Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ή σε #Team_Gynaikopaida και #Team_Sarlacc pit…

Σωστός, ξέχασα να αναφέρω και την μυρωδιά της γίδας. Κιμάς παραμένει νούμερο 1 κακής μυρωδιάς πάντως. Μακαρονάδα με κιμά είναι ίσως το αγαπημένο μου φαγητό, αλλά όταν είναι στην κατσαρόλα ο κιμάς δεν αντέχεται.

Τάσσομαι υπέρ της #Team_TaPantaOla που ιδρύει ο Κρισπ και, ειρήσθω εν παρόδω, να πω πως οριακά ενοχλούμαι από τους ανθρώπους που είναι υπερβολικά επιλεκτικοί στο φαγητό. Σίγουρα υπάρχουν προτιμήσεις και κατανοώ πως υπάρχουν και παραξενιές, αλλά οκ, πως γίνεται να ζεις μόνο με μπριζόλα, πατάτες και μακαρόνια :stuck_out_tongue:

Οι δικοί μου γευστικοί κάλυκες δεν αντέχουν μπάμιες, αγκινάρες, ρεβύθια με πολλή δυσκολία, ενώ υπάρχουν φαγητά που δεν αντέχω σε μια μορφή τους, αλλά αγαπώ σε άλλη. Π.χ. με μαγειρεμένο λάχανο δεν την παλεύω (άρα ακυρώνω λαχανοντολμάδες σαν γενικό κανόνα) ωστόσο σαλάτα με λάχανο-καρότο είναι ίσως η αγαπημένη μου. Αντιστοίχως κολοκυθάκι δεν μου αρέσει μαγειρεμένο (π.χ. γεμιστό), αλλά τηγανιτό είναι όλα τα λεφτά. Νομίζω αν εξαιρέσω τα πιάτα που ανέφερα παραπάνω, μερικά φρούτα (πεπόνι/ακτινίδια/σύκα) και κάτι ζαρζαβατικά όπως κουνουπίδι/παντζάρια/μπρόκολο (αυτό είναι τέρμα ουδέτερο ωστόσο, σε καμιά σάλτσα και με συνδυασμούς τρώγεται), ε από εκεί και πέρα είμαι ανοιχτός στα πάντα.

Πείνασα.

3 Likes

δεν ξέρω τι βάζεις μέσα στον κιμά, αλλά τη μυρωδιά του σε καμμία περίπτωση δεν θα τη χαρακτήριζα ενοχλητική.
Μεγαλώνοντας, το σπίτι που έμενα ήταν πρώτο όροφο, πάνω από κρητική ταβέρνα. Κάθε μα κάθε μέρα, χειμώνα καλοκαίρι, ο ταβερνιάρης έβραζε γίδα. Από το απόγευμα και μετά, η χαρακτηριστική και καθόλου κολακευτική μυρωδιά γέμιζε τη γειτονιά. Δε συγκρίνεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

6 Likes

Ιεροσυλία.

5 Likes

Επιβεβαιώνω την αποκρουστική μυρωδιά της βραστής γίδας. Είμαι Ναξιώτης και η βραστή γίδα είναι παροδοσιακό πιάτο της ορεινής (κυρίως) Νάξου.

Απλά δεν παλεύεται.

1 Like

βαλε κορν φλαουρ στο αυγολεμονο να γινει σαν κρεμα και δεν πιανεται

4 Likes

Επειδή βλέπω να μιλάτε για γίδα, όντως μυρίζει έντονα. Αλλά πιο ωραίο πράγμα από σουπα γίδα βραστη με καροτακι μεσα κ λεμονακι μπόλικο το χειμώνα δεν νομίζω ότι έχω.

Αν βάλεις κ κρασί κόκκινο καλό μαζί, (και τουρσί για τους μύστες), πάει σε άλλα επίπεδα, και εννοείται δε σε πλησιάζει άνθρωπος μετά από τη μυρωδιά.

3 Likes

Μια χαρά μυρίζει ο κιμάς όταν τον μαγειρεύεις, καθόλου έντονο δεν τον βρίσκω.

Τα κολοκύθια είναι κάτι που θα με έσωζε αν έπρεπε για ιατρικούς λόγους να γίνω βετζετεριαν, τα λατρεύω όλα και σε όλες τις μορφές.

@nnnkkk κάνε ένα κατσαπ θέλω σχόλιο για τα τελευταία 40 μηνύματα περίπου.

Πάντως αν και γενικά έχω λίγα πράγματα που δεν τρώω, αν έπρεπε να διαλέξω μεταξύ του να τρώω όλες τις αηδιες που γράψατε, εντόσθια, μυαλά, κοκορέτσι, αρνιά , κατσίκια κτλ ή μεταξύ του να τρώω μόνο μακαρόνια με κιμά, πατάτες και μπιφτέκια, άνετα διάλεγα το δεύτερο.

2 Likes

Να τονίσω πως μιλάω για τον κιμά με το που τον βάζεις στην κατσαρόλα. Τι να πω ρε παιδιά, κάτι μου σκάει άσχημα. Όταν αρχίσει και βράζει και δένει με τα μπαχαρικά, τα κρεμμυδια/σκόρδα και την σάλτσα είναι μια χαρά προφανώς.

Παρεμπιπτόντως, χωρίς κρέας το συζητούσα να ζήσω. Χωρίς ζυμαρικά και τυρί ποτέ και με τίποτα.

1 Like

Συγγνώμη τι ακριβώς κάνετε στο νεκρό ζωάκι από…πισω;

Μετά το “σφάξιμο” το φυσάνε (με καλάμι) για να πάρει αέρα, να διογκωθεί και να γίνει ευκολότερη η διαδικασία της αφαίρεσης του δέρματος και του μαλλιού, έτσι ώστε να το δεις όπως είναι κρεμασμένο σ’ ένα κρεοπωλείο π.χ.

3 Likes

Nαι ξεκάθαρα.
Το τυρί είναι πιο ψηλά από ΟΛΑ.

3 Likes

Οι ελιές είναι πιο πάνω απ’ όλα.

Ποιο τυρί ρε ΠΟΝΤΙΚΕΣ η μπριζόλα είναι πάνω απ όλα :stuck_out_tongue:

1 Like

Το μαλλι τι νοημα εχει να το ξεχωρισετε; Τα κανετε κατι τα τομαρια;

Ρε το φουσκωμα πρεπει να γινει υποδορια για να μπορεσει να διαχωριστει το δερμα και να βγει πιο ευκολα στο γδαρσιμο.

Συμφωνω απολυτα. Εχω σιγουρα περασει ολοκληρη βδομαδα χωρις κρεας, αρκετες φορες στην ζωη μου. Χωρις τυρι πιθανοτατα ποτε, και χωρις ζυμαρικα ναι μεν, αλλα σιγουρα μου ελειψαν περισσοτερο απο το κρεας. Αν και ομολογω οτι το πιο τελειο ειναι ο συνδυασμος αυτων των 3, δηλαδη τα μακαρονια με κιμα και τυρι αποπανω

3 Likes

Τα ζυμαρικά συντηρούν χρόνια τώρα τον Έλληνα φοιτητή και μετέπειτα εργένη οπότε μεγάλο ναι από μένα

6 Likes

Και μιας και λέμε για ζυμαρικά

misko-xulopites-xulopitaki-me-auga-500g

1 Like

Μακαρόνια με κιμά και ένας λόφος τριμμένο τυρί=η απόλυτη νιρβάνα. Εξαιρετικά κοντά είναι η ελληνική καρμπονάρα.

Επίσης, το τυρί πάει παντού. Θες να τσιμπήσεις 2-3 μπουκιές σαν σνακ; Θες τριμμένο στο φαγητό; Θες λιωμένο στο φούρνο; Σε φέτες για σαντουιτσάκι; Σαν ντιπ μήπως; Απ’όλα έχει ο μπαξές. Και στα συν πως υπάρχουν αμέτρητες ποικιλίες για όλα τα γούστα.

4 Likes

Τι είναι η ελληνική καρμπονάρα;