Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Στο πρώτο: Κανένα. Αν έχει μείνει πάνω, λόγω μη πρόσφατου κουρέματος, οι “ειδικοί” λένε ότι κουρεύεται ακόμα πιο εύκολα μετά την προσθήκη αέρα.

Στο δεύτερο: Δεν έχω ιδέα. Δεν ρώτησα ποτέ, να σου πω την αλήθεια. Όταν πετύχω και πάλι κτηνοτρόφο, θα ρωτήσω.

Για το φούσκωμα: Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μου έχουν αναφέρει ότι η backdoor διαδικασία αρκεί. Ίσως να έχει να κάνει και με το μέγεθος και την ηλικία του ζωντανού. Όπως σου είπα, γνωρίζω ότι γίνεται κι αυτό που λες, το οποίο ενδεχομένως να λειτουργεί μόνο του ή και συμπληρωματικά του backdoor blowing.

Συνηθίζω να τα αποκαλώ “τυρί με μακαρόνια”.

@ChrisP Ελληνική καρμπονάρα= κρέμα γάλακτος με διάφορα μέσα ( μανιτάρια, μπέικον, αρακά)

2 Likes

Η ελληνική καρμπονάρα είναι αυτό που λέει ο Sevek. Κρέμα γάλακτος, τυρί, μπέικον, προαιρετικά μανιτάρια. Η ορίτζιναλ δεν έχει κρέμα γάλακτος, σίγουρα όχι τόσο τυρί (εγώ βάζω και στην κρέμα) και έχει και αυγά.

Κατάλαβα, όχι ότι δε θα τη φάω, αλλά σε σχέση με την κανονική χάνει από τ’ αποδυτήρια.

Μια καλή παραλλαγή έχουν οι Μανιάτες με παραδοσιακά ζυμαρικά, σύγλινο, μυζήθρα και τηγανητό αυγό.

8 Likes

ωνασου

Τα πετάνε πιστεύω, δυστυχώς.

Ποια χρήση γνωρίζεις εσύ ή αξιοποίηση;

Εν τω μεταξύ, μάλλον οι 2 ερωτήσεις σου ήταν “αλυσίδα”, ε; Εγώ απάντησα ανεξάρτητα.

Σε κάνα ρέμα θα τα πετάνε, γιατί δε θα υπάρχει ζήτηση… Με δέρμα πολλά πράγματα μπορείς να φτιάξεις, δεν ξέρω τι χρήσεις και τι αντοχές έχει το δέρμα κάθε ζώου, αλλά σχεδόν αποκλείω να μην μπορούνε να εκμεταλλευτούνε ένα δέρμα. Ένας επιπλέον λόγος που πιστεύω ότι πετιούνται είναι και η έλλειψη ζήτησης σε μαλλί. Ενώ σε κρέας…

1 Like

Επική μακαρονάδα, συμφωνώ. (μανιάτης στην καταγωγή btw). Γενικά το σύγκλινο είναι του σατανά, φανταστικό και σαν μεζές και στα φαγητά.

Όταν πάμε με τη γυναίκα μου στο χωριό μου πάντα θα πάρουμε μια μεγάλη τσάντα λαλάγγια και κάνα κιλό σύγκλινο και όταν γυρίσουμε θα τα φάμε μαζί με άλλους μεζέδες (πχ καυτερες πιπεριές τουρσί, ελιές, τυριά κτλ) και τσίπουρο

1 Like

Ταυτίζομαι.

Γενικά το παστό χοιρινό είτε σύγλινο, είτε λούτζα, είτε όπως αλλιώς το λένε/κάνουν σε άλλα μέρη είναι εθισμός. Βασικά όλα τα αλλαντικά είναι για μένα εθισμός, όλο λέω να τα περιορίσω, αλλά τα έχω καταφέρει ελάχιστα προς το παρόν…

2 Likes

τελειως ασχετο αλλα οτι καλυτερο ειδα σημερα

2 Likes

Καλά τα λέτε εσείς για τα κρέατα αλλά έχουμε κι αυτούς!

Μωρε κατα βαθος (περιπου) δικιο εχουν οι vegeterian. Αλλα το κρεας δεν κοβεται ευκολα και ειναι και τοσες χιλιαδες χρονια στη φυση μας. Σιγουρα μαλακας σκατοκεφαλος αμοιβαδας αυτος που τους εβριζε, αν δεν υπαρχει κατι αλλο και ειναι μονο αυτο που βλεπουμε στο βιντεο, μια ειρηνικη διαμαρτυρια δηλαδη. Τεραστιο θεμα για συζητηση βεβαια. Βλεπω υπαρχει και ενα σχετικο thread για ξεθαμα μετα απο 12 χρονια για οποιον εχει κεφια.

2 Likes

Update για να μην ξεχνιομαστε

  • Κυριακη εφαγα αρνι οπως ειπαμε

  • Δευτερα εφτιαξα σαλατουλα με kale, ντοματες, κατσικισιο τυρι (δεν μετραει ως κρεας προφανως απλα το αναφερω), κρεμμυδι και μια αρκετα τεραστια ποσοτητα απο ψητο κοτοπουλο

  • Τριτη βρηκα τον αγαπητο @akefaloskavalaris στο Μανχατταν και πηγαμε σε ενα μεξικανικο οπου στο διλημμα “χοιρινο ή μοσχαρι” αποφασισα να απαντησω “φυσικα και τα δυο” , κι ετσι πηρα 2 al pastor tacos με χοιρινο κρεας και ανανα, και 2 carne asada με μοσχαρι και πικαντικη σαλτσα που ηταν εξαιρετικα.

Οποτε ειμαι ηδη ahead of the game, και σημερα μπορω να καταναλωσω οποιο κρεας θελω, που μαλλον θα ειναι ξανα κοτοπουλακι στο σπιτι, πιθανοτατα με πατατες φουρνου.

Αυριο εχει σολωμο, και την Παρασκευη εχω ηδη βαλει στο προγραμμα βισωνα στο μπεργκεραδικο που ανεφερα.

ΥΓ. Η αποφαση καταναλωσης mezcal (μεξικανικο αλκοολ τυπου τεκιλας αλλα καπνιστη) 1 ωρα πριν τον 7Χ7 αγωνα που επρεπε να παιξω δεν ηταν κι οτι καλυτερο, αλλα δεν την μετανιωνω καθολου.

9 Likes

Έχει πέσει πολλή δουλειά αυτές τις ημέρες.

Και χωρίς να το περιμένουν, θ’ αναγκαστούν να “δουλέψουν” κι αύριο που είναι “αργία” γι’ αυτούς :upside_down_face:!

2 Likes

Α ναι το είχα ξεχάσει αυτό με το Φανερό Δείπνο της Ένωσης Άθεων τη Μεγάλη Παρασκευή! Πέρσι νομίζω δεν είχε γίνει λόγω κόβιντ. Τώρα είμαστε χαλαροί αλλά από Σεπτέμβρη να δούμε τι θα γίνει με κρούσματα κτλ.

Συνεχιζω με τις αηδιες μου εγω, σημερα εχουμε φιλετο σολομου Νορβηγιας, ντοματουλα, kale (με το οποιο ειχα σχεση μισους καποτε, πλεον εχω μαθει να υποκρινομαι οτι δεν ειναι απιστευτα και θεορατα αγευστο και βαρετο), και λιγη light μαγιονεζα για συνοδεια.

4 Likes

Εγώ πάλι βρέθηκα στην Κέρκυρα και είπα σήμερα να τσιμπήσω κάναν γύρο έτσι ταπεινά. Έλα μου όμως που αρκετά γυραδικα εδώ βάζου και σάλτσα κοκκινιστου στο πιτογυρο πράγμα που δεν μου άρεσε. Μην πειράζετε το πιτογυρο μωρέ :stuck_out_tongue:

2 Likes

Στα πλαίσια του προαιρετικου είναι ωραίο που κάποια σουβλατζίδικα έχουν και άλλες επιλογές, όπως κόκκινη σάλτσα, σάλτσα από πιπεριές, Tabasco κτλ. Αλλά το default δεν είναι ωραίο να το πειράζει κάποιος!!

1 Like

Έιχε ένα γυραδικο στο Διδυμότειχο που εβάζε μια καυτερή σάλτσα/τσίλι που ήταν σούπερ!!
Επίσης είχε και μια πολύ ωραία πιτσαρία εκεί, τη La Fontana και έναν ωραίο φούρνο. Πλάκα πλάκα τέλεια έτρωγα στον στρατό (μεσα-εξω)