Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

  1. Trendkill / 2. Vulgar / 3. Cowboys / 4. Steel / 5. Far Beyond

Αυτή βέβαια είναι σειρά προτιμήσεων 20ετίας, έχω να βάλω ολόκληρο παντέρα δίσκο από το 2005 ίσως.

Από τα pre-90s δεν έχω ακούσει νότα.

ναι, σε νιώθω. Δύσκολα θα βάλω κάτι να παίξει σε αυτό το ύφος. Δεν μπορώ πχ να βάλω να ακούσω από Machine Head, ούτε κομμάτι δεν αντέχω.

Α όχι, δεν είναι ότι δεν αντέχω ν’ ακούσω PANTERA, όπως και διάφορες άλλες μπάντες της φάσης (όχι πολλές, δεν ήμουν ποτέ χωμένος στα nu).

Είναι ένας συνδυασμός ότι για πολλά χρόνια άκουγα κατά βάση νέες κυκλοφορίες (παραπάνω απ’ όσες έπρεπε για μένα) και τα τελευταία χρόνια που το έχω κόψει, αφενός δίνω βάση σε ολόκληρες δισκογραφίες συγκροτημάτων που είχα ασχοληθεί επιδερμικά (CORONER, τώρα ακούω μόνο Φινλανδούς UNHOLY) και αφετέρου οι δίσκοι μου είναι ακόμα σε άλλο σπίτι.

Επίσης πολλές φορές κάθομαι και φτιάχνω λίστες από κομμάτια στο virtual DJ.

1 Like

Cowboys
Vulgar
Steel
Driven
Trendkill

3 Likes

Μια απ’ τα ίδια με τον Κρις, Coroner ftw! Δεν παρακολουθούσα, τί λέγατε; :stuck_out_tongue:

Από εμένα

Cowboys
Driven
Vulgar
Trendkill
Steel

Με τα δύο πρώτα της καταταξης να είναι ουσιαστικά ισάξια, το cowboys είναι ο δίσκος που δεν κάνει κοιλιά ούτε για ms ενώ το far beyond είναι ο δίσκος που είχαν τον καλύτερο ήχο και το πιο γαμάτο προσωπικό στυλ τους.

Θαυμάσια η ποιότητα αυτής της μπάντας από τους καουμπόηδες και μετά, ακόμα και το reinventing που έβαλα τελευταίο, το λες και δισκαρα. Μιλάμε δηλαδή για μια από τις καλύτερες πεντάδες σερί δίσκων στην ιστορία του ροκ/μέταλ

1 Like

Χμμμ… δεν πρέπει να έχω ακούσει παραπάνω από 5 τραγούδια Pantera συνολικά. Συνεχίστε.

2 Likes

Καλά δεν χάνεις και πολλά.

Ε όχι ρε συ, μιλάμε για εκπληκτική κιθαριστική δουλειά.

2 Likes

Που?

Έχεις ήδη απαντήσει…

Cowboys
Vulgar
Driven
Steel
Trendkill

Η δισκογραφία τους ξεκινάει από το 1990. Είχαν βγάλει και 4 άλμπουμ πιο πριν αλλά για μένα δεν ακούγονται. Αλλο συγκρότημα τελείως

3 Likes

Βασικά αν κάποιος ανακαλύψει τους Πάντερα εν έτει 2022 θεωρώ ότι δε θα βρει και τίποτα φοβερό που να μην το έχει ακούσει από πολλές άλλες μπάντες. Μιλάμε για μια μπάντα που είναι πεθαμένη εδώ και πάνω από 15 χρόνια. Και όταν βγήκαν δηλαδή και έκαναν όνομα, σιγά… Τίμιοι, μέχρι εκεί. Άσε που κάθε δίσκος έχει και από 1-2 έως 4-5 βαρετά τραγούδια

Αμπαλοι μωρέ οι Pantera, απλά είχαν έναν από τους μεγαλύτερους κιθαρίστες των 90s, έναν από τους μεγαλύτερους ντράμερ των 90s, έναν βαρεμενο τύπο με φωναρα και ένα αψεγάδιαστο σερί από 5 δισκαρες :stuck_out_tongue: Α, και γαμουσανε live, κάτι που δυστυχώς δεν διαπιστώσαμε ποτέ δια ζώσης εδώ :cry:

Επηρέασανε πάρα πολύ κόσμο τότε, και ακόμα επηρεάζουν και αντιγραφηκανε από τόσους πολλούς που για αυτό θεωρώ πως όπως γράφει ο φιλτατος @QuintomScenario αν τους ακούσει κάποιος πρώτη φορά εν έτει 2022 δεν θα εντυπωσιαστεί όπως αν τους άκουγε τότε που έβγαζαν αυτές τις δισκαρες

10 Likes

Είχα ετοιμάσει κράξιμο αλλά έχει βάση αυτό που λες😛. 20 χρόνια ανενεργή μπάντα είναι αν κάποιος τους ανακαλύψει σήμερα ίσως μην βρει τίποτα τρομερό γιατί θα έχει ακούσει δεκάδες μοντέρνες μπάντες που είχαν ως influence τους pantera. Αν και οι μπάντες που βγήκαν μετά από αυτούς δεν είχαν Dimebag να τα λέμε όλα

4 Likes

Ετσι ακριβως ειναι, τι να γινει. Εδω εγω που λατρευα αρκετα τους Pantera στα τελη 90ς, και εχω να ακουσω δισκο τους πανω απο δεκαετια μαλλον. Φταιει βεβαια κιολας που ειναι/ηταν ρεπουμπλικανικα φασισταρια του κερατα και αυτο απο μονο του με ξενερωνει :stuck_out_tongue:

Η ουσια ειναι οτι αν ο Ζβεν εχει ακουσει 4-5 τραγουδια τους στις λιγες δεκαετιες που ακουει μουσικη, ε δε θα του πει τιποτα κανενα τραγουδι των Pantera πλεον

1 Like

Αν αυτός που ακούει guitar driven μουσική, δεν του πουν τίποτα οι Παντέρα, ας το γυρίσει στο ελαφρολαϊκό.

1 Like

Το Power Metal ρε συ είναι πολύ ωραία δουλειά. Για τα προηγούμενα οκ.

Τι παει να πει guitar driven μουσικη, και τι δουλεια εχει καποιος να περιοριζεται τοσο πολυ μουσικα ωστε να ακουει μονο απο αυτην? Επισης, οι Pantera ΕΙΝΑΙ αρκετα ελαφρολαικοι, για αυτο ειχαν και απηχηση σε ολους τους μεταλλαδες των 90ς ή εστω στους περισσοτερους.

1 Like

Δεν έχω όρεξη να παίζω με λεξούλες. Δεν είναι τόσο δύσκολο το guitar driven, απλά δεν είπα μεταλ, που βγάζεις φλύκταινες όταν ακους τον όρο ή ροκ γενικά. Επίσης δεν ανέφερα πουθενά για μουσικό περιορισμό, που έτσι κ αλλιώς η χέβυ μέταλ μουσική είναι τόσο ανοιχτόμυαλη κ έχει τόσα παρακλάδια που μόνο περιορισμένος δεν νιώθει κανείς. Δίσκοι σαν τα Far Beyond Driven κ (ειδικά) το The Great Southern Trendkill, απέχουν κατά πολύ από τον όρο ελαφρολαϊκά.

2 Likes