Βαριέμαι.Πείτε ο,τι σας κατέβει (Part 1)

Να πω τη γνώμη μου κι εγω. Πηρα ψησταρια υγραερίου τον Νοέμβριο του 20.
Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει τα τελευταία 2 χρόνια. Λόγω και του covid μιας που δεν βγαίνουμε εξω για φαγητό, εχω ευχαριστηθεί ψήσιμο.
Άσχετος κι εγω με αεριο το φοβόμουν αλλα δεν είναι τίποτα τελικά.
Εγω την συνδέω μόνος μου μάλιστα οποτε χρειαστεί.
Μετανιώνω που δεν πήρα μπουκάλα coral gas, με μετρητή, να υπολογίζω καλύτερα ποτέ τελειώνει το αέριο. Επίσης είναι πιο εύκολη η σύνδεση αποσύνδεση. Πιο ακριβή όμως η μπουκάλα.
Πηρα μια που βρήκα προσφορά από τα Praktiker με 4 εστίες με 150 ευρώ.
Άσχετος και με το ψήσιμο έμαθα και τωρα είμαι κομπλέ.
Αν έχετε χώρο στο μπαλκόνι ή κήπο αξιζει σίγουρα.
Ουτε καπνα όπως το κάρβουνο ουτε τίποτα και μια χαρά ψήσιμο.
Μονο κουκούλα δεν έχω βρει καλή και 2 που πηρα μου σκιστηκαν από τον αέρα. Φταίω κι εγω που δεν τις είχα δεσει καλά.
Κατά τα άλλα όπως τα ειπε ο @jonkyr.
Ψάρια λιγο ζορίζομαι ακόμα. Κάτι τσιπούρες τις πετυχαίνω. Μπακαλιάρο μεγαλούτσικο όμως κιλού, δεν τον κατάφερα καλά τη μια φορά. Μαθαίνεις όμως.
Θα ακολουθήσω συμβουλές @jonkyr.

4 Likes

Κι εγω. Στο αμεσο μελλον, να μου φυγει και το αγχος.

Μετρα διαστασεις ψησταριας, μπες στο site του Leroy και διαλεξε. Εχει ενα καρο και ολοι τις προτεινουν (για νορμαλ λυση, ε; μην πληρωσουμε και τον κ@λ@ μας)
https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/axesouar-psistarias/?page=2

Αυτο τωρα δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα :confused: Καλη τυχη :smiley:

2 Likes

Εντωμεταξύ πόσο καλός συγχρονισμός… Στις επόμενες 2-3 βδομάδες θα αγοράσω ψησταριά υγραερίου εδώ που είμαι, γιατί μετά από πολλά χρόνια σε ένα διαμέρισμα 2ου ορόφου χωρίς πρόσβαση σε κήπο ή αυλή ή εστω μια ταράτσα, πλέον μένω σε ισόγειο από τον Οκτώβριο, με πρόσβαση σε ολόκληρο τον κήπο, και μετράω από τότε τους μήνες μέχρι να βελτιωθεί ο καιρός και να έχει νόημα η αγορά. Έχω ήδη βάλει 2 γλάστρες με δυόσμο, κόλιανδρο, parsley (ξέχασα μετάφραση) και βασιλικό, και τα χρησιμοποιώ στην μαγειρική.

Θα συμβουλευτώ φυσικά τους φίλους μου εδώ πέρα (άλλωστε διαφορετική αγορά εδώ και πιθανότατα και προδιαγραφές) , αλλά όλες οι πληροφορίες του @jonkyr θα φανούν πολύ χρήσιμες. Η ψησταριά με καρβουνακια κάνει ελαφρώς καλύτερη δουλειά, αλλά δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάθομαι να την καθαρίζω και να ασχολούμαι, οπότε το υγραέριο είναι μονόδρομος. Βασικά ξέρω ότι αν αγόραζα με κάρβουνα, δε θα την χρησιμοποιούσα ποτέ.

Κλαίω λιγάκι που όλοι οι 35-45 γινόμαστε μπαμπάδες (μεταφορικά αλλά και κυριολεκτικά οι περισσότεροι) και πλέον αυτά που μας ενθουσιάζουν είναι πράγματα τύπου grill.

ΥΓ. Είχα βρει σε προσφορα γαμάτη ψησταριά με 3 καυστήρες στο Home Depot τυχαία, που έκανε $90 αντί για $200, λόγω του ότι ήταν Οκτώβριος και άρα off season, και δεν την πήρα γιατί είχαμε πολλά έξοδα λόγω μετακόμισης, τσιγκουνευτηκα. Μακάρι να την είχα πάρει τότε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

4 Likes

Εγω ενθουσιαζομαι πια κ όταν βγαίνουν καλές οι εξετάσεις χοληστερίνης κτλ.

11 Likes

Αυτό σημαίνει ότι γερνάμε όμως.

Πάω στοίχημα ότι όλοι θα έδιναν το ένα νεφρό τους να ήταν στην ηλικιακή ομάδα των 25-35.

Πέθανα απλά. Οι δύο τελευταίες εξετάσεις αίματος που έκανα ήταν το 2016 και το 2021 και ήταν και οι δύο πάνω από το όριο στην χοληστερίνη. Αλλά όλοι οι άλλοι δείκτες στο αίμα ήταν ακριβώς στην μέση των επιτρεπτών ορίων, οπότε εννοείται πως δεν άλλαξα καθόλου την διατροφή μου.

2 Likes

Δεν συμφωνω. Η γκριλ κανει ιδια, ισως και καλυτερη δουλεια αν δεχτουμε οτι το καρβουνο προκαλει προβληματα υγειας. Πραγματικα, αν εχεις ορεξη μπορεις να τρως απο υγραεριο και να ειναι σαν καρβουνο. Νεξτ στοπ: σολωμος καπνιστος (με αυτο το μαραφετι που παρηγγειλα πριν λιγο: https://www.amazon.de/dp/B07TB133YX/ref=pe_27091401_487024491_TE_item_image)

Ξαναγραφω: κοιταξτε να εχει μαντεμι, οχι σιδερο (για τη σκουρια). Και το μαντεμι σκουριαζει φυσικα, αλλα περναμε ενα ελαχιστο τσικ με λαδακι (ηλιελαιο επειδη αντεχει σε υψηλοτερες θερμοκρασιες) και σταδιακα φτιαχνεις σχαρα-κουκλι. Ο λογος που επιμενω ειναι οτι αναγκαστικα θα παρετε βουρτσα για τριψιμο, οποτε η επιστρωση θα φευγει και το σιδερο οξειδωνεται.

Επισης, μην τσιγγουνευτειτε τις διαστασεις. Θα σας χρειαστει ο εξτρα χωρος. Οταν τα λιπη πεσουν πανω στον ανακλαστηρα θερμοτητας, βγαινει φλογα (οπως στα καρβουνα). Χρειαζεσαι χωρο για να μεταφερεις τα φαγητα για 1-2 λεπτα, αλλιως παιζεις με τους καυστηρες. Και αληθεια, ειναι κουραστικο να παιζεις με τις θερμοκρασιες, ειδικα οταν επειτα απο λιγο τα επομενα λιπη θα ξανακανουν αναφλεξη. Τρεις καυστηρες = δυο σχαρες και μια πλακα. Σουπερ εισαστε. Με τεσσερις καυστηρες, καλειτε τη γειτονια για γλεντι.

Επαθα κι εμαθα.

Φτου φτου, ειμαι κατω απο 180 εδω και χρονια (απο τοτε που εκανα διατροφη και τρεξιμο) και περιπου 60-70 τριγλυκεριδια. Ωστοσο, με τοσο ψητο που τρωω τελευταια, θα πρεπει να επαναλαβω. Αν ανεβουν οι τιμες, καποιος τυχερος εδω μεσα θα κερδισει ψησταρια υγραεριου.

5 Likes

Εγώ δεν ξέρω ρε παίδες μια χοληστερίνη λέει η html ξερωγω λέει της καρδιάς λεει δεν κατάλαβα η γυναίκα μου τα καταλαβαίνει αυτά είναι χαμηλή εγω χάρηκα αλλά τελικά αυτο είναι κακό λέει.

Κ ο θυρεοειδής χαμηλός λέει οπότε ούτε αυτό είναι καλό λέει. Γενικά μπέρδεμα η κατάσταση.

Αυριο πάω για μαγνητικη ωμου μέσα στην βδομάδα πάω να δω θυρεοειδή πέρασα χοντρή γαστρεντεριτιδα πριν 3 βδομάδες, πριν μια βδομάδα η τενοντίτιδα ωμου με γαμησε όσο ποτέ άλλοτε σε σημείο να κλείνω πόρτα δωματίου κ να κλαίω σαν μικρό παιδί 2 ενεσεις κορτιζόνης φυσιοθεραπειες τις τελευταίες ημέρες .

Κατά τ άλλα καλά καλά. :stuck_out_tongue:

να είναι ισχυρός ο εοπυυ να μου γραφει φάρμακα κ εξετάσεις.

3 Likes

Έχω χοληστερίνη 310, αν θυμάμαι καλά. :joy:

1 Like

Και καπως ετσι κοβεται η κουβεντα για τις ψησταριες κι αρχιζει εκεινη για τα φαρμακα. Καλα πηγε αυτο.

12 Likes

Καποτε το ανωτατο οριο για χοληστερινη ηταν συμφωνα με τους ιατρους στα 300 mg/dL, πριν καποιες δεκαετιες το εριξαν στα 250, ενω οταν ειχα κανει την εξεταση το 2015 το οριο ηταν 220 και εγω ειχα 230, οποτε δεν εδωσα σημασια.

Απο τις 19 Απριλιου 2021 λεει, το οριο επεσε στα 200 , ενω η HDL χοληστερινη (που δεν εχω ιδεα τι ειναι) επεσε στα 40 mg/dL. Απο οτι φαινεται εγω εχω 219 και 46 αντιστοιχα, τα οποια πριν 2 χρονια θα ηταν νουμερα μεσα στα αποδεκτα ορια, εστω και οριακα.

Το αιμα μου εχει ολα αυτα τα νουμερα επισης, που βαριεμαι να γκουγκλαρω τι σημαινει το καθενα, απο την στιγμη που ειναι ολα μεσα στα ορια.

1 Like

Α, ξέχασα να πω ότι παίρνω χάπι για την χοληστερίνη και από εξετάσεις μόνο τον αιματοκρίτη μου θυμάμαι που είναι 35-36, δηλ κάτω απ’το όριο, όλα τ’ άλλα είναι φυσιολογικά πλην της CK που είναι αυξημένη και των βιταμινών D, B12 που είναι πολύ κάτω από το όριο επίσης.

1 Like

HDL ειναι η λεγόμενη “καλή” χοληστερίνη. Τα ορια εχουν πεσει, ειναι αληθεια αυτο, εμενα μου βγαζει οτι ειμαι πανω απο το οριο με 187 συνολικη χοληστερινη. Τα τριγλυκεριδια ειναι ενας καλος τομεας παρατηρησης για να τα εχουμε καλα με την καρδια και τις σρτηριουλες μας.

Γενικως, οι τιμες της χοληστερινης προκυπτουν απο εναν μαθηματικο τυπο (οχι τπτ πολυπλοκο βεβαια), που λαμβανει υποψιν τις τιμες της HDL και της LDL. Οι δικες σου τιμες LDL ειναι υψηλες, τουλαχιστον για τα ορια που υπαρχουν αυτη τη στιγμη.

Ενας παραγοντας που επηρεαζει παντως τη χοληστερινη φερεται να ειναι το αγχος. Δεν εχω ιδεα πώς μπορει να συμβει αυτο, αλλα σε συζητησεις με γιατρους εχω παρει την ιδια απαντηση: το αγχος επηρεαζει τα παντα.

3 Likes

Το άγχος και οι φαρμακευτικές αγωγές.

1 Like

Άγχος δεν έχω έχω καθόλου και για τίποτα. Ωστόσο μήπως ξέρει κανείς αν επηρεάζουν και τα νεύρα;

Εκεί θα έχουμε θέμα… :laughing:

Αν λες για τις δικες μου, ο λογος σιγουρα δεν ειναι το αγχος, αφου το αποφευγω οσο γινεται περισσοτερο και γενικα ειμαι αρκετα ζεν οσο γινεται. Ο λογος ειναι οτι απλα δεν προσεχω καθολου την διατροφη μου :stuck_out_tongue: Περα απο τα παρα πολλα κρεατα που καταναλωνω τωρα τελευταια (τα ειχα κοψει αρκετα για ενα διαστημα), δε θα πω ποτε οχι στο αλατι, τα αυγα, την μαγιονεζα, τον σολομο, και ενα σωρο αλλες πηγες υψηλης χοληστερινης. Συντομα πρεπει να αλλαξει αυτο ομως.

Ξέχασες τα τυριά.

1 Like

Γενικα μιλουσα (για το αγχος), αλλωστε ουτε γιατρος ειμαι, ουτε ξερω εσενα. Για τις τιμες LDL, αναφερομουν φυσικα στις δικες σου, αλλα παλι δεν ειμαι γιατρος.

Το όριο των 116 * για την LDL (τη λεγόμενη “κακή” χοληστερίνη) είναι για απόλυτα υγιείς ανθρώπους, όπως φαντάζομαι είσαι ακόμα. Με αυτά που τρως (όπως μας περιέγραφες), δύσκολα να μειωθεί η LDL, να το προσέξεις, γιατί σε αυτήν οφείλονται τα μελλοντικά εμφράγματα. Ποτέ δεν είναι αργά να τα βελτιώσει κάποιος, με συνδυασμό διατροφής, άσκησης και τρόπο ζωής.
Μέχρι εδώ έμαθα από σύζυγο και πιο πρόσφατα από καρδιολόγο που επισκέφτηκα, μιας και έχασα και τους 2 γονείς από έμφραγμα (οκ σε μεγαλύτερη ηλικία, αλλά και πάλι…)

*edit: το 116 είναι το επιθυμητό όριο για υγιείς ανθρώπους, σύμφωνα με τα τωρινά καρδιολογικά κριτήρια στην Ελλάδα (και φαντάζομαι και σε άλλες χώρες)

47 τριγλυκεριδια, καλα παμε. Παρ’ ολα αυτα, οπως ελεγα πιο πανω, το 187 της συνολικης χοληστερινης μοιαζει πανω απο το οριο. Φυσικα μιλησα με γιατρο, δεν τιθεται θεμα, just saying though.