάλος θα ήταν κάπως καλύτερα, τώρα φοβάμαι θα κουραστεί και δεν θα το ευχαριστηθεί κανένας σας.

2 Likes

Καταλαβαινω το γιατι να θελει καποιος το παιδι του να ζησει μια εμπειρια, αλλα επειδη εχω μνημες του πως ημουν 5 χρονων (ελαχιστες δηλαδη), προσωπικα οτ(αν) κανω παιδια δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να το σκεφτω να τα παρω σε συναυλια πριν την ηλικια των 10 χρονων ξερω γω. Στα 5-6 οι μνημες που κρατανε ειναι πολυ λιγες, και δεν εχουν και την ιδια βαρυτητα εν τελει με αυτες που δημιουργεις στην εφηβεια. Ημουν 12 χρονων το 1993, και δε με ενδιαφερει καθολου που δεν ειδα τους Metallica στη Νεα Σμυρνη, δε θα ειχα καταλαβει/αφομοιωσει και παρα πολλα.

2 Likes

Το εχουμε καταλαβει απο τους αγαπημενους σου δισκους :stuck_out_tongue:

Ημουν απο τους τυχερους μιας και συγχρονιστηκε η εφηβεια μου με την καλυτερη περιοδο στο μεταλ :sunglasses: Και ολοι μας δηλαδη

3 Likes

Συμφωνώ κι εγώ, τα 90s ήταν η καλύτερη δεκαετια του metal, με πολύ μεγαλύτερη ποικιλομορφία από τα 80s (που μπήκαν οι βάσεις μετά τα κάπως πιο…άγουρα 70s του μέταλ) και πιο σημαδιακές κυκλοφορίες απο τα 00s (που επίσης ήταν γαμάτα). Αλλά ίσως επειδή ειμασταν και έφηβοι και τότε πλάθονταν τα μουσικά μας γούστα. Μπορεί δηλαδή οι μεγαλύτεροι να προτιμάνε τα 80s ή οι μικρότεροι τα 00s ή και ακόμα την τελευταία δεκαετία.

Οι νεότεροι του φόρουμ @osfp7 @martian @ManosOrff και λοιποί συνδαιτυμόνες παρακαλουνται να μας διαφωτίσουν!

1 Like

Περί καλύτερης δεκαετίας συμφωνώ με τα 90’s. Μπορεί αρκετοί μεγάλοι των 80’s να περνούσαν περίεργη φάση τότε (still βγάζανε black album, Load/reolad, fear of the dark, painkiller κλπ) αλλά πήραν την σκυτάλη το black κ death metal που τότε έγιναν ξεχωριστά είδη, η δεκαετία είχε τα ονόματα που θα γινόταν θρύλοι σιγά σιγά (Pantera, RATM πχ) και μπήκαν οι βάσεις για έναν από τους αγαπημένους μου metal ήχους, το Alternative metal. Τότε ξεπροβάλανε σιγά σιγά οι Korn, οι Soad, οι Slipknot, οι Tool, οι Deftones κλπ κλπ. Στα 80’ς βγήκαν δίσκοι ορόσημα αλλά χάθηκε λίγο η μπάλα με το glam (και το hard rock ψαχνώταν με το AOR). 2000’s και 10’s λίγα πράγματα σε σχέση με 90’ς κ 80’ς για μένα αλλά και πάλι καλές δεκαετίες αν ψαχτείς γιατί τα ονόματα κράχτες βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Τέλος αφήνω εκτός κουβέντας τα 70’s γιατί θεωρώ δεν είχε ξεκαθαρίσει ακόμα που είναι metal και που hard rock.

προσωπικά 90’s all the way και γενικότερα 1990-2005 η αγαπημένη μου περίοδος και μετά τα early 80’s

7 Likes

Είμαι από κινητό, θέλω να γράψω σεντόνι μα δεν μπορώ. Νομίζω τελικά πως συνολικά τα 90s είναι στην κορυφή του σκληρού ήχου. Από Δευτέρα θα επανέλθω.

5 Likes

Αν και τα πρώτα μου μεταλικά ακούσματα ήταν στην τρυφερή ηλικία των 5-6 περίπου (maiden, ac/dc) στα 80’s, θα έλεγα ότι το μεταλ το αγκάλιασα και εδραιώθηκε στα μουσικά μου ακούσματα στα early 90’s, οπότε συμφώνω με τους προλαλήσαντες (ή προγραφήσαντες; :roll_eyes: )

1 Like

Καλά ναι, το πλάνο Πάμε σημαίνει κερκίδα, είσοδος 10 λεπτά πριν αρχίσει, ωτοασπίδες κομπλέ και μόλις δω ότι δυσανασχετεί ή γλαρώνει, δρόμο.

Όταν κάνει παιδιά, θα με καταλάβει :sunglasses: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτομαι αποκλειστικά λόγω ΟΑΚΑ (εύκολη πρόσβαση/φευγιό, δίπλα σχεδόν στο σπίτι μου, κερκίδα με άνεση και σε απόσταση ασφαλείας από το χαμό κτλ). Αν ήταν Μαλακάσα, δεν υπήρχε ούτε μια στο εκατομμύριο να πάω ο ίδιος, όχι ο μικρός… (μου υπεραρκεί το 2018, είναι και ίδιο σχεδόν το setlist οπότε θα έκανα σκιπ κατευθείαν για την περιοδεία του senjutsu). όσο για κατούρημα το παραπάνω πλάνο περιλαμβάνει αρκετά άδεια μπουκαλάκια (και όχι για να ριχθούν στους μπροστά, σαν έναν μαλάκα άγγλο στο download να πούμε… :nauseated_face:)

Ναι, φυσικά ισχύει ότι δεν θα συγκρατήσει σχεδόν τίποτα από τη συναυλία αν πάει. Το θέμα εδώ είναι, και κρίνω φυσικά εξ ιδίων τα αλλότρια και με βάση τα δικά μου απωθημένα, ότι αν εμένα με πήγαινε κάποιος στους Maiden το 88 (και ήμουν και 10 ετών να πούμε!), από τα 10 μου μέχρι και τα 20 θα καμάρωνα σαν παγώνι στους φίλους μου :crazy_face: Αντί αυτού, τι να κάνω, άρχισα το τσιγάρο στα 14 :upside_down_face: Τρε ωριμός. Τεσπα, παίζει πάντα και το σενάριο του μικρού να μην του καίγεται καρφάκι για όλα αυτά…

χε,χε εδώ δεν σε ενδιαφέρει το 2010 :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ισχυει, αλλα αυτο επειδη τους εχω δει και 7 φορες πλεον, και σε συνθηκες που τις προτιμω μακραν
Αλλιως θα ετσουζε πολυ αυτο, αν ηταν η μοναδικη μου ευκαιρια και την ειχα χασει :sweat_smile:

2 Likes

Όντως τώρα στους 3 μήνες η τρίτη δόση; Μετά τους 6 μήνες δεν έλεγαν ότι μειώνεται η επίδραση του εμβολίου; Τώρα ξαφνικά μειώθηκε στο μισό; :thinking:

Δηλαδή εσείς τώρα θα τρέξετε να κλείσετε ραντεβού για τρίτη δόση; Και αυτή τη δουλειά θα κάνουμε κάθε τρεις μήνες;

Εγώ θα τη βάλω τέλη Ιανουαρίου-αρχες Φεβρουαρίου όταν θα λήγουν δλδ οι έξι μήνες από τη δεύτερη δόση του ΑΖ που είχα κάνει

Εντωμεταξυ κολλησαν δύο ξαδέρφια της γυναίκας μου, υγιείς, σαρανταρηδες και το πέρασαν οι δύο σπίτι μεν, αλλά πάρα πολύ βαριά :grimacing: Ευτυχώς ειναι καλά και οι δύο τώρα.

4 Likes

Εγω εκλεισα στους 5,5 μηνες. Αν ημουνα στους 3, δε θα εκλεινα, θα περιμενα. Εδω εχουμε μπλεξει με ηλιθιους.

4 Likes

Αυτό είναι για να καταλάβουν αυτοί που ζουν εκτός Ελλάδας γτ συνδέουμε τα εμβόλια με την κυβέρνηση. Τελικά μήπως εδώ είναι πολιτικές οι αποφάσεις και όχι υγειονομικές?

2 Likes

Εμένα μου έστειλαν μήνυμα για την 3η δόση από Σεπτέμβριο, στους 4 μήνες δηλαδή, και εν τέλει το έκανα χθες.