Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Οταν μεγαλωσεις λιγο ακομα, θα καταλαβεις οτι ακομα περισσοτερο απο το να εισαι αντιδραστικος ή να πηγαινεις εκκλησια την Ανασταση χωρις να πιστευεις μονο και μονο για να συμμετεχεις σε μια αχρειαστη και εν τελει σαπια κοινωνικη συμβαση, ειναι το να κανεις απλα οτι σε κανει ευτυχισμενο χωρις να το πολυσκεφτεσαι, αλλα και να προπαθεις να αλλαξεις λιγακι τα κακως κειμενα γυρω σου, ειτε με λογια ειτε με πραξεις, ειτε και με τα δυο.

Οποτε σκατα στην Εκκλησια, σκατα στον χριστιανισμο, σκατα στην πληρως υποκριτικη σταση ολων των πιστων που πανε και φορανε τα καλα τους και περπατανε στην πασσαρελα της Αναστασης με τελειο κουρεμα και χτενισμα, λαμπαδα και “κατανυξη”. Μπορουμε να εχουμε εναν κοσμο στο μελλον χωρις αυτα, και θα ειναι ενας πιο ομορφος κοσμος.

Χρονια πολλα σε ολους χωρις κανεναν λογο απο μενα, απλα γιατι ποτε δεν ειναι περιττο να δινουμε ευχες, αυτο το τυχαιο Σαββατο προς Κυριακη :sunglasses:

10 Likes

Χρόνια πολλά σε όλους κυρίως με υγεία εύχομαι και για όσους το πάνε παραδοσιακά αύριο καλό σούβλισμα

Είτε πιστεύεις είτε όχι δεν έχει σημασία, ο καλός λόγος και οι ευχές δεν είναι ποτέ περιττές :wink:

8 Likes

Συμφωνω, οπως δεν ειναι ποτε περιττες και οι χριστοπαναγιες σε οσους τις αξιζουν :stuck_out_tongue:

1 Like

stavros-panagia

2 Likes

Ευχαριστώ παιδιά!
(για τα χρόνια πολλά, όχι για τις χριστοπαναγιες)

1 Like

Ακριβως οπως εκανε ο @nnnkkk και, μαλιστα, χωρις μπινελικα. Ο σεβασμος αποτελει βασικο συστατικο μιας κοινωνιας με ανθρωπους που θελουν να αλλαξουν τα κακως κειμενα :slight_smile:

Καλα να περασετε ολοι, πιστοι ή άπιστοι, σε μια Κυριακη που για καποιους εχει κατι να πει (σιγουρα οχι σε εμενα) και δεν ειναι τυχαια.

3 Likes

@QuintomScenario

" Μπαίνοντας στο Παναγία as a Service έχουμε δύο επιλογές: να κατεβάσουμε μία Παναγία ή έναν Χριστό. Πιο συγκεκριμένα κάνοντας κλικ στην σχετική επιλογή αρχίζει να κατεβαίνει ένα αρχείο, το οποίο είναι μία εικόνα της Παναγίας ή του Χριστού. Έτσι όντως κατεβάζουμε έναν Χριστό ή μία Παναγία, εντελώς νόμιμα, εντελώς δωρεάν και χωρίς να προβούμε σε λεκτική αντιπαράθεση!"

:stuck_out_tongue:

Random Χρόνια πολλά λοιπόν και μη γαμηθείτε στη μάσα, its just another magic Sunday :slight_smile:

4 Likes

Εγώ έχω να πω ότι πάλι παράφαγα.

3 Likes

Χρόνια πολλά με υγεία και χαμόγελα! Και επειδή ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι δεδομένο στις ημέρες μας, ευελπιστώ να τα έχετε κ τα 2 σε αφθονία + να χαιρόμαστε επίσης τους εορτάζοντες!

5 Likes

Κι εγώ έχω πάει πολλές φορές σε Ανάσταση αν και άθεος εκ γενετής.

Σεβασμό σε δολοφόνους και βιαστές ποτέ. Μια χαρά τα μπινελικια. Οι ριζικές αλλαγές στην κοινωνία πολλές φορές έχουν γίνει με επανάσταση, βία και είτε λεκτικές είτε σωματικές μάχες.

Προχωράμε

2 Likes

Ειρήνη υμίν εν Χριστώ αδελφοί.

2 Likes

Αρες μαρες κουκουναρες, ξεκινησε ηδη η επανασταση μεσω νετφλιξ.

Εψησα κοκορετσι σε ψησταρια υγραεριου πρωτη φορα, βγηκε 8/10 για νουμπα που τωρα μαθαινει πώς και γιατί. Το κοντοσουβλι βγηκε πολυ καλυτερο, 9/10 χωρις υπερβολες. Πολυ ευκολια αυτη η ψησταρια, μπορεις να ψησεις ενα τοστ αν γουσταρεις.

Εκανα το “λαθος” να παρω με δυο καυστηρες διοτι δεν ηξερα αν θα μου αρεσε/θα την παλευα/θα ημουν καλο και το εχω ηδη μετανιωσει. Χρειαζεται τουλαχιστον τρεις καυστηρες για να κανεις ευκολη δουλεια. Δεν πειραζει, στην επομενη.

Τεσσερις πιτες, ψητες πιπεριες και κολοκυθια, συν μια χωριατικη και μπυρονια Μαμμος συμπληρωσαν το τραπεζι. Νιωθω πολυ τυχερος που εχω τοσα πολλα οταν αλλοι δεν εχουν κυριολεκτικα τπτ. Να ειμαστε καλα, να το επαναλαβουμε. Παω να προλαβω το μαστερ σεφ για να παρω την εκδικηση μου απο το συστημα και το κατεστημενο.

9 Likes

Αυτό το πράγμα που στις αργίες ξυπνάω νωρίτερα από τις μέρες που πάω δουλειά θα ήθελα να σταματήσει.

7 Likes

Τα καταφέραμε τελικά γίναμε οι…πατεράδες μας.

6 Likes

Για πες ρε μαν, αξίζει;

Έχω μια φοβία με το κωλο-υγραέριο από παλιά, αλλά κι αυτό το κάρβουνο πολυ ταλαιπωρία.

Ευχαριστως να σου πω. Δεν φανταζεσαι ποσο αξιζει. Εχω ενθουσιαστει. Δεν εχω χρονο για να ψηνω διαρκως, αλλα σχεδον καθε Κυριακη ριχνω πανω της κρεατικα και κραταω για ολη την εβδομαδα, για εμενα και τη συζυγο.

Ειχα κι εγω τα αγχη μου με το γκαζι, προφανως εχω ακομη, αλλα η αληθεια ειναι οτι προκειται για κατι ασφαλες. Αλλωστε στο μπαλκονι βρισκεται. Αλλα θα σου βαλω σε bullets ολα οσα εμαθα μετα απο πολυ διαβασμα και εκατονταδες ερωτησεις.

ΥΠΕΡ:

  • Αγοραζεις μπουκαλα απο καποιον στην περιοχη σου, στη φερνει, την τοποθετει, δεν ανακατευεσαι.
  • Μονιμα εξω στο μπαλκονι, αλλα θελει κουκουλα (δεν εχω παρει ακομη)
  • Γευση σαν καρβουνο, αλλα πιο υγιεινο.
  • Αν ξερεις να ψηνεις, ειναι παιχνιδι. Αν δεν ξερεις, μαθαινεις πολυ γρηγορα.
  • Δεν λερωνει. Μονο τα εργαλεια βρωμιζουν.
  • Πιτσα σε πετρα ψησιματος. OMG!
  • Όλα γίνονται σε χρόνους ρεκόρ, μπορείς να ανάψεις ακόμη και για ένα τοστ.
  • Δεν το εχω κανει (ακομη), αλλα μπορεις να τηγανισεις/ψησεις/βρασεις οποιο φαγητο θελεις με τις θερμοκρασιες που πιανει.

ΚΑΤΑ:

  • Θελει δεκα λεπτα να ασχοληθεις μετα το ψησιμο για να την καθαρισεις, ωστε να γλιτωσεις τη διαδιακασια μετα.
  • Αν δεν εχεις δευτερη μπουκαλα, καποια στιγμη θα ξεμεινεις. Μαθηματικα βεβαια. Εγω ακομη φοβαμαι να βαλω χερι, οποτε ξερω οτι μια Κυριακη θα ξεκινησω στην ψησταρια και θα τελειωσω στον φουρνο της κουζινας. Αν σου τυχει καθημερινη, καλεις τον τυπο της γειτονιας κι απλως περιμενεις καμια ωρα μεχρι να ερθει για αλλαγη.
  • Επειδη εχει κλειστο καπακι, αν βαλεις κρεας και ψαρια (δεν εννοω μαζι), θα πρεπει να διαχειριστεις τις εναλλαγες μυρωδιας στο φαγητο σου. Μικρο το κακο βεβαια.

Θα προσθετω στις λιστες παραπανω οσο θυμαμαι αλλα υπερ και κατα. Συμβουλες και μαθηματα απο τα λαθη μου:

Δεν έπρεπε να αγορασω με δυο καυστηρες. Τουλαχιστον τρεις. Καλυτερο ψησιμο, περισσοτερη ενταση, αλλα το σημαντικοτερο ειναι η καλυτερη διαχειριση της θερμοκρασιας. Με τεσσερις εισαι σουπερ. Δεν ηξερα αν θα μου αρεσει, γι’ αυτο πηγα στην επιλογη με τους δυο καυστηρες, ηταν πιο “στενη” σε διαστασεις για το μπαλκονι και φυσικα φτηνοτερη. Σκεφτηκα “αν δεν μου αρεσει, την πεταω/χαριζω/πουλαω”. Τωρα μουτζωνομαι.

Προφανως οι επιλογες ειναι Webber, Broil King, Napoleon. Αλλα κοστιζουν. Θα αγοραζα αυτου του επιπεδου μονο αν ειχα συγκλονιστικη εκπτωση. Οχι επειδη δεν αξιζει, αλλα επειδη δεν ψηνω τοσο συχνα. Αν το φουντωνεις, ανεβα επιπεδο. Αν δεν σε παιρνει οικονομικα ή δεν θελεις να ρισκαρεις (οπως σκεφτομουν εγω) με μεγαλα εξοδα, πας κατευθειαν στην πιο vfm επιλογη που υπαρχει: Kenton Naterial απο Leroy.

Βγαζει σχεδον καθε μηνα προσφορα ενα απο τα μοντελα της: 4, 3 ή 2 καυστηρες. Αγορασα τη δικη μου 160 ευρω, η τριπλη εκανε 190 ή 200 και τσιγγουνευτηκα. Προτεινω την τετραπλη σε τιμες προσφορας απο 200 ως 220 ευρω, την αγοραζεις και ξενοιαζεις για χρονια.

Ο,τι κι αν επιλεξεις, φροντισε να εχει αποσπωμενο συρταρι κατω απο τους ανακλαστηρες για να καθαριζεις ευκολα τα λιπη. Πολυ σημαντικο, αλλιως η καθαριοτητα ζοριζει. Επισης, ιδανικα να εχει μαντεμενια σχαρα και πλακα. Τεραστια διαφορα απο ο,τιδηποτε αλλο. Καλο το σιδερο, αλλα σκουριαζει. Αλουμινιο ωραιο, αλλα δεν κανει ποτε την επιστρωση που αξιζει για να πατησει πανω του ενα ψητο.

Τι αλλο να πω; Δεν ξερω, αν εχεις ερωτησεις, εδω ειμαι. Σήμερα βάζω ψαράκι, θα δουμε τι βγει :slight_smile:

9 Likes

Εισ’ ωραίος :exclamation:

Το σκέφτομαι αρκετά εδω κ κάμποσο αλλά δεν είχε και κανείς γνωστός που να εμπιστεύομαι για να με κατευθύνει.

Ρίξε όποτε μπορείς και ενα update με εντυπώσεις από το ψάρι μιας και με ενδιαφέρει ιδιαιτέρως.

2 Likes

Κάτι θα σημαίνει αυτό, που μόνο εσύ ξέρεις. Ή και όχι

Παίζει να είναι η πιο εμπεριστατωμένη γνώμη/review για κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου! Kudos!

4 Likes

Σουπερ και το ψαρακι. Η μλκ ειναι οτι παντα ξεχναω να βγαλω φωτο επειδη εχω το μυαλο μου στη διαδικασια. Κοιταξε, ισως το ψαρι να ειναι το ευκολοτερο πραγμα στον κοσμο για να ψησεις. Τεσσερις μπακαλιαροι, περιπου 250-300 γραμμαρια ο καθενας, πηραν 6 λεπτα απο τη μια και 6 απο την αλλη. Θερμοκρασια στους 190-200 βαθμους ψιλοσταθερα, ενας καυστηρας σβηστος ή στο μινιμουμ της εντασης (για λιγο, οταν επεφτε η θερμοκρασια στους 160-170).

Σε 40 λεπτα τρωγαμε, συμπεριλαμβανομενης της καθαριοτητας. Εβαλα και λιγο ψωμακι στην πλακα, εγινε φανταστικο. Για να μη νομιζεις οτι φλεξαρω, δεν τα εκανα καλα: επρεπε να τα ψησω περιπου 1 λεπτο λιγοτερο απο καθε πλευρα, ηταν μικρα ψαρια. Ηταν καλοψημενα, αλλα θα τα ηθελα λιγο πιο ζουμερα. Παντως, το κρεας αποκολληθηκε απο το ψαροκοκκαλο τοσο ευκολα οσο η μπανανοφλουδα απο τη σαρκα της.

Στα ασχημα νεα, επρεπε να καθαρισω καλα για να βαλω κρεατα επανω την επομενη φορα. Παιχνιδι λεμε, αριστη γευση και τρομερο γευμα. Μαθαινω ομως, την αλλη φορα καλυτερα. Γενικως, το μυστικο ειναι να συνηθισεις τη συμπεριφορα της ψησταριας.

Θα σου προτεινω παλι, κανε μια δοκιμη με ΑΥΤΗ ΤΗΝ ψησταρια των 150-190 ευρω (διαλεψε αριθμο καυστηρων). Θα κανεις αποσβεση σε λιγους μηνες (ειδικα τωρα το καλοκαιρι, που ψηνεις ανα πασα στιγμη). Κι αν δεν σου αρεσει, την χαριζεις σε εναν συγγενη ή φιλο, που λεει ο λογος. Εχουμε χαλασει πολυ περισσοτερα χρηματα στη ζωη μας για εντελως αχρηστα πραγματα.

Λολ. Μου φανηκε αρκετα αστειο, ευχαριστω παντως :slight_smile:

4 Likes