Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Ευτυχώς όχι. Και ευτυχώς δεν με πειράζουν ακόμα και τα πάρα πολύ καυτερα.

Μια φορά μόνο με είχαν πειράξει που πραγματικά το είχα παρακάνει, στο Βερολίνο σε ένα μαγαζί που ισχυρίζεται πως έχει το πιο καυτερό curry wurst της πόλης* - που και σε συνδυασμό με μερικές μπύρες και διάφορα άλλα ψητά και τηγανητά που είχα φάει εκείνη τη μέρα κατέληξα να ξερνάω έξω από την πόρτα μιας μπυραρίας :rofl: και όχι επειδή ήμουνα μεθυσμένος, ήταν απλά μια διαμαρτυρία του πεπτικού

*Το μαγαζί ήταν αυτό εδώ

Και είχε τις καυτερες σάλτσες σε ταξινόμηση από το 1 ως το 10. Εγώ έφαγα το #6 και ήταν πιο καυτερό από τα πιο καυτερά ινδικά πιάτα, δεν θέλω να ξέρω πως θα ήταν το #10, παίζει να το κοιτάς και να καίγεσαι.

Fun fact, αν έτρωγες το 9 ή το 10 σε έβαζαν πρώτα να υπογράψεις πως αν πάθεις κάτι δεν έχουν ευθύνη (!)

4 Likes

Κέτσαπ στα μακαρόνια και εγώ ποτέ δεν το αγκάλιασα. Ακόμα και στις μίζερες φοιτητικές βραδιές που το ντουλάπι είχε μόνο μακαρόνια και το ψυγείο κέτσαπ και μουστάρδα προτιμούσα να τα φάω σκέτα παρά να ρίξω κέτσαπ

2 Likes

Γουστάρω πολύ τα καυτερά και σε γενικές γραμμές τα αντέχω, αλλά είμαι πάντα της άποψης πως αν το κάψιμο καλύπτει την γεύση του φαγητού, τότε δεν αξίζει. Χρειάζεται πάντα τόσο όσο αντέχει ο καθένας, ούτε για το challenge δεν λέει να υποφέρεις με κάτι φουλ καυτερό.

Θυμάμαι είχα φάει σε μαγαζί πατάτα γεμιστή με chili con carne, με προειδοποίησε η κοπέλα που δούλευε εκεί πως καίει αρκετά και εγώ το έπαιζα ιστορίας, τύπου “έλα μωρέ, τα αντέχω αυτά, δεν θα έχω θέμα”. Τελικά το πήρα σπίτι, πέταξα ένα γιαούρτι από πάνω και όλα καλά :stuck_out_tongue_closed_eyes:

6 Likes

Βισωνας.

9 Likes

Είσαι τρισμέγιστος σατανάς.

1 Like

:heavy_plus_sign: Ντροπή και στους δυο σας, μέρα που είναι σήμερα :heavy_plus_sign:

3 Likes

Επειδή ψιλοζηλεψες το λες ε? Όχι επειδή αμάρτησα…

2 Likes

Αμαρτωλέ, στην κόλαση θα καείς…

1 Like

Εγώ γουστάρω πολύ να βάζω στα μακαρόνια κέτσαπ, όταν φτιάχνω πιτσα βάζω και κέτσαπ, το senjutsu είναι το καλυτερο άλμπουμ των maiden μετά το seventh son κ το hell on earth τ καλυτερο τραγούδι που έβγαλαν μετά το rime of the ancient mariner.

5 Likes

Εγώ δεν τρώω κέτσαπ, αλλά το παραπάνω σχόλιο εκτός από το να απαντάει στα προηγούμενα, ταυτόχρονα δικαιολογεί στον υπέρτατο βαθμό τον τίτλο του thread!

Χρόνια πολλά σε όλους, καλή Ανάσταση (και καλή επανάσταση!)

5 Likes

Και στις τωρινές μίζερες μέρες, αν βαριέμαι να φτιάξω σάλτσα ή κιμά, θα φάω τα μακαρόνια με ό,τι βρω (δηλαδή με κέτσαπ + μουστάρδα + τυρί τοστ κομμένο σε μικρά κομμάτια, ελλείψει τριμμένου…).

Στο σήμερα… περνάμε ένα υπέροχο πάσχα οικογενειακά… 4 μέρες με κόβιντ η μικρή (ευτυχώς όχι κάτι βαρύ), εμείς με μάσκες στο σπίτι, μπας και αποφύγουμε να το μεταδώσουμε με κάποιο… θαύμα στον μπέμπη. Οι μέρες κυλούν αργά και βασανιστικά, με μια κουραστική ρουτίνα, το κοβιντόπαιδο τη μισή μέρα που δεν έχει πυρετό τρέχει πέρα δώθε σαν να μη συμβαίνει τίποτα… α! κι εγώ τις 4 αυτές μέρες να ταλαιπωρούμαι με μια ίωση του άνω αναπνευστικού (όχι κόβιντ, σύμφωνα με τα τεστ μέχρι τώρα). Υπέροχα…

Που το διαβασες αυτο; Εχω προγραμματισει ταξιδι στο Μιλανο για συναυλιακους λογους στις 20/6 και δεν εχω αντιληφθει κατι σχετικο.
Edit: προφανως εννοεις για τη δικη σου ασφαλεια καθαρα και οχι πως ειναι υποχρεωτικο…

Από το γραφείο, για Ρώμη, μου είπαν ότι απαιτείται πιστοποιητικό εμβολιασμού ή 48ωρο rapid/72ωρο PCR ή κάτι τέτοιο. Σε έναν μήνα κλείνω 6 μήνες από την 3η δόση.

Πιστοποιητικο απαιτειται ναι, αλλα οχι 4η δοση - αυτη ειναι τελειως προεραιτικη προς το παρον τουλαχιστον. Φουλ εμβολιασμενος θεωρεισαι με 3 δοσεις κ αυτο ζητανε στα αεροπορικα.

Εγω που εκανα την 3η δοση 16/12 και πρεπει να ταξιδεψω 20/6 ειμαι καλυμμενος η η ισχυς του πιστοποιητικου ληγει στο 6μηνο και θα πρεπει να κανω rapid?

Δεν υπάρχει, ωστόσο, χρονικό περιθώριο; Τί νόημα έχει αν έχουν περάσει 6+ μήνες από την 3 δόση;

Κανενα προς το παρον, αρκει να εχεις κανει τις 3 δοσεις.
Αν αυτο αλλαξει στο μελλον δε ξερει κανενας, αλλα προς το παρον Η 4 δοση ειναι προαιρετικη κ μονο για 60-70+
Και να ηθελες δλδ μετα το καλοκαιρι θα μπορεσεις να κανεις (οι 20ς 30ς).

1 Like

Δεν το έχω κοιτάξει και δε θέλω κιόλας. Ανήκω σε ευπαθή ομάδα με νόσημα υψηλού κινδύνου και μόλις τώρα μπήκα και είδα ότι συστήνεται και 4η δόση και τα ραντεβου είναι διαθέσιμα. λολ

1 Like

Μια χαρα ειστε για ταξιδι με την τριτη δοση. Νομιζω εχουν πει θα ισχυει για 9 μηνες, κατι τετοιο. Πρακτικα θα μας βγαλει ολο το καλοκαιρι. Ασε που οι περιορισμοι αναμενεται να καταργηθουν (μαλακωδως, αλλα αλλο θεμα αυτο).

1 Like

Μπορεί μην πιστεύουμε οι περισσότεροι, αλλά μεγαλώνοντας συνειδητοποίησα πως κάποια πράγματα είναι πιο σημαντικά από το να είσαι αντιδραστικός, έτσι μετά από πολλά χρόνια πήγα στην εκκλησία, άναψα τη λαμπάδα και είπα χωρίς μαμου Αληθώς. Χρόνια πολλά σε όλους!

4 Likes